Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

День



День Європи в Україні


Пам'ятка користувачу


Пам'ятка користувачу "День Європи в Україні" висвітлює історію зародження та розвитку Європейського Союзу як підгрунтя миру й добробуту на континенті, принципи демократії країн-членів ЄС.

В матеріалі представлені документальні джерела Івано-Франківської державної обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка та вебліографічні ресурси на дану тему.
Рекомендована всім, хто виявляє інтерес до життєдіяльності ЄС, хто цікавиться святкуванням Дня Європи в Україні, виникненням та основними ідеями свята.

     

                                                           

                                                                Тираж видання: 30 прим.

Укладачі:  Л.Шепета,О.Люба 
Відповідальний  за випуск: М. Альба

 

     

 


 

День Європи – свято держав-членів Європейського Союзу та Європейського Співтовариства. Відзначається щороку   9 травня. Офіційно встановлено рішенням Міланської зустрічі глав держав та урядів, країн-членів Європейського Співтова­риства в червні 1985 року на честь заснування товариства. Оскільки День Європи – 9 травня – збігається з Днем Перемоги, в Україні згідно з Указом Президента урочисті заходи проводять щорічно у третю суботу травня.

Насправді ж День Європи – свято з понад піввіковою історією. 9 травня 1950 року в п’яту річницю визволення Європи від фашизму міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман звернувся до народів європейських країн із закликом примиритись, об’єднатися після Другої світової війни і створити нову модель мирної співпраці держав – Європейський Союз, який би ґрунтувався на спільних інтересах і цінностях. Найголовніші з них - мир, солідарність, демократія, верховенство права.

Саме тоді Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління новій наднаціональній структурі. Це стало „наріжним каменем Європейської федерації”. Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності, що і забезпечило мир на нашому континенті.

Декларація Роберта Шумана стала першим кроком на шляху до об’єднання Європи, заклала ідеологічні підвалини ЄС, який сьогодні нараховує 27 держав.

Щорічно з нагоди свята у Брюсселі, де перебувають керівні органи Європейського Союзу, а також у країнах-учасницях ЄС відбува­ються офіційні урочистості.

Основна ідея загальноєвропейського свята – кожний мешканець континенту, незалежно від своєї національної належності і громадянства, має відчути себе вільним у “Євро­пейському домі”.

Сьогодні курс на європейську інтегра­цію набув для української держави стратегічного значення. Ми визнаємо “загаль­ноєвропейські” цінності: свободу, демократію, повагу до людини, верховенство права і сповнені рішучості будувати свою державу на цих основах. Україна  розбудовується як на засадах україн­ської духовності і моралі, так і на принципах європейської демократії та політичної культури. Лише проводячи активну політику, проявляючи самоповагу і рішучість, Україна зможе посісти гідне місце в Європі, стати справді європейською країною.

З погляду економіки європейський вибір підтверджує те, що ми прагнемо вільної торгівлі та ринкового розвитку народ­ного господарства, з погляду науки – бажання інтегруватися в загальноєвропейську і світову науково-дослідницьку мережу. Ми хочемо жити в мирі і добросусідстві, віримо, що економічна інтеграція – найдієвіший засіб поглиблення співробітництва. Сьогодні Україна і ЄС шукають ефективну модель відносин на найближчий час.

Тож День Європи став святом всеєвропейського єднання і набув надзвичайної популярності  в Україні.

 

 

  

Список літератури

Про День Європи: Указ Президента України від 19.04.2003 р. № 339 // Уряд. кур’єр. – 2003. – 24 квіт.; Офіц. вісн. України. – 2003. – № 17. – С. 70.

Звернення комісара ЄС Беніти Ферреро-Вальднер з нагоди 9 травня (Дня Європи) //Євробюлетень. – 2005. - №5. – С. 4-5.

Кириченко Г.    Святкуємо День Європи [в НПБ України] //Бібліотечна планета. - 2005. - N2. -  С. 26-27.

Кушнір Х. Хвиля святкування Дня Європи //Євробюлетень. – 2005. - №5. – С. 8.

Лемиш І. День Європи в Україні //Євробюлетень. – 2005. - №5. – С. 6-7.

Ми йдемо в Європейський дім: До Дня Європи //Календар знаменних і пам’ятних дат. - 2006. - N2. -  С. 62-69.

***      ***       ***       ***       ***       ***      ***       ***      ***

19 травня Київ проведе День Європи//http://www.cityukraine.osp-ua.info/index.php?pokazmisto=kyiv12296

День Європи// http://www.president.gov.ua/news/data/25_8336.html

Дні Європи в Україні вже настали. Чи настануть дні Євросоюзу?// http://www.bbc.co.uk/ukrainian/programmes/story/2004/05/dialogue_ukr_eu.shtml

До Дня Європи// http://www.zhitomir-region.gov.ua/index.php?mode=news&id=1400

Ласкаво просимо на День Європи // http://www.delukr.ec.europa.eu/page34901.html

У 25 країнах Євросоюзу відзначають День Європи// http://5tv.com.ua/newsline/185/0/25267/

Чому ми святкуємо День Європи?// http://www.delukr.ec.europa.eu/page38453.html

Оновлено 13-05-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка