Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Осередок нашої духовності




ББК 91.1 : 63.3 (4УКР)
        О 76

    Осередок нашої духовності: до 140-ліття Товариства „Просвіта” [Текст] : рек. бібліогр. покажч. / Івано-Франківська ОУНБ ім. І. Франка ; [укладачі : В. Р. Дволітка, М. В. Качорак ; ред. Г. В. Горбань ; вступ. сл. А. В. Грицана, відп. за вип. Л. В. Бабій]. – Івано-Франківськ, 2008. –  35 с.
  Рекомендаційний бібліографічний покажчик „Осередок нашої духовності” присвячений 140-річному ювілею Товариства „Просвіта”, яке діяло в другій половині ХІХ – першій половині ХХ ст. та відновило свою діяльність у 90-х роках з настанням незалежності України.
    До нього включені  монографії, статті з наукових збірників, матеріалів наукових конференцій та періодичних видань.
    Книги анотуються в тих випадках, коли необхідно розкрити їх зміст.
  Бібліографічний опис та скорочення слів здійснені згідно з діючими в Україні стандартами. Подаються посилання на Інтернет-ресурси.
Покажчик складається з розділів:
– Товариство „Просвіта”: становлення та розвиток
– „Просвіта” на Прикарпатті
– З когорти славних просвітян
– „Просвіта” на шляху державотворення 
   Література в них розташована в алфавітному порядку спочатку книг, а потім періодичних видань, розписаних аналітично.
    Допоміжний апарат складається з іменного та географічного покажчиків.
  Видання розраховане на вчених, істориків, краєзнавців, викладачів, аспірантів, студентів, бібліотечних працівників.
    Добір літератури завершено у жовтні 2008 року. 

    Укладачі: В. Р. Дволітка, М. В. Качорак – головні бібліотекарі відділу краєзнавчої літератури

    Редактор Г. В. Горбань – заступник директора з наукової роботи ОУНБ ім. І. Франка

    Вступне слово А. Грицана – кандидата історичних наук, професора, заслуженого діяча мистецтв України, директора Інституту  мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника

    Відповідальна за випуск Л. В. Бабій – директор ОУНБ ім. І. Франка

ВСТУПНЕ СЛОВО

    Стрімкий літ часу новітньої демократичної доби, бурхливі потоки й нашарування суспільно-політичних подій в Україні на зламі тисячоліть не дають нам права забувати про минуле. Серед багатьох чинників духовності, що зберегли для українського народу його культуру й мову і таким чином наблизили світлий День Незалежності, провідне місце належить товариству „Просвіта”. „Історія „Просвіти”, – пристрасно писав член Головного Виділу у Львові П. Петрик, – це історія культурного зриву і національного відродження українського народу, це історія боротьби за наше національне існування на своїй таки землі. Без „Просвіти” не можна було б сьогодні навіть уявити собі нашого національного відродження, розвитку та скріплення наших національних сил”
        Культурно-освітнє товариство „Просвіта”, створене 1868 року у Львові, розгорнуло свою діяльність у складних для українців Галичини історичних умовах, коли вони перебували під владою іноземних держав – Австро-Угорщини (до 1918 року), а відтак Польщі (1919-1939), зазнаючи денаціоналізації й соціального приниження. Намагаючись протистояти цьому, осередки Товариства взялися за утвердження різноманітними засобами національної самосвідомості.
        „Просвіта” стала першою освітньою організацією для народу, а її україномовні книжки ширилися між селянством, викликаючи в нього інтерес до освіти. Провідники Товариства мали значний вплив не тільки на національні освіту й культуру, а й на суспільно-політичні процеси в краї. Уже на початку XX століття „Просвіта” здобула всенародне визнання. Будучи організацією для народу, користуючись легальними можливостями для своєї роботи, Товариство за умов дискримінації національних освіти і культури зуміло поширити свій вплив на Галичину, Волинь, Холмщину, Підляшшя. Організаційна мережа „Просвіти” ширилася й у Наддніпрянській Україні в період Російської революції 1905-1907 років, а також у Польщі, Чехії, Словаччині, Югославії, Франції, Аргентині, США, Канаді, Парагваї й Уругваї. В період Української революції 1917-1920 років просвітницький рух охопив усі регіони України. Влітку 1917-го на Першому всеукраїнському з'їзді „Просвіти” в Києві було створено Всеукраїнську спілку „Просвіти” й обрано Центральне бюро.
        Завдяки „Просвіті” галицькі українці протистояли насильницькій політиці полонізації й онімечення, зуміли зберегти свою мову і власні національні традиції. Товариство сприяло розвиткові не лише освіти, а й кооперативного руху, мало великий вплив практично на всі сфери суспільного життя.
        Товариство плідно займалося видавничою діяльністю: друкувало і поширювало шкільні підручники рідною мовою, серії книжок вітчизняних класиків: „Українська писемність”, „Господарська бібліотека”, „Просвітні листки”, „Письма з „Просвіти”; сотні окремих, серійних і періодичних видань: „Загальна бібліотека”, „Історична бібліотека”, журнали „Читальня”, „Знання та праця”, „Просвіта”, „Народня Просвіта”, „Аматорський порадник” та багато інших. „Просвіта” стала праматір'ю багатьох українських товариств й організацій - культурних, економічних, спортивних („Січ”, „Сокіл”), сільськогосподарських, які з часом відокремилися й стали самостійними. У журналі „Сільський господар” доктор Є. Храпливий справедливо зазначав: „Товариство „Просвіта” було тим осередком, з якого взяли свій початок інші наші народні установи, так освітні, як теж і господарські. Склалося так, що „Просвіта” була у нас тим першим товариством, яке ширило серед нашого народу господарське знання і хліборобську освіту”. У 1934 році газета „Діло” у статті „На порозі 67-го року” писала: „На довгому шляху своєї праці... „Просвіта” здобула таку велику популярність і таке велике довір'я в усіх українців, що стала символом і національного пробудження, і національної консолідації, і національного вироблення”. Без сумніву, „Просвіта” найбільше спричинилася до зростання національної свідомості українців. ЇЇ осередки на Прикарпатті – філії й читальні – розвивали свою діяльність на засадах високої християнської моралі, гуманізму, поваги до кожної людини незалежно від її матеріального та соціального становища.
        Серед діячів „Просвіти” на Прикарпатті в міжвоєнний період сформувалися сотні фахівців української науки, освіти, культури, різних галузей виробництва і торгівлі. На глибоку пошану нащадків заслуговують відомі діячі Євген Желехівський, брати Корнило, Леонід і Роман Заклинські, Юліан Олесницький, Іван Макух, Теофіл Окуневський, Степан Городецький, Володимир Янович, Іван Корчинський, Петро Шекерик, Михайло Ганушевський, Михайло Кушнір, Софрон Недільський, Володимир Озаркевич та багато-багато інших відданих „Просвіті” й ідеї незалежності рідного народу великих постатей. Можна відзначити широкий спектр форм і методів роботи осередків Товариства в краї, зокрема у створенні широкої мережі читалень, бібліотек, дитячих позашкільних виховних закладів, у відзначенні народних свят, збереженні обрядів, традицій, історичної пам'яті українського народу. Просвітяни 20-30-х років XX століття залишили нам у спадок концепцію просвіти, що будувалася на ідеї навчання і виховання впродовж усього життя людини, спираючись на історичну традицію.
        Внесок „Просвіти” в українське державотворення полягає насамперед у тому, що Товариство сприяло формуванню національної свідомості, патріотизму, на основі чого етнічномовна спільнота впродовж XIX – початку XX століття перетворилася на модерну націю.

А. Грицан
кандидат історичних наук,
професор, заслужений діяч мистецтв України,
директор Інституту мистецтв
Прикарпатського національного університету
ім. В. Стефаника

ТОВАРИСТВО „ПРОСВІТА”: СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК

1.    Андрухів І. „Просвіта” та її роль у збереженні і розвитку національної духовності / І. Андрухів // Проблеми національно-культурного відродження України. – Івано-Франківськ, 1990. – С. 26-38.
2.    Арсенич П. Видавнича діяльність „Просвіти” / П. Арсенич, В. Харитон // „Просвіта”: історія, постаті, чин. – Івано-Франківськ, 1993. – С. 105-113.
3.    Бабій Л. Роль „Просвіти” в культурно-національному відродженні Галичини / Л. Бабій // „Просвіта”: історія, постаті, чин. – Івано-Франківськ, 1993. – С. 114-119.
4.    Видання „Просвіт” Галичини : книги та аркушева продукція (1868-1938) : бібліогр. покажч. Вип. 1 / укладач С. Зворський. – К. : Абрис, 1996. – 248 с.
    В даному бібліографічному покажчику, частково анотованому, подаються відомості про неперіодичні  (книжкові та аркушеві) видання львівської „Просвіти” та її філій у краї, що вийшли друком у 1868-1939 рр.
5.    Герман О. Товариства „Просвіти” як обереги культурно-освітньої спадщини / О. Герман, В. Гринчуцький // Культурне відродження в Україні. – Л., 1993. – С. 177-190.
6.    Головин Б. Нації незгасний вогонь : ст., інтерв’ю, спогади / Б. Головин. – Т. : Просвіта, 2003. – 340 с.
        У виданні зібрані статті, нариси, спогади, інтерв’ю чільного організатора відродження „Просвіти” на Тернопільщині.
7.    Грабовецький В. Біля витоків просвітницького руху в Галичині / В. Грабовецький // „Просвіта”: історія, постаті, чин. – Івано-Франківськ, 1993. – С. 3-6.
8.    Гринів О. „Просвіта”: історія і сучасність / О. Гринів // Українська народна енциклопедія. – Л., 1996. – С. 145-151.
9.    Грицан А. Галицька „Просвіта” у період між світовими війнами / А. Грицан // Українсько-польські відносини в Галичині у ХХ ст. – Івано-Франківськ, 1997. – С. 433-437.
10.    Дольницький М. Від Бескидських розворів до польських болот: з 25 образками й 1 мапкою / М. Дольницький. – Л. : Накладом Товариства „Просвіта”, 1935. – 88 с.
        Товариство „ Просвіта” у Львові в 1935 р. видало 35 книжечок. Це одна із них, у формі оповідання про гуцульський край, який на той час був під владою Польщі.
11.    Духовні джерела „Просвіти” : метод. рекомендації культ.-просвіт. працівникам до святкування 125-річчя Т-ва „Просвіта” / ОУНБ ім. І. Франка. – Івано-Франківськ, 1993. – 31 с.
        Методичні рекомендації містять інформаційну довідку про основні  напрямки діяльності Товариства, примірне положення про художньо-просвітницький гурт та сценарій його виступу.
12.    Зворський С. Від „Руської трійці” до „Просвіти” : боротьба галиц. інтелігенції за розвиток укр. нац. культури в 1830-х – 1860-х роках / С. Зворський // Збірник статей аспірантів Київського державного інституту культури. – К., 1994. – С. 40-54.
13.    Іванчук С. Роль „Просвіти” у розвитку аматорського театру / С. Іванчук // Українство: національно-духовний вимір : зб. наук. праць і матеріалів. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 99-106.
14.    Качор А. Роля „Просвіти” в економічному розвитку Західної України / А. Качор. – Вінніпег : Просвіта, 1960. – 31 с.
        Автор, керівник „Просвіти” у Львові до часу її ліквідації в 1939 р., розповідає про діяльність товариства в Галичині.
15.    Кравців Б. „Просвіта” / Б. Кравців // Енциклопедія Українознавства : словникова ч. Т. 6. – Париж ; Нью-Йорк, 1970. – С. 2365-2372.
16.    Кравців Б. 100-річчя матері Просвіти / Б. Кравців // Альманах УНС. 1968. – Нью-Йорк, 1968. – С. 175-183.
17.    Кунанець Н. Бібліотеки Товариства „Просвіта”: особливості діяльності / Н. Кунанець // Записки Львівської національної бібліотеки ім. В. Стефаника. Вип. 11. – Л., 2003. – С. 181-188.
18.    Кунанець Н. Мандрівні бібліотеки товариства „Просвіта” Галичини (за матеріалами період. вид. першої половини ХХ ст.) / Н. Кунанець // Збірник праць НДЦ періодики. Вип. 10. – Л., 2002. – С. 366-370.
19.    Лев В. Сторіччя „Просвіти” / В. Лев // Альманах-календар „Провидіння” на рік 1968. – Нью-Йорк, 1968. – С. 157-166.
20.     „Молода Просвіта” Тернопільщини. – 2-е вид. доп. / упоряд. Б. Головин. – Т. : Просвіта, 2006. – 192 с.
        Цей методичний посібник розповідає про молодіжні об’єднання „Молодої Просвіти”, створені в умовах польської займанщини при читальнях „Просвіти”, а також  містить сценарії численних календарно-обрядових і побутових дійств.
21.    Нарис історії „Просвіти”. – Л. ; Краків ; Париж : Просвіта, 1993. – 231 с.
Подаються в стислій формі історія Товариства „Просвіта”, утвореного у Львові у 1868 р., короткі біографічні довідки діячів, Статути Товариства та інші довідкові матеріали.
22.    Нев’янучий цвіт українства: до 140-річчя від заснування Т-ва „Просвіта” // Знаменні дати: календар. – К., 2008. – С. 232-240.
23.    Побірченко Н. Просвіта / Н. Побірченко // Енциклопедія освіти. – К., 2008. – С. 719-721.
24.    Просвіта // Українська Загальна Енцикльопедія. В. 3-х т. Т. 2. – Л.; Станиславів ; Коломия, 1935. – С. 1158.
25.    „Просвіта” в історії і культурі українського народу : [зб. доп., виголошених на наук. конф. 8 груд. 1990 р., присвяч. 122-й річниці Т-ва „Просвіта”]. – Івано-Франківськ, 1992. – 67 с.
     У збірнику вміщені доповіді науковців м. Івано-Франківська, виголошені на науковій конференції, присвяченій 122-ій річниці утворення Товариства „Просвіта”.
26.    „Просвіта”: історія, постаті, чин : матеріали наук. конф., присвяч. 125-й річниці заснування „Просвіти”. – Івано-Франківськ, 1993. – 148 с.
Доповіді висвітлюють історію становлення і розвитку товариств „Просвіта” в Галичині. Чимало матеріалів присвячено видатним діячам „Просвіти”.
27.    „Просвіта” : історія та сучасність (1868-1998). – К. : Просвіта ; Веселка, 1998. – 486 с.
Подано документи та ухвали Товариства „Просвіта” ім. Т. Шевченка. Окремим розділом висвітлено діяльність обласних і регіональних об’єднань.
28.    Радевич-Винницький Я. Україна: від мови до нації / Я. Радевич-Винницький. – Дрогобич : Відродження, 1997. – 360 с.
        Із змісту : „Просвіта” й українська національна ідея. – С. 314-322.
29.    Рудницький Я. Бібліотека Товариства „Просвіта” в Порт Артурі, Онтаріо / Я. Рудницький. – 2-е вид. – Вінніпег ; Порт Артур, 1961. – 16 с.
        Культурно-освітня діяльність Товариства „Просвіта” в Порт Артурі в рамках роботи  бібліотеки товариства.
30.    Рудницький Я. Бібліотека читальні Просвіти у Вінніпегу / Я. Рудницький. – 2-е вид. – Вінніпег, 1956. – 30 с.
        Про роботу читальні „Просвіти” у м. Вінніпегу (Канада).    
31.    Савчук Б. Волинська „Просвіта” / Б. Савчук. – Рівне : Ліста, 1996. – 149 с. : іл.
        Досліджується історія Товариства „Просвіта” на Волині від часу створення до сьогоднішніх днів.
32.   Савчук Б. Просвітницька та соціально-економічна діяльність українських громадських товариств у Галичині (остання третина ХІХ – кінець 30-х років  ст.) / Б. Савчук. – Івано-Франківськ : Плай, 1999. – 138 с.
    У монографії на основі джерельних матеріалів висвітлюється роль галицьких українських громадських організацій, зокрема товариства „Просвіта”, у розвитку видавництва україномовної літератури, створенні бібліотек, заснуванні музейних установ та інших напрямів культурно-просвітницької та національно-патріотичної роботи.
33.    Сварник І. „Просвіта” / І. Сварник // Світова історія: ХХ століття: Енцикл. словн. – Л., 2008. – С. 666-667.
34.  Семчишин М. Загально-освітні організації. Діяльність Т-ва „Просвіта” / М. Семчишин // Семчишин М. Тисяча років української культури : іст. огляд культ. процесу / М. Семчишин. – Ню-Йорк ; Париж ; Сидней ; Торонто, 1985. – С. 495.
35.    Середяк А. „Просвіта” / А. Середяк // Довідник з історії України. – 2-е вид., доп. – К., 2001. – С. 624-626.
36.    Середяк А. Протоколи засідань Головного Виділу товариства „Просвіта” (1868-1923) : з надбань ЦДІА України у Львові / А. Середяк // Матеріали засідань Історичної та Археографічної комісії НТШ в Україні. Вип. 2. – Л., 1999. – С. 329-332.
37.    Товариства „Просвіти” як обереги культурно-освітньої спадщини // Культурне відродження в Україні. – Л., 1993. – С. 177-190.
38.    Чепіль М. Книга як засіб формування національної свідомості дітей і молоді у діяльності „Просвіти” (1868-1939) / М. Чепіль // Вісник Прикарпатського університету. Педагогіка. Вип. 3. – Івано-Франківськ, 2000. – С. 156-165.
39.    Чоповський В. Будителі національного духу : діяльність культ.-освіт. т-в „Просвіта” та „Рідна школа” на західноукр. землях (друга половина ХІХ ст. – 20-30-ті роки ХХ ст.) / В. Чоповський. – Л., 1993. – 64 с.
        На основі заборонених до недавнього часу документальних матеріалів розповідається про діяльність на західноукраїнських землях культурно-освітніх товариств „Просвіта” та „Рідна школа”. Більшість архівних документів вводиться в науковий обіг уперше.
40.    Андрухів І. Світильник розуму й любові  / І. Андрухів // Вперед. – 1988. – 27 груд.
41.    Андрухів І. Українська „Просвіта” / І. Андрухів // Червоний прапор. – 1991. – 13, 16, 13 квіт., 18 трав.
42.    Апуневич О. І тоді зійде зоря : [до 125-річчя „Просвіти”] / О. Апуневич // Просвіта. – 1993. – № 3 (січ.). – № 20 (черв.).
43.    Арсенич П. Економічна діяльність „Просвіти” / П. Арсенич // Вперед. – 1993. – 16 жовт.
44.    Арсенич П. Мати українських товариств / П. Арсенич, Л. Вардзарук // Новий час. – 1990. – 6 груд.
45.    Бабій Л. „Просвіта” і розвиток культури в Галичині / Л. Бабій // Західний кур’єр. – 1990. – 15 груд.
46.    Бандилко Л. Бібліотечна діяльність товариства „Просвіта” на Волині: з початку ХХ ст. до 1939 р. / Л. Бандилко // Бібліотечний вісник. – 1998. – № 2. – С. 33-35.
47.    Бросаліна О.  Діяльність „Просвіти” у Західній Україні в міжвоєнний період (1919-1939) / О. Бросаліна, І. Зуляк // Мандрівець. – 2006. – № 5. – С. 82-84.
48.    Бурмей Л. З історії „Просвіти” в Галичині / Л. Бурмей // Дністрова хвиля. – 1998. – 22, 29 січ.
49.    Винник Н. Українські громадські організації в суспільно-політичному житті Галичини кінця ХІХ-початку ХХ століть: історіографія проблеми  / Н. Винник // Мандрівець. – 2007. – № 4. – С. 19-21.
50.    Галущинський М. Новими шляхами : з історії т-ва „Просвіта” : передрук 1926 р. / М. Галущинський // Дністрова хвиля. – 1998. – 30 квіт., 14 трав.
51.    Гринів О. Товариство „Просвіта” : традиції і проблеми / О. Гринів // Українське слово. – 1993. – 22 жовт.
52.    Гринішак Є. Осередок духовності народу / Є. Гринішак // Вісник Надвірнянщини. – 1990. – 27 верес.
53.    Грицан А. „Просвіта” у боротьбі за збереження історичної пам’яті народу / А. Грицан // Перевал. – 1999. – № 3. – С. 110-114.
54.    Грицан А. „Просвіта” в боротьбі за збереження історичної пам’яті українського народу на Прикарпатті в 1930-1939 роках / А. Грицан // Галичина. – 1999. – № 3. – С. 35-38.
55.    Гриців П. Наша національна гординя / П. Гриців // Народна воля. – 1993. – 2 квіт.
56.    Дмитерко С. Українське греко-католицьке духовенство і „Просвіта” / С. Дмитерко // Нова Зоря. – 1993. – № 39 (листоп.).
57.    Довірак М. Без „Просвіти” були б неможливі політичні здобутки України : до 127-ї річниці Всеукр. т-ва „Просвіта” / М. Довірак // Вільний голос. – 1995. – 6 груд.
58.    Доценко Ю. Що може „Просвіта” / Ю. Доценко, В. Краснодемський // Голос України. – 1991. – 16 трав. – С. 12-13.
59.    Дрогомирецький П. На перехресті історії : [до 125-ліття „Просвіти”] / П. Дрогомирецький // Галичина. – 1993. – 5 жовт.
60.    Ерстенюк Б. В історії та культурі / Б. Ерстенюк // Новий час. – 1990. – 13 груд.
61.    З історії матірньої „Просвіти” // Бюлетень Івано-Франківського ОО ВУТ „Просвіта” ім. Т. Шевченка. – 1995. – № 2. – С. 8.
62.    За народну справу // Галичина. – 1990. – 13 жовт.
63.    Заслуги „Просвіти” великі // Народна воля. – 1993. – 13 квіт.
64.    Зуляк І. Взаємовідносини Головного виділу „Просвіти” з управителем маєтку товариства в Угерцях Виняцьких Антоном Галяком / І. Зуляк // Мандрівець. – 2006. – № 2. – С. 26-32.
65.    Зуляк І. Реалізація „Просвітою” програми ліквідації неписменності в міжвоєнний період (1919-1939 рр.) / І. Зуляк // Український історичний журнал. – 2005. – № 6. – С. 103-112.
66.    Зуляк І. Репертуар аматорсько-театральних гуртків „Просвіти” міжвоєнного періоду / І. Зуляк // Мандрівець. – 2005. – № 6. – С. 12-21.
67.    Качкан В. Невгасиме полум’я „Просвіти” : до 130-річчя заснування / В. Качкан // Галичина. – 1999. – 20 квіт.
68.    Климишин І. Чи здолаємо Чорнобиль духовний? : До 125-річчя Всеукр. Т-ва „Просвіта” / І. Климишин // Рідна земля. – 1993. – 30 листоп.
69.    Коваль М. „Просвіта” в умовах „нового порядку” (1941-1944) / М. Коваль // Український історичний журнал. – 1995. – № 2. – С. 37-42.
70.    Ковба Ж. Товариство „Просвіта”: історія й сучасність / Ж. Ковба // Друкарство. – 1996. – № 6. – С. 4-7.
71.    Косів М. „Просвіта” давня і сьогочасна / М. Косів // Слово. – 1991. –   № 13. – С. 6-7.
72.    Куделя М. Ювілей „Просвіти” : 130 років / М. Куделя // Українське слово. – 1998. – 26 листоп.
73.    Кунанець Н. Мандрівні бібліотеки товариства „Просвіта” Галичини (перша половина ХХ ст.) / Н. Кунанець // Бібліотечна планета. – 2005. – № 1. – С. 31-33.
74.    Левада О. Ностальгія за минулим : [про відновлення діяльності т-ва „Просвіта”] / О. Левада // Єдність. – 1993. – 12 листоп.
75.    Лисенко О. В. Значення українських „Просвіт” для справи шкільного навчання / О. В. Лисенко // Рідна школа. – 1992. – № 3-4. – С. 20-22.
76.    Лігостова О. Новий храм на руїнах : [про історію укр. „Просвіти”] / О. Лігостова, С. Білокінь // Людина і світ. – 1992. – № 3. – С. 12-18.
77.    Ліцовський М. Центр національного життя / М. Ліцовський // Слово Просвіти. – 2008. – 17-23 лип.
78.    Лозинська Л. „Просвіта” просвіщала кожного / Л. Лозинська // За вільну Україну. – 2003. – 9 груд.
79.    Мисюк І. Гімни „Просвіти” / І. Мисюк // Гуцульський край. – 1991. – 12 листоп.
80.    Мізернюк С. Вони несли світло знань / С. Мізернюк // Слово Просвіти. – 2008. – 29 трав. - 4 черв.
81.    Мовчан П. „Просвіта” – найбільша „партія” / П. Мовчан // Культура і життя. – 1994. – 5 лют.
82.    Мороз В. Волі шукати нам треба в ясного сонця „Просвіти” / В. Мороз // Прикарпатська правда. – 1990. – 13 жовт.
83.    Ода „Просвіті” : [текст і ноти, сл. і музика Б. Данилишина] // Галицька Просвіта. – 2008. – 19 верес.
84.    Поясик О.  Внесок товариства „Просвіта” у розвиток музичного виховання молоді Галичини (20-30-ті роки ХХ століття) / О. Поясик // Обрії. – 2006. – № 1. – С. 27-29.
85.    Скоморовський І. Роль культурно-просвітницьких товариств в організації бібліотек у Західній Україні (1919-1939 рр.) : [„Просвіта”, „Пласт”, „Рідна школа”] / І. Скоморовський // Обрії. – 2007. – № 2. – С. 3-6.
86.    Скочиляс І. До історії прапора „Просвіти” / І. Скочиляс // Знак. – 1994. – № 6. (лип.).
87.    Сторінки історії Товариства „Просвіта” в Україні за матеріалами Всеукраїнського товариства „Просвіта” // Українське слово (подарунок т-ва „Просвіта” в Сербії). – 2007. – № 12. – С. 6-9.
88.    Товариство „Просвіта” // Галичина. – 1990. – 3 жовт.
89.    Товариство „Просвіта” в діаспорі // Слово Просвіти. – 2008. – 19 берез.
90.    Усе починалося з малого : [публ. мовою оригіналу із газ. „Діло” (1926 р.) / підготував І. Драбчук] // Галицька Просвіта. – 2006. – 26 жовт.
91.    Ференц В. „Просвіта” як система  / В. Ференц // Слово Просвіти. – 2006. – 21-27 груд.
92.    Ференц В. Феномен „Просвіти” в українській політиці / В. Ференц // Тижневик Галичини. – 1999. – 12 серп.
93.    Фостун С. 130-річчя товариства „Просвіта” / С. Фостун // Визвольний шлях. – 1999. – № 1. – С. 13-24.
94.    Харитон В. Мати українських товариств : [до 125-річчя „Просвіти”] / В. Харитон, П. Арсенич // Вперед. – 1993. – 7 серп. ; 18 серп.
95.    Цапко О. Політична спрямованість діяльності „Просвіт” наприкінці ХІХ – на початку ХХ століть / О. Цапко // Нова політика. – 1998. – № 5. – С. 9-12.
96.    Шулепа С. „Просвіта” в історії і культурі українського народу / С. Шулепа // Писанка. – 1993. – № 3-4. – С. 30.
97.    Щеглюк В. „Просвіта” кличе : [є слова гімну Т-ва] / В. Щеглюк // Галичина. – 1991. – 24 верес.
98.    Що таке „Просвіта” // Червоний прапор. – 1990. – 15 верес.
99.    Янів В. Всенародність „Просвіти” : слово на святі 100-ліття, що відбулося в Парижі 18 травня 1969 р. / В. Янів // Просвіта. – 1993. – № 8 (берез.). – С. 5.

„ПРОСВІТА” НА ПРИКАРПАТТІ

100.    Альманах Станиславівської землі: зб. матеріалів до історії Станиславова і Станиславівщини. – Нью-Йорк ; Торонто ; Мюнхен, 1975. – 959 с.
      Із змісту : „Просвіта” у Станиславівщині. – С. 393-394 ; Ставничий І. Станиславівська „Просвіта” 1918 року. – С. 395-397 ; Островерха М. „Просвіта” у Станиславівщині в 1923-1926 роках. – С. 398-414.
101.    Арсенич П. „Просвіта” на Гуцульщині / П. Арсенич // „Просвіта”: історія, постаті, чин. – Івано-Франківськ, 1993. – С. 13-17 ; Гуцульщина (Торонто). – 1994. – № 37. – С. 21-22.
102.    Арсенич П. Просвітянський календар на 2007 рік / П. Арсенич, Г. Горбань.  – Івано Франківськ : Просвіта, 2007. – 88 с.
        Івано-Франківське ОО ВУТ „Просвіта” пропонує історичний та літературно-мистецький календар Івано-Франківської області на 2007 рік. Усі дати подані у хронологічній послідовності.
103.    Арсенич П. Просвітянський календар на 2008 рік / П. Арсенич.  – Івано Франківськ, 2007. – 96 с.
104.    Арсенич П. Угорники коло Станиславова (Івано-Франківська) / П. Арсенич, М. Олійник. – Івано-Франківськ : Тіповіт, 2005.
        Із змісту: Культурно-просвітницьке життя. Читальня „Просвіти”. – С. 41-53.
105.    Бабій В. Історія „Просвіти” в Хмелівці / В. Бабій // Бабій В. Історія Хмелівки. Факультативний курс / В. Бабій. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 38-42.
106.    Бажанський М. Творчий динамізм патріотизму моїх земляків: від перших проявів організованих сусп. гуртків, церков. братств, ремісн. цехів – аж до „Січей”, „Соколів”, „Просвіт”, „Рідних Шкіл” та бойових формацій і політ. партій : гаслова енцикл. / М. Бажанський. – Дітройт, 1983. – 256 с.
        Автор, громадський діяч в діаспорі, родом із Снятинщини, присвячує  книгу-енциклопедію своїм землякам. В чужих краях, в новому оточенні створена ця праця. З історії „Просвіти”, і зокрема про діяльність товариства, його читалень, бібліотек Снятинщини.
107.    Борис М. Сіячі зерна „Просвіти” [в с. Тяпче Долин. р-ну]  / М. Борис // Борис М. Тяпче. Історія, спогади, світлини / М. Борис. – Долина, 2004. – С. 93-106.
108.    Братусь М. Історія села Обельниця  / М. Братусь, В. Лаба. – Л., 2007. – 107 с.
        Із змісту: Читальня „Просвіти” в селі. – С. 86-93.
109.    Буджак М. По забутих стежках. (З історії міста Товмача) / М. Буджак. – Тлумач, 1993. – 107 с.
Із змісту : На вогник „Просвіти”. – С. 52-59 ; Оновлена „Просвіта”. – С. 71-72.
110.    Буртик П. Книга Марківців / П. Буртик. – Вінніпег ; Івано-Франківськ : Тіповіт, 2007. – 224 с.
    Із змісту : Заходи та будова читальні „Просвіти”. – С. 110-111; Перша вистава в читальні „Просвіти”. – С. 113-115.
111.    Возняк В. Товариство „Просвіта” / В. Возняк // Возняк В. Село моє – України цвіт. Історія Вовчинця / В. Возняк. – Івано-Франківськ, 2003. – С. 21-31.
112.    Воробій Л. Просвіта / Л. Воробій // Воробій Л. Загір’я Княгиницьке: історико-краєзн. студії / Л. Воробій. – Л., 2005. – С. 257-302.
113.    Воробій Л. Філія  тавариства „Просвіта” в Рогатині / Л. Воробій // Рогатинська земля: історія та сучасність. Т. 4. – Л., 2005. – С. 158-172.
113а. Гаврилів Б. З минулого Опришівців: сторінки історії приміського села Івано-Франківська / Б. Гаврилів, І. Репела. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 1998. – 128 с.    
        Із змісту : Діяльність сільської „Просвіти” (з 1898 р.). – С. 26-37.
114.    Гандзюк Р. Просвітянський рух. Читальня і філія „Просвіти” / Р. Гандзюк // Гандзюк Р. Надвірна : іст. нарис. – Івано-Франківськ,1999. – С. 149-159.
115.    Гачка І. Творення „Просвіти” / І. Гачка // Гачка І. Тут витав у мріях молодий Франко. З історії Лолина / І. Гачка. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 276-324.
116.    Гетьман І. Історія села двох братів (Братківці) / І. Гетьман. – Івано-Франківськ, 2002. – 238 с.
        Із змісту : Життя під променем „Просвіти”, але в неволі (1887-1913). Товариство „Просвіта”. – С. 42-50 ; Виписки із звітів „Просвіти” – С. 79-81.
117.    Глаголюк В.  „Просвіта” Коломийщини: становлення і розвиток / В. Глаголюк //  Коломия давня і нова: міська цивілізація в історії та культурі. – Коломия, 2005. –С. 113-135.
118.    Городенщина : історико-мемуар. зб. / зредагував Г. Марунчак. – Ню-Йорк ; Торонто ; Вінніпег, 1978. – 871 с.
        Із змісту : Білинський Б. Філія Просвіти в Городенці. – С. 261-266 ; Семенюк С. „Просвіта” в Городенці в 1937-38 роках. – С. 267-289.
119.    Грабовецький В. З історії культурно-освітнього руху / В. Грабовецький // Грабовецький В. Історія Калуша. З найдавніших часів до початку ХХ ст. / В. Грабовецький. – Дрогобич, 1997. – С. 163-173.
120.    Грабовецький В. „Просвіта” в гуцульських селах / В. Грабовецький // Грабовецький В.  Ілюстрована історія Прикарпаття. Тисячолітній літопис Гуцульщини. Т. 3. – Івано-Франківськ, 2004. – С. 333-337.    
121.    Грабовецький В. „Просвіта” в Княгинині / В. Грабовецький // Грабовецький В. Нарис історії Княгинина / В. Грабовецький. – Івано-Франківськ, 2000. – С. 94-101.
122.    Грабовецький В. „Просвіта” в Станіславові / В. Грабовецький // Грабовецький В. Історія Івано-Франківська (Станіславова). З найдавніших часів до початку ХХ століття. Ч. 1 / В. Грабовецький. – Івано-Франківськ, 1999. – С. 197-210.
123.    Грабовецький В. „Просвіта” над Дністром / В. Грабовецький // Грабовецький В. Долина над Дністром. Ілюстрована історія села / В. Грабовецький. – Івано-Франківськ, 2003. – С. 155-162.
124.    Грабовецький В. „Просвіта” над Луквою / В. Грабовецький // Грабовецький В. Грабівка. Літопис оселі над Луквою / В. Грабовецький. – Івано-Франківськ, 2001. – С. 134-141.
125.    Грабовецький В. „Просвіта” над Прутом / В. Грабовецький // Грабовецький В. Іванівці. Літопис села над Прутом / В. Грабовецький. – Івано-Франківськ, 2001. – С. 146-154.
126.    Грицан А. „Просвіта” і кооперативний рух на Прикарпатті у міжвоєнний період (1920-1930) / А. Грицан  // Наукові записки. Серія: Історія / Терноп. держ. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. Вип. 5. – Т., 2002. – 60-65.
127.    Грицан А. „Просвіта” у боротьбі за збереження історичної пам’яті українського народу на Прикарпатті / А. Грицан // Наукові записки (Івано-Франків. краєзн. музею). Вип. 4. – Івано-Франківськ, 1999. – С. 25-31.
128.    Грицан А. Просвітня зоря Прикарпаття : нариси про історію Т-ва „Просвіта” на Прикарпатті між двома світ. війнами (1921-1939) / А. Грицан. – Івано-Франківськ : Сіверсія, 2001. – 180 с.
        Книга написана на основі фактичного матеріалу, головним чином – неопублікованих архівних документів. Вона дає цілісну, широку картину діяльності „Просвіти” на Прикарпатті між двома світовими війнами. Книга багато ілюстрована.
129.    Грицан А. Становлення філії „Просвіти” у Галичі / А. Грицан // Галицька земля: історія та сучасність : матеріали наук. конф. – Івано-Франківськ, 1998. – С. 40-42.
130.    Гук В. Церківна і Станківці. Історико-етнографічний нарис / В. Гук. – Івано-Франківськ : Нова Зоря,  2004. – 640 с.
            Із змісту : Гімн „Просвіти”. – С. 158-166 ; „Просвіта” у Станківцях. –  С. 178-179.
131.    Іванійчук Г. „Просвіта” / Г. Іванійчук // Іванійчук Г. Карлів – перлина мого серця / Г. Іванійчук. – Снятин, 2007. – С. 139-148.
132.    Карпів Й. Під промінням „Просвіти” / Й. Карпів // Карпів Й. Клубівці (Нариси з історії села) / Й. Карпів. – Івано-Франківськ, 2001. – С. 224-237.
133.    Качкан В. Полум’я „Просвіти” : [про кн. А. Грицана „Просвітня зоря Прикарпаття”] / В. Качкан // Качкан В. Хай святиться ім’я твоє. Кн. 5 / В. Качкан. – Л., 2002. – С. 328-332.
134.    Клапчук В. М. „Просвіта” на Делятинщині / В. М. Клапчук // Клапчук В. М. Делятинщина: історико-геогр. дослідж. / В. М. Клапчук, М. М. Клапчук.  – Делятин, 2007. – С. 454-459.
