Анна Вероніка Вендланд «Русофіли Галичини. Українські консерватори між Австрією та Росією, 1848-1915»
Нещодавно фонд відділу краєзнавчої літератури поповнився роботою німецької дослідниці Анни Вероніки Вендланд «Русофіли Галичини. Українські консерватори між Австрією та Росією, 1848-1915».
Монографія Анни Вероніки Вендланд знайомить з середовищем громадських активістів ХІХ століття, які, шукаючи свою ідентичність, урешті-решт ставали поборниками ідеї всеруської культурно-духовної спільності. Це - перше в історіографії системне дослідження феномену галицького русофільства. Авторка окреслює це явище як один із консервативних напрямів розвитку дискусії про українську ідентичність. Історія досягнень і поразок русофільського руху викладена з акцентом на постатях інтелектуалів, які переймалися долею своєї спільноти, прагнули бути для неї корисними. Робота містить тези та матеріали, які суттєво розширюють відомості про Галичину ХІХ століття і навіть передують інтелектуальним відкриттям.
З-поміж досліджень русофільського руху в Галичині монографія Анни Вероніки Вендланд вирізняється цілісністю та глибиною проникнення в історичну дійсність. Перед читачем розвивається своєрідна епопея галицького русофільства - від перших спроб галицьких інтелектуалів вийти у пошуках власної географічно-культурної сутності поза межі австрійської Галичини аж до драматичного краху русофільства у роки Першої світової війни.
Вендланд А. В. Русофіли Галичини. Українські консерватори між Австрією та Росією, 1848-1915 / А. В. Вендланд ; пер. з нім. Х. Назаркевич. - Львів : Літопис, 2015. - 685 с.