Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Кафедра агрохімії і ґрунтознавства у Міжнародний рік ґрунтів ( завідувач кафедри – доктор сільськогосподарських наук, професор Волощук Мирослав Дмитрович)



 

Доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри лісового і аграрного менеджменту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, відомий вчений в галузі землеробства та меліорації еродованих земель.

Мирослав Волощук народився 15 серпня 1933 р. у селі Замулинці Коломийського району Івано-Франківської області.

Після закінчення Корницької середньої школи заочно навчався в Чернівецькому вчительському інституті. Далі працював завідувачем Буковецької початкової школи Верховинського району. У 1952-1958 рр. здобував освіту на географічному факультеті Чернівецького державного університету. Аспірантуру проходив у Інституті ґрунтознавства і агрохімії імені М.О. Дімо (м. Кишинів, Республіка Молдова), де у1966 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Рельєф і ґрунти басейну р. Сайге Придунайської ґрунтової провінції». У 1989 йому було присуджено звання лауреата Державної премії в галузі науки і техніки Республіки Молдова.

У 1990 р. захистив докторську за темою «Наукові основи ґрунтозахисної меліорації еродованих земель (на прикладі Молдови)», а у 1995 р. М.Д. Волощуку було присвоєно вчене звання професора.

У 1992-1997 рр. працював в Інституті землеробства і тваринництва західного регіону УААН, де очолював відділ землеробства і охорони ґрунтів, водночас обіймав посаду заступника директора з питань рослинництва. Під його керівництвом вивчались та були впроваджені у виробництво технології мінімального обробітку ґрунту, ґрунтозахисного смугового землеробства, створено нові сорти зернових сільськогосподарських культур.

Мирослав Дмитрович поєднував наукову діяльність з педагогічною. З 1998 по 2002 р. він працював професором кафедри кадастру і землевпорядкування Національного університету «Львівська політехніка».

М.Д. Волощук - організатор багатьох міжнародних з'їздів, конференцій, семінарів з меліорації зруйнованих лінійною ерозією земель, реплантації еродованих ґрунтів, протиерозійних гідротехнічних споруд; один із засновників Інституту управління природними ресурсами (м. Коломия, Івано-Франківської області), де обіймав посаду проректора із наукової роботи (1998).

У 2002 р. М.Д. Волощук створив і до 2018 р. очолював кафедру агрохімії і ґрунтознавства факультету природничих наук Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

2006 р. - почесний член товариства агрохімії і ґрунтознавства України, ним був створений Прикарпатський осередок товариства агрохіміків та ґрунтознавців України. Мирослав Дмитрович опублікував понад 380 наукових праць, зокрема 5 персональних і 7 колективних монографій (англійською, німецькою і молдовською мовами), має 3 авторських свідоцтва і патенти, надрукував понад 30 наукових статей у міжнародних збірниках та монографіях іноземною мовою. Його наукові праці присвячені проблемам деградації ґрунтів та відновленню їхньої родючості.

На цей час Мирослав Дмитрович працює професором кафедри та є керівником низки дисертаційних робіт та готує наукові матеріали до видання.

 

25 листопада 2015 року, до Міжнародного року ґрунтів, який був проголошений Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй, відбулося чергове засідання ІКТО «Галицькі кмітливці». 

Всі присутні, які зацікавилися цією тематикою, мали нагоду переглянути відеофільм з ресурсів Інтернету «Поговоримо про ґрунт», мова в якому йшла про  те, що ґрунти світу у великій небезпеці.

І в світлі великих проблем, що склалися довкола ґрунтів в глобальному масштабі, діяльність кафедри агрохімії і ґрунтознавства, бачиться вкрай важливою і актуальною.

Змістовну презентацію про діяльність кафедри підготували її завідувач, доктор сільськогосподарських наук, професор Мирослав Волощук та його колеги - кандидат сільськогосподарських наук, доцент Микола Климчук і викладач, завідувач лабораторії фізики і хімії ґрунту Василь Косар.

М.Д. Волощук і співдоповідачі розповіли про причини деградації земель України й Івано-Франківщини зокрема, демонстрували слайди, які свідчать про руйнацію цінних земельних ресурсів в нашій області.

Запрошені ознайомилися з розробками науковців з таких напрямків, як відновлення родючості земель, удосконалення технологій вирощування сільськогосподарських культур, виведення нових сортів рослин, а молодь отримала інформацію про навчальний процес з підготовки бакалаврів, спеціалістів та магістрів, можливість проходження практики в зарубіжних країнах та умови вступу до цього ВНЗ.

В обговоренні запропонованої проблематики взяли участь відомі представники науки Іван Миронюк, Василь Гречаник, Тетяна Козак, Тарас Сус, керівники обласних організацій ТВР і СНІО України Богдан Середюк і Лідія Шляхтич, член клубної системи «Нове життя» Ілля Захарчук.

Поетичну хвилинку подарували гостям бібліотечні працівники Марія Гривнак і Христина Шовкопляс. Вони продекламували вірші «Моя рідна земля» .Л. Іванової і «Про землю» М. Шевченка.

Гарного настрою і натхнення до спілкування додали також відеозапис пісні «Ти, земле моя» у виконанні Софії Ротару.

 

 

Оновлено 20-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка