Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Гриньків Іванна Василівна



«ЧАРІВНИЙ СВІТ ІЗ КАЗКОЮ ФРАНКА»

Есе

Гриньків Іванна Василівна,

студент

с.Корнич, вул. Клапчука, 33,

Коломийський р-н

 

Українська література багата на талановитих письменників, твори яких стали шедеврами та класикою. Їхні по справжньому великі імена назавжди залишаться в нашій  пам'яті, а їхній вклад для процвітання українського слова є неоціненним. Чого лише вартують такі геніальні та величні письменники як Тарас Шевченко, Григорій Сковорода, Леся Українка, Панас Мирний, Михайло Коцюбинський, Марко Вовчок, Павло Тичина, Ліна Костенко..... - цей список можна продовжувати до безкінечності, адже в наш час також з'являються багато талановитих письменників, які продовжують творити величну історію української літератури. Хтось з них прославився чудовими віршами, у когось була незвична біографія, комусь випало стати засновником або жанру, або цілого напрямку. Про Івана Франка можна говорити і в першому, і в другому, і в третьому випадках, але й цього буде мало. Адже він належить до геніїв. Якими тільки талантами не наділила його природа? Поет, прозаїк, драматург, громадський діяч - уже таке поєднання в одній людині є рідкісним. А він же просто писав вірші, оповідання і п'єси. Майже кожен його твір ставав явищем не лише вукраїнській , а й в світовій літературі.

Вперше я познайомилася з творами Франка ще в своєму дитинстві, читаючи збірку, і досі своїх улюблених казок, «Коли ще звірі говорили». Тоді я маленька 5-річна дівчинка не розуміла і не знала, хто такий Франко, але його чарівний світ казки мене просто захопив. Ще й досі пам'ятаю, як довгими літніми вечорами в саду біля хати моя бабуся розказувала мені казки «Лисичка і Журавель», «Фарбований лис», Лисичка кума» та інші. Це й досі одні з моїх найприємніших і найтепліших спогадів мого дитинства. А ці казки - мої улюблені. На моє 5-річчя батьки подарували мені збірку казок Івана Франка «Коли ще звірі говорили» і моєму дитячому щастю не було меж. Я цілими днями читала її і кожного разу, знову і знову, поринала в світ казки. Фантазія, наявна в його казках, сприяла розвитку і збагаченню моєї дитячої уяви і я наївно вірила, що в реальному житті звірі можуть говорити. Дивно і кумедно зараз, але я тоді досить серйозно до цього відносилася. Батьки ж звичайно сміялися з цього і називали мене малою фантазеркою. Особливо кумедно було від того, як я разом із своїми друзями під враженнями від прочитаних казок намагалися навчити мого собаку говорити і здивовано не розуміли, чому в нас це не вдається. Звичайно, що зараз я розумію, що це все просто казка і дитяча фантазія, але тоді саме ця збірка казок І. Франка «Коли ще звірі говорила» зробила моє дитинство особливим, по справжньому цікавим та захоплюючим, повним тепла та кумедних спогадів.

Кожного разу, перечитуючи ці казки, я робила певні висновки, завжди відкривала для себе щось нове. В мені формувалися поняття про добро і зло, я розуміла, які вчинки є правильними, а які можуть зашкодити іншим. З кожною знову перечитаною казкою в мені формувалося і поступово прокидалося почуття справедливості. І я сама з кожним персонажем особисто боролася проти зла. Саме завдяки казкам І. Франка в мене відбулося знайомство із світом тварин. Завдяки їм я дізналася про риси певних тварин: зажерливість вовка, хитрість лиса, незграбність ведмедя, впертість осла. І. Франко ще більше підкреслив ці характерні особливості тварин, майстерно розкриваючи їх через вчинки і розмови персонажів.

Чому я доросла людина, студентка 2-го курсу вирішила написати саме про збірку казок «Коли ще звірі говорили»? Відповідь на це питання проста і дуже очевидна - кожна людина починається з дитинства, а кожне дитинство починається з казки. Саме в казці найбільш повно враховано особливості дитячого сприймання. Адже фантазія і вигадка, наявні в казці, сприяють розвитку і збагаченню дитячої уяви, вражають дітей своєю незвичайністю, бентежать і збуджують їх. Разом із тим, незважаючи на елементи фантазії, казка повинна поглиблювати в дітей знання про навколишній світ, ознайомлювати дітей з природою і суспільством, навчати їх розуміти людські характери і сприяти формуванню кращих рис характеру дитини. Все це є в казках Івана Франка, всьому цьому дитина можемо навчитися разом із збіркою «Коли ще звірі говорили».

Тому як чудово, що така велична постать, геній українського слова, Богом даним даром Іван Якович Франко впливає на формування кожної людини, адже всі ми в дитинстві читали його казки, поринали в чарівні світи, а саме там, в дитинстві, в нас зароджуються перші паростки світогляду, формуються перші враження і знання про свят та навколишнє середовище. Тому по праву можна сказати, що в кожного з нас дитячий світ був чарівний тому, що всі ми читали казки українського Каменяра.

Оновлено 20-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка