Візит делегації Івано-Франківської ОУНБ ім. І.Франка до Воєводської публічної бібліотеки ім. Е.Смолки в м. Ополє (Республіка Польща) 2016р.
Членами делегації були: заступник начальника управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА Мирослава Корнелюк, директор Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка Людмила Бабій, директор Івано-Франківської міської централізованої бібліотечної системи Ганна Медвідь та головний бібліограф відділу краєзнавчої літератури ОУНБ ім. І.Франка Оксана Шаран.
В рамках візиту відбувся взаємний обмін досвідом роботи між бібліотекарями України та Польщі.
18 квітня члени української делегації ознайомилися із роботою Воєводської публічної бібліотеки ім. Е. Смолки.
Почалося знайомство із відділу рідкісних видань бібліотеки, який знаходиться у закріпленому за бібліотекою старовинному замку 16 ст. у с. Рогув. Тут зберігаються найцінніші бібліотечні фонди: 3 тис. стародруків, рукописи, графіка та рідкісна картографія. Завідувачка відділу рідкісних видань п. Мирослава Коцьвін показала українським колегам чимало цінних книг, найстарша серед яких датується 1324 роком.
В м. Ополє продовжилась екскурсія відділами головної книгозбірні Опольського воєводства: абонементом, читальним залом, інформаційно-бібліографічним відділом, відділом обробки та комплектування літератури, відділом цифрових технологій, друкарнею тощо. Дуже зручною для користувачів Опольської бібліотеки є можливість замовлення потрібної книги із фондів книгозбірні через інтернет. А створення та використання у бібліотеці мікрофільмів (фотокопій документів, рукописів, книг тощо, виконаних зі значним зменшенням на фотоплівці або кіноплівці) дозволяє зберігати книжковий фонд у хорошому стані.
Окремо локалізовані відділи Воєводської публічної бібліотеки ім. Е. Смолки - Музична бібліотека (пропонує користувачам CD-диски, магнітофонні касети та музичну літературу) та Бібліотека іноземних мов. У фондах останньої зібрана література англійською, французькою, італійською, іспанською, російською та іншими мовами. Читачам пропонуються художні та науково-популярні видання, підручники та посібники з вивчення іноземних мов, а віднедавна - і фільми на DVD.
Під час зустрічі із колективом ВПБ ім. Е. Смолки директор ОУНБ ім. І. Франка Людмила Бабій за допомогою мультимедійної презентації ознайомила польських колег із пріоритетами та перспективами діяльності Івано-Франківської обласної бібліотеки. Важливою була і зустріч івано-франківських фахівців з директором Департаменту культури, спорту і туризму Опольського воєводства, на якій обговорювались професійні питання.
19 квітня відбулася поїздка делегації до Міської і Гмінної публічної бібліотеки Стшелеського центру культури у м. Стшельце Опольське. Місто має статус місько-сільської гміни площею 30,13 км² з населенням біля 20 тис. мешканців.
Книжковий фонд бібліотеки налічує 17 тис. видань. Тут функціонує абонемент, читальний зал та бібліотека для дітей і молоді. 6 професійних бібліотекарів протягом року обслуговують 3800 користувачів. У бібліотеці постійно відбуваються зустрічі з відомими людьми краю, конкурси для читачів, презентації видань тощо.
Бібліотекарі Івано-Франківська мали чудову нагоду відвідати також «ЮраПарк» та «Парк науки і еволюції людини» в с. Красєюві.
«ЮраПарк» - найбільший тематичний парк у Європі, створений 2010 р. На площі 40 га тут зібрані знайдені неподалік сліди динозаврів і 250 їхніх моделей. Біля «ЮраПарку» у 2014 р. був створений «Парк науки і еволюції людини». Це найсучасніший у світі музей, присвячений історії Землі та її мешканців. У парку відвідувачі мають можливість переглянути мультимедійну виставку на дуже високому технічному рівні.
20 квітня українська делегація побувала у Вроцлаві, що цьогоріч отримав статус столиці європейської культури. Тут відбулася екскурсія Центром Знань та Науково-Технічної Інформації, створеним 1 січня 2014 р., у складі якого працюють бібліотеки Вроцлавської Політехніки, Центр співпраці науки з економікою, Відділ інтелектуальної власності та патентів, науково-дослідні лабораторії.
До бібліотек Вроцлавської Політехніки належать класична та електронна бібліотеки.
Класична бібліотека зберігає та надає у користування традиційні джерела інформації, що відповідають профілю Вроцлавської Політехніки та потребам користувачів. До них належать не лише підручники, посібники, найновіші наукові публікації, але й цінні праці 19 ст. За змістом це - інженерні, технічні, суспільні, гуманітарні видання, а також художня література. Фонди класичної бібліотеки налічують понад 520 тис. книг та 3300 назв періодичних видань.
Електронна бібліотека пропонує користувачам електронні джерела інформації відповідно до потреб Політехніки: е-книги, е-журнали, бази даних тощо. У бібліотеці є найновіша техніка та програми, призначені для сканування видань, документів і 3D об'єктів та створення віртуальних виставок, подорожей.
Центр Знань та Науково-Технічної Інформації координує діяльність Дольносльонської цифрової бібліотеки, що надає у он-лайн користування оцифровані матеріали з бібліотечних фондів 22 вищих навчальних закладів регіону. Зараз на сторінці Дольносльонської цифрової бібліотеки знаходиться біля 26 тис. електронних документів, користування якими є безкоштовним.
Фахівці з Івано-Франківська змогли оцінити і роботу однієї з науково-дослідних лабораторій Центру - тифлоінформаційної, у котрій розробляється та використовується відповідна техніка для користувачів з вадами зору та іншими обмеженими можливостями.
У цей же день українська делегація відвідала у Вроцлаві новий мегаатракціон Європи - Музей води, що знаходиться у колишньому міському водозбірнику - резервуарі ХІХ ст. Головним експонатом музею стала вода: вода-стихія, вода- середовище існування, вода-основа життя. Сьогодні музей пропонує майже 70 мультимедійних та інтерактивних інсталяцій на площі більше 4 тис. кв. м., що дозволяють спостерігати за життям водної стихії з різних точок зору.
Представлений у музеї і „зоряний" експонат - батіскаф «Трієст», що побував на дні Маріанської впадини. До нього можна не тільки торкнутися, а й посидіти в ньому, відчуваючи себе дослідником океанських глибин. Окремі зони музею присвячені значенню води у житті людини, історії гідротехніки, а також сучасним системам управління водними ресурсами.
21 квітня гості з України відвідали Корфантув, де з червня 2014 р. функціонує Міська Гмінна публічна бібліотека у складі Міського Гмінного осередку культури, спорту і рекреації. Книжковий фонд бібліотеки налічує 20 тис. видань. На першому поверсі знаходиться абонемент з вільним доступом до книг та галерея - місце для експозиції виставок митців з гміни Корфантув та інших регіонів Польщі. На другому поверсі розміщені відділ для дітей та інтернет-зал. Відділ для дітей постійно проводить для маленьких читачів заняття з образотворчого мистецтва, читання та слухання книг. В інтернет-залі до послуг користувачів є 4 сучасні комп'ютери з доступом до інтернету. Приміщення бібліотеки повністю пристосоване для людей з обмеженими можливостями.
Незабутні враження залишились від поїздки до Музею і Місця Національної пам'яті у Ламбіновіцах, де знаходились німецькі концтабори для військовополонених, серед яких було чимало українців. За допомогою фільму та постійно діючої експозиції перед відвідувачами постають трагічні долі в'язнів в роки Другої світової війни, а також важкі умови життя кількасот тисяч людей різних національностей, котрі, починаючи з 1870 р. (початок прусько-французької війни) до 1946 р. перебували тут у полоні. Слідами історії провадить історично-природнича стежка, яка веде до військових цвинтарів та залишків концтаборів і бараків.
22 квітня відбулася зустріч івано-франківської делегації з директором Міської публічної бібліотеки ім. Івана Павла ІІ у м. Ополє Ельжбєтою Кампою та екскурсія книгозбірнею. Можна з упевненістю сказати, що це - найкраща та найсучасніша міська бібліотека у Польщі, адже збудоване 2011 р. приміщення закладу неодноразово займало призові місця у всепольських архітектурних конкурсах. Триповерховий будинок спроектовано за двомодульною системою - у ньому поєднано давню і сучасну частини. Двоколонний фасад прикрашають монументально виписані рядки вірша Едварда Стахури польською та англійською мовами.
У бібліотеці працюють 40 бібліотекарів, що обслуговують щороку 10 тис. користувачів. У цокольному приміщенні розмістилися конференц-зал, фотогалерея, виставковий зал і кав'ярня; перший і другий поверхи займають відділи абонементу (надає вільний доступ до книг), читальний зал, відділ дитячої літератури і медіатека; на третьому поверсі знаходяться відділ комплектування і обробки літератури, книгосховище, службові приміщення і адміністрація бібліотеки.
Значні фінансові інвестиції від Європейського Союзу надали можливість впроваджувати найновіші ідеї у цій бібліотечній установі, починаючи від встановлення автоматів замовлення й повернення літератури та завершуючи повним технічним оснащенням і вдалим пристосуванням усіх приміщень бібліотеки для людей з особливими потребами.
Тож не дивно, що у книгозбірні постійно відбуваються зустрічі з відомими літераторами, артистами, вечірки, виставки, конкурси, акції тощо не лише для дорослих читачів, а й маленьких відвідувачів.
Після екскурсії Міською публічною бібліотекою українські фахівці мали нагоду прогулятися містом, ознайомитися з його історією, пам'ятками, архітектурою, закладами культури міста, а також відвідати Опольський зоопарк.
Робоча поїздка працівників культури Івано-Франківська до Ополя поєднала в собі взаємний обмін досвідом між бібліотекарями України та Польщі, ознайомлення з сучасними інформаційними технологіями бібліотек Опольського воєводства та м. Вроцлава, а також незабутні враження від різноманітних пізнавальних екскурсій та прогулянок польськими містами і містечками.