ХРЕСНА ДОРОГА ДО СОНЦЯ
Письменник - це передовсім мистець слова. А вже потім - політик, психолог, філософ... Словом він творить світ, себе в ньому, словом змальовує життя, розкриває психологію своїх героїв. Коротше, творчість кожного талановитого письменника - це високе мистецтво слова. Слово, яке, кажемо, йде від Бога, а значить його подієва сила Божа, вічна і невичерпна...
Власне, до таких талановитих мистців слова належить відомий письменник Богдан Бойко. Безперечним свідченням цьому є його творчість. Творчість, котра була позбавлена ознак початківства чи учнівства. Богдан Бойко прийшов у літературу сформованим, зрілим і самобутнім майстром слова. Так приходять у красне письменство всі його справжні творці - всі, для кого література є долею, уродженим покликанням. Тому перші твори Богдана Бойка - "Останній з опришків", "Весільний подарунок", "Чари Чортогори" одразу принесли автору ім'я.
Проза Богдана Бойка багата жанрами і тематикою. Крім оповідань, новел, повістей, романів, частиною його творчости є мемуарні та біографічні нариси про життя і долю рідних йому односельців, багатьох визначних людей української культури, науки, літератури ("Народжений в трикутнику", "На ослячій лаві", "Мужність Ярослава Ступака", "Великдень в Україні", "Роман Андріяшик" та інші...).
Що найбільше цікавить Богдана Бойка як письменника, як, врешті-решт, громадянина? Якщо одним словом - трагедія українського народу. Народу, котрий ніколи не переставав боротися за своє національне визволення і ніколи не переставав мріяти про свою Незалежну Державу. Ті невимовні муки, котрі були його постійним супутником на довгій і важкій дорозі до неї, завжди викликали у мистця глибоке почуття образи за трагічну долю його роду й народу, почуття болю, протесту й нещадности до чужоземних поневолювачів.
В багатьох творах Б.Бойка віддзеркалюються автобіографічні моменти з життя самого автора, які йому судилося пережити як безпосередньому свідкові тих подій, про які він оповідає і які визначили долю багатьох його героїв. Йдеться головним чином про події, що охоплюють кінець тридцятих і початок п'ятдесятих років. В історії краю, долі односельців письменника, в долі всієї України цей тривожний період нагадує суцільну рану, яка ніколи не перестане боліти й кровоточити тими величезними втратами, що їх зазнала нація на хресті мук і страждань. її хресна дорога пролягла через усі твори мистця, через душі його героїв, часом до краю суперечливі, зруйновані, трагічні, протилежні у своїх поглядах на життя, на час, історію.
Особливо голосно зазвучала тема трагічної долі українця, українського народу в прозі письменника періоду нашого національного Воскресіння. Тут можна назвати новели "Витесати на кам'яних хрестах", "Подарунок на весілля", "Тату, візьми мене на юки", повісті "Остання надія", "По голови... По голови...", роман "Весільні дзвони". Уже сам перелік згаданих творів демонструє високу творчу активність майстра слова. І не тільки - вони дають багатющий матеріал для пізнання життя, його філософського осмислення, дають завдяки умінню Богдана Бойка спрямувати себе в річище психологічного розкриття теми та внутрішнього світу героїв, тут маємо справу уже з новим типом героя, типом, котрий свідомий своєї належности до української нації. Його висока національна свідомість якраз зрівноважує його вчинки, зовнішні і внутрішні протиріччя... Це образ, що символізує душу українського народу, в якій ніколи не згасав вогонь мрії про сонце національної свободи. Яскравим прикладом справді артистичного втілення надії і сподівань українського народу на майбутнє своє визволення є в даному випадку один з найновіших творів автора - нарис "Великдень в Україні".
Називаю тільки один з нових прозових творів Богдана Бойка, який з дистанції тих трагічних років, коли відбувалися змальовані письменником події, волає до кожного з нас сьогоднішніх: невже нас мало мордували, переслідували, розстрілювали, морили голодом пілсудські, гітлери, станіни?!. Невже ми забули, що нашими трупами встелені сибірські далі, казахстанські - теж?..
Що в нас хотіли відібрати мову, культуру, історію й зробити безликою масою?..
Невже ми, врешті-решт, не хочемо жити по-людському, вільно, повноправними господарями у своїй хаті?.. Як живуть люди в цілому світі?..
Схаменімося, будьмо людьми, - сказав би наш Великий Деміург Тарас Шевченко.
Ще раз повторюю: називаю тільки один з нових творів Богдана Бойка, який у кінцевому акорді підводить читача до аналогічних роздумів. Роздумів актуальних і злободенних. А якщо говорити про весь творчий доробок мистця, то він заслуговує найвищої оцінки, похвали, визнання.
Д. Юсип