Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Роксолана у світі



Гаврилів Б. Роксолана у світі [Текст] : іст.-краєзн. зб. / Гаврилів Б.; Б. Гаврилів, І. Миронюк ; ПНУ ім. В. Стефаника. - Івано-Франківськ : [ВДВ ЦІТ ПНУ ім. В. Стефаника], 2008. - 95 с. : іл.

Ім'я відомої українки Роксолани (Насті Лісовської), уродженки прикарпатського міста Рогатина, добре відоме не лише на Батьківщині, але й у світі. Свідченням цього є пропонований читачам ілюстрований історико-краєзнавчий збірник, де публікуються матеріали про життя та діяльність славетної галичанки Роксолани. Тут особливо звернуто увагу на популяризацію та вшанування її пам'яті в образотворчому й музичному мистецтві, історії, літературі завдяки художникам, історикам, письменникам, краєзнавцям, артистам, журналістам Італії, Туреччини, Франції, СІЛА, Канади й України.

Власне про такі, які ми знайшли, й раніше не відомі документальні портрети Роксолани італійських художників П. Веронезе й Тиціана вже йдеться в перших статтях збірника.

Видання підготовлено з нагоди 500-річчя від часу народження Роксолани для всіх, кому не байдужа наша історія і хто хоче дізнатися про минуле України.

Гаврилів Б. Роксолана в світі / Гаврилів Б. - Івано-Франківськ : Тіповіт, 2004. - 29 с.

Є всі підстави стверджувати автору цієї публікації, що його пошуки одного з небагатьох достовірних зображень Роксолани увічнилися успіхом...

Сподіваємося, що ця публікація приверне увагу прискіпливих мистецтвознавців та істориків мистецтва, які, скориставшись закордонними відрядженнями, всесторонньо вивчатимуть і примножуватимуть світову славу Роксолани.

Грабовецький В. Роксолана - Хурем та її історична  доля : Наук. записки Прикарп. іст. шк. -  2-е вид., доп. / Грабовецький В. - Івано -Франківськ, 2004. - 54c.

У книзі на основі першоджерел та літератури перевидається історичний нарис про рогатинську бранку Роксолану, котра силою великої волі і мужності, жіночою та фізичною красою стала дружиною одного з найбільших султанів Туреччини Сулеймана Пишного, про яку заговорив увесь середньовічний світ.

Книга ілюстрована старовинними гравюрами, автентичними ілюстраціями. Вона адресована історикам, краєзнавцям і широкому колу читачів.

Грабовецький В. В. Роксолана в історії [Текст] / Грабовецький В. В. - Івано-Франківськ : Каф. історії України Прикарпат. ун-ту, 1993. -  38 с.

Роксолана... Ми так багато знаємо про неї з художніх творів, історичних романів, оповідань, легенд. Але також знаємо так мало правди про цю дивовижну жінку з нашого Прикарпаття в історії. Тож спробуємо змалювати короткий історичний портрет нашої краяни, яка жила в часи страшного татаро-турецького лихоліття.

Пилип'юк Л. Роксолана: Поема для дітей / Пилип'юк Л.; Леся Пилип'юк. - Рогатин : Ред. журн. «Дзвіночок», 1997. -  32 с. : іл.

Хто вона Роксолана? Нею була Настя Лісовська, дочка священика з Рогатина. Народилася Настя в 1520р. і ще дівчинкою потрапила в ясир, а згодом її продали до султанського гарему. Вродлива, кмітлива, веселої вдачі, Настя полонила султана Сулеймана ІІ і стала його дружиною, знаною в історії під іменем Роксолана...

Рощина Н. Роксолана [Текст] / Рощина Н. - Х. : Фоліо, 2009. - 124 с. - (Знамениті українці).

Вона була полонянкою, а стала султаншею. Була безправною рабинею, а стала вершителькою доль, могутньою правителькою, володаркою Сходу. Ім'я її - Роксолана. Історія цієї дивовижної жінки вражає: варто лише уявити, який шлях подолала юна українська дівчина від невільниці в гаремі турецького султана до його улюбленої дружини. Ще більш неймовірним здається її сходження на султанський трон. Чи тільки розум і врода були її зброєю? Звісно ж, ні. Воля і сила духу піднесли Роксолану на вершину, й вона залишилася там у всій своїй величі - надзвичайна жінка, частинка нашої історії.

Устичук М. Роксолана: Поема/ Устичук М. - Івано-Франківськ: Тіповіт, 2004. - 11 с.

Годі говорити, що ім'я Роксолани добре відоме, а саме читачам романів Осипа Назарука, Павла Загребельного, Юрія Винничука, а також глядачам серіалу про легендарну українську жінку Галичини.

Отож, важко сказати щось свіже на цю тему, і якщо вже пробувати, то належить шукати якогось свого бачення, своєрідного образу Роксолани. Таку спробу робить Микола Устичук, відомий як автор поетичної збірки „Від джерел". Новизна його трактування образу Роксолани - в жанрі поеми, що поки-що подибуємо дуже мало, окремі випадки тут не в рахунок.

Зрозуміло, що автор спробував подати лаконічно життєпис дружини султана Сулеймана з метою кращого запам'ятовування читачами поеми.

Це йому до певноїміри вдалося.

Шутко О. Роксолана [Текст] / Шутко О.; Олександра Шутко. - Київ : ІРІО, 2018. - 125 с. : іл. - (Видатні українці. Люди, які творили історію).

Серія книжок «Видатні українці. Люди, які творили історію» - це унікальний проект, який сприяє якісному дозвіллю батьків і дітей. Книжка, яку ви тримаєте в руках, розповість дивовижну історію про найвідомішу султану Османської імперії. Це історія українки Роксолани - полонянки кримського хана, яка стала дружиною наймогутнішого султана Сулеймана Пишного та матір'ю його наступника - Селіма II. Її життя сповнене таємниць та загадок. Читаючи книжку, діти зможуть потрапити у чарівний світ Сходу, в якому мешкала Роксолана, дізнатися, як вона змогла пройти тернистий шлях від доньки українського священика до величної султани. Приклад Роксолани показує, як важливо для неї було прагнути до мети, розвиватися - вивчати східні мови, літературу й культуру, щоби стати однією з найвпливовіших жінок у світі.

Оновлено 25-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка