Коломийська ЦБС
Коломийська ЦБС
У Коломийській ЦБС (директор – Бирчак Орислава Іванівна) функціонує 76 бібліотек, з них 1 ЦРБ, 3 дитячі, 3 селищні, 69 бібліотек-філій.
Бібліотеки є культурно-просвітницькими та інформаційними центрами району. Загальний фонд ЦБС налічує 699 303 примірники (з них 47 764 – ЦРБ), обертаність якого 1,3.
У бібліотеках системи працює 102 фахівці, 7 з яких мають фахову вищу освіту, 61 – базову бібліотечну вищу освіту. Вони обслуговують населення м. Коломиї, 84 сіл і селищ району, а це – понад 46 тис. читачів (зокрема, 4 523 читачів – в ЦРБ). Майже кожен другий мешканець району користується бібліотечними послугами (чисельність населення Коломийщини – 101 458 чоловік).
За рік у бібліотеках ЦБС реєструється понад 342 тис. відвідувань, видається понад 912 тис. примірників документів, книгозабезпеченість читачів складає 15,2 %.
Налагоджена співпраця бібліотек з товариством „Просвіта”, Конгресом української інтелігенції, „Союзом українок”, відділом сім`ї та молоді районної державної адміністрації, освітянами, краєзнавцями, релігійними громадами.
Книгозбірні приймають участь у Всеукраїнських та обласних конкурсах, акціях, які відбуваються на місцевому рівні, зокрема, й оголошених спільно з районним часописом „Вільний голос”.
Бібліотеки району активно займаються пошуковою роботою, записали 246 етнографічних обрядів, збирають матеріали з історії населених пунктів, місцевий фольклор.
В рамках фестивалю „Коломийка” краєзнавчим відділом ЦРБ спільно з провідними спеціалістами з питань туризму РДА було підготовлено до друку: фотоальбом-довідник „Коломийщина”, буклет „Коломийщина в культурній спадщині”, карта „Коломийщина: історія, культура, туризм”, набір листівок „Коломийщина мистецька”. Працівники бібліотек є активними учасниками фестивалів „Смачний Спас” та „Медовий Спас”, які вже стали традиційними для району, та інших культурно-масових дійств, які відбуваються в районі та селах.
При ЦБС діє 11 клубів за інтересами, 9 літературних віталень, а в ЦБ – об’єднання гімназистів „Оберіг”, літературно-мистецька світлиця „Писанка”, клуб „Краєзнавець”.
Екскурс в історію виникнення бібліотек району
Перші згадки про коломийські книгозбірні (церковні) сягають ХІV століття. З першої половини ХІХ століття з’являються як публічні, так і приватні бібліотеки, бібліотека Покутського музею. Відомі коломийські бібліофіли – Іван Озаркевич, родина Карпінських, Микола Білоус, Антін Крушельницький, Іван Білинкевич.
З утворенням на Коломийщині товариства „Просвіта” зростає кількість бібліотек у селах. У 1920-1930-х роках тут діяло 42 великі громадські бібліотеки. На початку 40-х років ХХ ст. відкрито центральну районну бібліотеку в Коломиї.
1 травня 1980 – створена Коломийська районна централізована бібліотечна система. На той час вона об’єднувала 81 бібліотеку: центральну районну бібліотеку, 2 дитячі і 4 масові бібліотеки в Коломиї, районну дитячу бібліотеку, 2 селищні масові і 2 селищні дитячі бібліотеки, 69 сільських, де працювали 151 чол.
1986 року у зв’язку зі зміною адміністративно-територіального поділу Коломийського району до ЦБС долучилися ще 6 бібліотек Городенківського району (4 сільські, масова і дитяча бібліотеки смт. Гвіздець). В тому ж році бібліотеки району нараховували 1 142 024 примірники книг; обслуговували 82 тис. читачів. У цей час у найменшу бібліотеку надходило 10 газет і 8-9 журналів, у великі сільські бібліотеки – 15-25 газет і 15-28 журналів.
У 1991 р. українське книговидавництво та книгозбірництво опинилось в жалюгідному стані. Впродовж 1991-1995 рр. на Коломийщині закрито 7 бібліотек, дуже незначне комплектування, бібліотеки отримували 2-5 найменувань періодики.
1996 рік – Коломийська ЦБС налічує 77 бібліотек (69 – сільські).
З 1980 р. Коломийську ЦБС очолювала Канчука Н.С., яка працювала незмінним директором впродовж 22 років.
З 2001 року директором є Бирчак О.І.
Режим роботи:
ЦРБ: з 9 год до 19 год
Санітарний день: останній четвер місяця
Вихідний: субота
Сільські філії: з 10 год до 18 год
Вихідний: понеділок
Коломийські міські бібліотеки
Бібліотеки м. Коломиї є інформаційними, культурно-просвітницький установами, що мають упорядкований фонд документів, ДБА, головним завданням якого є забезпечення потреб користувачів бібліотек.
Загальний інформаційно-документний потенціал книгозбірень – 252 тис. примірників видань, обертаність якого становить 1,7.
Щорічно бібліотеки обслуговують понад 21 тис. користувачів, яким видається більше 424 тис. примірників творів друку, більше 162 тис. відвідувань. Книгозбірні відвідує кожен третій житель міста (в місті проживає 70 тис. жителів).
Кадровий потенціал – 31 фахівець, з яких 7 мають вищу бібліотечну освіту, 20 – базову вищу бібліотечну освіту.
Бібліотеки беруть участь у Всеукраїнських, обласних та районних конкурсах та акціях.
У місті працює 8 бібліотек, а саме:
- Бібліотека № 1 для дорослих
Бульвар Лесі Українки, 7
(зав. бібліотеки – Ковтуник Любов Павлівна)
Заснована в 1939 р.
До послуг користувачів понад 60 тис. примірників, 57 назв періодичних видань, довідково-інформаційний фонд. Бібліотека співпрацює із владними структурами, навчальними закладами, громадськими організаціями, є учасником загальноміських заходів.
Збиранням і розповсюдженням краєзнавчої інформації займається центр регіональної інформації та клуб „Краєзнавець”. У бібліотеці створені історико-етнографічна експозиція „Гуцульщина – перлина української землі” та літературно-меморіальний куток українського письменника Андрія Яковича Чайковського.
- Бібліотека № 2 для дорослих
вул. Привокзальна, 1
Заснована в 1950 р.
Інформаційно-документний фонд – понад 34 тис. примірників, 55 назв періодичних видань.
Привертає увагу громадськості робота клубів за інтересами, літературно-мистецька вітальня „Горлиця”.
Бібліотека № 3 для дорослих
вул. Міцкевича, 69
Заснована в 1955 р.
Бібліотечний фонд становить понад 28 тис. примірників, 30 назв періодичних видань.
Працює клуб „Коломийка”, любительське об’єднання „Господарочка”. Девіз бібліотеки: „Бути корисною людям”.
Бібліотека № 4 для дорослих
вул. Карпатська, 40а
Заснована в 1955 р.
До послуг користувачів понад 21 тис. примірників документів, 21 назва періодичних видань. Бібліотека координує свою діяльність з бібліотеками інших систем і відомств, громадськими організаціями.
Користувачі бібліотеки знайомляться із звичаями та обрядами
нашого народу в народознавчому клубі „Берегиня”.
- Юнацька бібліотека
вул. Мазепи, 287
заснована в 1985 році.
Бібліотечний фонд бібліотеки становить 17 тис. видань, 19 назв періодичних видань.
При бібліотеці діє літературний клуб „Горицвіт” та „Господарочка”, створений спільно з ВПУ №14. Бібліотека співпрацює з бібліотеками навчальних закладів, громадськими організаціями, творчою молоддю.
- Дитяча бібліотека № 1
вул. Кобринського, 10
заснована в 1945 році.
До послуг користувачів понад 62 тис. примірників документів, 27 назв періодичних видань. В 1998 р. створена фітовітальня „Материнка”.
Різноманітними формами і методами здійснюється популяризація української книги, кращих духовних надбань людства. Бібліотека стала центром цікавих зустрічей.
- Дитяча бібліотека № 2
вул. Кобилянської, 1
заснована в 1952 р.
Фонд бібліотеки налічує 27 тис. примірників документів, 17 назв періодичних видань.
Працівники бібліотеки пробуджують інтерес до краєзнавчої літератури і з цією метою в 1998 р. створено клуб „Краєзнавець”.
В 2008 р. створена кімната-музей ім. Тараса Мельничука.
- Дитяча бібліотека № 3
вул. Мазепи, 183
заснована в 1968 р.
Фонд бібліотеки налічує 27 тис. примірників документів, 32 назви періодичних видань.
У бібліотеці створено народознавчу світлицю, де представлені речі стародавнього побуту, експонуються твори народних майстрів, а також діє літературна вітальня „Джерельце”.
....