Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Програма „Бібліоміст”



Програма «Бібліоміст» впроваджується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках партнерства Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерством культури України.
Метою програми є сприяння розвитку сучасної системи публічних бібліотек в Україні шляхом реалізації проектів: ,,Створення регіональних тренінгових центрів” на базі обласних універсальних наукових бібліотек та ,,Організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету” на базі районних бібліотек та їх філій.
Програма співпрацює з Українською бібліотечною асоціацією (УБА), центральними і місцевими органами влади та бібліотеками на всій території України.
Програма „Бібліоміст” ставить перед собою наступні завдання:
* Обладнати бібліотеки технікою, щоб члени громад отримали кращий доступ до інформації.
* Навчити бібліотекарів користуватися новітніми технологіями, щоб краще обслуговувати відвідувачів.
* Сприяти розвитку ресурсної бази бібліотечної асоціації для ефективнішого представлення інтересів бібліотек та бібліотекарів.
* Заручитися державною підтримкою для визнання ключової ролі бібліотек у суспільстві.

ПРОГРАМНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Програма “Бібліоміст” має на меті досягнення результатів у чотирьох ключових сферах:

ОСНАЩЕННЯ БІБЛІОТЕК:
Створити мережу бібліотек з публічним доступом до Інтернету:
“Бібліоміст” підтримує бібліотеки, для яких публічний доступ до інформації є пріоритетом, і які демонструють бажання співфінансувати надання населенню нових послуг з використанням комп’ютерів й Інтернету. Устаткувавши більш ніж 1000 бібліотек по всій Україні новітніми технологіями, програма “Бібліоміст” надасть вільний доступ до інформації мільйонам українців.

НАВЧАННЯ БІБЛІОТЕКАРІВ:
Партнери програми “Бібліоміст” надали навчальні матеріали та обладнали комп’ютерами тренінгові центри, щоб сприяти впровадженню у бібліотечній сфері новітніх підходів та послуг. Навчальні центри у кожній області проводять курси підвищення кваліфікації бібліотечних працівників, щоб вони могли здобути чи удосконалити навички використання комп'ютера та Інтернету і застосовувати вивчене при обслуговуванні читачів.

ПІДВИЩЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ СПРОМОЖНОСТІ БІБЛІОТЕЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ:
Співпрацювати з Українською бібліотечною асоціацією (УБА).
“Бібліоміст” зміцнить УБА, допомігши збудувати міцну адміністративну структуру, завдяки якій організація і надалі зможе підтримувати сучасні бібліотеки і надавати бібліотечним працівникам по всій країні потрібні їм послуги.
Допомогти українським бібліотекарям та їхнім асоціаціям створювати ресурси, які відповідатимуть потребам усіх членів місцевої громади.
“Бібліоміст” допоможе зацікавленим урядовцям, бізнесменам та представникам місцевих організацій згуртуватися і створити необхідні для населення ресурси. Провівши оцінювання потреб бібліотек, IREX разом з партнерами з'ясували, що найактуальнішою для населення є інформація про охорону здоров'я, освіту та культуру, економіку й розвиток села, яка наразі не доступна вповні.

ЗАЛУЧЕННЯ УРЯДОВОЇ ПІДТРИМКИ:
Налагодження співпраці з урядом для удосконалення політики.
Щоб інвестиції в бібліотеки принесли найбільшу користь, партнери “Бібліомосту” працюватимуть над популяризацією та підвищенням ролі бібліотек у сучасному українському суспільстві, а також сприятимуть залученню додаткових ресурсів, необхідних для подальшого розвитку бібліотек.
         
    Обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка  є учасницею програми «Бібліоміст» і реалізувала проект ,,Створення обласних тренінгових центрів”. Термін реалізації проекту (01.06.2010р.-31.05.2011 р.).
15 червня 2010 р. відбулося відкриття регіонального  тренінгового центру, створеного в рамках програми «Бібліоміст»,  який обладнано 10 автоматизованими робочими місцями з безкоштовним доступом до  мережі Інтернет, є принтер, сканер, мультимедійний проектор та мережеве обладнання (11 тис. доларів США). Для навчання бібліотекарів та читачів бібліотека отримала грант у сумі 20 тис. доларів США.  Головним завданням ТЦ є розвиток регіональної бібліотечної інфраструктури шляхом підвищення кваліфікації працівників бібліотек області. Сучасно обладнаний регіональний тренінговий центр має на меті виконання важливих завдань: підготувати бібліотечних фахівців, спроможних надавати якісні інформаційно-консультаційні послуги населенню; сприяти задоволенню інформаційних потреб громади через навчання різних груп користувачів; залучити широкі верстви населення до використання новітніх технологій у роботі та навчанні.
Функції тренерів виконують працівники обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, які пройшли підготовчі курси в Інституті післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв (НАКККіМ) у Києві.
У час, вільний від тренінгової діяльності, центр надає вільний безкоштовний доступ до Інтернету та проводить тематичні інформаційно-просвітницькі заходи для відвідувачів.

     В 2011-2012 рр. ОУНБ ім. І. Франка реалізувала проект «Підтримка роботи регіональних тренінгових центрів на 2011-2012 рр.» на суму 20 тис. доларів США. Термін дії проекту (07.2011- 06.2012 рр.). Продовженням роботи в цьому напрямку є реалізація обласною універсальною науковою бібліотекою ім. І. Франка  проекту «Підтримка роботи регіональних тренінгових центрів на 2012-2013 рр.» (грант на 13 тис. доларів США, термін дії проекту 08.2012- 07.2013 рр.) та проекту «Підтримка роботи регіональних тренінгових центрів на 2013-2014 рр.»  (грант на 6,5 тис. доларів США, термін дії проекту 10.2013- 04.2014 рр.) Саме завдяки реалізації цих проектів бібліотечні фахівці Івано-Франківської області, учасники  та переможці багатьох конкурсів програми «Бібліоміст» мають можливість підвищувати свою кваліфікацію та надавати якісні інформаційно-консультаційні послуги населенню, а користувачі регіонального тренінгового центру, у вільний від навчання час, отримують безкоштовний доступ до світових електронних ресурсів мережі Інтернет.

Івано-Франківський регіональний тренінговий центр (вул. Незалежності, 46)
Відкриття тренінгового центру
http://lib.if.ua/posts/1276245099.html

Регіональний тренінговий центр (РТЦ) надає безкоштовний доступ до ПК та ресурсів Інтернет у вільний від навчання час. Приміщення РТЦ надається безкоштовно в оренду іншим організаціям для проведення інформаційно-освітніх заходів з використанням новітніх технологій.

Програма обов'язкових тренінгів для бібліотекарів

Модуль 1. Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернеті для бібліотечних працівників.
Модуль складається з 2-х розділів, які містять 10 тем.
 
- Основи комп’ютерної грамотності. Введення до інформаційних технологій - містить 5 тем про комп’ютер як інформаційну систему; операційну систему Windows XP та основні об’єкти; програмне забезпечення; текстовий процесор MS Word; формати даних та їх перетворення; комп’ютерну безпеку та захист інформації.
 
- Основи роботи в Інтернеті для бібліотечних працівників - містить 5 тем про світову мережу Інтернет, основи навігації в Інтернеті, програми перегляду (браузери); сервісні програми Інтернету (WWW, E-mail); пошук в інформаційних ресурсах Інтернету; Інформаційно-пошукові системи Інтернету; інтелектуальна власність і авторське право в мережі Інтернет.

Завдання курсу:
 
- набути навичок ефективного використання апаратних засобів та прикладних програм для розв’язування завдань фахового спрямування;
 
- розглянути головні етапи та тенденції розвитку світової мережі Інтернет;
 
- ознайомитися з інформаційним сервісом Інтернет, оволодіти основами навігації засобами браузерів (програм-переглядачів);
 
- надати практичні навички роботи в середовищі популярних інформаційних сервісних програм Інтернет: WWW (World Wide Web) та E-Mail (електронної пошти);
 
- оволодіти навичками та вміннями інформаційного пошуку в ресурсах Інтернет;
 
- опанувати знання та професійні навички роботи з Інтернет-ресурсами та послугами;
 
- підготувати бібліотечних фахівців до професійного використання процесів мережевого інформаційного пошуку та моніторингу в сфері інформаційно-аналітичної діяльності.
 
Модуль 2. Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці.

Модуль складається з 8 тем, що висвітлюють такі питання:
роль Інтернету у глобалізації інформаційного простору та проблеми вільного доступу до інформації; Інтернет-доступ як бібліотечна послуга; інтелектуальна власність та авторське право в Інтернеті, відповідальність бібліотек та працівників; інформаційні ресурси в Інтернеті та їх пошук; автоматизовані інформаційно-бібліотечні системи (АІБС); бібліотечні ресурси в Інтернеті; методика навчання користувачів роботі з електронними ресурсами.
Для викладання кожної з тем модуля передбачається використання матеріалів з досвіду роботи публічних бібліотек України та світу.

Завдання курсу:
 
- ознайомитися із законодавчою, нормативно-правовою базами діяльності бібліотек, розглянути міжнародні та вітчизняні документи і матеріали, що регулюють діяльність бібліотек у цій сфері;
 
- здобути загальнотеоретичні знання, що базуються на бібліотекознавчих дослідженнях;
 
- виробити практичні вміння, необхідні для планування та здійснення діяльності, пов’язаної з впровадженням і використанням Інтернет-доступу як нової бібліотечної послуги;

- здобути навички роботи з локальними та мережевими електронними інформаційними ресурсами, створення та використання електронних ресурсів.

Модуль 3. Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек.
Модуль складається з 2-х розділів, що охоплюють 8 тем.
 
"Інноваційна діяльність та маркетингова стратегія розвитку бібліотек" включає 3 теми, пов'язані із теоретико-методологічними основами інноваційних методик, технологій та бібліотечного маркетингу, розвитку асортименту послуг бібліотек.

 "Ініціативна діяльність бібліотек та шляхи підвищення їх ролі у громадянському суспільстві" включає 5 тем, присвячених основам фандрейзингу, програмному і проектному розвитку бібліотек, кадровому менеджменту, адвокасі, практиці соціального партнерства.
Завдання курсу:
 
- оволодіти знаннями щодо трансформаційних змін бібліотек на основі інноваційної діяльності з використанням елементів менеджменту;
 
- визначити підходи до розробки інноваційних стратегій, опанувати методику розробки стратегічних планів;
 
- розкрити сутність бібліотечного маркетингу як механізму створення нового іміджу бібліотек у зміненому інформаційному і соціокультурному середовищі;
 
- розглянути наявні підходи до класифікації бібліотечних послуг, проаналізувати номенклатуру інформаційних продуктів, послуг бібліотек із переорієнтацією на серсвісність обслуговування відповідно до потреб користувачів;
 
- ознайомити з основами ініціативної діяльності бібліотек на базі фандрейзингових технологій;
 
- опанувати механізми програмного і проектного розвитку бібліотек;
 
- розкрити основи лідерства та командного підходу в кадровому менеджменті;
 
- ознайомити із досвідом адвокасі у зарубіжних країнах, вивчити вітчизняний досвід і показати роль цієї системи в захисті прав та відстоюванні інтересів бібліотек, користувачів, бібліотекарів у суспільстві;
 
- розкрити сутність соціального партнерства бібліотек як фактора їх успішної діяльності.

Навчально-тематичні плани модулів передбачають лекційні, семінарські, практичні, самостійні та виїзні заняття з окремих тем. До тем розроблені завдання для самостійної роботи, питання для самоперевірки, питання для контролю засвоєння отриманих знань шляхом проведення експрес-опитувань. Передбачено також проведення вхідного та вихідного контролю знань слухачів.

«Організація нових бібліотечних послуг з використанням доступу до Інтернету»
Бібліотеки Івано-Франківщини – переможці трьох раундів конкурсу програми «Бібліоміст» проекту «Організація нових бібліотечних послуг з використанням доступу до Інтернету»

   За результатами пілотного І раунду конкурсу проектів «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет» (2010 р.) переможцем в Івано-Франківській області стали:
    
     Рожнятівська центральна бібліотека;
     - бібліотека-філія с-ща Брошнів-Осада;
     - бібліотека-філія с. Перегінськ;
     - бібліотека-філія с. Ясень.
     Вони отримали 15 комп’ютерів з програмним забезпеченням, 4 сканера, 4 принтера, 4 набори мережевого обладнання на загальну суму 9888 доларів США. Рожнятівська ЦБС також реалізувала  експериментальний міні-проект з відкриттям Інтернет-центру  в с. Ясень (супутниковий Інтернет-зв’язок).
    
     18 лютого 2011 р. завершився ІІ етап конкурсного відбору «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету». Серед  переможців 6 ЦБС  нашої області:
    
     Рогатинська центральна районна бібліотека
      - бібліотека-філія с. Потік ;
      - бібліотека-філія с. Путятинці ;
      - бібліотека-філія с. Пуків;
      - бібліотека-філія с. Уїзд;
     - бібліотека-філія с. Данильче.
    
     Центральна бібліотека ЦБС Долинського району
      - районна бібліотека для дітей ;
      - бібліотека-філія с. Княжолука ;
      - бібліотека-філія с. Шевченкове ;
      - бібліотека-філія селища Вигода .
    
     Городенківська центральна районна бібліотека ім. Л. Мартовича
     - бібліотека-філія  с.Серафинці ;
     - бібліотека-філія с.Копачинці ;
     - бібліотека-філія с. Незвиська ;
     - бібліотека-філія  с. Поточище ;
     - бібліотека-філія с. Росохач.
    
     Центральна бібліотека ЦБС  Калуського району
     - бібліотека-філія селища Войнилів;
     - бібліотека-філія с. Голинь;
     - бібліотека-філія с. Новиця.
    
     Центральна бібліотека ЦБС  Коломийського району
     - масова бібліотека смт Печеніжин;
     - масова бібліотека смт Отинія;
     - масова бібліотека смт Гвіздець.
    
     Надвірнянська центральна районна бібліотека
     - бібліотека-філія с. Цуцилів;
     - бібліотека-філія с. Пасічна;
     - бібліотека-філія  с. Тисменичани.

     Кожна з них в (жовтні-листопаді) 2011 р. отримала 15 комп’ютерів з програмним забезпеченням, 4 сканера, 4 принтера, 4 набори мережевого обладнання на загальну суму біля 10 тис. доларів США.
     
     9 лютого під час спільної прес-конференції  в УНІАН програма «Бібліоміст» оголосила переможців ІІІ раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету».
    
     Івано-Франківська область:
    
     Богородчанська центральна районна бібліотека смт. Богородчани
     – бібліотека-філія с. Підгір'я
     – бібліотека-філія №1 смт Солотвин
     – бібліотека-філія с. Нивочин
     – бібліотека-філія с. Старі Богородчани
    
     Тлумацька центральна районна бібліотека м. Тлумач
      – бібліотека-філія с. Кутище
      – бібліотека-філія смт Обертин
      – бібліотека-філія с. Бортники
      – бібліотека-філія с. Петрів

     Яремчанська міська бібліотека м. Яремче
      – бібліотека-філія с. Татарів
      – бібліотека-філія смт Ворохта
      – бібліотека-філія с. Поляниця
 
     Івано-Франківська центральна міська бібліотека, м. Івано-Франківськ
      – бібліотека-філія № 2
      – бібліотека-філія № 3
      – бібліотека-філія № 4
      – бібліотека-філія № 7

     Верховинська районна центральна бібліотека, смт. Верховина
      – бібліотека-філія с. Красноїлля
      – бібліотека-філія с. Красник
      – бібліотека-філія с. Устеріки
    
     Болехівська центральна міська бібліотека, м. Болехів
     – бібліотека для дітей Болехівської ЦМБ, м. Болехів
     – бібліотека-філія с. Тисів
     – бібліотека-філія с. Міжріччя
    
     Ці бібліотеки пройшли конкурсний відбір на отримання комп'ютерного обладнання і будуть модернізовані до осені 2012 року. Кожна ЦБС отримає 15 комп’ютерів з програмним забезпеченням, 4 сканера, 4 принтера, 4 набори мережевого обладнання на загальну суму близько 10 тис. доларів США.

         5 лютого 2013 р.  програма «Бібліоміст» визначила групу публічних бібліотек України, які пройшли відкритий конкурсний відбір і стали переможцями основного IV раунду конкурсу з організації нових бібліотечних послуг із використанням вільного доступу до Інтернету.
Галицька центральна бібліотека ЦБС
Більшівцівська бібліотека-філія, смт. Більшівці, Галицький р-н.
Дубовецька бібліотека -філія, с. Дубівці, Галицький р-н
Залуквянська бібліотека-філія, с. Залуква, Галицький р-н

Тисменицька центральна районна бібліотека
Бібліотека-філія с. Ямниця
Бібліотека-філія для дітей с -ща Лисець
Тисменицька районна бібліотека для дітей
Бібліотека-філія с. Липівка

      Фіналісти отримають комп'ютерне обладнання до кінця 2013 р.
    Фахівці бібліотек, які долучаться до програми, пройдуть навчання у галузі новітніх технологій та бібліотечних інновацій у Регіональному тренінговому центрі, що діє на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка. У цих бібліотеках до кінця року запрацюють центри вільного доступу до Інтернету та навчання комп'ютерній грамотності.

     Переможці п’ятого раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст».
Серед переможців:

Рожнятівська центральна районна бібліотека
Рожнятівська центральна бібліотека для дітей Рожнятівської ЦБС
Брошнів-Осадська бібліотека для дітей Рожнятівської ЦБС
смт. Брошнів-Осада
Перегінська бібліотека для дітей Рожнятівської ЦБС, смт Перегінськ
Бібліотека-філія с. Берлоги Рожнятівської ЦБС
Бібліотека-філія с. Креховичі Рожнятівської ЦБС
Бібліотека-філія с. Небилів Рожнятівської ЦБС
Бібліотека-філія с. Сваричів Рожнятівської ЦБС
Бібліотека-філія с. Цінева Рожнятівської ЦБС

Центральна бібліотека ЦБС Коломийського району
Бібліотека-філія с. Замулинці
Бібліотека-філія с. Угорники
Бібліотека-філія с. П'ядики
Бібліотека-філія с. Корнич

    До 2013 року програма «Бібліоміст» обладнає сучасною технікою більше 1 600 публічних бібліотек. Для реалізації проекту корпорація Microsoft безкоштовно надає бібліотекам програмне забезпечення. Загалом до 2013 року буде надано ПЗ на суму $9 млн. Одним із напрямків роботи програми «Бібліоміст» є збір та аналіз даних стосовно впливу сучасних бібліотек на життя окремих українців та громад. Протягом останніх років багато бібліотек-учасниць програми продемонстрували, що надання ними нових послуг чинить значний позитивний вплив на соціально-економічний розвиток в Україні

Оновлено 25-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка