Іван Франко і народна освіта на Прикарпатті
Гаврилів Б.М.
В історії педагогічної думки на Україні І.Франко займає одне з найвизначніших місць. Великий Каменяр розглядав боротьбу за народну освіту західноукраїнських трудящих в тісному взаємозв'язку з політичною боротьбою. У своїх педагогічних статтях, дослідженнях з історії освіти в Галичині І. Франко подавав багато фактичного матеріалу, що засвідчував низький рівень освіти трудящих Прикарпаття. У низці художніх та автобіографічних творів він викривав реакційну систему освіти Австрійської монархії.
І.Франко постійно підтримував тісні зв'язки з передовими вчителями і громадськими діячами на Прикарпатті - К. Геником, Л.Гарматієм та поетесою Климентиною Попович, а вчитель з Карпат М.Горобець став прототипом головного героя у п'єсі І.Франка „Учитель" /1896/. Л.Гарматій -вчитель, громадський діяч і етнограф, який працював у гірських селах Криворівні і Головах /тепер Верховинський район/. Тут сільський педагог на початку нашого століття особисто познайомився з І.Франком і М.Коцюбинським,написав спогади про нього.
Важливу роль у розгортанні боротьби трудящих Галичини за демократизацію школи відіграло селянське віче в 1892 році в Снятині, на якому з доповіддю „Наші народні школи і їх потреби" виступив Іван Франко. У резолюцію віча він вніс такий пункт: „В справах шкіл народних снятинське віче заявляє, що шкіл народних у вашім краю є замало; що ті школи не можуть в собі помістити дітей,обов'язкових до науки шкільної; що для тих шкіл є замало відповідно спосібних вчителів, що плата вчителів є взагалі занизька; що становище вчителів народних є занадто залежне; план науки є невідповідним потребам нашої людності". Виступи селян на вічі та їх скарги на непосильні податки послужили І. Франку темою для створення оповідання „Історія кожуха" /т.18,с. 319-323/.
Питанням історії школи і виховання дітей в минулому і сучасному І.Франко присвятив ряд науково-публіцистичних статей, в яких показав прагнення трудящих до знань, яскраво,на фактичному матеріалі змалював картину розправи австрійських властей та окремих поміщиків над невигідними для себе вчителями. У статті „Одна карточка в історії нашої народної школи" він опублікував скаргу селян села Залуччя на незаконні дії пана, який насильно закрив школу , а вчителя віддав у рекрути.
Документальні і фотоілюстративні матеріали про зв'язки І Франка з прогресивними вчителями Прикарпаття, про його діяльність, спрямовану на покращення народної освіти експонуються в одному із розділів народного Музею освіти Прикарпаття під назвою „Іван Франко і школа".