Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Історія Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Івана Франка.



                                                                                                                                In English

Перша публічна бібліотека у Станиславові була відкрита в 1873 році. Заснував її польський повстанець проти російського царату, політичний емігрант Віцентій Смагловський. Він подарував містові збірку з 3500 книг і став першим бібліотекарем. Розташувалась бібліотека у приміщенні реальної школи (тепер вул.Незалежності,17).

Є підстави вважати, що публічна бібліотека - це попередник Станіславської державної обласної бібліотеки, однак офіційний документ про цей факт відсутній.

Згідно Наказу Ради народних комісарів УРСР від 8 травня 1940 року відкрито Станіславську державну обласну бібліотеку з дитячим відділом. Розташувалась вона у трьох маленьких кімнатах.

Першим її директором став Василь Михайлович Пашницький (1903-1941). Для комплектування він використав приватні бібліотеки, зібрав рідкісні видання творів світової і вітчизняної літератури. Пізніше багато унікальних видань було вилучено. Це - понад 100 томів "Наукових записок" Товариства ім. Т. Г. Шевченка, 8 томів "Історії України-Руси" М. Грушевського, український переклад "Біблії" у виданні Британського біблійного товариства, 16-ти томне видання творів Т.Г.Шевченка та інші. Згодом, державній обласній бібліотеці було надано нове приміщення на вул. Пушкіна, 1. Книжковий фонд до тимчасової окупації міста німецько-фашистськими загарбниками нараховував понад 240 тис. примірників книг. Під час окупації бібліотека не діяла. В будинку мешкали німецькі та мадярські офіцери. Книги були скидані до сирого підвалу. Понад 200 тис. примірників книг було знищено.

Відновила свою діяльність бібліотека в 1944 році. Велика робота була проведена колективом бібліотеки по організації і збереженню бібліотечного фонду. Книги просушували, класифікували. Фонди поповнювались надходженнями з Києва, Держфонду Москви, Московського колектора, Харківської державної наукової бібліотеки ім. Короленка.

У 1946 році створено методичний кабінет, в 1947 відкрито міжбібліотечний абонемент. Бібліотекам області надавалась допомога в налагодженні їх культурно-просвітницької діяльності, роботі по ліквідації неписьменності, освіті населення.

У 1956 році з нагоди 100-річчя від дня народження Івана Франка бібліотеці було присвоєно ім'я Великого Каменяра.

Здійснювалось інформаційне обслуговування підприємств та організацій. Щорічно їм надавалось понад 1000 довідок, проводились дні інформації, дні бібліографії, дні спеціаліста. Книжковий фонд бібліотеки становив 175 тисяч примірників, кількість читачів - понад 10 тисяч. Бібліотеці було виділено додатково декілька залів в іншому приміщенні (вул. Пушкіна, 4), де розмістились відділи: літератури іноземними мовами, сектор патентів і стандартів.

У 1966 році державна обласна бібліотека ім. І. Франка набула статус наукової. Бібліотека стає установою універсального профілю і центральним обласним сховищем вітчизняних творів друку, рукописів, літератури на іноземних мовах, науково-методичним і координаційним центром з організації роботи для бібліотек всіх відомств та організацій, розташованих на території області

Розпочато наукове формування книжкового фонду, розвивається структура. У 1965 р. структура бібліотеки поповнилась відділом обслуговування працівників сільського господарства, в 1967 р. - сектором обмінно-резервного фонду при відділі комплектування. Методичний відділ реорганізовано в науково-методичний.

В 1975 -1980 рр. відбулася централізація масових бібліотек області системи Міністерства культури. Обласною бібліотекою проводились семінари, надавалась методична та практична допомога, готувались регламентуючі документи. Набуває нової функції координація науково-методичної та науково-дослідної роботи. В кооперації з бібліотеками інших відомств та організацій проводились соціологічні дослідження, вивчався і розповсюджувався серед бібліотек області кращий досвід.

З кожним роком зростає кількість користувачів бібліотеки, збільшується чисельність спеціалістів народного господарства, культури і мистецтва, науковців. У 1980 р. вони складали 65,7 % від загальної кількості читачів.

Фонд бібліотеки в 1981 р. налічував 433,68 тис. примірників творів друку. Тоді ж був створений відділ наукової інформації з питань культури і мистецтва.

Аварійний стан приміщення зумовив припинення обслуговування читачів. В повному обсязі бібліотека відновила свою діяльність в новому приміщенні (вул.Василіянок,17) у 1983 році.

Відродження української національної культури, духовності, історичної свідомості, традицій українського народу та національно-етнографічних особливостей регіону зумовило створення відділу краєзнавчої літератури. Він стає центром краєзнавчої роботи бібліотек області, обласним депозитарієм краєзнавчих творів друку.

В 1995 році приміщення, в якому знаходилась бібліотека, повертається власнику - монастирю сестер Василіянок. Бібліотека, крім відділу літератури іноземними мовами, який з 1995 року розташувався в іншому приміщенні (вул. Незалежності, 46), читачів не обслуговувала.

Відновила діяльність бібліотека у 1996 році в реконструйованому будинку на вул. Чорновола, 22.

 


Ця споруда, побудована в 1913 р., має свою багату історію. Розташовувався тут Народний дім, банк "Самопоміч", штаб української громади міста (1918 р.),філія "Просвіти". У 1920-1930 рр. в будинку проживав віце- президент ЗУНР і голова Української радикальної партії адвокат Левко Бачинський. Фронтон приміщення прикрашає кам'яне зображення лева, що спирається на скелю - герб Галичини. В 2006 р. на будинку встановлено пам'ятну дошку Станіславу Вінцензу та Іванові Франкові.

Обласна універсальна наукова бібліотека ім. І.Франка - одна з провідних інформаційних і культурно-просвітницьких установ Прикарпаття, депозитарій краєзнавчих видань, науково-методичний та координаційний центр для бібліотек області. У її структурі 19 відділів та секторів, 6 читальних залів. Довідково-бібліографічний апарат складається з 28 каталогів і картотек. Документно-інформаційні ресурси бібліотеки сьогодні складають півмільйона видань, щорічно її послугами користується понад 30 тисяч користувачів. З метою залучення краян до читання, виховання читацьких смаків тут відбуваються творчі зустрічі з письменниками, літературно-мистецькі вечори, читацькі конференції, презентації нових видань, літературні, історичні, правничі, економічні години, експозиції творів образотворчого, сакрального, декоративно-ужиткового мистецтва, різноманітні книжкові виставки. Бібліотека є активним учасником відзначення державних та народних свят, знаменних і пам'ятних подій, проведення фестивалів, акцій, конкурсів, святкування ювілеїв дослідників історії і культури, літераторів, митців, громадських діячів Прикарпаття. Колективу Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка присуджено обласну премію ім. В. Полєка у галузі краєзнавства (2018).

Діють клуби за інтересами, зокрема, Інтелектуальний клуб творчих особистостей "Галицькі кмітливці", літературно-мистецька вітальня, клуби  вивчення іноземних мов. До послуг користувачів на базі ОУНБ ім. І.Франка працюють центр правової інформації, пункт доступу громадян до офіційної інформації та громадська приймальня обласних організацій ТВР і СНІО України.

Орієнтуючись на потреби суспільства, бібліотека розширює спектр своїх послуг із залученням міжнародних донорів. 2001 р. за сприяння уряду США відкрито інтернет-центр. З 2004 р. у відділі літератури іноземними мовами за сприяння Посольства США в Україні відкрито інформаційно-ресурсний Центр "Вікно в Америку". З 2006 р. на базі ОУНБ ім. І. Франка діє центр європейської інформації. З травня 2010 р. при бібліотеці працює регіональний тренінговий центр для працівників бібліотечних закладів області та користувачів, де проходять курси комп'ютерної грамотності для людей похилого віку, викладачів та ін.  У співпраці з Goethe-Institut в Україні діє проєкт: «Мова. Культура. Німеччина». У межах програми «Мріємо та діємо», яка впроваджується за фінансової підтримки USAID Україна  та виконується IREX in Ukraine, 2022 року втілювався проєкт на підтримку дітей та молоді ВПО «ВільноХаб в бібліотеці», а з квітня 2023 року в Івано-Франківській ОУНБ ім. І. Франка діє новий проєкт «ВільноХаб: працевлаштування»,  адже наша бібліотека увійшла у вісімку відібраних установ для втілення даного напрямку проєкту, метою якого є допомога молоді нашої громади орієнтуватись у просторах кар'єрних можливостей та з пошуком роботи.

Друкована продукція бібліотеки відзначається різноманіттям видів і форм видань, а саме: щорічні випуски бібліографічних покажчиків «Науково-технологічний розвиток України», «Соціальна політика і соціальний захист», «Туризм в Україні та світі: теорія і практика», «Інклюзивна освіта: особливості навчання» (2017), «Розвиток і формування особистості» (2018), «ЗУНР: історія, постаті, чин» (2018),  «Друковане слово Прикарпаття: каталог книжкових видань, підготовлених авторами Івано-Франківщини [у 1990-2018 рр.]», «Широкий світ малої батьківщини: каталог видань з історії населених пунктів Івано-Франківської області», видання «Інтелект-клуб: роки діяльності. Вип.3» (2022) бібліографічні покажчики змісту серій «Вісників Прикарпатського університету» та багато ін. Від 1965 р. щорічно готується „Календар знаменних і пам'ятних дат Івано-Франківської області".

 Як науково-методичний центр для бібліотечних закладів області ОУНБ ім. І. Франка здійснює різнопланову діяльність з підтримки та впровадження інновацій в роботу публічних бібліотек територіальних громад Івано-Франківщини, готує методичні видання, здійснює регіональні та локальні соціологічні дослідження. Для підвищення фахової майстерності працівників галузі організовуються обласні семінари, тренінги, практикуми, ініціюються обласні конкурси та акції, зокрема, «Краща бібліотека року», «Мандруємо Івано-Франківщиною. Туризм реальний та віртуальний», «Бібліотеки пропонують відвідати», «Героїв Україна пам'ятає» та ін.

Бібліотека співпрацює з владними та комерційними структурами, обласними організаціями Національної Спілки письменників України, Національної Спілки краєзнавців України, Радою обласних організацій Товариства винахідників і раціоналізаторів і Спілки наукових та інженерних об'єднань України, музеями, театрами, вищими навчальними закладами, громадськими організаціями, закладами професійно-технічної, шкільної та позашкільної освіти, військовослужбовцями та багатьма іншими установами. Впродовж декількох років обласна бібліотека активно співпрацює із зарубіжним партнером - Воєводською публічною бібліотекою ім. Е. Смолки м. Ополе (Республіка Польща).

Працівники обласної книгозбірні є постійними учасниками Всеукраїнських та Міжнародних  науково-практичних конференцій, форумів, семінарів, тренінгів.

 Діяльність Бібліотеки широко висвітлюється у засобах масової інформації.

Високий рейтинг обласна бібліотека має, завдячуючи злагодженій, творчій праці працівників бібліотеки під керівництвом її директора - Людмили Василівни Бабій, яка після закінчення у 1981 році Рівненського державного інституту культури прийшла на роботу в Івано-Франківську обласну наукову бібліотеку і  пропрацювала тут понад 30 років. За цей час пройшла трудовий шлях від бібліотекаря до директора. Людмила Василівна - високопрофесійний фахівець, віддана своїй справі, творча, енергійна, має визнання серед науковців, творчої еліти, громадськості краю. У 2011 році директору обласної бібліотеки Людмилі Бабій було присвоєно почесне звання "Заслужений працівник культури України".

 

 

Оновлено 18-03-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка