Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ВІН ЖИВЕ В ПАМ’ЯТІ НАРОДНІЙ



В. ПОЛЄК

«Яко син народа, вигодуваний твердим мужицьким хлібом,
я почуваю себе до обов'язку віддати працю свого життя
 тому простому народові!..»

На недавній - VII виїзній сесії Львівського ордена Леніна університету імені Івана Франка, що відбулася у Криворівні, зібралися вчені з багатьох міст України, щоб у своїх доповідях розкрити нові й нові сторінки титанічної діяльності Івана Франка - геніального поета, прозаїка й драматурга, вдумливого перекладача, глибокого вченого, активного борця за національне й соціальне визволення українського народу, за братерство і дружбу між народами. І всі з повагою схилялися перед прикарпатським Прометеєм, який подарував рідному народові незгасний вогонь віри й правди у щасливе майбутнє.

На сесії особливо виразно зазвучала тема - «Іван Франко і Станіславщина». І це не випадково. Великий Каменяр, відвідуючи міста й села Прикарпаття, знаходив багато тем, що в творчому горнилі перетворились на дорогоцінні шедеври української класичної літератури, стали надбанням усього народу. Його «Вічний революціонер» з музикою М. Лисенка став бойовою піснею широких народних мас. Чеський композитор В. Амброз написав оперу «Украдене щастя» за драмою Івана Франка, задум якої виник у селі Лолині, Долинського району. В нашій області він знайшов не лише щирих друзів, але й своїх послідовників - письменників М. Павлика, М. Яцкова, Н. Кобринську. Під його впливом виросли й зміцніли в літературі Василь Стефаник, Марко Черемшина, Лесь Мартович.

Діяльну участь брав великий Каменяр у громадсько-політичному житті Станіславщини. Він виступав на вічах радикальної партії, що відбувалися в Станіславі, Коломиї і Снятині, захищав права селян, підтримував їх у щоденній і невпинній боротьбі проти соціального й національного гніту. Його зусиллями й підтримкою було засноване перше жіноче товариство.

Ось чому станіславчани вважають Івана Яковича своїм дорогим земляком. У дні 300-річчя Станіслава ми особливо підкреслюємо його особисті й творчі зв'язки з Станіславом і областю, оскільки це - одні з найсвітліших сторінок історії нашого краю.

Нижче друкуємо матеріали учасників VII франківської сесії, що відбулася в Криворівні, твори літераторів області, присвячені великому Каменяреві.

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка