Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Василь Харитон - лавреат обласної премії ім. В. Стефаника 2011 року за книгу «Покутяни»



Відомий краєзнавець, автор розвідок та книжок про походження сіл  Тисменицького та Снятинського районів. З-під пера В. Харитона вийшли праці з історії Угринова та Угорників, у співавторстві з доктором історичних наук, академіком В. Грабовецьким видає брошуру „Старожитності Тисмениччини. Вип. 1". До речі, остання - початок фундаментального дослідження про історію району та кожного його населеного пункту. Друга підготовлена книжка серії, як і історія Стриганців, через брак коштів не вийшли друком. Якби зібрати всі дослідження Василя Харитона про історію Тисмениччини і видати їх окремим виданням - це було б коштовним дарунком керманичів Тисменицького району для історії краю та України.

1999 року В. Харитон переїхав до Устя Снятинського району і тут розпочався наступний, снятинський період його пошуків та творчості. У творче коло доброзичливої покутської громади Василь Харитон увійшов швидко і невимушено, знайшов однодумців: журналістів Василя Воєвідку, Івана Грекуляка, Зеновія Сав'юка, Івана Томаша, поетів і просвітян Григорія Гришка та Мирослава Попадюка, видавця Володимира Карого, музейних працівників Руслану Кірєєву-Лутченко та Марію Косменко, художників Івана Куравського, Ярослава та Марію Ціко, Галину Лакусту та багатьох інших місцевих сподвижників. За сім років дослідник В. Харитон надрукував понад 50 розвідок з історії Снятинщини, видав книжки з історії Тулови (у співавторстві з М. Бійовським) та „Снятинщина. люди, події, факти" (у співавторстві з Я. Романюком), „Снятин над Прутом. Частина перша. Нариси історії міста та околиць від найдавніших часів до початку XX ст." (у співавторстві з М. Тимофійчуком). Ці та інші видання побачили світ за фінансової та організаційної підтримки керівництва Снятинщини завдяки Програмі книговидавництва, яка діє в районі. У видавництві „ПрутПринт" 2004 р. вийшла книжка Я. Романюка, В. Харитона, Д. Чабана „Пам'яттю    серця зігріті. Історія Снятинщини в літературно-мистецьких пам'ятках 1914-    2004 рр.", яка започаткувала пам'яткознавчі дослідження в регіоні. Василь Харитон вперше в Україні перевидав твори Дмитра Солянича - селянина, культурно-громадського діяча, котрий із Кирилом Трильовським стояв біля початків січового руху на Покутті.

До речі, Василь Харитон володіє й талантом оратора - виступає з розвідками на щорічних „Стефаниківських читаннях". Він також став ідейним натхненником відновленного видання журналу „Снятин". А ще пан Василь - педагог. Крім цікавих уроків, він організовує для дітей поїздки  визначними історичними місцями України: до Галича, Івано-Франківська, Кам'янця-Подільського, стежками Олекси Довбуша, до загадок Бубнища, на молитви до скиту Манявського, Ясної гори в Гошеві, Зарваниці, Почаєва, Погоні.

Плідна, багатогранна краєзнавчо-дослідницька праця (за роки незалежності України видав, написав та упорядкував 15 видань загальною кількістю 1 654 сторінки) увінчалася лауреатством літературно-мистецької премії ім. Марка Черемшини та премії ім. Марійки Підгірянки.

Петро АРСЕНИЧ

// Галичина. - 2010. - 9 груд. - С. 9.

Баран Є. Краєзнавчі відкриття Василя Харитона / Євген Баран // Галичина. - 2011. - 14 квіт. - С. 15.

Оновлено 23-11-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка