ПЕРЕДНЄ СЛОВО
Сьогодні про вчителя чи вчительку багато сказано. На їх честь звучать добрі і мудрі слова, і навіть пісні; їм присвячують картини і вистави, і фільми. Про них говорять з трибун усіх рівнів посадовці та урядовці усіх рангів. І нічого дивного у цьому немає, адже у кожного з нас, такого доброго і розумного, такого талановитого і діяльного, такого неповторного, і такого..., і ще такого..., і ось такого - у кожного з нас був свій Учитель. Саме він, Педагог, був мірилом доброти і справедливості, духовності і моралі, інтелігентності і порядності, правди і честі.
Для когось той учитель залишиться назавжди живим підручником з хімії чи історії, чи української літератури; для інших - диваком, який щиро і наївно вірив у нетлінні загальнолюдські цінності, проповідував їх і сам жив за їхніми законами; а ще для когось - наставником і порадником не тільки на теренах наукових пізнань, а і в повсякденному житті.
Але чомусь так уже склалося, що бачимо ми учителя (учительку) тільки очима учня. Байдуже якого учня - талановитого і здібного чи невмілого і лінивого, сьогоднішнього школяра чи давнього випускника. Це, напевно, тому, що ми назавжди залишаємося для наших учителів учнями, скільки б нам не було років. Ми бачимо педагогів у школі, на уроці чи на перерві, у поході чи на екскурсії. Вони з нами, радіють за нас, співпереживають, навчають і вираховують - а тому, як правило, завжди підтягнуті і завжди у формі та повсякчас відповідають критеріям і вимогам...
Тільки ось ми не завжди розуміємо, усвідомлюємо, що перед нами просто Людина з плоті і крові; і що живе вона і поза межами школи. І що може ця Людина переживати і плакати, і радіти, і боятися чогось, і сподіватися на щось.
Цю невеличку добірку оповідей названо „Такі незнайомі знайомі обличчя". Це не тільки намагання розповісти невідому читачеві про уже не таку молоду Учительку. Це спроби дати можливість поглянути на нас, педагогів, з іншого боку. Це і перші намагання автора заговорити з читачем так відверто на сторінках друкованого видання.
Одинадцять оповідань, літературних етюдів, уміщених у збірку, - це окремі розповіді про внутрішній світ жінки-педагога як збірного образу, написані, власне, учителькою. Оповідання не пов'язані між собою ні сюжетно, ні героями, а тому можуть претендувати на абсолютну самостійність. Ці розповіді - особисті думки і переживання авторки або почуті в учительській сумні чи веселі життєві історії. Не потрібно шукати прототипів - вони поруч, саме тому часто немає імені у героїні розповіді - багато жінок-учителів упізнають у ній себе або своїх близьких.
Ольга НИЖНИК
Нижник О. Такі незнайомі знайомі обличчя / Ольга Нижник. - Снятин : „ПрутПринт", 2008. - С. 1-4.