Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Провісник правди і добра До 150-річчя від дня народження Івана Франка



М. Цвілинюк
      50 літ тому назад у квітні 1956 року, в Стокгольмі (Швеція) Всесвітня Рада Миру ухвалила відзначити 100-річчя від дня народження великого сина українського народу Івана Яковича Франка. Весняною ластівкою з вирію прилетіла звістка на Україну і завітала у Гуцульський край. Адже у цьому дивокраї в літній час, з 1886 року по 1914 рік, перебував Іван Франко.
      Тут він знайшов фізичний і моральний перепочинок для відновлення творчих сил. Чисте гірське повітря, іскристі водограї, первозданна природа, простодушні, але щирі гуцули, з їх самобутньою мудрістю та культурою, що не сплюндровані скверною світського буття, – наливали наснагою змучене і виснажене тіло Провісника до нових творчих дерзань. Тому у ті дні, уже п’ятдесятилітньої  давнини, у Криворівню ішли люди різних професій, а сособливо літератори і митці. Вони ще стрічали живих свідків, які спілкувалися з Каменярем і розповідали про перебування Франка на Гуцульщині.
      Теплого сонячного дня 26 серпня 1956 року, в неділю, по-святковому прибрана Криворівня. Новозбудований будинок культури ще дихає свіжістю смерекової живиці. Молоденькі берізки, що красуються в новоствореному скверику, милують очі гостей. Перед будинком-музеєм встановлено погруддя Івана Франка, який в задумі оглядає гори. Вся свіжоасфальтована вулиця, скверик, приклубна площа, зарінок біля Черемоша заповнюється посвятковому одягнутими людьми. Прибувають легкові автомобілі з
Гостями і зупиняються біля меморіального будинку. Це племінники Івана Яковича – Омелян Франко і Розалія Баб’як. Серед учасниківцього святошного дійства місцеві селяни – сучасники Франка: Василь Цвілинюк, Іван Цвілинюк, Марія Цвілинюк, Микола Потяк, Федір Харук, Микола Тарновецький.
      Присутні слухають вступну промову голови Жаб’євського райвиконкому Григорія Ропара, сучасників Франка, поетів і письменників. Після урочистої частини відбувся великий концерт артистів Станіславської (тепер Івано-Франківської) обласної філармонії, районного Будинку культури та танцювального колективу с.Криворівня під керівництвом учителя Миколи Цвілинюка. До пізнього вечора гості оглядали експонати музею і особливо про життя та працю Франка на Гуцульщині.
      Аби ясніше усвідомити величну постать І.Франка, 100-річний ювілей якого відзначив тоді весь світ і зараз уже готуємось до 150-х роковин, ми перегортаємо в пам’яті сторінки життя і діяльності великого Каменяра, особливо на Гуцульщині. На якій землі, яка родина виплекала Вічного Революціонера?
      На мальовничому Підгір’ю у селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту, що в Галичині, в родині знаного і поважаного на всю округу коваля Яця з Гори 27 серпня 1856 р. народився високочолий з рудуватим волоссям ясноокий хлопчик, якого з ніжною любов’ю звала мати – Ясьо.

Цвілинюк М. Провісник правди, добра і волі : [І.Франко і Гуцульщина] / М. Цвілинюк // Верховинські вісті. - 2006. - 11 серп.

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка