Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ПРОЙШЛИ СТЕЖКАМИ, ДЕ ХОДИВ ФРАНКО



Наприкінці серпня Івано-Франківщина широко відзначала 145-річчя від дня народження Івана Яковича Франка, У центрі Верховини, яка у ці дні живе останніми приготуваннями до вересневого XI Всесвітнього фестивалю гуцулів, урочистості до Франкових роковин розпочалися відкриттям пам'ятника Великому Каменяреві (автор - відомий львівський скульптор Я.Чайка). Його спорудженням фінансово опікувалася обласна організація Соціал-демократичноі партії (об'єднаної) .

Відкриваючи пам'ятник "титанові думки" Івану Франку, який стояв біля витоків національної соціал-демократичноі ідеї, заступник голови облдержадміністрації М В. Шкрібляк (секретар обкому СДПУ(о), сказав; "Сьогодні, як ніколи, нашій Вітчизні потрібні люди, як писав Франко, "повні любові до свого народу і здібні виявляти ту любов не потоками шумних фраз, а невтомною і тихою працею. Таких мужів потребує кожна нація і кожна історична доба, а вдвоє сильніше буде їх потребувати велика історична доба, коли всій нашій Україні перший раз у її історичнім житті всміхнеться хоч трохи громадянська і політична свобода".

Та Іван Франко писав і таке: "Я переконаний, що економічний стан народу, це головна підстава цілого його життя, розвою, поступу. Коли стан економічний плохий, то говорити про поступ і науку пуста балачка".

- І все ж, пам'ятаймо,- зауважив Микола Шкрібляк, - вільна, багата і процвітаюча Україна непотрібна і невигідна нікому, окрім тільки нас самих. І збудувати таку державу на своїй землі у серці Європи можемо тільки ми самі, спільно. Не дозволяючи ніколи і нікому сіяти розбрат між нами. Фундамент нашої вимріяної Франком незалежності можуть зцементувати лише наша єдність, наша солідарність і наша злагода.

Із 40-а творчих літ 12 щоліта Франко залюбки проводив разом зі своїми друзями і однодумцями "у красній місцині"-гуцульському краї над Черемошем.

Виходячи з цього, голова райдержадміністрації П. М. Пониполяк на відкритті-освяченні пам'ятника повідомив про спільну ініціативу активістів - соціал-демократів-об'єднаних Верховинського, Косівського, Коломийського районів та Івано-Франківська - повторити на бричках маршрут, Каменяра. Тоді ж, від пам'ятника четвірка кінних карет під державним прапором України і символікою СДПУ(о) вирушила із гуцульської столиці у напрямку Криворівні-Косова-Коломиї-Івано-Франківська. Керівником цієї експедиції був директор філії Гуцульщини Українського інституту народознавства П. В. Шкрібляк.

А на багатолюдному співочому полі у Верховині творився чудовий концерт.

Відомий у Європі колектив камерного оркестру Наrmonia Nobile (концертмейстр - заслужена артистка України Н. Мандрика) під керуванням заслуженого артиста України Олега Ґерети виконував "Прелюд пам'яті Поета" Якова Степового, заключну частину "Духовного концерту" Дмитра Бортнянського, інші твори. Пісня "Червона калина" на слова І. Франка (музика Б. Янівського) прекрасно звучала у виконанні дипломанта міжнародних конкурсів, соліста обласної філармонії Олександра Семчука і молодої талановитої співачки, цьогорічної випускниці музично-педагогічного факультету Прикарпатського університету Зоряни Мерінової. Монологи Івана Франка зворушливо читав заслужений артист України Роман Іваницький, директор обласного музично-драматичного театру ім. І. Франка. Збирали оплески верховинців у той день і народні артисти України Михайло Кривень, Богдан Сташків - організатор цього концерту, що  відбувся за сприяння обласної організації СДПУ(о).

Недільного ранку біля пам'ятника І. Франку в Криворівні, де, як писав Сергій Плачинда, "він черпав силу духу і де лишилась печать його духу", також звучала висока духовна музика, чудові пісні на слова Івана Яковича. На березі стрімкого водоспаду Гук, місці, де колись зупинявся на відпочинок подорожуючий до Криворівні та Жаб'є поет, учасників творчої мандрівки зустрічали хлібом-сіллю школярі.

У Косові до підніжжя пам'ятника І. Франку було покладено квіти. Опісля уся творча експедиція вирушила до Коломиї, де своїми виступами приєналась до місцевих Франкових урочистостей, які проводило на площі біля Ратуші міськрайонне товариство "Просвіта" ім.Т. Шевченка. Коломияни тепло вітали учасників мандрівки "Стежками Франка".

27 серпня, в день народження І. Франка; караван возів фінішував в Івано-Франківську, долучившись до основних урочистостей на честь поетових роковин.

Гостями офісу обласної організації СДПУ(о) в день відзначення 145-річчя від дня народження І. Франка були разом зі своїми батьками семеро юних іванофранківців - ровесників Незалежності.

Із днем народження, що співпав з днем народження держави, ювілеєм І. Франка, їх тепло привітала лауреат державної премії ім. Т. Шевченка художня майстриня Ганна Василащук. Від міської організації СДПУ(о) іменинники отримали солодкі подарунки і книжки.

 

Оновлено 24-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка