І ДОСІ ОСЯГАЄМО ЙОГО
Коли починався для кожного з нас Франко? З дитячої казки про лиса Микиту чи з хрестоматійних віршів? Хто він для кав: зі спогадів 70-80-х років «революціонер-демократ», вчений, геній літератури чи жива, мисляча, чутлива людина, яка тонко відчувала цей світ, любила, страждала, боролась з недолею? Що ж, до великих доля рідко буває прихильною...
У 1884 році Франко виступав на першому повітовому вічі в місті Долині... Якими тоді були слова, думки, жести?' Яким було небо над головою: чистим, світлим, без жодної хмарини чи похмурим? Він говорив про важке життя народу, вимагав реформи спадкового права... Чи піднялися до висоти його помислів ті, хто слухав? І що змінилося сьогодні?..
...Нині важко повірити, що з Долини Іван Якович ішов пішки до Лолина, а потім і до села Велдіжа в Долинському районі. Саме в Лолині розквітло Франкове кохання до Ольги Рошкевич... Нині в селі є музей Франка та пам'ятник, тут щорічно з нагоди дня народження поета відбуваються чудові літературні свята, котрі впродовж кількох останніх років набули статусу обласних, а згодом стануть і всеукраїнськими. На жаль, сучасній молоді важко уявити той час, коли страждав і творив Франко. У Лолині письменник написав оповідання «Вугляр», «Леси шина челядь», «Два приятелі», деякі розділи повісті «Петрії і Довбущуки», вірш «Ґалаґан». У 1886-му році Франко видав збірник фольклорних творів, які зібрала Ольга Рошкевич, присвятив їй чимало віршів. Саме до Лолина летіли (до Ольги) щирі Франкові листи, які, помираючи, Ольга заповіла покласти їй під голову в домовину. В одному з листів до Ольги поет писав: «Ех, Олю, Олю! Життя моє зложено з паперу та всякої погані, а й любов, той єдиний цвіт - також переважно паперовий! Доки воно так буде? Чи, може, навсігди?».
Бував Іван Якович і в селах Шевченковому (Велдіж), Старому Мізуні, Тисові, Бубнищі Долинського району, в місті Болехові. Відвідав знамениті Скелі Довбуша біля с. Бубнила в Долинському районі, а в 1881 році написав вірші «Привіт» і «Бубнище», присвячені Скелям Довбуша.
У Болехові Франко бував досить часто у 1884 - 1888 рр., підтримував зв'язки з письменницею Н. Кобринською.
Осягати Франка - це постійно вчитися в нього, але насамперед досконало знати його творчість, яка живила не одне покоління читачів.
Надія ДИЧКА
Член НСПУ
м. Долина