Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Добірне слово, вистояне часом



               „Притихлий колір вибухнув в мені"

   Це рядок з вірша Івано-Франківського поета, художника і мистецтвознавця Мирослава Аронця, що увійшов до його нової поетичної збірки «Поезія: Верлібр. Танка», презентація якої відбулася в Івано-Франківському художньому музеї. Розпочав її тоді ще голова обласної організації НСПУ Ярослав Дорошенко. Він звернув увагу на неповторний стиль і всесторонню обдарованість митця, який поєднав у собі талант поета і художника. До речі, у збірці, прекрасний дизайн якої виконав Ігор Косович, використано 12 ілюстрацій автора. «Багата гама кольорів у поєднанні з мелодійністю звучання слова пронизує і зігріває тканину більшості поезій Мирослава Аронця», - говорить літературний критик Дмитро Юсип. Мирослав Аронець читає вірші, розповідає про роботу над книжкою, яка побачила світ завдяки підприємцю і меценату Юрію Височанському в серії «Новітня українська поезія». Він щасливий, бо притихлий колір його поезії таки вибухнув цвітінням, бо його мрія здійснилася зовсім несподівано. А що потрібно поетові, окрім слова, мрії і дива - для щастя?

    У Мирослава Аронця за плечима три збірки ( «Грані хвиль», 1972; «Світло різця», 1988). Наступної, четвертої, збірки авторові довелось чекати майже 15 років (заявлена 2002, фактична заява - лютий 2003). Для поета це надто великий період безкнижжя, тому з появою цієї книжки М. Аронець переживав своєрідне повернення в літературний процес. Однак маємо не традиційне у таких випадках вибране, а «вистояне» часом добірне зерно поезії, втіленої у нетрадиційні форми верлібру й, особливо, танка (п'ятивірш, що виник у японській поезії VIII ст., велике значення в якому відводиться музичній тональності).

   Основа нової поетичної книжки - міркування екзистенційного характеру з украпленням соціальних мотивів (насамперед у «Верлібрах»). Автор має за плечима той життєвий і мистецький досвід, який дозволяє йому знаходити гармонію у слові й почуттях. Кожен вірш - це викінчений сюжет, повноцінна картина з домінуванням білого й червоного кольорів:

                   Дивний настрій -

                   Біла дорога і білі верби,

                   Білі сліди...

                   Тільки між небом й землею

                   Стоїть калина і людину зове.

   У цій книжці немає жодного поетичного твору, навіяного абстрактними враженнями - його верлібр і танка завжди конкретні й завжди про конкретне (чи це осінній пейзаж, чи елегійний настрій, чи своєрідні елегійні картини-спомини). Щемливий мотив книжки - повернення ліричного героя у світ дитинства з казковими героями - батьком і матір'ю, і розуміння неможливості такого повернення:

                   Чи смію я в дитинство повертатись

                   В думках хоча б,

                   Коли обріс я  терням нелюбові

                   як і весь двадцятий вік

   Збірка М. Аронця витримана в пастельних, м'яких тонах. Вона пройнята всерозумінням, хоча й не позбавлена дисгармонійних внутрішніх акордів, принаймні сумнівів:

                   Отак і живу -

                   Тому всміхаюся,

                   Того сварю,

                   А ще більше працюю,

                   Бо в любові до всіх сумніваюся.

    Ця книжка відкрита до внутрішнього наскрізного діалогу із читачем, вона розповідає історію осмислення людиною свого життя, її сумних і радісних сторін. ЇЇ сум елегійний, її радість - чиста і світла - у вмінні відчувати, бачити, фіксувати плинність природного циклу і розумінні свого органічного перебування в ньому.

  Ця книжка заворожує не гостротою вражень і вибуховістю метафоричного бачення, а творення вишуканих у своїй простоті картин, образів, настроїв, які наповнюють людину сенсом і вірою у повернення:

 Не пізно ще сказати:

Я прийду,

Ще раз повернуся із гір,

Сопілкою заворожу

Чекання.

                                                                                                              Євген Баран

                                                                                     // Галичина. - 2003. - 27 берез.

 

Оновлено 12-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка