Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Три оригінальні ювілеї



Станиславову 222 роки (1884)

М. Головатий

Іван Франка цього року частіше, ніж будь-коли, приїж­джає до нашого міста. Він поспішає переважно до родин­ної оселі свого знайомого Дзвонковського, сестру якого  Юзефу   покохав.

1 червня, не впоравшись з фінансовими труднощами, пе­рестала виходити єдина газета „Ехо Покуття" (польськ.). Місто залишилося без преси. Спроби видавання часописів робляться 1848 р., але жоден з них не існує більше кілька­надцяти місяців. До появи газети „Кур'єр станіславовські", що  закріпиться  як  постійна,  залишається   півтора  року.

В серпні до міста прибули учасники другої української студентської мандрівки по Бойківщині і Гуцульщині. Серед її учасників - Іван Франко, який написав віршований текст про відвідувані пункти, і зокрема про Станиславів. Мандрівка   сприяла   активізації   життя української   громади.

Водночас із студентами-мандрівниками місто відвідав ві­домий композитор П. Ніщинський, автор твору „Закувала та сива зозуля". Він побував на українських заходах, де вперше бачив і чув коломийку. Купив записи, щоб про­пагувати   цю   музику   й   танець   в   Україні.

1 листопада відкрита залізнична вітка Станислааів - Ниж­нів - Гусятин (зруйнована фашистами 1944 р.). Місто стало вузлом залізниць, що розходяться в чотирьох напрямках. Ще через 10 років буде збудована п'ята вітка - на Рахів.

9 листопада „о четвертій годині пополудні" урочисто від­крито   читальню „Руської  бесіди"   на   пл.   Ринок,   6,   другий поверх. Українське товариство, обзавелось приміщенням, хоча і винайнятим. Його очолюють відомі діячі Т. Шанковський, Т. Окуневський, О. Левицький, С. Недільський.

7 грудня в приміщенні Руської читальні з ініціативи Н. Кобринської відбулись збори „Товариства руських женщин". Ці збори поклали початок організованому жіночому рухові в Галичині та й в Україні. На зборах був присутній і виступив  І. Франко.

 

Головатий М. Три оригінальні ювілеї : [Франко в Станиславові в 1884 р.] / М. Головатий // Галичина. - 1995. - 23 серп.

Оновлено 28-03-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка