Кардащук Микола Дмитрович
Кардащук Микола Дмитрович - лікар-стоматолог, педагог, кандидат медичних наук, доцент, вчений-винахідник Івано-Франківського національного медичного університету, громадсько-політичний діяч.
Народився М. Д. Кардащук 1929 р. в с. Старі Кути Коломийського району Івано-Франківської області. Навчався у Львівському медичному училищі, Львівському медичному інституті.
Викладав хірургічну стоматологію у Чернівецькому медичному училищі, працював хірургом-стоматологом нейрохірургічного відділення Чернівецької обласної клінічної лікарні.
У 1980 р. на кафедрі органічної хімії Чернівецького університету синтезував хімічний препарат "Дісанол" з високоефективними протизапальними, антимікробними, гемостатичними, знеболюючими і стимулюючими регенерацію властивостями.
З 1980 р. по 1986 р. М. Д. Кардащук працював у Івано-Франківському медичному інституті на посаді асистента кафедри ортопедичної стоматології. У 1986 р. за політичні погляди був заарештований, втратив роботу. Повернувся у медичний університет лише у 1997 р.
Автор 32 наукових праць, 22 раціоналізаторських пропозицій; отримав 7 патентів України: три з них - у 2004 р. - на речовину, розчин і Дісанолову мазь.
У 2004 році визнаний Кращим вченим-винахідником Прикарпаття за підсумками обласного рейтингового конкурсу „Техтворчість Прикарпаття".
Багатогранною є суспільно-політична і громадська діяльність М. Д. Кардащука, яка відзначена Дипломом почесного члена ВУТ „Просвіта" ім. Т. Шевченка і медаллю "Будівничий України", Дипломом та медаллю „10 років СОУ" і Грамотами Збройних Сил України, Відзнакою „Офіцерський Хрест з мечами" та Грамотою і медаллю „За заслуги в захисті і розбудові Незалежної Української Держави", Грамотами і медаллю УПА „50 років С. Бандери" за співпрацю з братством ОУН-УПА Карпатського краю, Грамотою та Хрестом „50-ти ліття Союзу колишніх українських вояків у Канаді" за заслуги в обороні Української Держави (1999р.), Почесним знаком голови ОДА і ОР „Хрест звитяги і примирення" (2005р.), медаллю „За заслуги перед Прикарпаттям" (2012р.).
Творча зустріч
з вченим-винахідником Кардащуком М. Д.
16 лютого 2006р.
Під час зустрічі з вченим-винахідником у бібліотеці була розгорнута книжкова виставка "Науковий і творчий доробок М. Д. Кардащука".
Презентація книги
Миколи Кардащука „Карпатська симфонія"
27 листопада 2012р.
Наукова і винахідницька діяльність творчої особистості гармонійно доповнюється художнім словом, хистом драматурга: саме в п'єсах він розкрив свій літературний талант.
27 листопада 2012 р. наші краяни завітали до бібліотеки на презентацію збірки п'єс Миколи Кардащука „Карпатська симфонія", яка відбулася у рамках Інтелектуального клубу творчих особистостей.
Засідання Клубу відкрила директор ОУНБ ім. І. Франка Людмила Бабій, яка проінформувала про багатолітню успішну співпрацю з обласними організаціями ТВО і СНІО та представила учасникам зустрічі науковця та громадського діяча Миколи Кардащука.
Завідувач відділу економіко-виробничої літератури Надія Пасяка ознайомила присутніх зі змістом книги „Карпатська симфонія", до якої увійшли твори „Мати", „Ми живі", „Карпатська симфонія", „Кроваві Різдвяні свята", „Ковалі своєї долі", „Сила волі - досягнення мети", „Трагічна любов", „Цвіт папороті", „Зачарована сопілочка", в яких змальовано події 40-50-х років ХХ століття на Західній Україні, зокрема, Косівщині та Буковині, злободенні проблеми сучасності, відтворено звичаї і вірування українського народу.
Микола Дмитрович Кардащук поділився з аудиторією цікавими фактами своєї біографії та життя родини, зачитав окремі сторінки творів.
Організатори винахідництва і раціоналізації Івано-Франківської області Богдан Іванович Середюк, Лідія Михайлівна Шляхтич, активний член Клубу галицьких кмітливців Мирослав Михайлович Когуч, друзі автора, колеги з національного медичного університету, активісти міського об'єднання ВУТ „Просвіта" висловили своє захоплення цією неординарною постаттю, подякували за все, що він зробив для української громади.
Гості бібліотеки, запрошені на зустріч з книгою, мали нагоду переглянути відеофільм вистави „Карпатська симфонія", а також ознайомитися з матеріалами виставки „Микола Кардащук - винахідник, літератор, патріот", на якій були представлені твори автора, книги про його життєвий і творчий шлях, альбом світлин „Моє життя - мої дороги", чисельні відзнаки, нагороди, які свідчать про багатогранну діяльність творчої особистості та відданість справі утвердження незалежності держави.
На завершення заходу бібліотекар Марта Лавришин зачитала поетичні рядки з твору „Карпатська симфонія".
Презентація книги
Миколи Кардащука„Хто ми? Хто наші пращури? Звідки пішла-постала Україна?"
24 вересня 2014 року
24 вересня 2014 року в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка в рамках Інтелектуального клубу творчих особистостей відбулася презентація книги Миколи Кардащука„Хто ми? Хто наші пращури? Звідки пішла-постала Україна?".
Вчений-винахідник, лікар, драматург, громадський діяч Микола Кардащуквиніс на суд наукової спільноти і широкої читацької аудиторії фундаментальну працю з дослідження етнічної історії українського народу.
Ґрунтуючись на багатому археологічному матеріалі, вітчизняних і зарубіжних писемних джерелах, пошуковець розкрив нам в просторі і часі тисячоліть могутній і складний процес формування та розвитку України.
Дослідник висвітлив національний етногенез через первісні часи, формування племен, праісторичну цивілізацію Оріану-Скіфію, розкрив особливу роль Карпатського регіону в етнічній історії Київської Русі, Галицького князівства та Галицько-Волинської держави, описав добу Козаччини, гетьманський період Богдана Хмельницького, національне відродження ХIХ та визвольні змагання ХХ століття.
І за допомогою мультимедійних слайдів Микола Кардащук коротко виклав присутнім на презентації основні моменти цієї історико-етнографічної розвідки.
Актуальність книги і її цінність для пізнання історії українського етносу та формування держави Україна, доступність викладу матеріалу відзначили на заході професори ІФНМУ Степан Геник і Андрій Грицик, професор ПНУ ім. В. Стефаника Іван Миронюк, голова обласного об'єднання ВУТ „Просвіта" ім. Т. Шевченка Степан Волковецький, заступник голови цієї організації Євген Романишин, голова управи Братства ОУН-УПА Карпатського краю Стефан Гах, керівники обласних організацій ТВР і СНІО України Богдан Середюк і Лідія Шляхтич.
Висловлювались також пропозиції залучати спонсорів і меценатів для збільшення тиражу видання, адже на часі видано тільки 100 примірників цієї праці. Тож фахівці і читачі ОУНБ ім. І. Франка і центральних районних бібліотек області особливо вдячні Миколі Кардащуку за те, що 22 примірники з такого обмеженого накладу автор подарував книгозбірням.
На адресу дослідника історії свого народу звучали вітання і від студентів Івано-Франківського національного медичного університету, для яких Микола Дмитрович залишається авторитетним фахівцем, вченим, педагогом та наставником.
Запрошені на знайомство з книгою Миколи Кардащука„Хто ми? Хто наші пращури? Звідки пішла-постала Україна?" одностайно підтримали ідею Степана Геника про те, щоб висунути цю працю на здобуття міської премії ім. І. Франка.
Модераторами заходу були директор ОУНБ ім. І.Франка Людмила Бабій і завідувач відділу економіко-виробничої літератури Надія Пасяка.