Лучко Йосип Йосипович
доктор технічних наук, професор, дійсний член Академії будівництва України. спеціаліст у галузі механіки руйнування та міцності будівельних матеріалів, конструкцій та споруд.
Високий титул
справжнього шляхетства
він в будівельну галузь вклав
й свій пошук, наче кригу скреслу,
в понад 400 видань уклав.
(Середюк Б. І.)
Народився Йосип Йосипович Лучко 15 листопада 1944 р. у с. Вишково Закарпатської області. З відзнакою закінчив інженерно-будівельний факультет Львівського політехнічного інституту (1973), факультет прикладної математики і механіки Львівського національного університету ім. І. Франка (1979), навчався в аспірантурі при Науково-дослідному інституті будівельних конструкцій Держбуду СРСР.
На етапах професійного та наукового зростання Йосипа Йосиповича - робота та захист докторської дисертації у Фізико-механічному інституті ім. Г. В. Карпенка НАН України.
Він автор понад 400 наукових праць та навчально-методичних розробок, з яких 6 монографій, 2 підручники та 4 навчальних посібники з грифом МОН України, 2 довідники. 9 патентів та авторських свідоцтв і 4 нормативні документи. У винахідницькому доробку професора - низка новітніх винахідницьких рішень, 9 із яких захищено Патентами України та авторськими Свідоцтвами колишнього СРСР. Під його керівництвом захищено 10 кандидатів технічних наук та підготовлено до захисту 4 кандидатські дисертації.
За безпосередньої участі Й. Й. Лучка створена методика визначення параметрів тріщиноутворення внаслідок повзучості і усадки бетону при довготривалому навантаженні елемента конструкції, оптимізовано методику випробувань зразків з надрізами на корозійну тривкість арматури і бетону.
Професор Й. Й. Лучко встановив критерій розвитку тріщин у розтягнутій зоні залізобетонних елементів, розробив методику розрахунків параметрів тріщиностійкості для балкових залізобетонних елементів, враховуючи умови зчеплення стержневої арматури з бетоном, а також створив низку експериментальних методик випробування елементів конструкцій та матеріалів.
Йосип Йосипович на видавничій ниві є одним із засновників та відповідальним редактором збірників наукових праць: «Механіка і фізика руйнування будівельних матеріалів та конструкцій», «Діагностика, довговічність та реконструкція мостів і будівельних конструкцій»; членом редколегії збірників наукових праць «Дороги і мости» та «Строительство, материаловедение», вісників «Архітектура і сільськогосподарське будівництво» Тернопільського національного технічного університету ім. Івана Пулюя.
З 1988 р. професор Лучко Й. Й. - організатор міжнародного симпозіуму «Механіка і фізика руйнування будівельних матеріалів та конструкцій», а з 1999 р. очолює щорічний науково-практичний семінар «Діагностика, довговічність та реконструкція мостів і будівельних конструкцій».
На сьогодні Йосип Йосипович є професором кафедри рухомого складу і колії Львівської філії Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. Академіка В. Лазаряна та професором кафедри будівельної механіки Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя.
За плідну наукову і громадську діяльність нагороджений численними грамотами та подяками університетів (всього близько 40), громадських організацій та Міністерства інфраструктури України.
Життєве кредо Лучка Йосипа Йосиповича: «Чесність! Порядність!».
20 жовтня 2016 року в рамках засідання Інтелектуального Клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці» відбулася презентація наукового доробку вченого, яке розпочала заступник директора ОУНБ ім. І. Франка Любов Федик.
Далі слово тримав Дмитро Іванович Сапига - директор Львівського видавництва «Каменяр» та розповів про своє знайомство і співпрацю з Йосипом Йосиповичем - людиною надзвичайно скромною, талановитою, з потужним напрацьованим потенціалом своїх видань, який плідно працює з видавництвом протягом багатьох років.
З низкою щирих вітань і побажань вченому виступили - голова Івано-Франківської обласних організацій Товариства винахідників і раціоналізаторів України Богдан Іванович Середюк та голова СНІО України - Лідія Михайлівна Шляхтич, які наголосили, що Й. Й. Лучко відкриває свою нову сторінку в засіданні Інтелектуального клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці», як людина з іншої області. Вагомий внесок вченого є у розвитку і нашої області - розробка проектів для облавтодору. Богдан Іванович подарував Йосипу Йосиповичу книжку «Інтелектуальний продукт вчених і винахідників Прикарпаття» та згідно традиції офіційно оголосив його членом клубу і вручив диплом та посвідчення клубу «Галицькі кмітливці», а також свою збірочку віршів «Перлини мудрості».
Слова подяки вченому від усіх присутніх і студентської молоді за цікаву і змістовну розповідь у сфері будівельної професії висловив Касіянчук Василь Дмитрович - кандидат технічних наук, академік АІНУ, професор, завідувач кафедри «Будівництво» Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького.
На добру згадку про себе гості подарували ОУНБ ім. І. Франка добірку наукових та популярних книг, за що адміністрація бібліотеки та працівники відділу економіко-виробничої літератури щиро вдячні вченому.