135.    Коломиєць М. „Просвіта” Калущини: далеке і близьке / М. Коломиєць. – Калуш, 2003. – 186 с.
        Дослідження відтворює історію просвітницького руху на Калущині за сторіччя, розкриває історію діяльності читалень, містить короткі біографічні довідки діячів „Просвіти” як минулого, так і сучасного. Видання ілюстроване маловідомими і рідкісними історичними фотоматеріалами.
136.    Кравченюк О. Просвітянський рух в Рогатинщині / О. Кравченюк // Рогатинська земля. – Нью-Йорк ; Париж ; Сидней ; Торонто, 1989. – С. 183-192.
137.    Кузик С. Громадські організації Княгинич. „Просвіта” / С. Кузик  // Кузик С. Княгиничі. Краєзнавчі студії / С. Кузик. – Л., 2002. – С. 152-173.
138.    Купчинський Б. Товариство „Просвіта” / Б. Купчинський // Купчинський Б. Вікно. Історія села від найдавніших часів до наших днів / Б. Купчинський. – Івано-Франківськ, 2008. – С. 108-173.
139.    Левицький В. Село „Просвітою” славне / В. Левицький // Левицький В. Білі Ослави. Село моє – колиска моя / В. Левицький. – Білі Ослави ; Надвірна, 2000. – С. 119-126.
140.    Любчик І. Зоря „Просвіти” / І. Любчик // Любчик І. Через роки і долі. (Нарис історії села Липівка) / І. Любчик. – Івано-Франківськ, 2002. – С. 106-118.
141.    Лялька Я. Літопис нескореної України. Кн. 5. Ольга Басараб та її доба : док., матеріали, спогади, біогр. нариси / Я. Лялька. – Л. : Гал. вид. спілка, 2007. – 1248 с., 44 с. іл.
        Із змісту : Повідомлення Рогатинського староства про заборону станіславським воєводою читальні „Просвіти” в Підгородді (Рогатин, 12 жовт. 1932). – С. 645 ; Відкликання Товариства читальня „Просвіти” в с. Підгородді до міністерства внутрішніх справ Польщі проти заборони читальні станіславським воєводою (жовт. 1932 р.). – С. 647 ; Прохання жителів Підгороддя Правлінню „Просвіти” про заснування читальні (2 жовт. 1934 р.). – С. 730 ; Відклик читальні „Просвіти” на рішення рогатинського старости про заборону заснування читальні (27 берез. 1938 р.). – С. 890-891 ; Заборона рогатинського старости Янецького товариству „Рідна школа” в Підгородді святкувати 70-ліття „Просвіти” (15 квіт. 1938 р.). – С. 891 ; Лист гуртка Товариства „Рідної Школи”у Підгородді правлінню Товариства „Просвіта” у Львові про заборону святкування 70-ліття „Просвіти” (18 квіт. 1938 р.). – С. 892.
142.    Максим’юк М. „Просвіта” на Надвірнянщині / М. Максим’юк. – Надвірна : ЗАТ „Надвірнянська друкарня” 1999. – 64 с.
На основі архівних джерел та публікацій показано історію заснування та розвитку до сьогодення Товариства „Просвіта”, її читалень на Надвірнянщині.
143.    Марків Я. Село Журів – колишнє містечко Рогатинщини / Я. Марків. – Журів ; Коломия, 2001. – 214 с.
        Із змісту : Роль товариства читальні „Просвіта” в піднесенні освіти та культури журів’ян і їх боротьба за духовне і національне відродження. – С. 93-100 ; Пацифікація і „Просвіта”. – С. 101-107.
144.    Михайлів Л. Товариство „Просвіта”  / Л. Михайлів // Михайлів Л. Рожнятів і околиці / Л. Михайлів. – Снятин, 2000. – С.  52-57.
145.    Монолатій І. „Просвіта” на Коломийщині: слово без діла є мертве / І. Монолатій // „Просвіта”: історія та сучасність (1868-1998). – К., 1998. – С. 292-294.
146.    Мохорук Д. Село моє Топорівці. Т. 2 / Д. Мохорук. – Косів : Писаний Камінь, 2006. – 250 с.
Із змісту : Створення товариства „Просвіта”. – С. 74-75 ; Відновлення роботи товариства „Просвіта”. – С. 150-167.
147.    Петраш О. Товариство „Просвіта” / О. Петраш // Петраш О. Наш Княгинин. – Івано-Франківськ, 2001. – С. 20-27.
148.    Полєк В. Народний Дім „Просвіта”: сторінки історії  [в м. Івано-Франківську] / В. Полєк // „Просвіта”: історія, постаті, чин : матеріали наук. конф., присвяч. 125-річниці заснування „Просвіти”. – Івано-Франківськ, 1993. – С. 49-55.
149.    Попадюк Ф. З історії сільської „Просвіти” та інших громадських організацій / Ф. Попадюк // Попадюк Ф. Боднарів. Історія розвитку села від найдавніших часі до наших днів / Ф. Попадюк. – Івано-Франківськ, 2004. – С. 42-56.
150.    „Просвіта” Івано-Франківська: минуле й сучасне. Кн. 1 / за заг. ред. В. Бойка. – Івано-Франківськ : Сіверсія, 2000. – 208 с.
        Висвітлюється історія філії „Просвіти” у Станиславові (1877-1944) та Івано-Франківського міського об’єднання Всеукраїнського товариства „Просвіта” ім. Т. Шевченка, подаються короткі біографії її діячів.
151.    Пташинська Г. Діяльність осередку „Просвіти” / Г. Пташинська // Пташинська Г. Мальовниче село понад річкою : нарис історії с. Старий Лисець / Г. Пташинська. – Снятин, 2006. – С. 34-38.
152.    Санкович М. Ворохта спорудила будинок „Просвіти” / М. Санкович //  Санкович М. Ворохта. Історія, люди, традиції / М. Санкович. – Ворохта, 2001. – С. 39.
153.    Сіреджук П. Роль „Просвіти” і „Січі” в розвитку культури Гуцульщини (кінець ХІХ – початок ХХ ст.)  / П. Сіреджук // Матеріали ХІ Гуцульського Міжнародного фестивалю. – Верховина, 2001. – С. 207-210.
154.    Сорич М. Подвижництво „Просвіти” / М. Сорич // Сорич М. Історія Мишина / М. Сорич. – Коломия, 2000. – С. 135-145.
155.    Федунків З. Читальня й філія „Просвіти” / З. Федунків // Федунків З. Коштовний камінь Прикарпаття: іст. нариси про минувшину й сучасність м. Бурштина / З. Федунків. – Івно-Франківськ, 2006. – С. 294-305.
156.    Харитон В. Заснування „Просвіти” у Станіславові // „Просвіта”: історія, постаті, чин / В. Харитон. – Івано-Франківськ, 1993. – С. 6-12.
157.    Харитон В. На Чорній Бистриці село (нариси з історії с. Чернієва: 1399-1939 роки). – Івано-Франківськ, 1993. – 78 с.
        Із змісту: Тернисті дороги „Просвіти”. – С. 22-32 ; Діяльність „Просвіти”  в  с. Черніїв у 1933-1938 рр. мовою документів. – С. 49-55.
158.    Харитон В. „Просвіта” / В. Харитон // Харитон В. Снятин над Прутом. Ч. 1 / В. Харитон, Тимофійчук. – Снятин, 2003. – С. 162-165.
159.    Харитон В. „Просвіта” в Тисмениці / В. Харитон. – Тисмениця, 1994. – 29 с.
160.    Янко І. Добротівська „Просвіта”. ОУН / І. Янко // Янко І. Добротів. Історія села / І. Янко. – Івано-Франківськ, 2004. – С. 73-80.
161.    Апуневич О. І тоді зійде зоря: [про садівничо-госп. шк. „Просвіти” в с.  Милування Тисмениц. р-ну] / О. Апуневич // Просвіта. – 1993. – № 6 (лют.).
162.    Арсенич П. Господарсько-садівнича школа в Милувані : [про діяльність у селі т-ва „Просвіта”] / П. Арсенич // Вперед. – 1994. – 5 лют.
163.    Арсенич П. З історії „Просвіти” на Прикарпатті / П. Арсенич // Галицька Просвіта. – 2006. – 26 січ, 2, 9, 16 лют., 2, 16, 23, 30 берез., 6, 13, 20, 27 квіт.
164.    Арсенич П. „Ми світла армія „Просвіти”, що з тьмою стала до борби” : [до 120-річчя від дня заснування станиславів. „Просвіти”] / П. Арсенич // Галичина. – 1997. – 29 берез.
165.    Арсенич П. Філія „Просвіти” в Коломиї / П. Арсенич // Бюлетень Івано-Франківського ОО ВУТ „Просвіта” ім. Т. Шевченка. – 1997. – № 10.
166.    Арсенич П. Філія „Просвіти” у Станиславові : до 120-річчя заснування / П. Арсенич // Бюлетень Івано-Франківського ОО ВУТ „Просвіта” ім. Т. Шевченка. – 1997. – № 9. – С. 7.
167.    Бабій Л. „Просвіта” і розвиток культури в Галичині / Л. Бабій // Західний кур’єр. – 1990. – 15 груд.
168.    Балкова М. Світи „Просвіто”! : [минуле й сучасне Городенків. т-ва „Просвіта”] / М. Балкова // Край. – 1994. – 15 листоп.
169.    Березівський П. Долинській „Просвіті” – 100 років / П. Березівський // Галицька Просвіта. – 2005. – 1 верес.
170.    Боберський Ю. Товариство „Просвіта” в Микуличині відновлене / Ю. Боберський // Яремчанський вісник. – 1997. – 8 берез.
171.    Бойко І. Діяльність читальні товариства „Просвіта” в с. Гаврилівці / І. Бойко // Краєзнавець Прикарпаття. – 2005. – № 5 . – С. 56-57.
172.    Бойко І. „Читальня” в Князівці : [заснована 9 черв. 1884 р.] / І. Бойко // Новини Підгір’я. – 1990. – 27 жовт.
173.    Бойко С. Маю на „Просвіту” опертя” : [Бурштин. „Просвіті” 100 р.] / С. Бойко // Слово Просвіти. – 2007. – 31 груд.
174.    Бойцан В. Коломийська „Просвіта”: кілька штрихів до історії / В. Бойцан // Коломийський вісник (Всевідо). – 2003. – 28 лют.
175.    Буджак М. Золоте вруно слова : [до 100-річчя „Просвіти” на Товмаччині] / М. Буджак // Злагода. – 1996. – 10 лют.
176.    Бурдуланюк В. „Просвіта” і просвітяни села Стопчатова / В. Бурдуланюк // Краєзнавець Прикарпаття. – 2004. – № 3. – С. 53-55.
177.    Бурмей Л. З історії „Просвіти” в Галичині / Л. Бурмей // Дністрова хвиля. – 1998. – 21, 29 січ.
178.    Вишиванюк М. Коломийська „Просвіта”: етап перший [1874-1914] / М. Вишиванюк  // Вільний голос. – 1998. – 18 лют.
179.    Гаврилюк С. „Просвіта” кличе : [з історії „Просвіти” в Тисмениці і Тисмениц. повіті] / С. Гаврилюк, Т. Піщак // Вперед. – 1993. – № 87-88, 93-94.
180.    Гандзюк Р. „Просвіта” у Надвірній і повіті : [з архів. джерел] / Р. Гандзюк // Народна воля. – 1994. – 1 січ.
181.    Глібчук В. Читальня ім. І. Я. Франка: м. Косів, Москалівка / В. Глібчук // Гуцульський край. – 1997. – 8 листоп.
182.    Головатий М. Будинки „Руської бесіди” й „Просвіти” в Станіславові  / М. Головатий // Галицька Просвіта. – 2004. – 15 лип.
183.     Головатий М. Станіславська „Просвіта”: імена і адреси / М. Головатий // Західний кур’єр. – 1990. – 15 груд.
184.    Гордієнко М. Тужлива мелодія забутої пісні : [Про шк. „Просвіти” в с. Милування] / М. Гордієнко // Вперед. – 1990. – 8 берез.
185.    Грепиняк М. „Просвіта” у Березові Вижньому / М.  Грепиняк // Гуцульський край. – 1993. – 1 груд.
186.    Грицан А. Діяльність товариства „Просвіта” у відродженні народних свят, обрядів і традицій на Прикарпатті у міжвоєнний період (1920-1939 рр.) / А. Грицан // Вісник Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв. – 2000. – № 2. – С. 107-113.
187.    Грицан А. Міжпартійна боротьба за вплив на „Просвіту” на Прикарпатті в 1921-1939 роках / А. Грицан // Галичина. – 2000. – № 4. – С. 61-65.
188.    Грицан А. „Просвіта” в боротьбі за збереження історичної пам’яті українського народу на Прикарпатті в 1920-1939 роках / А. Грицан // Галичина. – 1999. – № 3. – С. 35-38.
189.    Гук В. Читальня „Просвіти” в Церківні / В. Гук // Галицька Просвіта. – 2008. – 18 січ.
190.    Дзьоба Г. Повернення. У Буківні відновлена „Просвіта” / Г. Дзьоба // Галицька Просвіта. – 2006. – 2 лют.
191.    Дичка Н. І в Галичині були труднощі… : [100 років „Просвіті” в Долин.  р-ні] / Н. Дичка // Слово Просвіти. – 2005. – 6-12 жовт.
192.    Драбчук І. До історії осередків „Просвіти” [в селах Станіславського повіту, за матеріалами архіву] / І. Драбчук // Галицька Просвіта. – 2005. – 11, 18, 25 серп., 1 верес.
193.    Драбчук І. Зоря „Просвіти” у Галичі : [за дописом львів. газ. „Діло” від. 10 берез. 1925 р.] / І. Драбчук // Галицька Просвіта. – 2005.– 19 трав.
194.    Драбчук І. „Просвіта” в Єзуполі / І. Драбчук // Галицька Просвіта. – 2007. – 26 квіт., 5 трав.
195.    Драбчук І. Як постала тязівська „Просвіта” / І. Драбчук // Галицька Просвіта. – 2007. – 8, 15 листоп.
196.    Жибак М. Відродження українського національного духу на Коломийщині: з історії та сьогодення Колом. „Просвіти” / М. Жибак // Коломийський вісник. – 1998. – 24 верес., 1, 6 жовт.
197.    Злагода В. Сто просвітянських літ : [урочистості з нагоди 100-річчя долин. „Просвіти”] / В. Злагода // Свіча. – 2005. – 7 верес.
198.    Кардащук М. Зародження просвітянства в селі Старі Кути / М. Кардащук // Галицька Просвіта. – 2008. – 19, 26 верес.
199.    Мазуркевич І. Долина з відчуттям висоти : [з історії т-ва „Просвіта” в Долині] / І. Мазуркевич // Свіча. – 1998. – 2 груд.
200.    Максим’юк М. Знання простолюдинам несли : [з історії розв. т-ва „Просвіта” на Надвірнянщині] / М. Максим’юк // Народна воля. – 1993. – 3 груд.
201.    Михайлів Л. Золотий ювілей у Ясені : [про святкування 100-річчя заснування т-ва „Просвіта”] / Л. Михайлів // Галицька Просвіта. – 2005. – 19 трав.
202.    Михайлів Л. Товариство „Просвіта” у Рожнятові / Л. Михайлів // Бюлетень Івано-Франківського ОО ВУТ „Просвіта” ім. Т. Шевченка. – 1998. – № 13. – С. 4.
203.    Мороз Л. Джерела духовності : [„Просвіта” на теренах Болехівщини] / Л. Мороз, Р. Скворій // Свіча. – 1993. – 1 груд.
204.    Мошура О. Як село освідомлювалося : [спогади поета про читальню „Просвіти” в Перегінську в 20-х рр. ХХ ст.] / О. Мошура // Світ молоді. – 1993. – 5 листоп.
205.    Організація товариства „Просвіта” в Галичі // Галицька Просвіта. – 2006. – 20 квіт.
206.    Павліха І. Калуській „Просвіті” – 100 років! / І. Павліха // Дзвони Підгір’я. – 2003. – 26 листоп.
207.    Піщак Т. „Просвіта” кличе : [з історії „Просвіти” в Тисмениці] / Т. Піщак, С. Гаврилюк // Вперед. – 1993. – 20 листоп.
208.    Полєк В. Народний Дім „Просвіта” у Станиславові / В. Полєк // Рідна земля. – 1993. – 19 листоп.
209.    Пушик С. Світочі „Просвіти” : [с. Вікторів Галиц. р-ну] / С. Пушик // Галичина. – 1993. – 13, 16, 19 листоп.
210.    Ровенчак О. Початком був 1905-й… : [з історії створення Долин. „Просвіти”] /  О. Ровенчак // Галичина. – 1996. – 12 січ.
211.    Рудковський С. Бурштинській „Просвіті” – 100 років / С. Рудковський // Галицька Просвіта. – 2007. – 26 жовт.
212.    Скальська У. Українські „Просвіти” та бібліотеки / У. Скальська // Слово Просвіти. – 2003. – 3-9 груд.
213.    Спалах серед ночі. Томашівській „Просвіті” – 110 років // Галицька Просвіта. – 2008. – 24, 31 жовт.
214.    Стеф’юк В. Слова світилися зірницями в душі : [з історії „Просвіти” в Косові] / В. Стеф’юк // Гуцульський край. – 1993. – 27 листоп.
215.    Стеф’юк C. Діяльність „Просвіти” на теренах Ворохти /  С. Стеф’юк // Новий час. – 1993. – 24 жовт.  
216.    Фащук В. „Найвідоміше село була Ямниця” : [з історії „Просвіти”] / В.  Фащук // Галичина. – 1993. – 11 груд.
217.    Федоришин М. Світло нашої духовності : [з історії „Просвіти” у Надвірній] / М. Федоришин // Народна воля. – 1993. – 7 трав.
218.    Флис С. З історії товариства „Просвіти” в селі Дора / С. Флис // Галицька Просвіта. – 2007. – 26 січ.
219.    Флис С. З історії товариства „Просвіта” в Яремчі / С. Флис // Галицька Просвіта. – 2007. – 2 лют.
220.    Харитон В. Будні і свята „Просвіти” : [з історії діяльності читальні в с. Черніїв Тисмениц. р-ну] / В. Харитон // Вперед. – 1993. – 31 берез.
221.    Харитон В. Мати українських товариств : [до 125-річчя „Просвіти” на Станіславщині] / В. Харитон // Вперед. – 1993. – 24 лип.
222.    Харитон В. „Просвіта” в борні за незалежність : [з історії діяльності „Просвіти” на Станіславщині в 1941-1944 рр.] / В. Харитон // Вперед. – 1993. – 7, 24 лип.
223.    Харитон В. Цифри і факти : до 125-річчя „Просвіти” : [м. Станіславів, Тисменичани, Угринів Горішній, Черніїв, Чукалівка, Хриплин, Ямниця, Яструбець (присілок Ганнусівки)] / В. Харитон // Вперед. – 1993. – 11 груд.
224.    Харитон В. Що ми втратили : док. про діяльність „Просвіти” в с. Черніїв у 1933-1938 рр. / В. Харитон // Вперед. – 1992. – № 17, 18 (берез.).
225.    Шевчук П. 100-річчя Калуської „Просвіти” / П. Шевчук // Галичина. – 2004. – 3 січ.
226.    Шиян В. Свій до свого по своє : [з історії кооператив. і просвітниц. руху на Снятинщині] / В. Шиян // Галицька Просвіта. – 2008. – 25 лип.
227.    Шулепа С. „Просвіта” – історія і сучасність / С. Шулепа // Бюлетень Івано-Франкіівського ОО ВУТ „Просвіта” ім. Т. Шевченка. – 1999. – № 17. – С. 2-3, 5.
228.    Янковський С. На видноколах національного відродження: Долинській „Просвіті” – 100 / С. Янковський // Свіча. – 2005. – 20 серп.
229.    Ясінський М. Історія одного проекту : [з історії читальні „Просвіти” в с. Потічок Снятин. р-ну] / М. Ясінський // Галицька Просвіта. – 2006. – 21 верес.

З КОГОРТИ СЛАВНИХ ПРОСВІТЯН

230.    Арсенич П. Видатні діячі матірної „Просвіти” (1877-1939) у Станиславові / П. Арсенич // Просвіта Івано-Франківська: минуле й сучасне. Кн.1 / за ред. В. Бойка. – Івано-Франківськ, 2000. – С. 50-72.
231.    „Просвіта”: історія, постаті, чин : матеріали наук. конф., присвяч. 125-й річниці заснування „Просвіти”. – Івано-Франківськ, 1993. – 148 с.
232.    Середяк А. Діячі „Просвіти” / А. Середяк // Нарис історії „Просвіти”. – Л. ; Краків ; Париж, 1993. – С. 118-185.
233.    Арсенич П. Діячі „Просвіти” / П. Арсенич // Бюлетень Івано-Франківського  ОО ВУТ „Просвіта” ім. Т. Шевченка. – 1996. –  № 6, 7 ; 1997. – № 12 ; 1998. – № 14 ; Галицька Просвіта. – 2006. – 4, 11 трав.
234.    Арсенич П. Діячі товариства / П. Арсенич // Просвіта. – 1995. – 9 груд. ; 1996. – 20 січ., 3 берез., 25 трав., 22 черв., 12 жовт.
235.    Зродились ми великої години… : діячі „Просвіти” [Івано-Франків. міськ. об-ня ВУТ „Просвіта”] // Галицька Просвіта. – 2006. –  7 груд.
236.    Почесні члени „Просвіти” : [повний список за 1878-1938 рр.] // Галицька Просвіта. – 2005. – 9 черв.
237.    Фабрика Р. Апостоли „Просвіти” : про просвітян М. Саєвича та П. Тимківа з Калус. р-ну / Р. Фабрика // Репортер. – 2008. – 12 черв. – С. 4.
238.    Харитон В. Діячі „Просвіти” / В. Харитон // Вперед. – 1993. – 30 жовт.

ЮРІЙ БОБЕРСЬКИЙ
239.    Арсенич П. Просвітянин та етнолог [Ю. Боберський] / П. Арсенич // Галицька Просвіта. – 2007. – 23 лют.
240.    Боберський Ю. Сліди на плаях / Ю. Боберський. – Коломия, 2007. – 320 с.
Спогади з життя Юрія Боберського, голови Яремчанської міської організації Всеукраїнського товариства „Просвіта” (1995-2005), етнолога, лісівника.

МЕЛІТОН БУЧИНСЬКИЙ
241.    Арсенич П. Будівничий „Просвіти” [Мелітон Бучинський] / П. Арсенич // Галицька Просвіта. – 2007. – 23 лют.
242.    Полєк В. Мелітон Бучинський: голос правди і громадськості / В. Полєк, П. Арсенич // Українство: національно-духовні виміри. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 354-366.

АНАТОЛЬ ВАХНЯНИН
243.    Батенко Т. Постать Анатоля Вахнянина на тлі галицького суспільно-політичного руху ХІХ ст. / Т. Батенко // Республіканець. – 1995. – № 1-2. – С. 43-47.
244.    Білавич Л. Композитор і просвітянин / Л. Білавич // Просвіта. – 2003. – № 2. – С. 6.
245.    Горак Я. Вшанували засновника „Просвіти” / Я. Горак // Слово Просвіти. – 2007. – 21-27 черв.
246.    Качкан В. Анатолій Вахнянин в українській культурі / В. Качкан // Наукові записки (краєзнавчого музею). Вип. 5-6. – Івано-Франківськ, 2001. – С. 122-132.

МИХАЙЛО ГАЛУЩИНСЬКИЙ
247.    Голяк В. Ми рвемося до культури,  до науки, до поступу / В. Голяк // Просвіта. – 1993. – № 20 (черв.).
248.    Горинь В. Михайло Галущинський – педагог, просвітянин, військовий і громадський діяч / В. Горинь // Воля і Батьківщина. – 2003. – № 1-2. – С. 187-191.
249.    Доронюк І. Життя, віддане ідеї / І. Доронюк // Рогатинська земля. – 2008. – 4, 11 жовт.
250.    Качкан В. DESTRUAM ET AEDIFICABO / В. Качкан  // Качкан В. Хай святиться ім’я твоє. Кн. 3 / В. Качкан. – Л., 1998. – С. 129-142.
251.    Коритко Р. Михайло Галущинський – педагог, просвітянин, військовий і громадсько-політичний діяч / Р. Коритко // Рогатинська земля: історія та сучасність, Вип. 1. – Л. ; Рогатин, 1995. – С. 199-201.
252.    Ступарик Б. Життя, віддане національній ідеї / Б. Ступарик, В. Ковальчук. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 1998. – 56 с.

ЄВГЕН ЖЕЛЕХІВСЬКИЙ
253.    Євген Желехівський у національно-культурному відродженні України / за заг. ред. В. Грещука. – Івано-Франківськ : Плай, 1999. – 150 с.
Монографічне дослідження про різнобічну діяльність Є. Желехівського (1844-1885) в національно-культурному відродженні України кінця ХІХ ст. та про основну працю його життя „Малоруско-німецкий словар”.
254.    Арсенич П. Видатний діяч „Просвіти” [Є. Желехівський] / П. Арсенич // Новий час. – 1997. – 13 лют.
255.    Арсенич П. Є. Желехівський – засновник „Просвіти” в Станиславові / П. Арсенич // Західний кур’єр. – 1994. – 23 груд.; Вперед. – 1994. – 24 груд.
256.    Драбчук І. Вони були першими : [про Є. Желехівського і М. Коцюбу] / І. Драбчук // Галицька Просвіта. – 2006. – 4 трав.
257.    Дрогомирецький П. Лексикограф і просвітянин / П. Дрогомирецький // Рідна земля. – 1995. – 6 січ.

КОРНИЛО ЗАКЛИНСЬКИЙ
258.    Арсенич П. Родина Заклинських / П. Арсенич. – Івано-Франківськ, 1995. – 56 с.
На основі архівних джерел та публікацій в Галичині та діаспорі  розповідається про славну родину Заклинських, і зокрема Корнила Заклинського (1857-1884), українського історика, фольклориста і культурно-громадського діяча.
259.    Арсенич П. Історик та просвітній діяч / П. Арсенич // Галицька Просвіта. – 2007. – 15 черв.
260.    Мушинка М. Син славного роду / М. Мушинка // Шлях перемоги. – 2001. – № 30 (лип.).
РОМАН ЗАЛОЗЕЦЬКИЙ
261.    Фабрика Р. Лідер нафтовиків Галичини : [про Р. Залозецького – проф., діяча „Просвіти”, родом з Болехова] / Р. Фабрика // Репортер. – 2008. – 21 серп.

ВОЛОДИМИР КАЛЬБА
262.    Рудковський М. Легенда галицького просвітительства : [про нац. свідомого священика В. Кальбу] / М. Рудковський // Галицька Просвіта. – 2006. – 31 серп.

ІВАН КОРЧИНСЬКИЙ
263.    Драбчук І. Іван Корчнський – активіст Галицької „Просвіти” / І. Драбчук // Галицька Просвіта. - 2005. - 14 квіт.

КОСТЬ ЛЕВИЦЬКИЙ
264.    Андрухів І. Кость Левицький: сторінки життя / І. Андрухів. – Івано-Франківськ, 1995. – 64 с.
Про активного діяча товариства „Просвіта”в Станиславові та Тисмениці К. Левицького (1859-1941).
265.    Харитон В. Кость Левицький як діяч „Просвіти” (маловідомі сторінки біографії) / В. Харитон // Харитон В. „Просвіта” в Тисмениці / В. Харитон. – Тисмениця, 1994. – С. 22-24, 27.

БОГДАН ЛЕПКИЙ
266.    Головин Б.  Просвітительство – стиль його життя : [про діяльність Б. Лепкого у Бережан., Львів. та Краків. філіях „Просвіти”] / Б. Головин // Богдан Лепкий в духовній історії України : матеріали наук. конф. – Т., 2006. – С. 107-115.
267.    Погребенник Ф. Богдан Лепкий – визначний письменник-просвітянин / Ф. Погребенник // „Просвіта”: історія та сучасність (1868-1998). – К., 1998. – С. 141-143.

ІВАН МАКУХ
268.    Макух І. На народній службі : спогади / І. Макух. – Дітройт, 1958. – 628 с.
Автор спогадів Іван Макух (1872-1946) – голова філії товариства „Просвіта” у Товмачі (тепер Тлумач), громадсько-політичний діяч. В 1944 році емігрував в Австрію.
269.    Буджак М. Іван Макух (1872-1946)  / М. Буджак // Буджак М. Золоте жниво: розповіді про відомих людей Тлумаччини. Кн. 2-3 / М. Буджак. – Тлумач, 1996. – С. 15-20.

РУДОЛЬФ МОХ
270.    Бойко Л. Він був взірцем для усіх галичан / Л.  Бойко // Галицька Просвіта. – 2006.– 8 черв.
271.    Кукула С. Просвітитель / С. Кукула // Галицька Просвіта. – 2006. – 15,22 черв, 3 серп. – (Постаті „Просвіти”).

ОМЕЛЯН ОГОНОВСЬКИЙ
272.    Качкан В. „Шлях до витиченої мети…” (сторінками писань Омеляна Огоновського) / В. Качкан  // Качкан В. Українське народознавство в іменах / В. Качкан. – К., 1994. – С. 59-68.
273.    Цюп’як Р. Керманич „Просвіти” / Р. Цюп’як // Галичина. – 1994. – 27 жовт.

ІГНАТІЙ ПОЛОТНЮК
274.    Арсенич П. Жив і діяв для людей : [станиславів. дяк і діяч „Просвіти”] / П. Арсенич // Галицька Просвіта. – 2006. – 28 груд.

ВАСИЛЬ РАВЛЮК
275.    Арсенич П. Діяч „Просвіти” / П. Арсенич // Галичина. – 1990. – 9 груд. – С. 4.
276.    Василь Равлюк (1872-1955) // Снятинщина: люди, події, факти / авт.-упоряд. В. Харитон, Я. Романюк. – Снятин, 2003. – С. 146-148.

ОМЕЛЯН РЕМЕЗОВСЬКИЙ
277.    Драбчук І. Омелян Ремезовський – подвижник „Просвіти” / І. Драбчук // Галицька Просвіта. – 2007. – 1 черв.

ЮЛІЯН РОМАНЧУК
278.    Дейчаківський І. Юліан Романчук – педагог, громадський діяч, політик / І. Дейчаківський. – Івано-Франківськ, 1999. – 74 с.
279.    Качкан В. Освітянсько-просвітницька та культорологічна діяльність Юліана Романчука / В. Качкан // Українство: національно-духовні виміри. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 82.
280.    Качкан В. Рвав кайдани з думки і волі / В. Качкан // Качкан В. Хай святиться ім’я твоє. Кн. 3 / В. Качкан. – Л., 1998. – С. 32-43.
281.    Черемська О. Між культурою і політикою : [про Ю. Романчука, одного із засновників „Просвіти”] / О. Черемська // Новий час. – 1992. – № 5.

МИКОЛА САЄВИЧ
282.    Когут М. Саєвич Микола-Амбросій  / М. Когут //  Когут М. Калущина: люди і долі : біогр. довід. / М. Когут. – Калуш, 2006. – С. 182.
283.    Фабрика Р. Освітянський апостол / Р. Фабрика // Галичина. – 2000. – 23 груд.
284.    Фабрика Р. Микола Саєвич – подвижник рідного слова, січовий стрілець, просвітитель... / Р. Фабрика // „Просвіта”: історія та сучасність (1868-1998). – К., 1998. – С. 148-150.

ІЛЛЯ СТЕБЕЛЬСЬКИЙ
285. &n
Оновлено 20-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка