Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

МИСТЕЦЬКА ФРАНКІАНА



В. ПОЛЄК

Мистецька Франкіана вже має цікаві і цінні здобутки. Українські митці в міру свого таланту і розуміння творчості І. Франка намагалися у різних жанрах показати велич творчого подвигу Каменяра, розкрити окремі епізоди з його життя і творчості, проілюструвати його твори, а тим самим допомогти читачам краще і повніше зрозуміти місце і роль письменника у громадсько-культурному житті українського народу. При всій цінності таких здобутків вони, проте, не відзначаються систематичністю - не охоплюють ні географічно, ні хронологічно певних періодів життя і творчості І. Франка. А шкода, бо невмолимий час руйнує священні місця і пам'ятки, пов'язані з перебуванням І. Франка. Тому з таким зацікавленням всі шанувальники творчості Каменяра стежать за роботою івано-франківського художника І. Деркача, який поставив перед собою дуже складне і відповідальне завдання - відтворити на полотні добре відомі місця на Прикарпатті, яке з 1962 року носить його велике ім'я. Не шкодуючи ні часу, ні зусиль, художник протягом багатьох років відвідував і вивчав все, що пов'язане з перебуванням письменника у нашій області, особистими і творчими взаєминами з відомими уродженцями нашого краю, з його трудівниками.

У результаті багаторічної і наполегливої праці появився цикл картин і гравюр І. Деркача, в яких художник зафіксував майже всі місця перебування І. Франка на Прикарпатті. Його «Образотворча Франкіана Прикарпаття» - неоціненна для вивчення окремих сторінок життя і творчості І. Франка, для історії і культури Івано-Франківської області. Відтворені на полотні і на папері, вкарбовані різцем у гравюру, вони збережуть навіки ці дорогі Франківські місця, привернуть до них увагу і мешканців нашої області, її численних гостей. Тут варто згадати хоча б Франкові місця у Криворівні - «Камінь, на якому любив відпочивати І. Франко», «Хата-гражда Харуків», «Скеля І. Франка» тощо. З цього переліку видно, що І. Деркача цікавлять не тільки загальновідомі місця у цьому гірському селі, але й ті, які з різних причин залишилися поза увагою і дослідників, і художників, які вивчали і намагалися на полотні і на папері показати перебування І. Франка у Криворівні. У цьому їх безперечна історична і художня цінність і достовірність.

Ми згадали тільки одну тему «Художньої Франкіани Прикарпаття» І. Деркача. А треба додати, що художник знайомить нас з Франківськими місцями у Коломиї, Нижньому Березові, Лолині, Головах, кожного разу намагаючись зберегти для потомків неповторність цих священних місць, повернути глядачів ще і ще раз до глибини Каменяревих творів.

Вказані в альбомі картини, ліногравюри і зарисовки пером не раз виставлялися на різних виставках І. Деркача, завжди викликаючи захоплення глядачів і позитивні відгуки критики. Колекції кращих його робіт зберігаються у Львівському та Івано-Франківському (раніше Нагуєвичі) літературно-меморіальних музеях І. Франка, а переважна їх більшість експонується у Криворівнянському музеї письменника, 13 картин даної тематики знаходяться у Вінніпезькому музеї Каменяра (Канада).

«Образотворча Франкіана Прикарпаття» - це одна із багатьох творчих тем І. Деркача, багатогранного і за тематикою, і за мистецькими пошуками, і за способами художньої передачі художника, закоханого у рідну Івано-Франківщину (народився 15 березня 1939 троку в Івано-Франківську). Його без перебільшення можна назвати художником-літописцем нашої області, який намагається зберегти для потомків незабутні історичні місця, красу рідної землі, красу її трудівників, звернути увагу на архітектурні пам'ятки Івано-Франківщини. І. Деркач створив цілу галерею портретів видатних історичних і культурних діячів, уродженців Прикарпаття  - від галицького князя Ярослава Осмомисла, відомого нам ще й із знаменитого «Слова о полку Ігоревім» (у 1987 році І. Деркач створив цікаві ілюстрації до цієї видатної давньоруської пам'ятки), до наших сучасників.

У 1989 році до 175-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка художник видав два ювілейні плакати - «Співець душі народної» і «Музика до Кобзаря», а також настінний календар на 1990 рік з портретом Т. Г. Шевченка.

У творчому доробку митця є і серія графічних робіт на історичну тематику, що розкриває багатовікову історію Скиту Манявського.

На 325-річний ювілей Івано-Франківська І. Деркач відгукнувся графічною серією, відтворивши у ній минуле і сучасне обласного центру.

Живописні і графічні твори І. Деркача вражають тематичним баченням і історії, і сьогодення рідної Івано-Франківщини. У цьому значення творчого доробку І. Деркача, в чому ще раз переконує нас його «Образотворча Франкіана Прикарпаття».

 

Полєк В. Мистецька Франкіана / В. Полєк // Образотворча Франкіана Прикарпаття Деркача Ігоря Миколайовича : кат. - Івано-Франківськ : [б. в.], 1991. - С. 3-4.

Оновлено 25-11-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка