Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Династія Середюків – вчених і винахідників м. Івано-Франківська



  У науково-винахідницьких колах Івано-Франківщини помітне місце належить династіям галицьких кмітливців, які з покоління в покоління передають вміння шукати і знаходити нове, пропонують і втілюють свої ідеї і новаторські задуми.  
  Одна з таких родин - вчені-винахідники Середюки, зустріч з представниками якої відбулася 12 грудня 2013 р. в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка в рамках Інтелектуального клубу творчих особистостей.

Естафету винахідництва родини Середюків започаткував:

Середюк Євген Іванович (1924-2018) - енергетик за фахом, ветеран компанії «Прикарпаттяобленерго», автор понад 10 раціоналізаторських пропозицій.

Є.І. Середюк народився 1924 р. в м. Івано-Франківську (колишньому Станіславі). У 1939 р. розпочав свою трудову біографію на Станіславській міській електростанції. Тут пройшов шлях від електрослюсаря до начальника зміни, навчався у вечірній школі, щоб здобути середню освіту, а пізніше - в Миколаївському суднобудівному технікумі, де отримав спеціальність техніка-електрика.

Був активним учасником винахідницького і раціоналізаторського руху в області.

 

Середюк Орест Євгенович - професор, доктор технічних наук, завідувач кафедри метрології та інформаційно-вимірювальної техніки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, академік Академії метрології України, Української нафтогазової академії.

Своє життя, творчість і наукову дорогу він пов'язав з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу.

Тут здобував вищу освіту, навчався в аспірантурі, пройшов щаблі інженера і старшого інженера, молодшого і старшого наукового співробітника, завідувача галузевою науково-дослідною лабораторією, асистента і доцента кафедри автоматизації виробничих процесів, доцента кафедри методів та приладів контролю якості і сертифікації продукції, професора, академіка.

Коло наукових інтересів вченого стосується проблем енергетичної безпеки України, зокрема, підвищення точності вимірювань у сфері витратометрії природного газу.

В науковому доробку професора Ореста Середюка - більше двохсот наукових праць, понад сорок винаходів і корисних моделей. Як педагог підготував десятки навчальних методичних розробок для студентів.

Середюк Денис Орестович - фахівець ДП «Івано-Франківськстандартметрологія», кандидат технічних наук, «Кращий молодий винахідник, 2012», автор близько 10 патентів України на винаходи й корисні моделі у сфері метрології та вимірювальної техніки;

Після закінчення Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу розпочав трудову діяльність у Державному підприємстві «Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації». Працював на посадах інженера, молодшого наукового співробітника, наукового співробітника, а у 2007 р. був призначений вченим зберігачем державного первинного еталону одиниці об'єму та об'ємної витрати газу.

В доробку наймолодшого представника династії також є і наукові публікації і винаходи.

Отож мешканці міста мали велику приємність ближче познайомитися з цією родиною галицьких кмітливців на засіданні Клубу.

Директор ОУНБ ім. І. Франка Людмила Бабій розпочала зустріч із представниками трьох поколінь династії Середюків.

З розповідей гостей запрошені на захід дізналися багато цікавого про творчі традиції членів сім'ї, їхні професійні захоплення, людські якості.

Орест Євгенович за допомогою мультимедійних слайдів відтворив особливі моменти з життя родини, розповів про свій шлях в науку і винахідництво, демонстрував практичні результати дослідницьких пошуків.

Зі своїми науковими і винахідницькими інтересами та конкретними напрацюваннями знайомив аудиторію Денис Орестович Середюк.

А Євген Іванович поділився спогадами про далекі довоєнні часи, роки окупації, відбудови господарства, які особливо вимагали працелюбства, хисту і знань, а ще, безперечно, гідності і хоробрості. Коли німці відступали і вивозили майно підприємства, він з такими ж відважними однодумцями скидав деталі в канали підвалу, а згодом долучився до відновлення роботи електростанції, очоливши їх розшук і виймання. За це отримав урядову нагороду.

 На адресу членів династії прозвучало багато теплих слів подяки та щирих побажань подальших успіхів від науковців Ігоря Кісіля, Лідії Витвицької, Віктора Петренка, Нестора Середюка, колег по роботі Галини Буймер, Петра Джочка, активного члена Клубу Мирослава Когуча, директора фірми «Слот» Вадима Цьомика, членів родини, друзів.

Їхній внесок в інтелектуальну скарбницю краю відзначив голова обласної організації ТВР Богдан Середюк. З нагоди цієї події в Клубі він підготував і видав книгу «Династія Середюків в портреті нації», яку презентував на зустрічі.

Президент обласної організації СНІО України Лідія Шляхтич звернула увагу на унікальні матеріали з домашнього архіву документів тридцятих-п'ятдесятих років минулого століття, наданих для перегляду на виставці «Науковий і творчий доробок династії Середюків».

Незвичайної атмосфери цьому заходу додали також музичні номери у виконанні ансамблю «Воля» обласного товариства «Бойківщина».

На засіданні Клубу було вкотре засвідчено потужний інтелектуальний потенціал Івано-Франківщини, який гідно представляє область в науково-винахідницькій сфері України та за її межами.

 

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка