Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

І схиляю в шанобі чоло перед світлим безсмертям твоїм. Каталог книжкової виставки



ББК 91.1 : 83.3(4УКР)1
                   І - 11

І схиляю в шанобі чоло перед світлим безсмертям твоїм : кат. книжк. виставки до 140-ліття від дня народж. Лесі Українки / Івано-Франків. ОУНБ ім. І. Франка ; [уклад. : Н. В. Джус, І. М. Петрівська ; відп. за вип. Л. В. Бабій]. -  Івано-Франківськ, 2011. - 24  с.

 

Каталог книжкової виставки приурочений 140-літтю від дня народження української поетеси, перекладача та громадської діячки Лесі Українки.

Дане видання охоплює документальні джерела з фондів Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка та Інтернет-ресурси про поетесу.

У каталозі вміщено коротку біографічну довідку, бібліографічна частина складається з розділів: „Видання творів Лесі Українки" та  „Література про життя і творчість поетеси". Відкриває видання вірш голови Ради Івано-Франківських обласних організацій ТВР і СНІО України Богдана Середюка  „З вершин духовної краси".

Документи в межах розділів розміщені в алфавітному порядку за прізвищами авторів та назвами творів чи публікацій.

Видання розраховано на літературознавців, мовознавців, спеціалістів, аспірантів та студентів гуманітарних вищих навчальних закладів, бібліотечних працівників, усіх, хто цікавиться  українською літературою.

Пропозиції та замовлення просимо надсилати за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 22. Обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка, відділ загального читального залу, тел. 75-01-32.

Укладачі: Джус Н. В.- завідувач відділу загального читального залу 

              Петрівська І. М. - бібліотекар І категорії відділу загального читального залу

Відповідальна за випуск: Бабій Л. В. - директор ОУНБ ім. І. Франка

Зміст

  • Середюк Б. З вершин духовної краси                                     
  • Передмова                                                                                           
  • Видання творів Лесі Українки                                                          
  • Література про життя і творчість поетеси                                  
  • Інтернет-ресурси      

З вершин духовної краси

З вершин духовної краси величних
Нас слово Лесі Українки кличе,
Якій в поезії і в творах драматичних
Не знає світ і нині рівних!
З Співцем, овіяним народною любов'ю,
Свій погляд й я на небо зводжу -
Може братерство, рівність, волю гожу
Крізь хмари вгледіти там зможу?
Звучить порушений її орган тривожний
В «До, Ре, Мі, Фа, Соль, Ля, Сі» вложний,
Гудком, що з злом всесвітнім став до бою -
Здобути для землі і щастя і спокою.
Співець, яка з «Конвалії» веснянкою постала,
Та не під дубом захисту шукала,
А у борні - «Contra spem spero!» зріла
Й в проміннях сонечка розцвила.
І світ пізнав, що є в нас мова чарівлива -
Якою справжнє щастя оспівать зуміла,
Й, щоб до скорбот назад не було вороття,
За нове знову зве змагатися життя:
Вставай, хто живий, в кого думка постала -
Година для праці нової настала!
Се слово живе - воно твердая криця -
В нім дух Українки ллється-іскриться.
У нім оживає для нас «Давня казка»
Й се слово гартують Лесі нащадки,
Щоб все неправдиве - нове слово й праве
Змаганням долало - та лиш не кривавим!
Свобода і влада - «Камінний господар»
Міняє свободу за плащ Командора!
Добро проти зла, як і вірність і зрада,
«На полі крові» новітнім постали.
Бо в зради ідеї живій й невмирущій
Кинутий камінь не дістався до Юди.
Той камінь і досі висить і гнітить -
Живе убиває - душу кам'янить!
Політика й етика антично вернули
Все конфліктуючих Руфіна й Паціллу -
Хтось може із сущих конфлікт цей розв'яже:
З «Пущі» «мук пекла» і «відгуків раю».
Як душу зачепить той крик із поеми
Вустами митця: «...не хлібом єдиним»!-
За правду єднаймося шляхом єдиним,
Яким зве нас Леся з Гривні країни.
Звучить «Лісова пісня» - Мавка співає -
«Огнисте диво» живе, не вмирає!
І скарби великі предків далеких
В «душі лісовій» - у людянім серці!
Хоч досі витає трагедія правди
У рідному краї з поеми «Кассандра»,
Та мрія народу живе не вмирає -
Сама Українка сопілкою грає!
Розбуджує в душах чуття святе й щире -
В народі - духовність творчої сили -
«Досвітні огні» Леся нам запалила,
Щоби зоря правди і праці світила!
Бо є й гіацинти, й нарциси, і рожі -
Й азалії є у нашім народі!
Конвалії свіжі, фіалочки гожі...
Та пролісків треба все тих же, природних!
В них Лесине слово буде лунати -
її Зірка правди буде сіяти!
Й, як в сяйві сім згинуть хмари сумні,
Десь ясний промінчик зішле і мені.

                                                 Богдан Середюк

 

 Чи ж довго ще, о Господи, чи довго
Ми будемо блукати і шукати
рідного краю на своїй землі?
І ти колись боролась, мов Ізраїль".

    Леся  Українка

Лариса Петрівна Косач. Леся Українка. Окраса і гордість української нації, одна з фундаторів новітньої української літератури. Вона давно посіла чільне місце в світовій літературі, стала народною в найширшому розумінні цього слова.

Історія її життя могла б стати основою для величної драми. Водночас могла б прислужитись і найсвітлішій поезії „во славу міці духу людського". Ніхто не будив у людини почуття власної гідності з такою гостротою й ніхто не кликав до бою в оборону своєї свободи так, як вона: "Я честь віддам титану Прометею, Що не творив своїх людей рабами".

Опір, який Леся Українка чинила всьому, що робить людину рабом, був співмірний з її талантом. її поезія спонукає до вершинної досконалості, справедливості й добра. Тож не дивно, що читачі й сьогодні тамують спрагу з джерел Лесиної поезії.

Лариса Петрівна Косач народилася в невеличкому поліському містечку Звягелі (тепер - Новоград-Волинський). Предки її як по лінії матері - Драгоманови, так і по лінії батька - Косачі були носіями духов­ного аристократизму. Вплив на світогляд майбутньої письменниці мав її рідний дядько - видатний український мислитель Михайло Драгоманов. Саме від нього Леся запозичила свій псевдонім "Українка" (свої праці за кордоном Драгоманов підписував: "Українець").

Першу школу національного самоусвідомлення Леся Українка про­йшла саме в сім'ї, під впливом матері, відомої письменниці Олени Пчілки. Отримавши лише домашню освіту (в чотири роки „вже зовсім справно чи­тала"), постійно займалась самоосвітою. Енциклопедичні знання дали дів­чині змогу вільно володіти французькою, німецькою, англійською, російською, польською мовами. Добре знала грецьку, латинську, болгарську, італійську, іспанську, грузинську та інші мови.

Кохалася в музиці, особливо органній, була першорядною піаністкою, створила справжню музичну ораторію „Лісова пісня". „Мені часом здається, - писала Леся в листі до М. Драгоманова, - що з мене вийшов би далеко кращий музика, ніж поет, та тільки біда, що „натура утяла мені кепський жарт". Відтоді, як все перекреслила безжальна хвороба, її житгєвий шлях проліг через Голгофу нестерпних фізичних страждань. Ще в дитинстві почалася, як вона сумно жартувала, „тридцятилітня війна" з туберкульозом, який спочатку вразив кістки, а потім перекинувся на нирки та легені. Тридцять років безупинного болю, безнастанної боротьби з „кепським жартом натури"!

Аналізуючи життєвий і творчий шлях Лесі Українки, подивовуєшся не тільки феноменом людської стійкості, а й високістю та незглибимістю її творчості, розмаїттям і багатогранністю зацікавлень - поезія, проза, літературна критика, публіцистика, історія, етнографія і фольклор, музико­знавство й драматургія. „Поеткою українського рисорджименто" називав її Дмитро Донцов. Так, українське відродження багато в чому зобов'язане Лесі Українці, у чиїх творах постали монументальні образи самовідданих звитяжців, Прометеїв духу, здатних в ім'я високої мети стати на оборону упосліджених і жертвувати собою. „Від часу Шевченкового „Поховайте та вставайте, кайдани порвіте" Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої, хворої дівчини", - ці хрестоматійно-осяжні слова Івана Франка - ключ до розуміння всього огрому творчої спадщини одного з найвидатніших митців в історії людської цивілізації. Спадщини, що не надається до легкого читання. Якщо поезії Лесі Українки, особливо юних літ, сприймаються без зусиль, то її пізніші твори, насамперед драматичні, потребують особливо напруженої роботи душі й розуму.

Першим поетичним акордом поетеси стала збірка „На крилах пісень" (1893), вірші та поеми якої („Contra spem spero!", „Сім струн", „Досвітні огні", „Місячна легенда", „Русалка", „Самсон" та інші) й сьогодні чарують неоромантичну уяву й музичне чуття наших сучасників. Голос другої збірки „Думи і мрії" (1899) пройнятий уже героїко-вольовим пафосом, зміст і форма якого відповідали духові й суспільним вимогам того часу. Творчий модерний пошук приводив письменницю до історичних і міфічних аналогій, до образів Прометея і Спартака. її серце вірило: „вогонь титана не згас" й кристалізувало в слова любов і ненависть, добро й зло, життя й смерть, і промовляло ними до свого народу.

Кінець XIX - початок XX століття - саме на цей складний час при­падає розквіт таланту Лесі Українки як драматурга-новатора, твори якої ні тогочасний театр, ні глядач ще не готові були сприймати. її драматургія відкрила нову сторінку в історії української літератури й театральної культури, стала справжнім явищем у письменництві Східної Європи. Це - „Блакитна троянда" (1896), „Вавілонський полон" (1903), „На руїнах" (1904), „Кассандра" (1907), „Камінний господар" (1912), „Адвокат Мартіан" (1913), в яких вона започатковує нові жанрові форми, зокрема, драматичну поему з незвичними художніми образами-символами й несподіваним сюжетним закінченням. Єгипет фараонів, Вавілон, Юдея, Еллада, Римська імперія часів раннього християнства, середньовічна Іспанія і перші посе­лення колоністів у Північній Америці, нарешті, українська та іншонаціональна міфологія - увесь цей колосальний історичний матеріал поетеса осмислює й втілює у своїх творах. Авторка давала можливість поглянути на такі процеси життя, до яких не зверталися її попередники.

Змістом драматичних творів письменниці стає боротьба ідей, розкол світоглядів, розвінчування войовничого індивідуалізму. Звертаючись до минулого, беручи з нього сюжети, світові образи, Леся Українка наснажує їх сучасною політичною думкою, пристрасною ідеєю, які адресовані всім і кожному.

Одночасно, враховуючи традиції вітчизняної та європейської класики, українська письменниця пропонує концепцію людської історії як орга­нічний процес, як поступальний рух людства. Авторка намагається надати своїм образам, почерпнутим із різних джерел, віків і народів, сучасного звучання, використати як значущі символи для своєї доби і водночас вті­лити в них свою філософсько-історичну концепцію. Так з'явились Кас­сандра, Дон Жуан, Антей, Юда, які вперше в драматургії заговорили ук­раїнською мовою. Саме драма Лесі Українки була співзвучна цим питан­ням і стала дійсно новаторською - одночасно поетична, політична та інте­лектуальна.

Незважаючи на „чужі" образи й мотиви, поетеса ставить проблеми, розробляє теми, які найбільше захоплювали її. Так, провідною в баладах, легендах, апокрифах Лесі Українки залишається тема патріотизму і ви­звольної боротьби („Самсон", „Роберт Брюс, король шотландський"), ре­волюційні мотиви („Одне слово", „Про велета"). Леся Українка фокусувала свою увагу на темі творчої праці та обов'язку митця („Давня казка", „Саул", „Орфеєве чудо", „Що дасть нам силу?"), створювала прекрасні поеми про красу, силу і вірність почуття („Віла-посестра", „Ізольда Білорука").

Ліричний епос Лесі Українки збагачував українського читача світо­вими мотивами і темами і ставав духовним містком у єднанні національ­ного і світового мистецтва в душі читача.

І якщо в оновленому європейському театрі існувала „драма ідей" Г. Ібсена, „драма-дискусія" Б. Шоу, ліро-психологічна драма А. Чехова, символічна драма М. Метерлінка, то Леся Українка, видатний талант ук­раїнської драматургії, дала неперевершені зразки поетично-інтелектуальної драми, випередивши свій час і свою епоху, що поставило українську драму на почесний п'єдестал в добу кризи і песимізму.

Апогеєм творчості Лесі Українки бачиться „Лісова пісня" (1911). Нею поетеса виспівала свою любов до милої та рідної з дитинства Волині, багатої на ліси й озера, на казки й пісні. Це - художньо-філософська п'єса, в якій поєднались реальність (Лукаш) і казковість (Мавка). Зливши воєдино два живлющі струмені, Леся Українка витворила своєрідний жанр драми-феєрії, який доти не мав аналогу в українській літературі.

Багато часу й сил письменниця присвятила збиранню фольклору. Любов до народних дум, пісень, кобзарства переросла в наукову працю. Разом зі своїм чоловіком, етнографом Климентом Квіткою, записала десятки пісень на Волині, в Карпатах, на Полтавщині. Вона організувала й субсидіювала перші фонографічні записи кобзарських дум і народних пісень, які зробив на Полтавщині західноукраїнський музичний етнограф і композитор Філарет Колесса.

Неволя рідного краю гостро боліла Лесі Українці. Тому проблема національного визволення, пошуку шляхів виходу з казематів полону - одна з провідних у художній спадщині письменниці. Своєю творчістю й громадською діяльністю поетеса поклала початок новій течії в українській суспільній думці - переходу від українофільства до українства. Можна без перебільшення сказати, що Леся Українка стояла на чолі нового покоління національної інтелігенції, української як за культурою, так і за ідеологією. Ті, хто разом з нею почали зватися українцями, намагалися поставити на законні підвалини існування народу, і не лише як етнографічного утво­рення, а й нації - рівної між рівних.

Але ж значення творчості Лесі Українки незрівнянно ширше. В ідео­логічних змаганнях своєї доби вона стала першопрохідцем фемінізму. Майже все XIX століття жінка - „покритка", „бурлачка", „повія" - квін­тесенція горя, нещастя й немочі. І раптом „лісовою царівною", „бояринею", „одержимою духом" зійшла вона у кінці XIX - початку XX століття в Лесиній творчості. Звідси, значною мірою, й розпочався наш національний ренесанс.

Якщо кожна епоха породжує своїх співців, то Леся Українка, навпаки - витворила свою епоху в українській літературі. Вона зуміла максималь­но згармонізувати свій талант, реалізуватися на високості світового духу й водночас очолити цілу когорту жінок-письменниць в Україні, до якої увійшли її сучасниці - О. Кобилянська, Л. Яновська, Дніпрова Чайка. Сьо­годні започаткована нею українська жіноча літературна традиція віднайшла своє гідне продовження у творчості Ліни Костенко, а за нею й нового літературного грона - Ірини Жиленко, Оксани Пахльовської, Оксани Забужко та інших. Творчий набуток Лесі Українки в усьому невичерпний і неосяжний. За сміливість думки й глибину поглядів, за громадянську мужність і суворе подвижництво Лесю Українку в різний час називали по-різному. То вона була Жанна Д'Арк української поезії та дочка Прометея, то ніжна, блакитно­ока Леся і поетеса поступових ідей. Але вже пора озвучити її істинне ймен­ня - геніальна дочка України! Своєю винятковістю і своєю звичайністю, своїм великим ім'ям „Леся Українка" вона нам, українцям, і досі торує до­рогу до самих себе: до мови, до родини, до рідної землі, до України.

// Календар знаменних і пам'ятних дат. - К., 2011. - № 1. - С. 76-80.

 ВИДАННЯ ТВОРІВ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Книжкові видання українською мовою

 

Зібрання творів [Текст] : у 12 т. Т. 1-12 / Леся Українка ; ред. кол. : Є. С. Шабліовський (голова) [та ін.] ; упоряд. та прим. Н. О. Вишневської ; вступ. ст. Є. С. Шабліовського. - К. : Наук. думка, 1975-1979.

Твори [Текст] : у 2 т. Т. 1-2 / Леся Українка ; упоряд. та прим. О. Ф. Ставицького ; вступ. ст. Л. І. Міщенко. - К. : Наук. думка, 1986-1987.

Твори [Текст] : у 4 т. Т. 1-4 / Леся Українка ; упоряд. та прим. Н. О. Вишневської. - К. : Дніпро, 1980-1981.

Твори [Текст] / Леся Українка. -  К. : Дніпро, 2000. -  630 с.

Твори [Текст] : у 10 т. Т. 1-10 / Леся Українка. - К. : Держлітвидав, 1963-1967.

Вибране [Текст] : поезії, поеми, драм. твори / Леся Українка. - К. : Дніпро, 1977. - 638 с.

Вибрані твори [Текст] : Поезії. Поеми. Драматичні твори / Леся Українка ; іл. В. В. Василенка. - К. : Дніпро, 1974. - 630 с. : іл.

Вибрані твори [Текст] / Леся Українка. - К. : Молодь, 1957. - 381 с.

Вибрані твори [Текст] : [лірика, драми, поеми, сатира] / Леся Українка. - К. : Молодь, 1952. - 360 с.

Вибране [Текст] / Леся Українка. - К. : Держлітвидав, 1960. - 565 с.

Вибране [Текст] / Леся Українка. - К. : Рад. письм., 1955. - 708 с.

Бояриня [Текст] : драм. поема / Леся Українка. - К. : Молодь, 1991. - 96 с.

Бояриня [Текст] : драм. поема / Леся Українка. Гетьман Іван Виговський : роман / І. Нечуй-Левицький. - К. : Наук. думка, 1997. - 336 с.

Бояриня ; Лісова пісня [Текст] / Леся Українка. - К. : Укр. письм., 2000. - 175 с.

Роберт Брюс, король шотландський [Текст] : шотланд. легенда : [поема] / Леся Українка . - К. : Дзеркало, 2003. - 32 с.

Горить моє серце [Текст] : вірші та поеми / Леся Українка. - К. : Київ. правда, 2004. -  462 с.

Досвітні  огні [Текст] / Леся Українка. - К. : Дніпро, 1977. - 111 с. : іл.

Драматичні поеми [Текст] / Леся Українка ; упоряд. А. М. Полотай. - К. : Дніпро, 1983. -  495 с. : іл.

Драматичні твори [Текст] / Леся Українка ; упоряд. та авт. приміт. : Р. П.  Радишевський, О. Ф. Ставицький ; авт. передм. Л. Костенко. - К. : Дніпро, 1989. - 761 с. : іл.

Думи і мрії [Текст] / Леся Українка ; упоряд. та авт. післямови І. О. Денисюк ; худож. І. В. Остафійчук. - Л. : Каменяр, 1983. - 166 с. : іл.

Лірика ; Драми [Текст] / Леся Українка ; вступ. ст. Ф. С. Кислого. - К. : Дніпро, 1986. - 215 с.

„Мріє не зрадь!" [Текст] : твори, док., світлини / Леся Українка. - К. : Веселка, 2009. - 319 с.

На крилах пісень [Текст] : поезії / Леся Українка. -  К. : Веселка, 1994. - 128  с. : іл.

Нехай мої струни лунають... [Текст] : вибрані поезії / Леся Українка ; [упорядкув. і переднє сл. Н. Сташенко]. - Луцьк : Волин. обл. друк., 2009. -224 с. : іл.

Оргія   [Текст] : драм. поеми / Леся Українка. - К. : Вид-во С. Павличко „Основи", 2001. - 771 с.

Поезія ; Драматичні твори [Текст] / Леся Українка. - К. : Наук. думка, 2008. - 382  с. - (Бібліотека школяра).

Поезія ; Драматичні твори [Текст] / Леся Українка. - К. : Наук. думка, 1999. -  382 с. - (Бібліотека школяра).

Поеми і драми [Текст] / Леся Українка. - К. : Мистецтво, 1980. - 467 с.

Стародавня історія східних народів [Текст] / Леся Українка ; [упорядкув., підготов. текстів та іл., комент., приміт. : О. Огневої та Н. Сташенко]. - Репринт. вид. - Луцьк : Волин. обл. друк., 2008. - 255 с. 

Усі твори в одному томі [Текст] / Леся Українка ; [уклад. Г. Латник ; передм. М. Литвинця]. - К. : [б. в.] ; Ірпінь : Перун, 2008. - 1375 с. - (Поетична поличка „Перуна").

Хвилі моєї туги [Текст] : [інтим. лірика ] / Леся Українка ; упорядкув., вступ. ст. і прим. Л. І. Міщенко. -  Л. : Каменяр, 1991. - 118  с. : кольор. іл.

Я любила вік лицарства... [Текст] : вибр. твори / Леся Українка. - К. : [Країна Мрій], 2008. -  365 с. - (Бібліотека школяра).

Видання творів в перекладах російською мовою

Избранные произведения [Текст] : пер. с укр. / Леся Українка ; вступ. ст., сост. и прим. С. М. Шаховского. -  Л. : Сов. писатель. Ленингр. отд.-ние, 1979. - 878 с. : ил.

ЛІТЕРАТУРА ПРО ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ПОЕТЕСИ

 Книжкові видання            

Аврахов Г. Г.  Леся Українка. Семінарій [Текст] / Г. Г. Аврахов. - К. : Вища шк., 1971. - 303 с. : 1 л. портр.

Аврахов Г. Г. Художня майстерність Лесі Українки. (Лірика)  [Текст] / Г. Г. Аврахов. - К. : Рад. шк.., 1964. - 233 с.

Бабишкін О. Драматургія Лесі Українки [Текст] / О. Бабишкін. - К. : Держ.  вид.  образотворч.  мистец. і муз. літ. УРСР, 1963. - 166 с.

Ідзьо В. С. Леся Українка: письменниця і борець за відновлення незалежності України в 1917 році - за матеріалами видань та часопису українців у Росії „Украинская Жизнь" в першому десятилітті ХХ століття [Текст] / В. С. Ідзьо. -  Л. : Сполом, 2008. -  42 с.

Їм промовляти душа моя буде: „Лісова пісня" Лесі Українки та її інтерпретація [Текст] / упоряд. В. Агєєва. - К. : Факт, 2002. - 223 с.

Кармазіна М. Леся Українка [Текст] / М. Кармазіна. - К. : Альтернативи, 2003. - 416 с.

Каспрук А. А. Леся Українка [Текст] : літ. портрет / А. А. Каспрук. -  К. : Держлітвидав УРСР, 1963. - 116 с.

Кисельов Г. Л. Сім струн серця [Текст] : Музика в житті і творчості Лесі Українки / Г. Л. Кисельов. - К. : Муз. Україна, 1968. - 86 с.

Костенко А. Леся Українка [Текст] / А. Костенко. - К. : А.С. К., 2006. - 511 с.

Костюченко В. А. Співець правди і свободи [Текст] : [про творч. шлях, сусп.-політ. погляди Лесі Українки] / В. А. Костюченко. - К. : Політвидав України, 1971. - 102 с. : іл.

Кулінська Л. П. Поетика Лесі Українки [Текст] / Льоля Павлівна Кулінська. -  К. : Вид-во Київського ун-ту, 1967. - 256 с.

Кулінська Л. П. Проза Лесі Українки [Текст] / Л. П. Кулінська. - К. : Вища шк., 1976. - 168 с.

Кухалашвілі К. П. Леся Українка - публіцист [Текст] / Костянтин Партенович Кухалашвілі. - К. : Дніпро, 1965. - 248 с.

Микитась В. Л. Проти фальсифікацій спадщини Лесі Українки [Текст] / В. Л. Микитась. - К. : Наук. думка, 1974. - 160 с.

Мірошниченко Л. Над рукописами Лесі Українки [Текст] : нариси з психології і творчості та текстології / Л. Мірошниченко. - К., 2001. - 263 с.

Міщенко Л. І. Леся Українка [Текст] : [посіб. для вчителів] / Л. І. Міщенко. - К. : Рад. шк., 1986. - 303 с.

Міщенко Л. І.  Політична поезія Лесі Українки. Соціальний генезис і естетична природа [Текст] / Л. І. Міщенко. -  Л. : Вища шк., 1974. - 195 с.

Мороз М. О. Літопис життя та творчості Лесі Українки [Текст] / М. О. Мороз. - К. : Наук. думка, 1999. - 630 с.

На пошану Лесі Українки [Текст] : [пропам'ятка книга ділового комітету, будови пам'ятника Лесі Українці в Торонто]. - Торонто, 1980. - 185 с.

Огнєва О. Д. Східні стежини Лесі Українки [Текст] : ст. та матеріали / О. Д. Огнєва. - Луцьк : Волин. кн., 2007. - 234 с.

Огнєва О. Д. Східні стежини Лесі Українки [Текст] : ст. та матеріали / О. Д. Огнєва. - Луцьк : Волин. кн., 2008. -  239 с.

Одарченко П. Леся Українка [Текст] : розвідка різних років / П. Одарченко. - К. : Вид-во М. П. Коць, 1994. - 239 с.

Осляк І. Ф. З вогнем Прометея [Текст] : про творчість Лесі Українки / Іван Федорович Осляк. - К. : Рідна шк., 1969. - 184 с. : іл.

Ошуркевич О. Ф. Найрідніший рідний край - Волинь [Текст] : путівник / О. Ф. Ошуркевич. -  Л. : Каменяр, 1991. - 79 с. : іл.

Паламар Л. М. Революційна романтика в творчості Лесі Українки [Текст] / Лариса Максимівна Паламар. -  К. : Вид-во Київського ун-ту, 1971. - 127 с.

Погребенник В. Ф. Народною творчістю натхненна [Текст] / В. Ф. Погребенник. - К. : Знання, 1990. - 47 с.

Правдива іскра Прометея [Текст] : [літ.-крит. ст. про Лесю Українку] / упоряд. О. Ф. Ставицький. - К. : Рад. шк., 1989. - 223 с.

Родина Косачів і волиняни [Текст] : спогади, перекази, записи, впорядкув., прим. О. Ошуркевича. - Луцьк : [б. в.], 2002. - 64 с.

Сверстюк Є. Міф Лесі Українки [Текст] / Євген Сверстюк. - Луцьк : Вежа, 2008. - 33 с.

Серед живих жива [Текст] : [відзначення  100-ліття від дня народж. Лесі Українки]. - К. : Дніпро, 1973. - 112 с.

Спогади про Лесю Українку [Текст] / упоряд., вступ. ст. та коментарі А. І. Костенка. - К. : Дніпро, 1971. - 483 с. : 13 л. іл.

Ставицький О. Ф. Леся Українка: етапи творчого шляху  [Текст] / Олексій Феодосійович Ставицький. -  К. : Дніпро, 1970. - 223 с. : іл.

Леся Українка: сюжети з життя  в ілюстраціях і документах [Текст] : фотокнига. - К. : Спалах, 2001. - 167 с.

Леся Українка і наш край [Текст] : [персонал. бібліогр. покажч.] / уклад. : В. Н. Козлова, Л. В. Малиновська ; Житомир. держ. обл. універс. б-ка. - Житомир : Ред.-вид. від. облполіграфвидаву, 1991. - 15 с.

Шаховський С. М. Леся Українка [Текст] : критико-біогр. нарис / Семен Михайлович Шаховський. - К. : Дніпро, 1971. - 134 с.

Шиманська І. Ф. Леся Українка про освіту та виховання  [Текст] / Ія Федорівна Шиманська. - К. : Рад. шк., 1973. - 112 с. 

Яросевич Л. В. Леся Українка і музика [Текст] / Л. В. Яросевич. - К. : Муз. Україна, 1978. - 125 с. : іл.

 Періодичні видання

2010

Про відзначення 140-ліття з дня народження видатної української поетеси, громадського діяча Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки): Постанова Верх. Ради України від 21 жовт. 2010 р. № 2633 // Голос України. - 2010. - 2 листоп. - С. 6.

Заєць В. Голос Касандри : [про твір Лесі Українки „Бояриня"] / В.Заєць // Українське слово. - 2010. - 16-22 черв. (№ 24). - С. 8.

Камінчук О. Духовно-естетична концепція  неоромантизму в поезії Лесі Українки / О. Камінчук // Українська мова й література в середніх школах, ліцеях, гімназіях та колегіумах. - 2010. - № 3. - С. 111-120.

Кочерга С. Семіотична партитура драматичної поеми Лесі Українки „Оргія" / С. Кочерга // Слово і Час. - 2010. - № 4. - С. 3-12.

Кузьма О. Художнє втілення філософії екзистенціалізму в драматичній поемі Лесі Українки „Одержима" / О. Кузьма // Дивослово. - 2010. - № 2. - С. 25-29.

Романов С. Фредерік Шопен - Леся Українка: діалог геніїв / С. Романов // День. - 2010. - 9-10 квіт. (№ 62/63). - С. 22.

Романов С. Шляхи геніїв : [про долю Лесі Українки та Антона Чехова] / С. Романов // День. - 2010. - 17-18 верес. -  С. 20.

Щукіна І. Вірш Лесі Українки „У путь! (на мотив Шумана)"- твір відомий і незнаний / І. Щукіна // Слово і Час. - 2010. - № 6. - С. 61-76.

2009

Барабан Л. Драматургія Лесі Українки за рубежем : [про дослідж. новатор. драматургії Лесі Українки] / Л. Барабан  // Студії мистецтвознавчі. - 2009. - № 2. - С. 40-52.

Войтенко В. Лютневі медитації / В. Войтенко // Слово Просвіти. - 2009. - 26 лют.- 4берез. (№ 8). - С. 12.

Гуменюк Н. Де Мавчиним голосом тиша  бринить / Н. Гуменюк // Слово Просвіти. - 2009. - 13-19 серп. (№ 32). - С. 4,5.

Дунай П. „Ізольда Білорука" Лесі Українки: до зрізу аналітичної вертикалі / П. Дунай // Слово і Час. - 2009. - № 4. - С. 21-26.

Кудрявцев М. Екзотичні мотиви та образи у поетичних драмах О. Пушкіна та Лесі Українки: духовно-етичний  дискурс / М. Кудрявцев // Зарубіжна література в школах України. - 2009. - № 3. - С. 8-15.

Кудрявцев М. „Камінний гість" О. С. Пушкіна і „Камінний господар" Лесі Українки у контексті світової теми / М. Кудрявцев // Зарубіжна література в школах України. - 2009. - № 6. - С. 2-7.

Кудрявцев М. Олександр Пушкін і Леся Українка: до проблеми історизму і соціально-етичних аспектів поетичної драми / М. Кудрявцев // Зарубіжна література в школах України. - 2009. - № 2. - С. 20-27 ; Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2009. - № 7/8. - С. 6-13.

Павленко М. „Лісова пісня" Лесі Українки і „Маруся Чурай" Ліни Костенко як перегук епох та літературних поколінь: спроба порівняльного аналізу / М. Павленко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009. - № 1. - С. 66-81.

Розвозчик М. Мавка - новий тип особистості у драмі-феєрії Лесі Українки „Лісова пісня" / М. Розвозчик // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2009. - № 3. - С. 38-40.

Романов С. Історія найвідомішої зради : [до 100-річчя драм. поеми Лесі Українки „На полі крови"] / С. Романов // День. - 2009. - 15 квіт. (№ 65). - С. 7.

Романов С. „Бажаю так скінчити я свій шлях, як починала: з співом на устах!" / С. Романов // День. - 2009. - № 133. - С. 7.

Стасюк Г. З роду сербських герцогів і грецьких дипломатів : [фамільна сага Косачів-Драгоманових у худож. інтерпретації Лесі Українки] / Г. Стасюк // Перевал. - 2009. - № 1/2. - С. 110-112.

Філіпчук Н „Болісна думка „за що?" часом загрожує мені втратою розуму" : [про Лесю Українку та її родину] / Н. Філіпчук // Голос України. - 2009. - 9 груд. - С. 28-29.

Хороб С. Символ „жертвопринесення" у драматургії Юліуша Словацького  і Лесі Українки: фольклорно-міфологічний вимір / С. Хороб // Зарубіжна література  в школах України. - 2009. - № 5. - С. 2-6.

Щукіна І. Музичні терміни в тексті поетичного циклу Лесі Українки „Сім струн" / І. Щукіна // Слово і Час. - 2009. - № 4. - С. 12-20.

2008

Дзюбенко О. Леся Українка: у пошуках жіночого щастя / О. Дзюбенко // Друг читача. - 2008. - № 4 (січ.). - С. 6.

Івченко В. Гелуан, вулиця Регеб-Паші, 52: Леся Українка в країні пірамід, або Як увічнювали пам'ять про її перебування в Єгипті / В. Івченко // Київ. - 2008. - № 2. - С. 180-189.

Калініченко К. Дні Лесі Українки на Донеччині / К. Калініченко // Українська культура. - 2008. - № 6. - С. 8.

Комзюк В. Удома / В.Комзюк // Українське слово. - 2008. - 27 лют.-4 берез. - С. 3.

Корнецька І. Дорога до Лесі / І. Корнецька // Слово Просвіти. - 2008. - 18-24 верес. (№ 38). - С. 4.

Михайляк У. Філософія художнього образу Лесі Українки / У. Михайляк // Мандрівець. - 2008. -  № 6. - С. 75-79.

Мірошниченко Л. Невідомі автографи Лесі Українки / Л. Мірошниченко // Слово і Час. - 2008. - № 6. - С. 72-78.

Плохотнюк А. Нотатки з історії постановки п'єси Лесі Українки  „Блакитна троянда" / А. Плохотнюк // Культура України. - 2008. - № 3. - С. 198-206.

Скупейко Л. Леся Українка й (анти) народництво / Л.Скупейко // Слово і Час. - 2008. - № 12. - С. 48-55.

 2007

Баган О. Художня історіософія Лесі Українки / О. Баган // Визвольний щлях. - 2007. - № 6. - С. 35-38.

Голубнича К. Два кохання тридцятирічної війни / К. Голубнича // Київські відомості. - 2007. - 11-17січ. (№ 1/2). - С. 8-9 : фото.

Згамбаті Е. Італія Михайла Коцюбинського та Лесі Українки: два обличчя одного міфу / Є. Згамбаті // Всесвіт. - 2007. - № 7/8. - С. 156-167.

Могильницька Г. Руїна держави і руїна душі : [драма Лесі Українки „Бояриня"] / Г. Могильницька // Дивослово. - 2007. - № 5. - С. 17-21: фото.

Рева Л. Незбагненна велич : [Леся Українка в дослідж. і критиці] / Л. Рева // Вісник Книжкової палати. - 2007. - № 7. - С. 41-44.

Сюндюков І. Пророчиця чорної долі : [драма Лесі Українки „Касандра" та її проекції на сучасність] / І. Сюндюков // День. - 2007. - 17 лют. (№ 29). - С. 7.

Чичканьова Л. Кримські стежки Лесі Українки / Л. Чичканьова  // Україна козацька. - 2007. - № 21/22. - С. 19.

2006

Богород А. Танцювальний фольклор у творчості Лесі Українки / А. Богород // Народна творчість та етнографія. - 2006. - № 5. - С. 54-58.

Бондаренко С. Слідами великої скиталиці: маловідомі факти про людей, які брали участь у долі Лесі Українки : [Є. Чириков, Альбіна Бізе, Д. Яворницький] / С. Бондаренко // Київські відомості. - 2006. - 16-22 берез. (№ 11). - С. 13.

Гнатюк І. Мова і стиль науково-популярних праць Лесі Українки / І. Гнатюк // Українська мова. - 2005. - № 4. - С. 18-24.

Голод І. Українка № 1: Дим нашої Вітчизни був солодким і для нащадка боснійського монарха / І. Голод // Молода Галичина. - 2006. - 23 лют. (№ 7). - С. 12.

Довгуник Д. Леся Українка і Галичина / Д. Довгуник // Краєзнавець Прикарпаття. - 2006. - № 8. - С. 51-52.

Зайко М. Леся Українка і музика / М. Зайко // Українська музична газета. - 2006. - № 3. - С. 5.

Іванова Г. „І схиляю в шанобі чоло я перед світлим безсмертям твоїм" // Демократична Україна. - 2006. - 25 лют. (№ 37). - С. 9.

Ілюстрації до творів Лесі Українки // Шкільна бібліотека. - 2006. - № 1. - С. 43-68.

Ковалик М. Це болюче „жіноче питання": модерна жінка в драматургії Лесі Українки та Володимира Винниченка / М. Ковалик // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2007. - № 2. - С. 122-129 : фото, іл.

Костенко Т. „Слава Богу, що є люди... і велика сила, котру ми звемо любов'ю..." / Т. Костенко // Високий замок. - 2006. - 25 лют. (№ 35). - С. 11 : фото.

Крушинський А. На засадах національної ідеї: просвітницька діяльність і педагогічні погляди [Лесі Українки] / А. Крушинський // Вісник Книжкової палати. - 2006. - № 2. - С. 46-49.

Кудрявцев М. Алегоричні версії драми Лесі Українки „Осіння казка" / М. Кудрявцев // Українська література в загальноосвітній школі. - 2006. - № 3. - С. 12-15.

Марченко Л. Наша зоря: Леся Українка на Полтавщині / Л. Марченко // Літературна Україна. - 2006. - 2 берез. (№ 8). - С. 1: портр.

Мержвинсьий В. Поетика заголовків драматичних творів Лесі Українки / Володимир Мержвинський // Слово і Час. - 2007. - № 2. - С.  32-40 : табл.

Михида С. Таємниці Божого провидіння: теоретичні аспекти створення психопортрета Лесі Українки / Сергій Михида // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2006. - № 9-10. - С. 103-111.

Мірошниченко Л. ...Эсфирь Борисовне поклон... : [про невідомі лист Лесі Українки] / Лариса Мірошниченко // Слово і Час. - 2006. - № 2. - С. 15-18.

Мірошниченко П. Трагедизація міфа про зраду : [„На полі крові" Лесі Українки] / П. Мірошниченко // Слово і Час. - 2006. - № 2. - С. 3-8.

Непокупний А. Ризька адреса Лесі Українки / А. Непокупний // Вісник Національної Академії наук України. - 2006. - № 1. - С. 75-82 : портр.

Павлюк Я. Її зоря повік буде ясна / Я. Павлюк // Українське слово. - 2006. - № 36 (6-12 верес.). - С. 12 : портр.

Пахолко О. Невідома Леся: таємниці приватного життя славетної поетеси інтригують і досі / О. Пахолко // Експрес. - 2006. - 23 лют.-2 берез. (№ 21). -С. 16 : портр., фото.

Пилипенко К. І. Тебе я втратити не хочу, хоч ти не мій...: [про кохання Лесі Українки до Сергія Мержинського] / К. І. Пилипенко // Шкільна бібліотека. - 2006. -  № 1. - С. 69-72.

Полішук О. По-новому про „Лісову пісню" Лесі Українки : [про моногр. Л. Скупейка „Міфопоетика «Лісової пісні» Лесі Українки"] / Олена Поліщук // Слово і Час. - 2006. - № 10. - С. 81-85.

Рута О. Духовний код Лесі Українки : [роздуми навколо драм. поеми „Одержима"] / О. Рута // Слово Просвіти. - 2006. - 27 лип.-2 серп. (№ 30). - С. 12 : іл. ; Київ. - 2006. - № 12. - С. 158-160.

Сірук В. Наративна стратегія „малої" прози Лесі Українки / Вікторія Сірук // Слово і Час. - 2006. - № 2. - С. 8-14.

Толочко Л. Видатні жінки минулого в живописі та скульптурі / Леся Толочко // Київська старовина. - 2006. - № 4. - С. 166-172.

Філіпчук З. Леся Українка і кобзарство : [сцен. літ-мист. свята] / З. Філіпчук // Українська література в загальноосвітній школі. - 2006. - № 3. - С. 48-50.

Хмелюк М. „Лісова пісня" Лесі Українки крізь призму міфопоетики / Майя Хмелюк // Слово і Час. - 2006. - № 11. - С. 81-82.

Якименко М. Вечори в Лесиному домі : [про будинок в Луцьку, де жили Косачі] / М. Якименко // Голос України. - 2006. - 20 лип. (№ 132). - С. 20 : фото.  

2005

Баранова В. Неоромантичне двосвіття „Лісової пісні" Лесі Українки / Вікторія Баранова // Українська мова і література в школі. - 2005. - № 3. - С. 30-35.

Богдан С. Автопортрет „жінки з Косачівського роду" за її листами / Світлана Богдан // Дивослово. - 2005. - № 2. -  С. 64-68.

Вороненко Р. „Весняні співи" Лесі Українки / Раїса Вороненко // Україна. - 2005. - № 2-3. - С. 59 : мал.

Горак Р. Прокляття оргіям : [про драму Лесі Українки „Оргія"] / Роман Горак // Літературна Україна. - 2005. - 24 лют. (№ 7). - С. 7.

Гуцало С. Україна та Єгипет: шляхи зближення культур : [маловід. стор. єгип. життя і творч. Лесі Українки] / Сергій Гуцало // Науковий світ. - 2005. - № 1. - С. 5-7 : іл.

Дунай П. Леся Українка у критичній рецепції Андрія Ніковського / П. Дунай // Українська мова та література. - 2005. - лют. (№ 7). - С. 9-11.

Зборовська Н. Материнська вдача і материнський „карб" у Лесиній душі / Н. Зборовська // Українська мова та література. - 2005. - лют. (№ 7). - С. 20-22.

Ковальова О. Леся Українка: вибір модернізму / Оксана Ковальова // Дивослово. - 2005. - № 10. - С. 51-54.                    

Кудрявцев М. „Камінний господар" Лесі Українки як українська  інтерпретація світової теми / М. Кудрявцев // Українська література в загальноосвітній школі. - 2005. - № 5. - С. 15-17.

Кудрявцев М. Іудина сповідь : [драма Лесі Українки „На полі крові"] / М. Кудрявцев // Українська література в загальноосвітній школі. - 2005. - № 6. - С. 5-8.

Лавров Д. Киевское рождество Леси Українки / Д. Лавров // Сегодня. - 2005. - 6 янв. - С. 5 : портр.

Мірошниченко Л. Загадковий автограф Лесі Українки / Л. Мірошниченко // Слово і Час. - 2005. - № 8. - С.24-29.

Ніковський А. Екзотичність сюжету і драматизм у творах Лесі Українки / А. Ніковський // Українська мова та література. - 2005. - лют. (№ 7). - С. 3-8.

Поліщук Я. Драматургія Лесі Українки: втілення трагічного / Ярослав Поліщук // Дивослово. - 2005. - № 5. - С. 52-56.

Присяжнюк В. П. Світло з горобиної ночі: життєвий і творчий шлях Лесі Українки : [сцен. нетрадиц. уроку] / В. П. Присяжнюк // Відкритий урок: Розробки. Технології. Досвід. - 2005. - № 23-24. - С. 56-62.

Савченко О. Фантазіє! Ти сило чарівна ... : [сторінками драми-феєрії Лесі Українки „Лісова пісня"] / Олена Савченко // Українська мова і література в школі. - 2005. - № 2. - С. 38-40.

Скупейко Л. Форми художнього часу в „Лісовій пісні" Лесі Українки / Л. Скупейко // Слово і Час. - 2005. - № 8. - С. 16-20.

Сюндюков І. „Образ рідної неволі": „Бояриня" Лесі Українки як художнє пророцтво / І. Сюндюков // День. - 2005. - 18 берез. (№  47). - С. 8 : портр.

Терещук Г. В. Літературний журнал „Хотіла б я піснею стати" : [до дня народж. Лесі Українки] / Г. В. Терещук // Шкільна бібліотека. - 2005. - № 4. - С. 47-49.

Турган О. Міфопоетична семантика зооморфних образів у художній системі Лесі Українки / О. Турган // Слово і Час. - 2005. - № 8. - С. 9-15.

2004

Богдан С. Традиційне та індивідуально-авторське: [етикетні формули в епістолярії Лесі Українки] / Світлана Богдан // Урок української. - 2004. - № 5-6. - С. 14-18.

Вірченко Т. Духовність персонажів поеми Лесі Українки „Триптих" / Тетяна Вірченко // Мандрівець. - 2004. - № 2. - С. 56-59.

Гуцало С. Леся Українка в „країні пірамід": давні й теперішні сліди української культури в Єгипті / С. Гуцало // Політика і час. - 2004. - № 10. - С. 55-60.

Диба А. Максим Мережинський: Той, хто тримав вінець, або Ангел-хранитель Лесі Українки в біді і радощах / А. Диба // Освіта. - 2004. - 12-19 трав. - С. 10-11. : фото.

Костенко Т. Листи так довго йдуть... : [у слов'янській б-ці в Празі віднайдені листи до Лесі Українки] / Т. Костенко // Високий замок. - 2004. - 26 лют. - С. 9. : іл.

Кочерга С. О. Європеїзм Лесі Українки як світоглядна константа / С. О. Кочерга // Гуманітарні науки. - 2004. - № 1. - С. 16-28.

Кудрявцев М. Закон справедливості чи закон любові? : [драм. поема Лесі Українки „Одержима"] / Михайло Кудрявцев // Українська література в загальноосвітній школі. - 2004. - № 5. - С. 2-4.

Лимаренко Л. „Через любов у безсмертя" : [сцен., присвяч. творчості Лесі Українки] / Л. Лимаренко // Мистецтво та освіта. - 2004. - № 2. - С. 48-51.

Літературний вечір „Вінок шани Лесі Українці" // Шкільна бібліотека. - 2004. - № 3. - С. 77-80.

Мірошниченко Л. Генезис „Лісової пісні" Лесі Українки: зародження образів / Л. Мірошниченко // Українська мова та література. - 2004. - лип. (№ 25/28). -  С. 66-71.

Мірошниченко Л. Про Лесиного брата : [М. П. Косач] / Л. Мірошниченко // Культура і життя. - 2004. - 1 груд. - С. 3-4.

Науменко Н. Вільний вірш у творчості Лесі Українки  // Дивослово. - 2004. - № 4. - С. 6-8.

Опанасенко Н. Виховний ідеал Лесі Українки в сучасній школі / Наталія Опанасенко // Рідна школа. - 2004. - № 6. - С. 30-32.

Поліщук Т. Кримські стежки Лесі Українки / Т. Поліщук // День. - 2004. - 8 жовт. - С. 18-19.

Такао Х. Леся Українка і Японія: аспекти нового прочитання / Хіно Такао // Всесвіт. - 2004. - № 7-8. - С. 24-26.

Токмань Г. Методична модель літературних семінарів „Лірика та драматургія Лесі Українки" / Ганна Токмань // Урок української. - 2004. - № 8/9. - С. 36-39.

Хилюк М. Цвіт душі мого народу : [фольклор і міфологія поліщуків у драмі-феєрії Лесі Українки „Лісова пісня"] / Марія Хилюк // Дивослово. - 2004. - № 11. - С. 43-45.

Якименко М. Стежками Лесі Українки : [про с. Колодяжне Волин. обл.] / М. Якименко // Голос України. - 2004. - 9 жовт. - С. 7.

2003

Бабійчук Т. В. Я в серці маю те, що не вмирає : [сцен. літ.-муз. вечора] / Т.  В. Бабійчук // Українська література в загальноосвітній школі. - 2003. - № 3. -  С. 2-4.

Бірюк М. Леся Українка і Воронежчина / М. Бірюк // Молодь України. - 2003. - 18 листоп. - С. 3.

Боднар М. Титан духу і слова : [про конкурс на краще виконання тв. Лесі Українки в м. Івано-Франківську] / М. Боднар // Слово Просвіти. - 2003. - 16-22 квіт. - С. 5.

Вознюк В. Леся Українка і Буковина / В. Вознюк // Дзвін. - 2003. - № 8. - С. 133-147.

Глібчук У. З одного боку - ми, з другого - шакали... : [про кн. епістоляр. спадщини „Знадоби архіву Лесі Українки в Слов'янській бібліотеці у Празі"] / У. Глібчук // Слово Просвіти. - 2003. - 10-16 груд. - С. 12.

Гриценко В. Крамола „Боярині" Лесі Українки : [нотатки на полях підруч.] / В. Гриценко // Українська мова і література в школі. - 2003. - № 1. - С. 69-71.

Гуменюк В. Леся Українка і театр / В. Гуменюк // Дивослово. - 2003. - № 2. - С. 14-17.

Демська- Будзуляк Л. Метаморфози символів у драматургії Лесі Українки / Л. Демська-Будзуляк // Українська мова та література. - 2003. - лют. (№ 5). - С. 16-19.

Камінчук О. Художній світогляд та особливості поетики Лесі Українки / О. Камінчук // Дивослово. - 2003. - № 1. -  С. 54-59.

Кармазіна М. Говоримо про Лесю / М. Кармазіна // Дзеркало тижня. - 2003. - 8 лют. - С. 23.

Ковальчук Н. П. Поетичний опис нічного неба у поезії Лесі Українки „Зоряне небо" / Н. П. Ковальчук // Все для вчителя. - 2003. - лют. (№ 6). - С. 8-9.

Кудрявцев М. Ідеї та особистості в драмі „Руфін і Прісцілла": соц.-етичний аспект / М. Кудрявцев // Українська мова та література. - 2003. - лют.  (№ 5). - С. 10-13.

Лисенко О. Формально-змістове порівняння сонетів Лесі Українки та Адама Міцкевича / О. Лисенко // Українська література в загальноосвітній школі. - 2003. - № 6. - С. 12-14.

Лісняк В. М. Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає : образ Мавки у драмі-феєрії „Лісова пісня" Лесі Українки : [урок-роздум] / В. М. Лісняк // Все для вчителя. - 2003. - січ. (№ 1/2). - С. 41-42.

Сімович В. Леся Українка на Буковині : [спомини] / В. Сімович // Перевал. - 2003. - № 1. - С. 139-159.

Тарнавська М. Листування родини Косачів : [сл. на презентації кн. „Листи так довго йдуть"] / М. Тарнавська //  Всесвіт. - 2003. - № 7-8. - С. 168-170.

Хороб С. Неоромантизм Лесі Українки в контексті західноєвропейської модерної драми / С. Хороб // Українська література в загальноосвітній школі. - 2003. - № 5. - С. 33-38.

Чечелюк П. „В Колодяжному я не почуваю себе зайвою на світі" / П. Чечелюк // Дзеркало тижня. - 2003. - 1 берез. - С. 23.

2002

Карамаш С. Лікар Лесі Українки та Олени Пчілки [Максим Мережинський] / С. Карамаш, А. Дуба // Науковий світ. - 2002. - № 11. - С. 24-25.

Королів-Старий В. Спогади про Лесю Українку / В. Королів-Старий // Хроніка-2000. - 2002. - Вип. 51-52. - С. 648-650.

Кучеренко О. Волелюбні мотиви історико-поетичних легенд Лесі Українки / О. Кучеренко // Історія в школі. -  2002. - № 1. -  С. 25-26. 

Лопушинський Я. Німецькомовне відлуння творчості Лесі Українки / Я. Лопушинський  // Слово і Час. - 2002. - № 3. - С. 68-77.

Мацько Л. Мовотворчість Лесі Українки / Л. Мацько // Дивослово. - 2002. - № 3. - С. 14-16.     

Мірошниченко Л. Над рукописами Лесі Українки / Л. Мірошниченко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях, та колегіумах. - 2002. - № 1. - С. 81-88.

Никонець А. А. Без надії сподіваюсь... : [літ.-муз. композ.] // Все для вчителя. - 2002. - лют. (№ 4). - С. 31-34.

Привалова С. Чарівний світ інтимної лірики Лесі Українки / С. Привалова // Українська література в загальноосвітній школі. - 2002. - № 4. - С. 34-36.

Фісюк С. Б. Вона в віки майбутнє йти повинна : [сцен. свята] / С. Б. Фісюк // Розкажіть онуку. - 2002. - лют. (№ 3). - С. 41-43.

Хороб. М. Фольклорно-міфологічна основа драм „Легенда" Станіслава Виспянського і „Лісова пісня" Лесі Українки / М. Хороб // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2002. - № 2. - С. 33-37.

 2001

Бондаренко С. Тіні забутих предків : [маловід. гілки з родовід. дерева Лесі Українки] / С. Бондаренко // Київські відомості. - 2001. - 16 берез. - С. 22.

Осадчук Г. Г. Трагічне кохання Лесі Українки : [урок інтимної лірики] / Г. Г. Осадчук // Все для вчителя. - 2001. - № 7. (берез.). - С. 8-9.

Поліщук Я. Страждання. Зрада. Смерть : [філос. аспекти драм. поеми Лесі Українки „Одержима"] / Я. Поліщук  // Дивослово. -  2001. - № 11. - С. 2-6.

 2000

Богдан С. Етикетні формули прохання  в епістолярії Лесі Українки / С. Богдан // Урок української. - 2000. - № 9. - С. 22-24.

Гей В. ...Скидаючи з себе квітчасті прикраси : [образ і слово Лесі Українки живе на Волині] / В. Гей  // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2000. - № 2. - С. 6-9.

Жарська Л. Трагедія рідного краю в драмі „Бояриня" / Л. Жарська // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2000. - № 2. - С. 73-75.

Криловець А. Страждання різної проби : [укр. нац. вдача в поемі Лесі Українки „Бояриня"] / А. Криловець // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2000. - № 2. - С. 40-46.

Кудрявцев М. Одержимість чи... конформізм? : [до ідейн. проблематики драм. етюду Лесі Українки „Три хвилини"] / М. Кудрявцев // Українська мова та література. - 2000. - лют. (Ч. 8). - С. 6-7

Маланюк Є. До роковин Лесі Українки : [ст. написана у верес. 1961р.] / Євген Маланюк // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2000. - № 2. - С. 10-14.

Масенко Л. Ідеї соціалізму в оцінках Лесі Українки / Л. Масенко // Українська мова та література. - 2000. - лют. (Ч. 8). - С. 5.

Масенко Л. Пророк і Фарисей : [ключ. образ. опозиції в драматургії Лесі Українки] / Л. Масенко // Урок української. - 2000. - № 3. - С. 39-44.

Мірошниченко Л. Прообраз натхнення : [творче натхнення Лесі Українки крізь призму первіс. рукопису] / Л. Мірошниченко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2000. - № 2. - С. 46-56. : іл.

Моклиця М. У пошуках театру Лесі Українки : [драматургія Лесі Українки] / М. Моклиця // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2000. - № 2. - С. 209-214.

Поліщук Я. „Лісова пісня" Лесі Українки: неопоганство і семантика міфу / Я. Поліщук // Дивослово. - 2000. - № 3. - С 2-7.

Рибалко К. Драматична доля драматичної поеми : [Лесі Українки „Бояриня"] / К. Рибалко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2000. - № 2. - С. 76-81.

Рисак О. У дзеркалі Дон Жуана : [мандр. сюжет у трактуванні Д.-Г. Байрона, О. С. Пушкіна, Лесі Українки] / О. Рисак // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2000. - № 2. - С. 57-60. : іл.

Рудницька Г. Аналіз поезії Лесі Українки „Contra spem spero" / Г. Рудницька // Дивослово. - 2000. - № 2. - С. 52-54.

Садівська В. До глибин літературознавчого аналізу : [аналіз поезій Лесі Українки] / Садівська В. // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2000. - № 2. - С. 114-117.

Скупейко Л. Леся Українка і фемінізм / Л. Скупейко // Урок української. - 2000. - № 1. - С. 40-43.

Скупейко Л. Казка і міф у драмі Лесі Українки „Лісова пісня" / Л. Скупейко // Слово і Час. - 2000. - № 8. - С. 55-65.

Скупейко Л. Текст автора як екзистенціал страждання : [драм. поема Лесі Українки „Одержима"] / Л. Скупейко // Слово і Час. - 2000. - № 11. - С. 74-83.

Шевчук М. Аспекти інтерпретації традиційних сюжетів (на матеріалі двох віршів Лесі Українки) / М. Шевчук // Слово і Час. - 2000. - № 2. - С. 47-49.

Інтернет-ресурси

Леся Українка - сторінки біографії

http://www.aska-life.com.ua/ukr/people/Lesia_Ukrainka1.html

Енциклопедія життя і творчості Лесі Українки

http://www.myslenedrevo.com.ua/studies/lesja/index.html

Леся Українка

http://www.ukrlit.vn.ua/biography/ukrainka.html

Леся Українка

http://www.library.dgtu.donetsk.ua/exhib/l_ukr.html

Леся Українка. Алфавітний покажчик творів

http://poetry.uazone.net/lesia/

Енциклопедія життя і творчості Лесі Українки

http://www.l-ukrainka.name/uk/Gallery/LUkrainka.html

 

Оновлено 20-12-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка