Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ІВАНА ФРАНКА НА ГУЦУЛЬЩИНІ



Б.Гаврилів, І.Любінець

Ім'я Івана Франка було добре знане на Гуцульщині. Перші урочисті вечори на його честь відбулися до 10-річчя з дня його смерті, зокрема в 1926 році перший такий вечір відбувся в місті Косові.

У дорадянський період через заборону властей скульптурні пам'ятники Івану Франкові встановити на Прикарпатті не вдалося. Завдяки наполегливості деяких шанувальників його творчості вдалося встановити декілька скромних пам'ятних написів на плитах. Польський письменник Вінценз, відомий шану­вальник творчості І. Франка, спорудив у Слободі Рунгурській Коломийського району обеліск у честь Каменяра, па якому були викарбуваиі слова: „Вірую в силу духа. На пам'ять Іванові Франку, синові цієї землі".

У 1926 р. в Коломиї, де неодноразово перебував І. Франко, на будинку Народного дому (нині - Музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Й. Кобринського) встановлено пам'ятну дошку па честь Каменяра.

Урочисто відбулося відкриття меморіальної дошки 8 серпня 1926 р. на околиці села Криворівні, на якій майстер І. Марусяк викарбував слова: „В честь Іванові Франкові - Гуцульщина, 1916-1926". Пам'ятник - кам'яну плиту було встановлено біля скелі, де часто відпочивав І. Франко, а в 1912 р. виступив тут з промовою перед жителями навколишніх сіл. Пізніше ця скеля була названа Франковою.

Місцеві польські власті в 1928 р. мали намір знищити пам'ятну плиту. Жи­тель Криворівні В. Якіб'юк, в якого зупинявся І. Франко, таємно переніс і зако­пав плиту на своєму подвір'ї. У 1939 р. він встановив її біля своєї хати. У роки війни господар знову заховав реліквію, яку після його смерті не вдалося розшукати. У 1962 р. за фотографіями, що збереглися, було виготовлено копію пам'ятної плити. У 1969 р. під час повені вода розмила грунт, і так були вияв­лені уламки першої меморіальної плити, що після реставрації експонується в музеї І. Франка в Криворівні.

Нині в області меморіально відзначено більше 30 місць, пов'язаних із перебуванням І. Франка.

Особливо урочисто відзначався на Гуцульщині 100-літній ювілей з дня народження письменника. Напередодні, в 1954-1956 рр., було встановлено скульптурні портрети Каменяра в Криворівні, а також у Ворохті, де в 1914 р. перебував І. Франко.

У 1953 р. в хаті В.Якіб'юка відкрито літературно-меморіальний музей ім. І. Франка, а на ній - меморіальну дошку на честь Каменяра.

Меморіальні дошки на честь І. Франка встановлені на приміщенні школи в Головах Верховинського району, а також на будинку міської ратуші в Коломиї.

Пізніше в ряді населених пунктів були встановлені пам'ятники Іванові Франку, зокрема в селищах Верховині, Яблунові, Делятнні.

У 1979 році в Нижньому Березові на Косівщипі біля хати вчителя Кирила Геника, де колись проживав І. Франко, встановлено пам'ятний знак із барельєфом письменника.

Гаврилів  Б.  Вшанування пам'яті  І. Франка на Гуцульщині / Б. Гаврилів // Гуцульщина : перспективи її соц.-екон. і духов. розв. в незалежній Україні : матеріали наук. конф. -  Івано-Франківськ : [б. в.], 1994. - С. 30-31.

Оновлено 13-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка