Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Глибоке чародійство щедрого таланту Параски Хоми : біогр. літопис



ББК 85.143 (4 УКР)

        Г- 54

   Глибоке чародійство щедрого таланту Параски Хоми : біогр. літопис / Івано-Франків. ОУНБ ім. І. Франка, Від. л-ри з мистец. ; [упоряд. : Г. І. Пристай, М. В. Дем'янів, Н. М. Чабан, С. В. Джоголик ; відп. за вип. Л. В. Бабій]. - Івано-Франківськ, 2013. - 16 с.

   Біографічний літопис „Глибоке чародійство щедрого таланту Параски Хоми" присвячений 80-річчю від дня народження української художниці, заслуженого майстра народної творчості України, лауреата Всеукраїнської премії імені Катерини Білокур, лауреата обласної премії імені Ярослава Лукавецького Парасці Петрівні Хомі.

    Адресується мистецтвознавцям, працівникам бібліотек, музеїв, викладачам, студентам, учням творчих навчальних закладів.

 

Пропозиції та замовлення просимо надсилати на адресу:

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 22,

обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка,

відділ літератури з мистецтва, тел. 75-01-32.

E-mail: libifua@gmail.com

 

 

Упорядники:         Пристай Г. І.   -   завідувач відділу літератури з мистецтва ОУНБ ім. І. Франка

                           Дем'янів М. В. -  головний бібліотекар ОУНБ ім. І. Франка

                           Чабан Н. М.   -  бібліотекар ОУНБ ім. І. Франка

                           Джоголик С. В.  -  бібліотекар ОУНБ ім. І. Франка

 Відповідальний      

 за випуск:                        Бабій Л. В.    -    директор ОУНБ ім. І. Франка

 

 Тираж 25 пр.

АВТОПОРТРЕТ

 

   Я малюю для радості. Пишу по пам'яті. Побачу десь квітку цікаву - замалюю собі, може, колись знадобиться... Людину не намалюю, але передам її настрій у квітах. Хто розуміється, той побачить настрій, а хто ні, то ні. Усе хочу щось нове малювати. Найбільше роблю взимку. Як беруся, то не можу лишити, поки не зроблю. Як уже візьмуся, то повна голова, ще ту не скінчила, а вже друга настигає... Питають, як я компоную. Я вкладаю квіти, як садівник, на землю. У кожній косичці шукаю щось таке, чого в інших немає. Он, дивіться, скільки півоній або жоржин. Але всюди по-різному намальовані. А хіба вони повторюються в природі? Схочу, то й надумаю собі квітку. От, наприклад, я ніколи не виділа любистку, хоч і чула, що є така косиця. Так я собі видумала його. Бачите, такий зеленувато-жовтий, довгастий, трохи схожий до листя конвалії. Адіть, яка краса... Як зачинаю щось малювати, то по всій площині йду. Я не малюю цю квітку, цю... Як і вишивається, йдеться по всій основі, потім - один колір, другий, третій, десятий...

Малюю на ліжку: кладу фанерку, папір, збоку - фарби. Малюю, коли правнучка спить. Вона проснеться і питає: «Малюєш, бабо? Малюй, малюй...»

 

РЯДКАМИ БІОГРАФІЇ

      Параска Хома народилася 10 листопада 1933 р. у селі Чернятин Городенківського району Івано-Франківської області в багатодітній сім'ї. Цей день в Україні є днем святої Параскеви. Хто знає, можливо, сама свята Параскевія наділила мисткиню талантом бачити навколишню красу іншими очима і за допомогою пензля та фарб відтворювати його на папері.

      У 1948 р. Параска Хома закінчила сільську восьмирічну школу й почала працювати у щойно створеному колгоспі у буряківничій ланці.

      В дитинстві вона нічого не знала про так звані "мальовані косиці", що залишають радість на серці, відчуття свята і сонця. Її долю вирішив подарований кольоровий олівець у шестирічному віці. Цей олівець, як найдорогоцінніший скарб, тримали дитячі рученята.

      За малюванням Параска і їсти не хотіла, та й часу не вистачало їй. На аркушах паперу "ходили" сонце, веселка, листочки соняшників, кущі ружі. Потім уламок того олівця довго зберігався як сімейна реліквія.

      Параска Хома почувала у собі потяг до творчості, але повсякденне життя було суворим - не знімало з неї трудових обов'язків селянки. Малювати доводилось у вільні години. Мистецтво стало її мрією, її життям.

      Параска Петрівна не закінчувала спеціальних художніх шкіл чи студій. Свої перші кроки художньо-образного пізнання зробила в колі сім'ї. Від малюнка до малюнка щораз дужче виявлявся її талант декоративного відображення природи, вміння наповнити свої твори пісенною інтонацією, мажорним настроєм. Особливо вражають серії „Квіти", „Маки" (100 малюнків), „Пісні квітів", „Моя квітуча земля", „Сонячний май", панно-вінки, присвячені Тарасові Шевченку, Лесі Українці, Василеві Стефаникові та іншим.

     Завдяки Божому провидінню молодий художник Юліан Савка, викладач тодішнього Косівського художнього училища прикладного мистецтва, зміг угледіти цінність мальовок П. Хоми і показати їх митцям Львівської картинної галереї Б. Возницькому та В. Овсійчуку.

     Так, у 1968 році відбулася перша персональна виставка у Львові, яка шокувала і здивувала глядачів. З тріумфом пройшли і наступні виставки: в музеї Т. Шевченка у Києві, в Івано-Франківському краєзнавчому музеї, в музеї етнографії та художнього промислу у Львові, в Українському фонді культури у Києві.   

     На сьогоднішній день Параска Петрівна належить до двох Національних спілок України - художників і майстрів народної творчості. Вона - Кавалер Орденів княгині Ольги ІІ і ІІІ ступенів, лауреат премії імені Катерини Білокур, лауреат обласної премії Ярослава Лукавецького. Має безліч титулів, зокрема, Заслужений майстер народної творчості України, нагороджена Срібною медаллю Академії мистецтв України.

         Впродовж останніх двох років обласна Спілка народних майстрів України, за підтримки Івано-Франківської ОДА, подає кандидатуру Параски Хоми на здобуття Шевченківської премії.     

     Незважаючи на поважний вік, пані Параска продовжує малювати свої чарівні квіти, птахи і плоди. Малює безперервно, хоча й пересувається на двох милицях і має проблеми із зором. Художниця завжди відгукується на благодійні акції області. Як тільки почує по телевізору чи радіо про якісь потреби, одразу телефонує синові і пропонує на аукціон картину.

     Видатна художниця сьогодні в зеніті слави і загального визнання, своїм талантом і надалі щедро примножує славу українського мистецтва.

 

З ТВОРЧОЇ ПАЛІТРИ ПАРАСКИ ХОМИ

Кожна людина несе в собі „сіль землі", ту часточку рідного дому, рідного краю, де вперше побачила світ, де почула мамині колискові, де бігала босоніж, де зростала і де вперше відчула своє єство, наповнилася молодечими прагненнями і наснагою, енергією життя.

Таким феноменальним самородком для Покуття стала заслужений майстер народної творчості, лауреат Всеукраїнської премії імені Катерини Білокур, самобутня художниця Параска Хома.

Мистецтво Параски Хоми - надзвичайний і неповторний талант, подарований Богом. Її художні твори доступні всім: дорослому і малому, лікареві і вчителеві, хліборобу і будівельнику, генералу і юристу та кожній людині, яка бачить чарівність її картин.

Психологія творчості Параски Хоми - проста, як народна душа, і незбагненна для людей, що втратили власне коріння. Її роботи сприймаються, як ковток джерельної води, як подих чистого лісового повітря, як промінчик теплого весняного сонця, як жменя свіжозібраного зерна.

Параска Хома „переплітає" з душі в свої твори стільки приязні й любові, вповні оволодівши мистецтвом форми і кольору, що сприймаючи світ її робіт, відчувається насолода й естетична цінність.

Палітра художниці обіймає широкий спектр кольорів та відтінків, напружено-насичених та лагідно-пастельних, які зіставляються у виразних контрастах або тяжіють до більш тонких поєднань.

У душі художниці постійно звучить музика квітів. Митець доносить до нас голос природи, її красу, біль, надії й мудрість. Створені нею поетичні квіткові образи відзначаються теплою кольоровою гамою та витонченістю, а мазок на полотно кладеться впевнено і пастозно. Її роботи - це витвори серця, розуму і рук.

Художниця створила близько 5 тисяч картин, які знаходяться в музеях України та зарубіжжя: Львова, Києва, Канева, Запоріжжя, Івано-Франківська, Хмельницького, Одеси, Коломиї, Москви, Санкт-Петербурга та приватних колекціях світу. Її творчість відзначена грамотами, дипломами, золотими медалями.

Казковий світ свіжих барв Параски Хоми дивує відвідувачів виставок, фахівців народного та декоративно-прикладного мистецтва, її картини вже давно завоювали цивілізований світ і стали загальнолюдським надбанням.

Твори Параски Хоми - це свято життєлюбства, справді народне мистецтво, що залишає неабияку радість на серці, відчуття душевної гармонії.

Відкриття експозиції робіт Параски Хоми

в Івано-Франківській обласній універсальній

науковій бібліотеці ім. І. Франка у 2008 році

Життя, осяяне красою". Під такою назвою 14 лютого 2008 року  у мистецькій залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка відбулося відкриття експозиції творів заслуженої майстрині народної творчості України Параски Хоми.

Усі її роботи, на перший погляд, прості і звичайні, та вдивляючись у них, починаєш немов відчувати аромат прекрасних і улюблених квітів: бузку і чорнобривців, жоржин і мальв, маків і волошок. Неповторний талант Параски Петрівни малювати красу зачаровує глядача раз і назавжди.

Художниця з Чернятина створила близько п'яти тисяч квіткових композицій, які знаходяться у музеях України та зарубіжжя, Києва, Львова, Москви, Канева, Запоріжжя, приватних колекціях цілого світу.

Мистецтво Параски Хоми гідно пошановано. Вона - член Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України, лауреат Всеукраїнської премії імені Катерини Білокур та обласної премії імені Ярослава Лукавецького.

На відкритті персональної виставки були присутні голова обласної організації Національної спілки художників України І.Токарук, голова обласної організації Національної спілки народного мистецтва України В. Корпанюк, академік В. Качкан, заслужений художник України В. Губаль, син і невістка Параски Хоми.

З веб-сайту обласної бібліотеки

Вітання Парасці Хомі

на обласному радіо в бібліотечній рубриці „Скарбниця" (2013)

Цьогоріч осінній місяць листопад для української художниці, заслуженого майстра народної творчості України Параски Хомі - ювілейний, вісімдесятий.   

Народилася Параска Хома на Городенківщині. Свої перші кроки художньо-образного пізнання зробила в колі сім'ї. Вдивляючись у різнобарв'я намальованих нею картин, починаєш немов відчувати запах прекрасних квітів. Особливо вражають серії „Маки", „Пісні квітів", „Моя квітуча земля", „Сонячний май", „Квіти", панно-вінки присвячені Тарасові Шевченку, Лесі Українці, Василеві Стефаникові та іншим. Нею створено близько 5 тисяч картин, які знаходяться в музеях України та зарубіжжя.

На сьогоднішній день Параска Хома належить до двох Національних спілок України - художників і майстрів народної творчості. Вона - Кавалер Орденів княгині Ольги ІІ і ІІІ ступенів, лауреат всеукраїнської премії ім. Катерини Білокур та обласної премії ім. Ярослава Лукавецького. Нагороджена Срібною медаллю Академії мистецтв України.

Колектив обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Франка щиро вітає ювілярку та бажає Божої опіки на многії і благії літа. В дарунок майстрині працівники відділу літератури з мистецтва  підготували біографічний літопис „Глибоке чародійство щедрого таланту Параски Хоми" та книжкову виставку-бенефіс „Параска Хома: квіти Божого саду", яку запрошуємо переглянути.

80-літньому ювілею Параски Хоми присвячується

Цьогоріч осінній місяць листопад для української художниці, заслуженого майстра народної творчості України Параски Хоми - ювілейний, вісімдесятий. З цієї нагоди відділ літератури з мистецтва обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка розгорнув виставку-бенефісПараска Хома: квіти Божого саду".

Кожна людина несе в собі „сіль землі", ту часточку рідного дому, рідного краю, де вперше побачила світ, де почула мамині колискові, де бігала босоніж, де зростала і де вперше відчула своє єство, наповнилася молодечими прагненнями і наснагою, енергією життя. Таким феноменальним самородком для Покуття стала заслужений майстер народної творчості, самобутня художниця Параска Хома.

Народилася Параска Хома на Городенківщині. Свої перші кроки художньо-образного пізнання зробила в колі сім'ї. Вдивляючись у різнобарв'я намальованих нею картин, починаєш немов відчувати запах прекрасних квітів. Особливо вражають серії „Маки", „Пісні квітів", „Моя квітуча земля", „Сонячний май", „Квіти", панно-вінки присвячені Тарасові Шевченку, Лесі Українці, Василеві Стефаникові та іншим. Нею створено близько 5 тисяч картин, які знаходяться в музеях України та зарубіжжя.

Мистецтво Параски Хоми - надзвичайний і неповторний талант, подарований Богом. Її художні твори доступні всім: дорослому і малому, лікареві і вчителеві, хліборобу і будівельнику, генералу і юристу та кожній людині, яка бачить чарівність її картин.

Палітра художниці обіймає широкий спектр кольорів та відтінків, напружено-насичених та лагідно-пастельних, які зіставляються у виразних контрастах або тяжіють до більш тонких поєднань.

У душі художниці постійно звучить музика квітів. Митець доносить до нас голос природи, її красу, біль, надії й мудрість. Створені нею поетичні квіткові образи відзначаються теплою кольоровою гамою та витонченістю, а мазок на полотно кладеться впевнено і пастозно. Її роботи - це витвори серця, розуму і рук.

 На сьогоднішній день Параска Хома належить до двох Національних спілок України - художників і майстрів народної творчості. Вона - Кавалер Орденів княгині Ольги ІІ і ІІІ ступенів, лауреат всеукраїнської премії ім. Катерини Білокур та обласної премії ім. Ярослава Лукавецького. Нагороджена Срібною медаллю Академії мистецтв України.

Як у барвистому вінку кожна косиця по-своєму красива та приваблива, так і творчість Параски Хоми цікава і цінна. І мимоволі спадають на думку слова: „Щасливий той, в кому душа не мовчить, коли бачить красу, - красу природи, людини і людських справ на Землі. А ще щасливий, хто сам творить красиве".

Колектив обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка щиро вітає ювілярку та бажає Божої опіки на многії і благії літа. А в дарунок майстрині працівники відділу літератури з мистецтва підготували біографічний літопис „Глибоке чародійство щедрого таланту Параски Хоми" та книжкову виставку-бенефіс „Параска Хома: квіти Божого саду", яку запрошуємо переглянути.

З веб-сайту обласної бібліотеки

Творчі миттєвості Параски Хоми

у книжкових виданнях з фондів Івано-Франківської

обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка

 

Життя, осяяне красою : пам'ятка користувачу / Івано-Франків. ОУНБ ім. І. Франка, Від. л-ри з мистец. ; [упоряд. : Н. Кожак ; відп. за вип. Л. В. Бабій]. - Івано-Франківськ, 2008. - 16 с.

Кара-Васильєва Т. Майстри народного малювання // Т. Кара-Васильєва Творці дивосвіту / Т. Кара-Васильєва. - К., 1984. - С. 107-108.

 Качкан В. Від краси земної - її дивоквіти / В. Качкан // Віщі знаки думки, серця і руки : антол. укр. автографа; НАН України, ЛННБ ім. В. Стефаника та ін. / В. Качкан. - Л. ; Івано-Франківськ ; Коломия : Вік, 2012. - Т. 2. - С. 748-757 : іл.

Параска Хома // Календар знаменних і пам'ятних дат на 2013 рік / Івано-Франків. ОУНБ ім. І. Франка; [уклад. І. Бурда; відп. за вип. Л. Бабій ]. - Івано-Франківськ, 2012. - С. 91-92.

Параска Хома // Мистецтво України : енцикл. довід. / упоряд. А. Кудрицький, М. Лабінський. - К. : УЕ, 1997. - С. 618.

Хома Параска Петрівна // Митці України : енцикл. довід. / упоряд. М. Лабінський, В. Мурза. - К. : УЕ, 1992. - С. 616 : іл.

Франків В. Нев'янучі квіти : нарис : [про П. Хому, худож. з Чернятина] / В. Франків. - Чернівці, 1993. - С. 3-35.

Параска Хома : альбом / авт.-упоряд. В. А. Качкан. - К. : Мистецтво, 1983. - 95 с. : іл.

Параска Хома : альбом / упоряд. Я. Хома. - Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2005. - 56 с.

Параска Хома : вист. творів : 70-річчю від дня народж. присвяч. / В. Корпанюк. - Івано-Франківськ, 2003.

Хома П. Виставка творів [Образотв. матеріал] : презентація альб. „Параска Хома" / П. Хома ; Голов. упр. туризму та культури ОДА, Нац. спілка худ. України. - Івано-Франківськ, 2007. - 6 с. : іл.

Матеріали про мистецтво Параски Хоми

на сторінках преси

Тугай Л. Ціна „Шевченківського" питання : [громада Прикарпаття пропонує П. Хому на здобуття премії ім. Т. Г. Шевченка] / Л. Тугай // Галичина. - 2013. - 28 лют. (№ 31-32). - С. 9.

Хома П. Параска Хома: „Вони чекають поки я помру, щоб потім мене піднести на п'єдестал як Катерину Білокур" : [про вист. худож. у „Світлиці Муляровій" / записала Н. Голомідова] // Галицький кореспондент. - 2013. - 28 лют. (№ 9). - С. 19.

Пастущин Н. „Небачені квіти" : [П. Хоми] / Н. Пастущин // Західний кур'єр. - 2013. - 21 лют. (№ 8). - С. 24, 21.

Данилишин Н. Дивовижні картини Параски Хоми в „Світлиці Муляровій" / Н. Данилишин // Вечірній Івано-Франківськ. - 2013. - 21 берез. (№ 11). - С. 11.

Данилишин Н. Малює спрацьована рука / Н. Данилишин // Прикарпатська правда. - 2013. - 15 берез. (№ 11). - С. 8.

Бойко Л. Казковий світ Параски Хоми : [вист. худож. в Нац. заповіднику „Давній Галич"] / Л. Бойко // Галицьке слово. - 2013. - 26 квіт. (№ 17). - С. 10.

Чемеринський А. „Чернятинський розпис" мисткині Параски Хоми / А. Чемеринський // Культура і життя. - 2013. - 17 трав. (№ 20). - С. 5.

Кузів О. А серце постійно квітує: Чому наша неповторна Параска Хома й досі не удостоєна Шевченківської премії? / О. Кузів // Слово народу. - 2012. - 29 груд. (№ 52). - С. 12.

Зоріна Л. Творчість Параски Хоми - явище у жанрі наївного мистецтва / Л. Зоріна // Галицька Просвіта. - 2012. - 13 груд. (№ 50). - С. 4.

Гражда С. „Холодні жоржини" - сиротам : [нар. худож. П. Хома пожертвувала одну роботу у фонд Св. Миколая на благод. аукціон в рамках акції, яка триває в Івано-Франківську] / С. Гражда // Україна молода. - 2012. - 18 груд. (№ 189). - С. 3.

Тугай Л. Параска Хома „повернулася" до Львова / Л. Тугай // Галичина. - 2011. - 2 лип. (№ 95). - С. 8.

Хомець М. Параска Хома в музеї Шевченка : [про вист. худож.  в Нац. музеї ім. Тараса Шевченка] / М. Хомець // Край. - 2010. - 19 лют. (№ 8). - С. 2.

Тугай Л. Параска Хома виставляє свій доробок в Івано-Франківську / Л. Тугай // Галичина. - 2010. - 4 листоп. (№ 163-164). - С. 3.

Лобарчук О. Повертаюся, бо маю малювати / О. Лобарчук // Урядовий кур'єр. - 2009. - 27 січ. (№ 13). - С. 10.

Зоріна Л. Мандри казкових квітів та павичів / Л. Зоріна // Світ молоді. - 2009. - 1 серп. (№ 31). - С. 1, 8.

Тугай Л. Чи потрібна Прикарпаттю Параска Хома? / Л. Тугай // Галичина. - 2009. - 1 серп. (№ 112). - С. 1, 8.

Чорна М. Параска Хома: „училася у природи" / М. Чорна // Рідна земля. - 2009. - 30 січ. (№ 4). - С. 2.

Єрушевич Т. Де живе сонце / Т. Єрушевич // Галицький кореспондент. - 2008. - 21 лют. (№ 7). - С. 24.

Карпій В. Райський сад Параски Хоми / В. Карпій // Сільські вісті. - 2008. - 20 черв. ( № 72). - С. 5.

Квіткові мотиви Параски Хоми // Версаль. - 2008. - № 5. - С. 94.

Картини Параски Хоми експонувались на київській кіностудії // Галичина. - 2008. - 30 верес. (№ 146). - С. 7.

Болотенюк М. ... А соняшники цвітуть / М. Болотенюк // Захід. - 2008. - 6 листоп. (№ 45). - С. 1, 3.

Масловська О. Квіткові мотиви Параски Хоми / О. Масловська // Рідна земля. - 2008. - 14 листоп. (№ 47). - С. 5.    

Назарчук Д. Ювілейна виставка Параски Хоми / Д. Назарчук // Голос України. - 2008. - 19 листоп. (№ 221). - С. 5.

Тугай Л. Параска Хома: „Поки буду жити - руки мусять служити" : [про вист. худож. в обл. орг. Спілки худож.] / Л. Тугай // Галичина. - 2008. - 13-19 листоп. (№ 171-172). - С. 10.

Темих Н. Квітучі ювілеї Параски Хоми / Н. Темих // Вечірній Івано-Франківськ. - 2008. - 20 листоп.(№ 42). - С. 20.

Тугай Л. Параска Хома представила свої найновіші роботи / Л. Тугай // Галичина. - 2008. - 20-26 листоп. (№ 175-176). - С. 3.

Гнатюк М. Нев'янучі квіти Придністров'я / М. Гнатюк // Мистецтво в сучасній школі: проблеми, пошуки : матеріали наук.-метод. конф.  „Актуальні проблеми мистецької освіти: історія і сучасність" (м. Івано-Франківськ, березень 2007 р.) / за заг. ред. доцента М. Вовка. - Івано-Франківськ : ВДВ ЦІТ, 2007. - С. 21-29.

Зоріна Л. Подарунок мамі / Л. Зоріна // Вечірній Івано-Франківськ. - 2007. - 25 січ. (№ 3). - С. 8.

Таможня А. Розмай таланту / А. Таможня, Л. Зоріна // Прикарпатська правда. - 2007. - 23 лют. (№ 7).

Кушніренко Н. Ані мазка чорної фарби / Н. Кушніренко // Галицький кореспондент. - 2007. - 8 берез. (№ 9). - С. 2.

Єрмоленко Н. Парасчині журавлі / Н. Єрмоленко // Експрес. - 2007. - 8-15 берез. (№ 34). - С. 4.

Тугай Л. „Якщо я малюю - я живу!" / Л. Тугай // Галичина. - 2007. - 15 берез. (№ 37-38).

Костюк І. Забута майстриня / І. Костюк // Галицький кореспондент. - 2007. - 13 верес. (№ 36). - С. 20.

Хома Параска // Ґеник С. 150 видатних українок / С. Ґеник. - Івано-Франківськ, 2003. - С. 206-207.

Назарчук Д. „Над усе люблю квіти..." / Д. Назарчук // Голос України. - 2003. - 8 листоп. (№ 212).

Ковальчук Х. Дивлюся на квіти і не надивлюся... / Х. Ковальчук // Галичина. - 2003. - 8 листоп. (№ 171). - С. 7.

Мельник В. Квітковий дивосвіт Параски Хоми / В. Мельник // Галичина. - 2003. - 13 листоп. (№ 173-174).

Кушніренко Н. Від буряків - до мольберта / Н. Кушніренко // Експрес. - 2003. - 28-30 листоп. (№ 178). - С. 7.

Дмитрів І. До ювілею художниці Параски Хоми вийде у світ альбом / І. Дмитрів // Захід. - 2003. - 2 жовт. (№ 40). - С. 4.

Стефурак Н. Життя між кетягів суцвіть / Н. Стефурак // Галичина. - 2002. - 17 груд. (№ 192). - С. 7.

Парасці Хомі присуджено обл. премію ім. Я. Лукавецького] // Галичина. - 2002. - 22 черв. (№ 95).

Мельник В. Декоративний живопис - це її Україна / В. Мельник // Галичина. - 2002. - 19 берез. (№ 42).

Стефурак Н. У храмі природи руку їй ставив Господь / Н. Стефурак // Галичина. - 2001. - 10 квіт. (№ 53). - С. 4.

Параска Хома - лауреат премії імені Катерини Білокур // Галичина. - 1999. - 11 груд. (№ 196-197).

Хома Параска : Мені найкраще малюється на самоті і в свята : [розмова з нар. худож. з Чернятина / бесіду вів М. Болотенюк] // Галичина. - 1999. - 18 груд. (№ 201).

Інтернет джерела

 http: // www.wikipedia.org.wiki

 www.kp.ua/daily/101108/61839

 www.visualrian.ru/images/item/96299

 www.1043.com.ua/content/view/3501/95/

 www.folkart.net.ua/ukr_rosp/ukr_rospis4.htm

 www.galychyna.if.ua

Творчість художниці у відлунні

дружніх голосів

Відмінність таланту Параски Хоми від інших у тому, що вона знайшла своєрідний спосіб передачі задуманого через образи квітів, які найкраще відображають внутрішній світ селянина-покутянина, його правічну любов і турботу про землю, замилування у її красу, мрії і сподівання на краще життя. Як проста сільська жінка вона влітку щодня доглядає город, прополює грядки, поливає квіти, інтуїтивно відчуваючи гармонію і порядок у природі. Ця буденна і благородна, пророблена віками і передана генетично праця сформувала її світогляд, сприяла естетичному вихованню. Багатоваріантність композицій, високий художній рівень і виконавська майстерність Параски Хоми ставали предметом дослідження багатьох фахівців...

В елементах творчої інтерпретації - квітах, птахах - ми впізнаємо конкретні види: флексії, жоржини, хризантеми, півонії, гладіолуси, гвоздики, лілеї, мальви, півонії, півники, чорнобрив­ці, барвінок, калину та багато інших. Найбільше художниця полюбляє жоржини, які цвітуть ціле літо і стали головним мотивом серії картин до пісень незабутньої Раїси Кириченко.

                

              (Михайло Гнатюк, кандидат мистецтвознавства)

 

Велика дяка Господу, що зіслав цей талант на землю, щоб очистилися наші душі, дивлячись на цю красу.

Доземний уклін Вам, Параско Петрівно, що не лінуєтесь творити і доносити красу природи до наших зачерствілих сердець.

Ваші картини вражають своїм колоритом, фантазією, радують око, піднімають настрій, несуть добро і світло в наше життя. Люди, побачивши картини, вражені Вашою творчістю, оскільки ніде ще з такою красою не зустрічались. Несумісність здавалось би кольорів Ви змогли поєднати у кожній роботі.

(Ігор Ставчанський, генеральний директор    Національної кіностудії ім. О. Довженка)

Шановній Парасковії Петрівні велике спасибі за велику працю й естетичну насолоду. Приємно було бачити це квіткове багатство у сучасному текстилі, на хустках...

                                                                                                        (С. Караффа-Корбут, художниця)

Що робить художник із квітами? Професійний художник ставить букет у вазу, бере пензлик і малює. А що робить Параска Хома? Вона малює серцем, пропускає образи крізь власний світогляд, створює неповторні роботи. У її творах відчувається традиційність, генетичний зв'язок із минулим. Недарма китайці говорили: „Якщо річ не пов'язана зі старовиною, вона некрасива". Художниця відчуває потребу малювати, отже, в ній закладена певна програма, і вона через свою творчість доносить інформацію наших предків. Її роботами варто не лише милуватися, потрібно осмислювати їх.

 

   (Володимир Рак, художник)

Мама має велике відчуття музики і кольору, всі свої переживання вона викладає на папір. Від її творів віє святом духу та окриленістю. Їй вдається підібрати кольори, які дуже вдало поєднуються і створюють настрій. В окремих її розписах - наш край, не лише Городенківщина, а й вся область.

 (Ярослав Хома, син мисткині)

 

Оновлено 20-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка