Володимир Смирнов - лавреат міської премії ім. І. Франка 2018 року за книжку «Написане залишається»
Збирач і охоронець духовних скарбів
Музеєзнавець, завідувач Літературного музею Прикарпаття, пам'яткознавець, літературознавець, публіцист, громадський і культурний діяч.
Народився Володимир Смирнов у старовинному волинському містечку Любарі, що на Житомирщині. Закінчив історико-педагогічний факультет Івано-Франківського педінституту ім. В.Стефаника. Трудовий шлях розпочав рядовим учителем історії на Вінниччині, згодом - науковий працівник Івано-Франківського краєзнавчого музею. З 1983 року ініціатор заснування Літературного музею Прикарпаття. Своєю невсипущою працею, наполегливими пошуками Володимир Смирнов зумів зібрати, зберегти, систематизувати і вивчити понад десять тисяч документальних матеріалів, серед яких прижиттєві видання класиків української літератури, унікальні часописи, альманахи, фотодокументальні матеріали, меморіальні речі письменників, їхня епістолярна спадщина. Літературознавець завжди у творчих пошуках, завдяки яким засновано й упорядковано фонди письменників сучасної доби, зокрема Володимира Качкана, Євгена Барана, Дмитра Юсипа, Григорія Кирилюка, Геннадія Бурнашова, Володимира Морозюка, Івана Боднарчука, літературознавця Миколи Донченка та інших.
Володимир Смирнов є автором низки каталогів з літературознавчих і пам'яткознавчих виставок у рідному літературному музеї.
Матеріал підготувала Надія Кожак
Видання завідувача Літературного музею Прикарпаття Володимира Смирнова «Написане залишається» стало помітним художньо-літературним явищем. Воно представляє дослідження автора творчої спадщини призабутих і малознаних діячів літератури Галичини та діаспори - уродженців Прикарпаття, а також спогади про зустрічі і знайомства з діячами культури і письменства.
В першому розділі книжки зібрані нариси, які з'явилися в результаті тісної співпраці автора з представниками української діаспори США і Канади. Це унікальні матеріали про вшанування пам'яті Маркіяна Шашкевича у Нью-Йорку у 1943 р., пошуки його пам'ятника-погруддя, який був виготовлений і освячений в час відзначення у США сотих роковин від дня смерті будителя Галичини. Спілкування з Ярославом Розумним, професором, головою відділу славістики університету в Манітобі (Канада), дозволило авторові книги оприлюднити цікаві сторінки біографії вченого, які стосуються його перебування у Станиславові у 1939-1944 роках. У виданні також вміщено розповідь про українку-патріотку з Канади, уродженку с. Шешори на Косівщині, Емілію Боднарчук, яка присвятила своє життя популяризації творчості свого чоловіка Івана Боднарчука, письменника, освітянина, громадського діяча Канади, родом з с. Чернятин Городенківського району.
Пізнавальним є художньо-документальний нарис-розвідка «Поцілунок у серце» про Ольгу Мочульську - дружину станіславського нотаря, письменника і літературознавця Михайла Мочульського, небогу Михайла Грушевського.
Володимир Смирнов створив цілу галерею літературних портретів діячів галицько-українського письменства від кінця XIX ст. до сьогодення, серед яких письменники-краяни минулого Микола Кубик, Юрій Бундзяк й наші сучасники - Володимир Качкан, Володимир Морозюк.
У виданні подано листи Емілії Боднарчук з Канади, Романа Горака, Христини Никорак з Українського Американського архіву-музею в Детройті, США.
Цінним додатком до книжки є низка фотографій, більшість з яких друкується вперше. Серед них архівні світлини з фондів Літературного музею Прикарпаття та фотомиттєвості, що ілюструють історію діяльності музею, зустрічі з відомими людьми, письменниками, поетами, діячами культури і мистецтва.
Літературно-художнє видання В. Смирнова було визнано переможцем літературного конкурсу «Найкраща книжка Прикарпаття 2017 року» у номінації «Краєзнавство» і нагороджено дипломом управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА і правлінням обласної організації Національної спілки письменників України.
Смирнов В. Написане залишається / Володимир Смирнов. - Івано-Франківськ : Місто НВ, 2017. - 244 с. : іл.