ЕЛЕМЕНТИ СЮРРЕАЛІЗМУ В ХУДОЖНІЙ ТВОРЧОСТІ ІВАНА ФРАНКА
Предметом статті є аналіз особливостей творчого методу Івана Франка. З'ясовуються психологічні детермінанти і значущість Франкового звернення до поетики сюрреалізму.
Ключові поняття: літературний напрям, творчий метод, поетика, сюрреалізм.
На зламі ХІХ-ХХ ст. відбувається зміна раціонального напряму в філософії на ірраціональний. "Людина - це симфонія ірраціонального, - писав у програмній статті "Модернізм" Харі Мартинсон, - з її ірраціональної суті походить її гуманізм, її велич і її ницість, її радість і її печаль. Абсолютно раціональним є лише звір" [1, с. 421].
Існує цілий ряд об'єктивних причин, чому людство на початку XX ст. перестало довіряти розуму та його символічному втіленню в ідеї Бога чи Прогресу. Це насамперед передчуття та наслідки воєн і революцій. Після буремних подій початку XX ст. (Перша світова війна, розпад Австро-Угорської імперії, революції в Росії), після стількох жертв, покладених на вівтар абстрактних світлих ідеалів, у світовій історії вже вкотре настав період втрачених ілюзій. І знову людство відчуло себе ошуканим. "Війна, революція в Росії та біди всього світу здаються мені повінню зла, - писав Ф. Кафка. - Війна відчинила шлюзи хаосу" [2, с. А].
І. Франко, якщо й не був свідком усіх зазначених політичних подій, то принаймні жив в атмосфері їх передчуття. Як відомо, теза про абсурдність, хаос людського існування у світі є центральною в модерністському світовідчутті. Відображення проблеми абсурдності буття віднаходить М. Зубрицька в поемі І. Франка "Мойсей" [3, с. 110-115]. Справді, відчуття абсурдності від споглядання деяких сторін об'єктивної дійсності було знайомим і українському письменникові, але, мабуть, не варто абсолютизувати цю особливість Франкового світосприйняття, оскільки, на відміну від модерністів, Каменяр з притаманними йому оптимізмом та максималізмом прагнув до постійного раціонального вдосконалення самої людини та середовиша, що її оточує.
Ірраціоналізм у філософські думці початку XX ст. репрезентують такі фундаментальні для сюрреалістичної доктрини течії, як інтуїтивізм А. Берґсона, теорія психоаналізу З. Фройда, вчення про домінуючу роль фантазії та випадкового у мистецтві В. Дільтея.
Франко завжди з величезною повагою ставився до «раціо» не лише у процесі пізнання дійсності, а й у художній творчості. Проте він усвідомлював, що "враження, засипані в нижній свідомості, найлегше виходять на верх тоді, коли верства верхньої свідомості - щезне чи то хвилево, у сні, чи назавжди, в тяжкій хворобі" [4, с. 62].
Франкознавці намагалися і намагаються проникнути в таємниці творчої лабораторії письменника через "чорні ходи" ірраціонального, що ведуть до підвалин його підсвідомості. Франко, як і кожна творча особистість, наділений неабиякою фантазією та уявою. Вони й ставали джерелами підсвідомих інстинктивних імпульсів, що знаходили своє сублімоване втілення у творах. Ці імпульси підсилювалися у період загострення хвороби письменника, коли межа між свідомістю та підсвідомістю зникала. Гарячковий стан психіки, ілюзії, візії, галюцинації - все те, що з сюрреалістів вважалося "джерелами задоволення, якими зовсім не варто нехтувати" [5, с. 41], - для Франка було фатумом, "невідступною зморою", джерелом нестерпного фізичного та душевного болю. Франко мимоволі жив у світі ірреальних образів, проникнути до нього деякі сюрреалісти намагалися, використовуючи штучні засоби - медитацію, сон, алкоголь, наркотики. Складається враження, що "пишні духи ідеалізму", що з ними все свідоме життя боровся Франко - позитивіст, раціоналіст, реаліст, - часом спромагалися помститися своєму тиранові, вириваючись на волю із темниці підсвідомого і матеріалізуючись на сторінках художніх творів письменника. Навіть у добу соцреалізму неможливо було зігнорувати присутність ірреальних вкраплень у творчості Франка. Наприклад, І. Стебун зазначає: "Коли свідомість мовчить, із закамарків пам'яті виповзають ті враження, що елементи сюрреалізму в художній творчості Івана Франка відбилися в ній, не створивши зв'язаного логічного ланцюга. Виникають дивовижні химери снів... Підсвідоме, що виникло з потаємних глибин психіки, може бути то першим імпульсом для розвитку мислі (сон Ангаровича, Владка), то несподіваним і яскравим доповненням до попереднього її розвитку (сон Германа Гольд-кремера, Рафаловича)" [6, с. 119].
Р. Піхманець пише про образ загадкового потопленика у філософському оповіданні "Терен у нозі", що це, за логікою Юнга, "наповнені індивідуальним досвідом архетипні форми ''колективного безсвідомого" еруптують на поверхню свої внутрішні поклади, вивергають "гарячу магму" з підспудних надр" [7, с. 316]. На думку дослідника, "образ криваво-червоного ока, що наводить жах на пана Суботу з повісті "Великий шум", ...джерелами сягає збурено-роз'ятреної психіки героя" [8, с. 316].
Характерною рисою мистецтва модернізму є абсолютизація якогось одного прийому чи засобу художнього зображення і на цій основі створення певної художньої школи. У Джойса це "потік свідомості", у Кафки - поетика сновидінь. Франко використовує ірреальні вкраплення в художніх творах не як самоціль, а поліфункціонально. Наприклад, описи сновидінь можуть характеризувати психологічний стан героя (сни о. Нестора, п. Олімпії в "Основах суспільності", Ангаровича в "Для домашнього огнища", Рафаловича в "Перехресних стежках", Владка в "Лелі і Полелі"), нести символічне значення (сни Германа Гольдкремера в "Боа сonstrictor", Ангаровича в "Для домашнього огнища"), а також брати участь у сюжетотворенні, виконуючи функцію антиципації. Остання, за визначенням І. Качуровського, це "своєрідний мистецький "завдаток" - коротка підказка: що має статися далі" [9, с. 468]. Роль віщування, передбачування, натяку на подальші події виконують у художніх творах Франка описи сновидінь (сни Рафаловича в "Перехресних стежках", Владка в "Лелі і Полелі") або візій (марення Регіни в "Перехресних стежках"). І. Денисюк називає містичний епізод з викіпанням молока без вогню в новелі Франка "Неначе сон" сюрреалістичним і пише, що цей мотив виконує у творі роль своєрідного фольклоризму - "так званого чудесного показщика, який виступає у народних казках" [10, с. 107-108].
В ірреальних епізодах сюрреалістичні елементи гармонійно переплітаються з елементами інших літературних напрямів. Поєднання з елементами натуралізму утворює вибухову суміш щодо свого впливу на реципієнта. Повним експресії та драстичних деталей є, наприклад, сон Владка в "Лелі і Полелі":
" - Снився мені брат Начко, - сказав із якимось жалем у голосі Владко, - і такий чорний, такий чорний, мов земля. Стояв переді мною німий, із стуленими вустами, з нерухомими скляними очима - страшний. А в тих очах застиг вираз такого болю, такої скарги, такого невимовного докору, що мене всього аж дрож пройняв" [11, с. 462].
І. Денисюк зазначає, що "завдання модерністських творів - викликати струс, шок, імпресію, почуття новизни, незвичайності, зміни. Не має значення, що гарне, а що огидне. Саме огидне часто може викликати бажаний ефект разючої модерністичної диспропорції і шоку" [12, с, 180].
В іншій праці науковець вживає термін "сюрреалістичний шок" вже як стале словосполучення [13, с. 12].
Деякі епізоди в художніх творах І. Франка здатні епатувати читача завдяки резонуванню в них елементів сюрреалізму, експресіонізму та натуралізму. Приклад - марення Регіни у "Перехресних стежках":
"...В її уяві мигають відірвані образи, мов обривки різнобарвної матерії, кидані шаленими вихрами. Блискучий камінець на сонячній вершині - Євгенієве лице, молоде, свіже, як було тоді, коли обоє йшли вулицею зі школи фортеп'янової гри... туркіт фіакрів... лице тітки... воно більшає, наближається, робиться страшенною гнилою машкарою, розхиляє гнилі уста, показує чорні щербаті зуби і сточений червами язик І бубнить прокляті слова:
- Най вас Бог благословить! Най вас Бог благословить!" [14, с. 433].
Ще одна характерна риса сюрреалістичного мистецтва - хаотичність і безлад у композиційній структурі, образній системі. Дуже часто безлад створюється штучно, і тоді сюрреалістичний художній твір стає схожим на фарс. Теоретики літератури вважають, що сюрреалізм успішно застосовує "техніку" фарсу: прискорення дії, повтори, нагромадження випадковостей, синхронні рухи кількох персонажів тощо. І не дивно, адже схема фарсу - порушення порядку - хаос - відновлення порядку. Сміх і страх у фарсі - сусіди. Реципієнт замислюється: "А що, якщо норма - лише ілюзія, і світом править хаос?" [15, с. 54]. Аналізуючи особливості творчого методу Кафки, дослідники відзначають тяжіння письменника до всього тривіального, до сфери побуту, до трагедій, котрі настільки дрібні й абсурдні, що при всій своїй відчайдушності загрожують перетворитися у фарс [16, с. 5]. І хоч зазначена вище манера загалом не є характерною для творчості Франка, все ж і в українського письменника є твір, показовий в аспекті абсолютизації сюжетного й образного безладу в ньому. Маємо на увазі новелу І. Франка "Син Остапа".
У природі, мабуть, не існує твору, що його беззастережно можна було б віднести до якогось одного літературного напряму чи стилю. Ми можемо лише говорити про домінування того чи іншого літературного напряму в тому чи іншому творі письменника. Щодо новели "Син Остапа", то її ідейно-естетичною домінантою, на наш погляд, є поетика сюрреалізму. Від творів того-таки Кафки "Син Остапа" відрізняється хіба що декоративною реалістичною "рамкою" (український письменник, на відміну від свого австрійського колеги, вважав за потрібне з'ясувати наприкінці твору, що всі описані в ньому події - це лише переказ сновидіння» і аж ніяк не самодостатній ірраціональний "демарш").
Абсолютизація хаосу в повісті полягає в динамічному перебігові подій, калейдоскопічному нагромадженні образів, мішанині комічних та незрозумілих ситуацій. Ось як описує Франко дивну поведінку свого героя в дирекції поліції:
"...Він у страшнім болю кидався і ревів, та гатив поліціянтів іззаду кулаками, та микав їм з лютості волосся цілими жмутами, дер їх нігтями, поки зовсім не окровавив їх. Та вони геройськи витерпіли біль і не пустили його з рук аж біля входу директорської канцелярії. І тут нараз яка ж зміна! Замість шаленого крикуна просто хлопчик-душка. Мов малпочка, сердечно регочучись, він поскакав по канцелярії та й гиц на коліна до старого директора. Обхопив за голову та й став, сміючись, цілувати його лице і колючу бороду" [17, с. 325].
"Син Остапа" - значною мірою експериментальний твір для самого Франка. Інакше як пояснити, що визнаний майстер сюжетної інтриги зберіг залишки фабули в новелі лише у згадуваному вже реалістичному обрамленні?! До того ж, ймовірно, що реверанс у бік реалістичного мистецтва зумовлений не суто естетичними потребами, а необхідністю забезпечити "алібі" «перед можливими звинуваченнями у модернізмі.
Ми не випадково найбільше уваги надали аналізові новели Франка "Син Остапа", оскільки вважаємо, що із усієї творчої спадщини письменника вона найближче стоїть до сюрреалістичного напряму в мистецтві. Але, крім неї, у Франка є ще цілий ряд інших художніх творів, що їх поетика є близькою до сюрреалістичної.
Про чудову новелу І. Франка "Неначе сон" ("останній спалах великого таланту перед його затьмаренням - хворобою письменника"). І. Денисюк пише, що це "маленький шедевр суворого наукового реаліста несподівано оригінальний своєрідним поклоном автора новим богам літературним - модерністичним" [18, с. 104]. На думку науковця, "сюрреалізм Франкової новели спирався на сюрреалізм народної казки, на її фантастику, умовність і символіку", а "літературно-фольклорний символізм і сюрреалізм були притаманні також іншим творам Франка останнього періоду його творчості ("Син Остапа", "Терен у нозі", "Як Юра Шикманюк брів Черемош" та ін.)" [19, с. НІ].
У "Галицьких образках" І. Франко розпочинає працю над однією з найкращих сторінок своєї творчості - оповіданнями про дітей ("Малий Мирон", "Оловець", "Schonschreiben"). У деяких із них докладність, з якою описано фрагменти свідомості головного героя, нагадує натуралістичну техніку письма. В оповіданнях "Малий Мирон" та "Під оборогом" автор використовує прийоми "потоку свідомості" та "внутрішнього діалогу" для того, щоб якнайповніше розкрити багатий внутрішній світ дивакуватої дитини. Згодом ці прийоми "запатентували" як власні винаходи модерністи. Сюрреалісти активно застосовували їх у власній творчості, прагнучи досягти "психічного автоматизму" або працювати "під диктовку думки". Л. Ґінзбурґ зазначає: "Для сюрреалізму, для "нового роману", для поетики абсурду характерним є особливий інтерес до внутрішнього мовлення. Внутрішнє мовлення ближче до несвідомого, до туманного стану душі" [20, с. 208].
Росіяни вже довели (якщо й не цілому світові, то бодай собі), що прийом "потоку свідомості" зародився у надрах реалістичного мистецтва і що задовго до модерністів цей прийом застосовували Л. Толстой і Ф. Достоєвський. Були спроби і у вітчизняному літературознавстві довести, що модерністи - не піонери у використанні "потоку свідомості". І. Денисюк зазначає у творах Франка "На роботі" та "Вівчар", "новітні форми оповіді" такі, як "потік свідомості" або "односторонній діалог", і підкреслює, що ці прийоми "сягають вже у вік двадцятий з характерними для нього формами викладу в Дж. Джойса і А. Камю" [21, с. 63-64]. Вироблена натуралістами техніка детального копіювання "шматків життя" через перехідний імпресіоністичний етап точної фіксації вражень від "шматків життя" перетворюється у модернізмі XX століття загалом і в сюрреалізмі зокрема у техніку копіювання "шматків потоку свідомості".
Сюрреалістичні експерименти І. Франка не були поодинокими в українському літературному процесі. І. Денисюк, досліджуючи сюрреалістичні тенденції в новелі М. Яцківа "Дівчина на чорнім коні", зазначає: "Тут автор зачіпає сферу підсвідомого в людині, будуючи свій твір за принципом сновидінь і галюцинацій - картини, образи, видіння змонтовані без причинно-наслідкового зв'язку і вражають читача саме своєю ірреальністю" [22, с. 12]. Існування сюрреалістичних тенденцій у західноукраїнській поезії 20-30 років досліджує М. Ільницький [23, с. 25-32].
І на останок зазначимо: делікатність теми "Франко і сюрреалізм", що вписується у контекст ширшого дослідження - "Франко і модернізм", примушує зробити декілька застережень.
По-перше, вживаючи термін "сюрреалізм", маємо на увазі не чітко сформульовану ідейно-естетичну доктрину, що остаточно скристалізувалася в Європі вже після смерті письменника ("Перший маніфест сюрреалізму" датований 1924 роком), а прийоми й засоби художнього зображення, ідейно-естетичні настанови у творчості Франка, що читаються потенційно в руслі європейського сюрреалізму.
По-друге, йдеться не про місце Франка в європейському сюрреалізмі, а про місце сюрреалістичних тенденцій у творчому методі Франка.
По-третє, пафос нашого дослідження спрямований не на зворушливе зображення франкового "причастя" до світового сюрреалізму, а на з'ясування того факту, що у власних естетичних пошуках письменник часом випереджав розвиток світового літературного процесу.
Модерністи, що їх стереотипно вважають принциповими "ворогами" будь-яких традицій у мистецтві, були не такими вже й радикальними новаторами у своїх творчих пошуках. Оригінальність і революційність у них з'являлася переважно на рівні абсолютизації окремих прийомів і засобів художнього зображення, тих самих, що їх вони могли успадкувати (!), в тому числі і в міфічного "ворога" модернізму - Івана Франка.
Література
1. Называть вещи своими именами: Прогр. выступления мастеров запад.-европ. лит. XX в. / Сост., предисл,, общ. ред. Л.Г. Андреева. - Москва, 1986. - 640 с.
2. Кафка Ф. Замок: Роман, Новеллы и притчи; Письмо отцу; Письма Милене/ Авт. предисл. Д. Затонский. - Москва, 1991. -576 с.
3. Зубрицька М. Смисл і абсурдність буття у поемі І. Франка «Мойсей»//Сучасність. - 1993. - №2. - С. 110-115.
4. Франко І. Збірник творів: У 50 т. - Київ, 1978.
5. Називать вещи своими именами: Прогр. выступления мастеров запад.-европ. лит. XX в. / Сост., предисл., общ. ред. П. Г.Андреева. - Москва, 1936.-640 с.
6. Стебун І. Питання реалізму в естетиці Івана Франка. - Київ, 1958. - 315с.
7. Піхманець Р. Психологічні концепції Івана Франка у світлі новітніх наукових відкриттів// Іван Франко - письменник, мислитель, громадянин: Матеріали міжнар. наук. конф. - Львів, 1998. - С 311-319.
8. Піхманець Р. Вказ. праця.
9. Качуровський І. Антиципація як архітектонічний засіб // Symbolae in honorem Volodymyri Lani. - Munchen. - 1983. - С. 468-478.
10. Денисюк І. Казковий чудесний покажчик у новелі Франка "Неначе сон"// Вісник Львівського університету. Серія філологічна. - 1999. - Вип. 27. Українська фольклористика. - 294. - С. 104-111.
11. Франко І. Збірник творів. У 50 т. - Київ, 1978. - Т. 17.
12. Денисюк І. Розвиток української малої прози XIX - початку XX століття. -Київ, 1981. - 214 с.
13. Денисюк І. Вступна стаття // Українська новелістика кінця XIX - початку XX ст.: Оповідання. Новели. Фрагментарні форми (ескізи, етюди, нариси, образки, поезії в прозі). - Київ, 1989. - С. 5-26.
14. Франко І. Збірник творів: У 50 т. - Київ, 1978. - Т. 20.
15. Реферативний журнал. Общественные науки за рубежом // Литературоведение. - Москва, 1990. - № 5.
16. Кафка Ф. Вказ. праця.
17. Франко І. Збірник творів: У 50 т. - Київ, 1978. - Т. 22.
18. Денисюк І. Казковий чудесний покажчик у новелі Франка "Неначе сон"// Вісник Львівського університету. Серія філологічна. - 1999. - Вип. 27. Українська фольклористика. - 294.
19. Там само.
20. Гинзбург Л. О литературном герое. - Ленинград, 1979. - 221 с.
21. Денисюк І. Розвиток української малої прози XIX - початку XX століття. - Київ, 1981. - 214 с.
22. Вступна стаття // Українська новелістика кінця ХІХ - початку XX ст.: Оповідання. Новели. Фрагментарні форми (ескізи, етюди, нариси, образки, поезії в прозі). - Київ, 1989.
23. Ільницький М. Західноукраїнська поезія 20-30-х років у зоні авангардизму // Українське літературознавство. - Львів, 1993. - Вип. 57. - С. 25-32.
The paper studies the peculiarities of the creative method of the writer and psychologinal determinants of Ivan Franko's reference to the poetics of the surrealism.
Key words : literary trend, creative method, poetics, surrealism.
Голод Р. Елементи сюрреалізму в художній творчості Івана Франка / Р. Голод // Мандрівець. - 2005. - № 5. - С. 50-53.