Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ІВАН ФРАНКО – У ТВОРЧОСТІ УКРАЇНСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ



27 серпня - 152-і роковини з Дня народження Великого Каменяра

"Життя коротке, та безмежна штука і незглибиме творче ремесло" (Іван Франко)... Ця геніальна за своїм змістом поетична формула розкриває нам гармонію життя, мистецтва, творчості. Кожному, хто хоче заглянути у світ Івана Франка, ознайомитися з біографією замало. Франко - це велет філософської думки, поет, письменник, борець, естет. Це та постать в українській літературі, до якої звернені погляди вже не одного покоління.

У середині 20-х років минулого століття за створення галереї графічних портретів великого Каменяра береться художник Василь Касіян. Творчість Франка йому особливо близька і дорога; до образу чудового письменника-революціонера художник звертався неодноразово, створивши серію робіт, як портретист, плакатник, ілюстратор.

У далекому 1925-1926 рр., навчаючись і працюючи в Празькій Академії мистецтв, Василь Касіян створює два портрети Івана Франка: один - у техніці гравюра на дереві, інший-офорт.

До образу улюбленого поета Касіян підходить у своїх повоєнних творах. В 1946 році він створює в офорті серію портретів українських письменників: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки. У цих роботах і, зокрема, у портреті Франка художник підкреслює активне, вольове начало.

Влітку 1948-го у видавництві "Радянська школа" у світ виходить повість Івана Франка "Борислав сміється" з чотирма ілюстраціями Касіяна.

Образ Івана Франка для Василя Касіяна глибою значущий: "Сила письменницького слова повинна переходити в мистецький твір - і тоді цей твір здобуває подвійну міць. Мене, як художника, найбільше кликали саме такі твори літератури, в яких, жив дух волелюбності українців" (В. Касіян "Автопортрет").

Серед плеяди живописців свою лепту в створення портретів вніс Іван Труш, який з Іваном Франком мав добре знайомство за життя. Цією дружбою пишався Франко і високо цінував його як художника: "Труш... се чоловік серйозний, що ненастанно працює над собою, пристрасно шукає краси і правди, і силкується розширити обсяг своєї душі".

Вперше І. Труш виконав портрет Каменяра у 1897 році.

Також серед знайомих І. Франка був художник Фотій Красицький. Його пензлю належать два портрети письменника: 1909 року і другий, який розпочав 1914 року, в період недуги Франка, а закінчив у 1940-му.

У числі цікавих портретів Івана Франка й ліногравюра львівської художниці Олени Кульчицької. У1940-1941 роках Кульчицька створює цілу серію акварелей: "Малий Франко слухає пісні матері" та ін.

Багата, безцінна Франкіана живопису з роками поповнюється новими творчими роботами, образ Каменяра дієвий незалежно від часу: революційні мотиви, ніжна лірика і глибоко-філософський "Мойсей" - це дух правди.

 

Оновлено 25-11-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка