Майстер-клас „Великодня лемківська писанка”
11 квітня 2014 року в рамках Лемкоклубу працівники відділу літератури з мистецтва Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка організували майстер-клас „Великодня лемківська писанка”, який провела Анна Кирпан.
Анна Кирпан розпочала майстер-клас з історії написання лемківської писанки.
Для усіх українців, свідомо чи навіть підсвідомо, писанка є безсумнівним символом нового життя, відродження із небуття, символом сонця і процвітання. Недарма кажуть, що поки люди писатимуть писанки, доти диявол не зможе владарювати на нашій землі. Для лемків саме писанка є символом відродження із забуття, символом віднайдення свого «я», збереження своєї ідентичності, своєї культури і традиції.
Українці тим й багаті, що кожен регіон, кожне село, навіть кожна хата зберігали і розвивали свій неповторний орнамент, свій неповторний колорит у гроні української культури.
Довгий час лемківська писанка була знана лише серед лемків та митецтвознавців, дехто навіть зважувався називати її надто простою. Але спробуйте-но її написати! Це не менш складно, аніж знамениті гуцульські писанки, і потребує неабиякої майстерності та терпіння. А ще можна сміливо наголосити, що лемківські писанки орнаментувалися найдревнішим письмом - краплею-словом, й основним символом на них є сонце - мірило життя на землі.
Завідувачка відділу літератури з мистецтва Галина Пристай наголосила, що такі майстер-класи в рамках Лемкоклубу напередодні Великодніх свят - це ще одна можливість зустрічі з лемківською писанкою, з мистецьким явищем, яке передається з покоління в покоління і є символом невмирущої лемківської культури.
Сьогодні спільними зусиллями лемківської громади лемківська писанка наново завойовує світ, що й довів проведений майстер-клас. Справжню писанку пишуть не руки, а душа. Тож нехай з молитвою наша душа здіймається до Бога.