НАТХНЕННИМИ ОЧИМА ЧЕБРЕЦЮ
Василь Рябий із Коломиї - активний просвітянин, журналіст, засновник літературного товариства, куратор молодіжної літстудії імені Т. Мельничука, ведучий літературної рубрики в газеті „Коломийський вісник", автор багатьох книжок поезій, зокрема, „Варта трав" (2004), „Жало колаЖ" (2006), „Віно коконів" (2008). Останні дві побачили світ завдяки видавцеві Ігорю Третяку та сприянню шанувальника красного слова коломиянина Федора Хільчука. Своє плече тут підклала і „Просвіта", підтримуючи автора, популяризуючи його творчість: під маркою просвітянського видавничого центру у нього вийшли збірки поезій „Постріл горіха" (1994), „Зіниця на крилі метелика" (1997), „Ловіння снів" (2001).
Особливою книгою є „Віно коконіВ", яка складається з десяти збірок.
Назву „Віно коконіВ" Василь Рябий узяв не випадково. У післямові він говорить про Метафору, яка його знала раніше, аніж він її. Поет, бажаючи відкрити таїну, пояснює свою позицію: „Напевно, моя муза таки насправді веснянкувата з народження, і веснянок в неї стільки, що вона, на щастя, натхненна перебігом кольорів, не закриває очі на біле і чорне, обирає Красу, навпроти якої стоїть Цинізм".
У збірці „Розігріта дзиґа" можна прочитати вибрані вірші, якими автор означує себе і світ, природу як одне ціле в біоритмі життя. Тут вміщені й кілька сонетних вінків, низки паліндромів, мініатюр. Поет прагне філософськи осмислити взаємозв'язок радості й печалі в земному часі та просторі, зробити належний висновок про цінності життя: „Весь світ пропахлий полином, і зоряна чиясь хвилина згорнулась в макове зерно чи у пшеничну насінину".
Гортаємо збірку верлібрів „Зарінок чебрецю", яка починається віршем, що характеризує морально-естетичну концепцію автора: „Живеш і не задумуєшся, що тобі невтомний Ангел стелить пір'ячко в мить падіння, відчиняє храм Одкровення, в якому вірить думка думці, не існує зрада молитви... В огульному натовпі, породженому незлагодою зі світом, триває безперервне спасіння любові - дармове прихиляння неба".
Філософською є збірка „Жорноарії". Це помітно з назв творів: „Функції вихроліній", „Обчислення тьми", „Долання гори, якої нема", „Система дозволів" та ін. Тут себе у художній якості проявляють алогізми, які сприяють творенню поетичних образів. Наприклад, частина з триптиху „Чорні переходи": „Річ не в тім, що темні стежки золоті, а об тім, що окрадений нещирістю дім. Безупинно з реальності в реальність Всевидюща Зіниця міряє переступ на вазі".
У певному філософському настрої написані мініатюри в збірці „Скрізь". Автор їх наче розклав на полички, взявши нетипові заголовки до циклів: „Над", „Тут", „Хто", „Між", „Без", „Щоб" та ін. Тобто маємо низки думок, поглядів та їхніх нюансів, які розповідають, про що ми начебто бачимо, чуємо, відчуваємо, але не здогадуємося про це.
Значною мірою філософська збірка „Зашпори". Тільки це філософія іншого зрізу, з перевагою буденно житейської логіки. Це поетичні штрихи, мініатюри, образки, етюди про ліричного героя і світ пристрастей, пригоди самого автора, біографізми.
З цікавістю читаєш збірку ста восьмивіршів, якими є станси, - „Течія кори". Тут поет досягає у двох строфах максимального поєднання думки та почуття, настрою та пейзажу.
Викликає болючі роздуми про життя та природу збірка „Мешканець краплини дощу". Тут вміщені драматичні етюди „Рослинний пан", „Мінливість барв", поеми „Падіння насіння", „Мешканець краплини дощу", „Квітка, яку не покидають", „Мить піску". Вражає цикл поезій пам'яті матері „Сниться мама на горі". Тому як не повторити, що справжнім поетом можна вважати того, хто опоетизував найдорожчу людину, присвятив їй хоч один рядок.
Окремої розмови заслуговує збірка віршів для дітей з паліндромною назвою „НототоН". Не зле було б її видати окремою ілюстрованою книжкою. Вірші „Писанка з неба", „Вишитий храм", „Щасливий лошачок", „Хаткоравлик", „Пташка-нанашка", „Узориста нитка", „Рябосвіт", скоромовки „Сом і сон", „ЖукокуЖ",
„Кроторий" та інші, бо вони з гумором, наповнені світлом, енергією образів, яка викликає бажання творити добро, дивитися на світ веселими очима, любити свій край.
У збірці „Віно коконіВ" читач знайде паліндроми, або вірші-раки, які можна читати з двох сторін, поєднані з такою поетичною фігурою, як логогриф (коли додаються, нарощуються чи утинаються склади слова).
Отож книга „Віно коконіВ" несе багато пізнавально-художньої інформації про світ і людину.Кожна зі збірок засвідчує викінченість, оригінальність і невипадковість у складі однієї книги. Такий підхід до формування видання є зручним для читача, який має змогу для порівняльної характеристики, пізнання творчості поета.
Це велика праця коломиянина. Вона заслуговує глибокого дослідження літературознавців та критиків. І давно пора осягнути весь творчий доробок поета, ліричний герой якого відкриває душу: „В океані чебрецевого цвітіння ніхто не викрав з мого погляду світло і я набуваюся на світі очима чебрецю".
У сучасній поезії, помітила Шевченківський лауреат Ірина Жиленко, Василь Рябий має неповторний, „м'який, українорідний і своєрідний тембр голосу". Шевченківський лауреат Петро Перебийніс зауважив, що „Василь Рябий - неперевершений новатор не тільки за формою, а й за змістом. Власне він, як ніхто інший, виявляє тут вийняткову цільність. У нього своя архітектура. З міцною кладкою. З ажурною колонадою. Радує око і серце філіґранне плетиво веселкових вінків поета. Причому не тільки сонетарних. Як ось ново винайдений вірш-вінок..." („Космічний рябосвіт" // Літературна Україна, 9 квітня 2009). А ось яку оцінку творчості Василя Рябого дав академік, Герой України Іван Дзюба: „Це не те, що можна швиденько пробігти очима. Це справжня поезія".
Василь ГЛАГОЛЮК
// Галицька Просвіта. - 2009. - 15 жовт. (№39). - С. 4.