ЦІЛКОМ НЕВІДОМЕ…
На початку липня 1960 року до Львівського літературно-меморіального музею Івана Франка, директором якого на той час була Марія Семенівна Кіх, прийшов чоловік і запропонував купити в нього документи, що стосуються навчання Івана Франка в так званій нормальній школі отців Василіан у Дрогобичі. На той час вважалось, що такі документи були втрачені після закриття монастиря, а тому про навчання Івана Франка у цій початковій школі не було відомо зовсім нічого, крім скупих спогадів самого письменника. Виявилось, що це були два зшитки класних журналів учнів цієї школи у 1863 - 1867 роках та в 1867 - 1871 році. Чоловіком, який приніс документи, був Данило Петрович Кінаш, мешканець села Стрільбичі Старосамбірського району Львівської області. Разом з тими двома журналами він приніс також дві печатки цієї школи, одна з яких мала напис польською мовою, а друга німецькою. Печаткою з німецькою мовою користувались в школі до 1868 року, коли вона була навчальною. Відтак її замінила польська і довелося відразу змінити печатку. Д. Кінаш пояснював, що ці речі він просто знайшов на вулиці, бо якраз пожежники очищали горище будинку, в якому колись була нормальна школа, і весь непотріб викинули на вулицю, маючи твердий намір його спалити. Він трохи знав німецьку та польську мови і, перегортаючи сторінки каталогу, побачив прізвище Івана Франка, тож став уважніше приглядатись до викинених речей. Одне слово, ці каталоги нормальної школи отців Василіан і дві печатки він забрав з собою, а відтак приніс продати Львівському музеєві Івана Франка. Речі ці були закуплені «обласною закупочно-експертною комісією» 25 липня 1960 року. За каталоги Д. Кінашу було заплачено по 140 карбованців за кожний зшиток, а за печатки по десять карбованців. Закуплені речі були записані в інвентарну книгу музею під номерами 18 - 21, а відтак перенесені в нову інвентарну книгу і записані 3-4 травня 1962 року відповідно під номерами 204 - 207. Їх номери у книзі надходжень були 797 - 800. Для читача ці номери запису нічого, звичайно, не кажуть, але варто зазначити, що на цей час це було неабияке надбання музею і ніхто ні з працівників музею, ні з членів отієї «закупочно-експертної комісії» не поцікавився, куди поділися інші документи школи, яка протягом багатьох десятиліть, аж до Першої світової війни була, образно кажучи, кузнею інтелігенції німецького, польського, єврейського та українського народів та що вона містила дуже багато біографічних даних багатьох видатних діячів цих народів. Доля решти документів так і до сьогодні невідома.
Так само невідомо яким чином потрапили до тодішнього Дрогобицького обласного краєзнавчого музею протоколи екзаменів зрілості випускників Дрогобицької гімназії за 1868 -1886 роки, серед, яких був і протокол екзаменів, які складав Іван Франко 1875 року. Цей журнал був переданий до Львівського літературно-меморіального музею і в книзі надходжень отримав номер 762, а при переінвентаризації - № 208. Жодних пояснюючих записів щодо даного документу не зафіксовано. Про долю решти протоколів також нічого не відомо. Невідомо - бо, як виявилось, нікого це не цікавило. Куди поділась уся документація Дрогобицької гімназії в науковій літературі не було жодної згадки. Таким чином з поля зору дослідників та біографів Івана Франка повністю випадали документи навчання Івана Франка в гімназії, це було тим більш прикро, що за цей період не збереглись і друковані звіти дирекції гімназії, з яких можна було б дізнатися, які учні вчилися разом з Іваном Франком, які предмети вивчались у кожному класі, які вчителі викладали ці предмети, програму занять, хроніку подій протягом року, нові надбання бібліотеки для учнів та вчителів, зміни у вчительському та учнівському складах, дані про підручники, з яких навчались учні, а також найважливіші розпорядження Крайової шкільної ради, яка опікувалась гімназіями. Такі звіти почали регулярно виходити тільки після 1875 року, тобто вже тоді, коли Іван Франко закінчив гімназію. Зрозуміло, що велику інформацію про випускний клас Івана Франка давали протоколи екзаменів, які були в музею. Дані про вчителів, розклади занять, програми занять можна було взнати із документів Крайової шкільної ради, які зберігаються у Центральному державному історичному архіві України у Львові.
Все, що стосувалось навчання Івана Франка у Дрогобицькій гімназії, було використано у книзі Р. Горака та Я. Гнатіва «Іван Франко. Книга третя. Гімназія», яка вийшла у Львові 2002 року. Серед документів, які були використані, не було найважливіших - класних журналів гімназії того періоду, коли вчився Іван Франко. Вони вважались втраченими. В них повинні були вміститися біографічні дані про кожного учня, тобто дати та місце їх народження, дані про батьків та опікунів, адреса, за якою живе учень, його дисципліна, оцінки з предметів, а також дані про вчителів, які викладали в тому чи іншому класах певні предмети. В такому каталозі обов'язкова мусила фіксуватись думка вчителів про поведінку та успіхи в навчанні учнів, інформація, хто був у тому чи іншому класі господарем класу (класним керівником), кількість пропущених годин, локація учня серед інших учнів, дані про стипендію, головні покарання, а також класний керівник мусив у старших класах вказати, яким бачить майбутнє учня.
Після довгих пошуків вдалось встановити, ніби такі документи колись-хтось бачив у Самбірському архіві, бо Самбір колись був окружним центром, до округу якого належав і Дрогобич, і, звичайно, що такі документи мали зберігатись у його архіві, який був започаткований ще за австрійських часів, тобто ще до Першої світової війни. Діяв цей архів і в польські окупаційні часи, а також в радянські часи, однак його було в шістдесяті роки ліквідовано, а всі справи передано в Державний архів Львівської області (ДАЛО). Після довготривалого впорядкування одержаних справ, врешті, були складені відповідні документи, і матеріали колишнього Самбірського архіву стали доступними для дослідників. Там справді виявились документи гімназій, в тому числі й каталоги, однак в описах ніде не значилась наявність каталогів Дрогобицької гімназії імені Франца-Йосифа, в якій навчався Іван Франко.
Аби не втомлювати увагу читачів, зазначимо, що ці документи з невідомих причин були занесені до документів Дрогобицької гімназії королеви Ядвіги... Гімназія ця справді існувала після окупації західноукраїнських земель Польщею і справді перебувала в цьому будинку, в якому також містилась Дрогобицька гімназія імені Франца-Йосифа. Проте нікому з дослідників не спало на думку шукати документи цієї гімназії серед архіву гімназії королеви Ядвіги...
Вони випадково були виявлені у травні 2007 року і експоновані на виставці у Львівському літературно-меморіальному музею Івана Франка у рамках «Днів пам'яті Івана Франка». Виставка називалась «Скарби»... Тепер стало відомо те, що більше сотні років було недоступне для дослідників.
ПЕРШИЙ КЛАС
Вступив Іван Франко до Дрогобицької гімназії 1867 року відразу після закінчення четвертого класу Дрогобицької нормальної школи отців Василіан. 1867 року за Австро-Угорською конституцією Галичина, як «Королівство Галіції і Льодомерії», отримувала статус своєрідного самоврядування. Скасовувалась німецька мова як навчальна, а замість неї вводилась польська. Окрім того, заборонялось і тілесне покарання дітей у школах, тобто відмінялись різки. Правда, для нового 1867/1868 навчального року ще не встигли видрукувати нові класні журнали польською мовою, а тому довелось послуговуватись тими, що були, тобто німецькою мовою з готичним шрифтом. Окрім того, вчителі вважали за потрібне також писати не польською мовою, а німецькою готикою. У фондах ДАЛО класний журнал першого класу 1867//1868 навчального року зберігається у фонді Р - 1262, опис 11, справа 10. Згідно з цим каталогом, наприкінці року в класі був 51 учень, з яких 45 були публічними та один приватист. Публічними учнями були ті, хто вчащав до школи кожного дня, а приватистами вважались учні, які не ходили до школи, а з дозволу Крайової шкільної ради складали наприкінці кожного півріччя екзамени з потрібних предметів.
За національністю поляками був 21 учень, 24 - русинами і не було жодного німця. За віросповіданням римо-католиків було 17, греко-католиків - 25, євангелістів - двоє та Мойсеєвого віросповідання - один учень. 24 учнів було звільнено від оплати за навчання, 21 учень за навчання платив. На гімнастику ходило п'ятнадцять учнів, ніхто не мав стипендії, на спів не записався ніхто.
Тим, кому виповнилось 10 років, тобто народжених 1858 року, був один учень, 11 років, тобто народжених 1857 року, було дев'ятеро учнів, дванадцять років (1856 р. н.) - 12 учнів. До останніх належав і Іван Франко. Молодших за нього було десятеро учнів. Решта були старшими. 13 років (1855 р. н.) мало 12 учнів. 14 років, тобто народжених 1854 року, було п'ятеро. Чотири учні мали п'ятнадцять років, тобто були 1853 року народження.
Так виглядала статистика першого класу 1867/1868 навчального року.
Цього року, як і в минулі роки, основним предметом була релігія, яка серед інших стояла на першому місці. За нею у списку важливих предметів була латинська мова. Опісля йшла грецька мова, але її починали вивчати з п'ятого класу. За нею - німецька мова. Далі йшла дуже цікава графа у журналі. Посередині лінійки писалось слово «мова» по-німецьки. Згідно з цим тут мала стояти так звана крайова мова, або ж мова більшості. За законом ця мова вибиралась по тому, скільки дітей хочуть її вивчати. Зрозуміло, що в гімназії переважна кількість була українців, проте, основною мовою крайовою вважалась польська, хоча згідно із законом обидві мови були на рівних правах. Не дивно, отже, чому польська мова опинилась в цій графі. Далі йшла географія з історією, математика, натуральна історія (природознавство). Як необов'язковий предмет була русинська, тобто українська мова, після неї стояла французька, яку обирали лише ті учні, які хотіли мати реальну освіту. Для розвитку дитини ще була фізкультура, яка точніше нагадувала ігри на відкритому повітрі у шкільному садку, а також співи.
Учні атестувались двічі на рік - зимою, (зимовий семестр) та влітку (літній семестр). Класним керівником був вчитель Йозеф Островський.
Відкривав список учнів Іван Бачинський (там же, арк. 3), який народився 7 липня 1855 року в Дрогобичі. Був греко-католиком. Мешкав у батьків на Задвірнянськім передмісті. Його батько Стефан був дяком. Як в першому, так і в другому семестрі мав другий ступінь успішності, а в загальному списку успішності йшов під номером 38 у першому семестрі та під номером 34 у другому семестрі. На осінь мав «поправку» із географії», яку таки склав, про що й зазначено в каталозі. Влітку 1867 року він закінчив Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан, де вчився з Іваном Франком.
Під номером другим у списку учнів був Карло Бандрівський (арк. 4), який пізніше стане судовим опікуном хворого Івана Франка. Журнал повідомляє, що він народився 5 липня 1855 року в селі Ортиничах, був греко-католиком, батько його Йосиф був рільником. Як в першому, так і в другому півріччі був звільнений від оплати за навчання. У Дрогобичі мешкав на Лішнянському передмісті, № 79. В обох семестрах мав перший ступінь успішності, а в загальному списку успішності мав номер 28 у першому семестрі та 35 у другому. Так само дістав «поправку» з географії і мусив перескладати екзамен з цього предмету по канікулах. Склав. Від оплати за навчання був звільнений. З Іваном Франком закінчував 1867 року нормальну школу отців василіан у Дрогобичі.
Під третім номером значився Олександр Базилевич (там же, арк. 5), греко-католик, який народився 7 липня 1855 року в селі Тур'ї Великій. Його батько Теодор на той час був священиком в селі Баличах Зарічних, які ще звали Баличами Підгірними на Жидачівщині. Про нього відомо, що був 1820 року народження. 1846 року закінчив Львівську духовну семінарію із висвяченням у священичий стан. Відразу по закінченні отримав скерування у Баличі Зарічні, де працював до 1875 року, а відтак став парохом у Тисові Долинського деканату, де й помер 23 листопада 1886 року. Олександр Базилевич був відмінником навчання в обох семестрах. У першому в загальному списку успішності мав третє місце, а в другому - четверте. Це був новий учень у класі, Дрогобицької нормальної школи отців Василіан він не закінчував.
Четвертим номером у списку йшов Дмитро Білас (там же, арк. 6), який народився 7 листопада 1852 року в Трускавці, де його батько Іван був селянином. Вчився добре і в обох семестрах мав перший ступінь успішності і в першому семестрі у загальному списку йшов під номером 10, а в другому семестрі під номером три. Від оплати за навчання був звільнений. У Дрогобичі Дмитро Білас мешкав у кушніра Івана Бороди на Загродах, № 200.
В майбутньому Дмитро Білас стане бургомістром міста Трускавця і спричиниться до його розвою. Закінчував четвертий клас Дрогобицької нормальної школи отців Василіан разом з Іваном Франком.
П'ятим у списку учнів йшов Адольф Бродер (там же, арк. 7). Він був євангелістом, народився в Криниці 2 січня 1855 року. Його батько Яків був, як твердить журнал, власником землі, тобто дідичем. І в першому, і в другому семестрі Адольф Бродер був звільнений від плати за навчання. Мав перший ступінь успішності і серед тих, хто мав цей ступінь, перебував на 21 місці у першому семестрі, а в другому трохи підтягнувся і став 19-им. В Дрогобичі мешкав у селянина Миколи П'ясецького. В обох семестрах за навчання платив. З Іваном Франком закінчував нормальну школу отців Василіан у Дрогобичі.
Шостим у списку був Еміль Чермак (там же, арк. 8), римо-католицького віросповідання. Він народився 8 листопада 1857 року в містечку Янові. Його батько Едвард Чермак був повітовим старостою в Дрогобичі, а перед Першою світовою війною він буде радником Намісництва у Львові. Якщо досі в графі - як бачить класний керівник майбутнє свого учня - цей керівник переважно писав, що таке майбутнє невідоме, то у випадку з Емілем Чермаком вчитель написав, що в майбутньому бачить його військовим. За навчання син повітового старости платив, хоча вчився добре і серед тих, хто мав перший ступінь успішності, стояв на п'ятому місці у першому семестрі, а в другому навчання учня зіпсулося і він скотився на 13 місце. Він не закінчував Дрогобицької нормальної школи отців Василіан.
Під номером сім у списку значився Корнило Дністрянський (там же, арк. 9), який народився 29 червня 1855 року в селі Ричигові, де його батько Северин Дністрянський був священиком. Про батька із священичих шематизмів Перемиськоґо єпископства відомо, що був 1819 року народження, закінчив львівську духовну семінарію із висвяченням у 1845 році, відразу був скерований у село Болохівці біля Дрогобича, де перебував до 1854 року, а відтак перейшов до Ричигова, де працював до самої смерті 27 серпня 1906 року. За навчання Корнило Дністрянський платив, мешкав у вдови по міському уряднику Розалії Усікневич на Загородах під номером 27. Класний керівник передбачав, що Корнило буде священиком і хоч подальша доля Корнила Дністрянського невідома, однак згідно зі священичими довідниками, він священиком не став. В першому семестрі був з першим ступенем успішності і мав серед учнів вісімнадцяте місце, а в другому семестрі мав другий ступінь успішності і в загальному списку посідав 39 місце. Восени мусив перескладати географію та історію. Дрогобицької школи отців Василіан він не закінчував.
Восьмим у списку значився Юліан Доллер (там же, арк. 10). Був євангелістом. Народився у Надвірній 16 липня 1857 року, де його батько Йозеф був касиром. Вчився погано. Мав другий ступінь успішності і займав 36 місце в першому семестрі і 40 в другому серед усіх учнів. За навчання платив. По канікулах мусив перескладати географію у Ю. Турчинського. У Дрогобичі мешкав у Григорія Добринецького, колишнього урядника міста Дрогобича. Разом з Іваном Франком закінчував Дрогобицьку школу отців Василіан.
Дев'ятим у списку значився Юліан Драгокупіль (там же, арк. 11), родом зі Львова, де народився 12 листопада 1858 року. Був греко-католиком. Про його батька зазначено, що звали його Іван, але не зазначено професії. За навчання платив, вчився добре, мав перший ступінь успішності в обох семестрах і в загальному списку успішності займав 16 місце. При кінці шкільного року забрав свідоцтво і на наступний рік у дрогобицькій гімназії не вчився. Дрогобицької школи отців Василіан не закінчував.
Десятим у списку значився Микола Дунаєвський (там же, арк. 12), який народився 10 жовтня 1851 року у Теребовлі, де його батько Матвій був дяком. Класний керівник передбачав, що він буде священиком. Від плати за навчання був звільнений. Мешкав у Корнила Грушевського, мешканця Дрогобича. Вчився Микола Дунаєвський добре. У першому семестрі в першому ступені успішності був у списку десятим, а в другому семестрі - 15. Після закінчення першого класу забрав свідоцтво і перестав бути учнем Дрогобицької гімназії. Подальша доля його невідома. Він не закінчував Дрогобицької школи отців Василіан.
Іван Дідинський, що йшов під номером одинадцятим (там же, арк. 13) був греко-католиком і народився у Ясниці Сільній 20 серпня 1952 року. Він був сином Теодора де Мартиновича Дідинського. Однак провчився Іван Дідинський в гімназії дуже мало: захворів і покинув гімназію, як зазначає каталог, вже 19 грудня 1867 року. Він навчався з Іваном Франком у Дрогобицькій нормальній школі.
Дванадцятим номером у каталозі дрогобицької гімназії у першому класі 1867/1868 навчального року був Іван Франко (там же, арк. 14), про якого зазначено, що народився в Нагуєвичах 27 липня 1856 року. Потім класний керівник місяць виправив на серпень і розписався в тому, що це саме він виправив помилку. У графі про те, хто є батьком чи опікуном учня, зазначено, що Іван Франко сирота, а його опікуном є вітчим Грегор Гавриляк. Прізвища Гавриляк на Гаврилик вже не було виправлено. Зазначено, що був Іван Франко греко-католиком. Від оплати за навчання він був звільнений, згідно з рішенням дирекції під номером 1839 за 1867 рік. Мешкав Іван Франко на той час у Кравця Івана Гутовича в Дрогобичі. Конкретної адреси не вказувалось. В графі, де зазначалось, яке класний керівник передбачає майбутнє свого вихованця, вказано, що це майбутнє ще не визначене. В обох семестрах поведінка учня визначена як гідна похвали, тобто писалося «Obyczaje - chwalebne». Пильність визначена словом - витривала. Далі йшли оцінки, тобто поступи в науці. Ті поступи в другому семестрі у Івана Франка були відмінні (celujacy) у релігії, латинській, руській, німецькій мові, а також з географії та історії та природничих наук. Поступ у польській мові був визнаний як chwalebne, а каліграфія задовільною. Зовнішня форма опрацювань домашніх завдань визнана чистою, а кількість пропущених годин - 28. Загальна «кляса», тобто загальний ступінь успішності Івана Франка була визначена номером 2 в обох семестрах.
Під тринадцятим номером значився Володимир Гудзьо (там же, арк. 15), який народився 7 серпня 1853 року у Волчищовичах, де його батько Григорій був парохом тамтешньої церкви. Він був 1812 року народження. 1839 року висвятився у священичий стан після закінчення львівської духовної семінарії. З 1839 до 1851 року працював у Гвіздці Турківського повіту, а відтак перейшов на парафію у Волчищовичах, де й помер 30 вересня 1893 року. Мешкав у Дрогобичі у Тисовецької Юлії, вдові по вчителю. За навчання платив. Поведінка учня була визнана невідповідною, а пильність - «не до витерпіння». Його успішність визнана третім ступенем, а загальне місце у списку успішності визначене в першому семестрі № 45, а в другому - № 44. Дрогобицької нормальної школи отців Василіан він не закінчував.
Номер чотирнадцятий був у Миколи Гулина (там же, арк. 16), греко-католика, який народився 6 жовтня 1854 року в Літині, де його батько Константин був рільником. За навчання платив. Мешкав у коваля Михайла Мороза, у якого колись вчився на коваля батько Івана Франка Яків Франко. В першому семестрі мав другий ступінь успішності і загальне місце у списку під № 39. В другому семестрі поправився. Йому признане загальне місце під № 20. В Дрогобицькій школі отців Василіан не вчився.
Гладкий Дмитро, № 15 (там же, арк. 17) був греко-католиком, народився 25 серпня 1853 року в селі Млинках Гарасимових, де його батько Андрій Гладкий був рільником За навчання платив. Мешкав вдома, бо Млинки були пригородом Дрогобича за Задвірнім передмістям. Мав перший ступінь успішності і в загальному списку йшов під № 31 в першому семестрі та № 37 - у другому. Закінчував школу отців Василіан у Дрогобичі разом з Іваном Франком. .
Під номером 16 у каталозі значився поляк Альфред Яцковський (там же, арк. 18), який народився 8 червня 1857 року. Його батько Рудольф Яцковський був касиєром в Стебнику. За навчання платив, жив вдома. Вчився погано. Мав другий ступінь успішності в першому семестрі і загальний номер у списку успішності 43 і в другому семестрі № 42. Мав поправку з польської мови і по канікулах виправив погану оцінку. В Дрогобицьку гімназію вступив після закінчення нормальної школи отців Василіан. Вчився разом з Іваном Франком.
Під номером 17 у каталозі йшов Олександр Калечинський (там же, арк. 19), рік народження його в каталозі не проставлено. Зазначено, що народився в Угорщині, а батько його Фелікс був цісарсько-королівським службовцем. За перший семестр платив, а в другому був звільнений від оплати. Мешкав у Дрогобичі у Ястшемського Фердинанда. В першому семестрі мав локацію № 31, а в другому 29. Дрогобицької нормальної школи отців Василіан не закінчував.
№ 18 у списку учнів був у Альберта Кнауера (там же, арк. 20), який народився 8 серпня 1857 року в селі Рибнику, де його батько Альберт був лісником. Був римо-католиком. Мешкав у самого директора гімназії Матеуша Куровського. За навчання платив у двох семестрах. У загальному списку успішності займав № 34 у першому семестрі та № 30 у другому. З Іваном Франком у Дрогобицькій нормальній школі отців Василіан не навчався.
№ 19 у списку був за Михайлом Кочиркевичем (там же, арк. 21), який народився 17 липня 1855 у Угорцях Мінеральних в Ліському повіті у родині свого діда тамтешнього пароха Івана Хризостома Коссака. Батько Михайла Андрій Кочиркевич був на той час парохом у селі Кривім. Про отця Кочиркевича відомо, що був 1825 року народження, закінчив Львівську духовну семінарію 1853 року, відтак працював в селі Михновці Турківського повіту аж до 1857 року, потім - у селі Постолові Ліського повіту (1857- 1863) і з 1863 року став парохом села Кривого над Сяноком, де служив до 1887 року, а відтак став парохом у селі Нижній Вислок коло Сянока, де й помер 24. 12. 1904 року. За навчання Михайло Кочиркевич платив. Вчився добре. У першому семестрі у списку успішності йшов на дев'ятому місці, а в другому - на восьмому. У Дрогобицькій нормальній школі отців Василіан не навчався.
Двадцятим номером у списку учнів значився Михайло Коріневич (там же, арк. 22), який був греко-католиком, народився 10 серпня 1854 року, де його батько Іван був рільником. Від оплати за навчання був звільнений. В Дрогобичі мешкав у шевця Михайла Туровича. Не навчався у Дрогобицькій нормальній школі отців Василіан.
У загальному списку успішності Михайло Коріневич займав в першому семестрі двадцять перше місце, а в другому вісімнадцяте. Він опісля перейшов вчитись до Коломиї і став народним учителем. Працював директором школи в селі Мишині під Коломиєю. Зберігся один лист його до Івана Франка, а також відповідь на нього, в якій не було й сліду, що оба колись товаришували. Михайло Коріневич написав прекрасні спогади про часи навчання в дрогобицькій гімназії, які зберігаються у відділів рукописів та текстології Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України. Вперше вони були опубліковані у виданні «Спогади про Івана Франка» (В-во «Дніпро», Київ, 1981 р.).
Двадцять перший номер у каталозі був за Василем Краснянським (там же, арк. 23), греко-католиком, який народився 16 лютого 1855 року в селі Дорожові, де його батько Йосиф був рільником. Платив за навчання у першому семестрі, а в другому був звільнений. Мешкав у слюсаря Яреми Маланчука в Дрогобичі - Загроди 188. У першому семестрі мав локацію № 28, а в другому семестрі - № 30. Разом з Іваном Франком закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан.
Двадцять другим номером у каталозі значився Станіслав Кроковський (там же, арк. 24), який був поляком і народився 12 листопада 1855 року в Перемишлі. Його батько на час навчання сина був орендарем у селі Баличах. Станіслав платив за навчання у першому семестрі, а в другому від оплати був звільнений. Мешкав він у свого дядька Віктора Кроковського, люстратора дрогобицького магістрату. Вчився Станіслав добре. Загальна локація в першому семестрі була № 11, а в другому - № 17. В Дрогобицькій нормальній школі не навчався.
Двадцять третім номером у списку учнів значився Гнат Криницький (там же, арк. 25), який народився 1 лютого 1855 року у селі Вацовичах біля Дрогобича. Його батьком був парох тамтешньої церкви Яким Криницький. Він народився 1810 року і після закінчення Львівської духовної семінарії 1837 року був священиком у селі Рибнику Дрогобицького повіту, а з 1840 року став священиком у селі Вацовичах, де й помер 19 квітня 1864 року. Опікуном Гната став священик Володимир Комарницький (1825 - 1903), який на той час був священиком у Лішні. Мати, Криницька Юлія, після смерті чоловіка перебралась у Дрогобич і мешкала на Самбірськім передмісті № 59. Від оплати за навчання Гнат Криницький був звільнений. Вчився добре. В першому семестрі мав загальну локацію № 13, а в другому № 22. Разом з Іваном Франком закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан.
Двадцять четвертим номером у списку учнів йшов поляк Августин Кшишталович (там же, арк. 26), який наводився 13 вересня 1857 року в селі Погвіздові. Його батько Адам на час навчання сина у Дрогобичі працював лікарем у Долині. Не навчався у Дрогобицькій нормальній школі отців Василіан. Вчився добре, мав загальне двадцять друге місце в першому семестрі у списку успішності, а в другому семестрі займав двадцять дев'яте місце. За навчання в гімназії платив. Мешкав у лікаря Адольфа Керхнера.
Двадцять п'ятим у списку був Микола Кулічко. Він був сиротою (там же, арк. 27), закінчував разом з Іваном Франком четвертий клас Дрогобицької нормальної школи отців Василіан. Родом Микола Кулічко був з Дрогобича, де народився 18 грудня 1855 року. Як сирота, за навчання в гімназії не платив. Його опікуном був швець Михайло Турович. Микола Кулічко у списку успішності йшов на 26 місці в першому семестрі та на 38 - у другому. Таке падіння у загальному списку було викликане тим, що на осінь мав поправку з німецької мови.
Двадцять шостим був поляк Адам Лехіцький (там же, арк. 28). Він народився 30 листопада 1854 року в Станіславові. Його батько Григорій був цісарсько-королівським поліціян-том в Дрогобичі. Мешкав Адам у свого батька по вулиці Зварицькій, №4. Нормальну школу отців василіан у Дрогобичі не закінчував. В першому семестрі в загальному списку успішності посідав тридцять друге місце. В квітні, як зауважено в журналі, з невідомих причин перестав ходити до школи.
Двадцять сьомим у списку значився Лелоський Йозеф (там же, арк. 29), греко-католик. Дата його народження у каталозі не представлена. Родом він був з Дрогобича. Його батько Стефан, як зазначено у каталозі, був міщанином. В першому семестрі мав другий ступінь успішності і в загальному списку успішності стояв на сорок четвертому місці. У другому семестрі перестав ходити до гімназії.
Одним із найстарших учнів першого класу був Михайло Матковський (там же, арк. 30), що йшов у каталозі під номером 28. Він народився 19 грудня 1852 року в селі Маткові, де його батько Антон був селянином. В першому семестрі платив за навчання, а в другому від оплати був звільнений. У Дрогобичі мешкав у кушніра Івана Бороди на Загородах, № 200. На цій квартирі був також його однокласник Дмитро Білас. Михайло Матковський закінчував з Іваном Франком Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан. В першому семестрі у списку успішності був на 23-му місці, а в другому аж на 36. Більш того, на осінь дістав поправку з німецької мови, яку успішно склав і перейшов до наступного класу гімназії.
Ровесником Івана Франка був поляк Станіслав Намащинський з Дрогобича (там же, арк. 31). Народився 29 листопада 1856 року. Його батько Ян був спенсіонованим міським касиром. За навчання платив в обох семестрах. Жив вдома. Закінчив з Іваном Франком четвертий клас Дрогобицької нормальної школи отців Василіан. В першому семестрі вчився не вельми успішно. Мав другий ступінь успішності і посідав сорокове місце. В другому семестрі виправився і займав з першим ступенем успішності 23-є місце. У каталозі йшов під номером 29.
Родом з Калуша був римо-католик Ернст Нехай (там же, арк. 32). Він народився 2 грудня 1856 року. В каталозі його номер був 30. Його батько Адольф, як вказано в документі був цісарсько-королівським радником жупи в Долині, тобто був при солеварінні. Мешкав у Дрогобичі на квартирі у коваля Адольфа Керхнера. В першому семестрі за успішністю був на 42-му місці, а в другому семестрі на 33-ому. Не навчався у Дрогобицькій нормальній школі отців Василіан.
Під номером 31 в каталозі учнів першого класу значився римо-католик Адольф Пальмріх (там же, арк. 33) з поблизького від Дрогобича села Во-роблевичі, де його батько Фелікс був мельником. Адольф Пальмріх народився 7 грудня 1857 року. В Дрогобичі мешкав на Загродах під номером 122 у вчителя музики Йозефа Грека. Закінчував з Іваном Франком школу отців Василіан. Вчився добре. В першому семестрі мав загальну четверту локацію, а в другому - 14.
Тридцять другим номером у каталозі йшов Йосип Павловський (там же, арк. 34) з села Новошиць, що неподалік Дрогобича. Його батько Микола був рільником. За навчання Йосип платив і в першому і в другому семестрі. Вчився із Іваном Франком у Дрогобицькій нормальній школі отців Василіан. У Дрогобичі був на квартирі у міщанина Йосипа Каруцького, що мешкав по вулиці Самбірській, № 135. Вчився погано. В першому семестрі був на 46-му місці у списку успішності, а в другому семестрі на 43-му. З такими успіхами у навчанні не міг перейти у наступний клас, до того ж мав платити за навчання у гімназії.
Тридцять третім номером стояв майбутній поет і гордість Дрогобицької гімназії Ізидор Пасічинський (там же, арк. 35). Він не закінчував, як вказано в документі, Дрогобицької нормальної школи отців Василіан. Народився, як знову ж таки вказано в документі, 20 лютого 1852 року в селі Красне Турківського повіту. Його батько Роман був на той час в цьому селі священиком. Був він 1806 року народження, закінчив Львівську духовну семінарію 1837 року і став працювати по різних парафіях: в 1837 - 1841 році у Пристані Жовківського повіту, з 1841 до 1848 року - у селі Батятичах цього ж повіту, відтак з 1848 до самої смерті, яка сталася 14 березня 1899 року, в селі Красному на Турківщині.
За навчання в гімназії Ізидор Пасічинський платив в обох семестрах та й вчився він не вельми добре. В першому семестрі мав 41-е місце, в другому виправився і вийшов на 27 місце. В Дрогобичі мешкав у писаря Антона Гавснера. Очевидно, що писар був відомий всьому Дрогобичу, а тому адреси його в документі не вказувалось.
Ізидор Пасічинський почав друкуватись вже в 1870 році, коли був учнем третього класу гімназії. У листі до Драгоманова від 26 квітня 1890 року Іван Франко писав: «Заохотив мене до писательства також примір товариша Ізидора Пасічинського, котрий ще в нижчій гімназії почав друкувати свої вірші в «Учителю», «Руській Раді» і «Ластівці». Верхратський (вчитель гімназії - Р. Г.) ставив його вірші дуже високо».
2002 року родина Ізидора Пасічинського передала невеликий архів поета на збереження в Львівський літературно-меморіальний музей Івана Франка. Результатом вивчення цього архіву стала стаття Катерини Зозуляк «Ізидор Пасічинський», надрукована в № 3 «Наукового вісника музею Івана Франка у Львові» за 2003 рік.
Михайло Пилипів (№34) був одним з найстарших учнів класу, бо народився 15 листопада 1851 року (там же, арк. 36).) в селі Колодруби, звідки буде родом герой Франкового оповідання «Батьківщина» Маримуха. Був Михайло Пилипів селянським сином. Батька звали Миколою. Вчився добре, а тому від оплати за навчання був звільнений. В першому семестрі у списку успішності стояв на 24 місці, а в другому на одинадцятому. В Дрогобичі квартирував у гімназійного возного Павла Ковальського. Разом з Іваном Франком закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан.
Закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан разом з Іваном Франком і теперішній учень першого класу Дрогобицької гімназії Володимир Полянський, якого номер у каталозі був 35 (там же, арк. 37). Він народився 1855 року в селі Терці Ліського повіту, де при церкві Покрови був священиком його батько Григорій Полянський, який на той час був парохом у селі Висоцько Нижнє. Про отця Полянського відомо з тематизмів, що народився 1807 року. 1839 року закінчив із висвяченням Львівську духовну семінарію. Його першим призначенням було село Терка, де й народився Володимир Полянський, пізніший великий товариш юності Івана Франка і повіреник у справах з Ольгою Рошкевич. 1864 року отець Полянський переїхав у село Висоцьке Нижнє Турківського повіту і був там священиком до самої смерті 5 лютого 1896 року. В першому семестрі Володимир Полянський у списку успішності стояв на 27 місці, а в другому на 41-му. Більш того, мав заборгованість з німецької мови, яку склав вже після ферій. У Дрогобичі мешкав на квартирі у боднаря Бартка Корпака по вулиці Боднарській. За навчання в обох семестрах платив.
Під номером 36-им у каталозі учнів першого класу гімназії стояв Володимир Радзикевич, який народився 15 червня 1857 року (там же, арк. 38) в Старому Милятині, де його батько Олександр на той час був священиком. На час навчання сина в Дрогобичі він був священиком в селі Добряни на Стрийщині. Про батька Володимира шематизми подають стандартні відомості. Був 1828 року народження, закінчив Львівську духовну семінарію 1852 року і відразу був скерований на душпастирство в Милятин Старий, де був до 1858 року. Відтак перейшов у село Добряни на Стрийщині, де був до 1878 року. З 1878 року був священиком у Ланчині Надвірнянського повіту, а потім перебрався ближче Львова і став парохом села Шоломия з 1881 року. В Шоломиї він і помер 24 жовтня 1893 року.
Вчився Володимир добре, а тому від оплати за навчання був звільнений. В першому семестрі був на 14 місці успішності, а в другому
- на дев'ятому. В Дрогобичі мешкав у професора гімназії - катехита Олексія Сторонського на Лішнянському передмісті, № 71. Не закінчував Дрогобицької нормальної школи отців Василіан.
Володимиру Радзикевичу також судилось стати священиком. Він разом з Іваном Франком закінчив Дрогобицьку гімназію 1875 року і в цьому ж році вступив на богословський факультет Львівського університету, який успішно закінчив 1882 року, діставши скерування у село Горохолину Богородчанського повіту, де був священиком до 1888 року, і з того ж року став парохом у селі Посічі того ж повіту. 1902 року повдовів. Помер у цьому селі 14 квітня 1925 року.
Тридцять сьомим номером у списку учнів був Іван Раєвський (там же, арк. 39), котрий народився 14 травня 1857 року в Баличах Подорожніх (або ж Підгірних) на Жидачівщині, де його батько Леопард був радником маєтку. Жив на квартирі у колишнього лісничого Францішка Чеховича по вулиці Стебницькій, 40. Вчився Ян Раєвський дуже добре. В першому семестрі мав п'яту локацію, а в другому - сьому, а тому від оплати за навчання був звільнений. З Іваном Франком закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан.
Тридцять восьмим учнем у каталозі значився Йозеф Райхерт (там же, арк. 40). Він народився в маленькій німецькій колонії на Жидачівщині Конігшау 23 травня 1854 року. Був сирота і його опікуном був рільник Фердинанд Райхерт. Від шкільної оплати був звільнений. Вчився добре. В першому семестрі мав локацію, № 19, а в другому - №21. Мешкав у візника Йоганна Флягнера на Загродах, № 214. За віросповіданням був римо-католик.
Йосиф Райхерт став Іванові Франкові товаришем на все життя. Він після закінчення правового факультету Львівського університету став судовим радним, був шанованою в місті Львові людиною і надійним товаришем Іванові Франку, який не раз згадував про нього у своїх спогадах. «Ученики дрогобицької гімназії в другій половині 60-х і першій половині 70-х рр., - писав Іван Франко у «Споминах з моїх гімназіальних часів», - поза школою жили звичайно кружками, крім тих місцевих, що жили у своїх родинах і переважно не мішалися до кружкового життя. Позамісцеві жили на квартирах (станціях) переважно по різних передмістях у міщан і міщанок, і відповідно до тих квартир творилися між ними кружки. Де жило кілька учеників на одній квартирі, там до них не раз сходилися товариші інших квартир, що жили одинцем. У таких кружках велися оживлені розмови; в менших кружках, зійшовшися по два або три, ученики займалися лектурою позашкільних книжок, при чім один читав голосно, а інші слухали. Таким способом я з товаришем Йосифом Райхертом, сином німецького колоніста, в вищій гімназії читав драми Шекспіра, Шіллера та Гете. З його старшим братом Філіпом, що з Самбірської гімназії перейшов до Дрогобича, я один рік жив на спільній квартирі в домі боднаря Корпака». В перші дні російської окупації 1914 року Іван Франко вимушений був покинути свій дім і знайшов притулок у Йосифа Райхерта, котрий помер 28 жовтня 1918 року. Разом з Іваном Франком закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан.
Владислав Релінгер (там же, арк. 41) мав у каталозі № 39 і був родом з Трускавця, де його батько Ян був столяром. Релінгер був римо-католиком. За добре навчання був звільнений від оплати за навчання. В першому семестрі мав локацію № 17, а в другому - № 15. Разом з Іваном Франком закінчував Дрогобицьку нормальну школу. В Дрогобичі був на квартирі у теслі Гаврила Сухара на вулиці Огородній, № 254.
Сороковим номером у каталозі значився особливий для Івана Франка товариш Антон де Шільдонфельд Шіллер (там же, арк. 42.). Потім в пізніших документах виясниться, що мав подвійне ім'я - Антін-Сигізмунд. Він народився 2 травня 1854 року в Тисмениці, де його батько Ієронім був цісарсько-королівським комісаром скарбу. На час навчання сина він переїхав до Дрогобича і працював цісарсько-королівським контролером на, як вказано у документі, фабриці нафти. Зрозуміло, що мешкав Антоній Шіллер вдома. У 1868 році, 8 травня, батько Антона Шіллера помер, а вже в каталозі другого класу він значиться як сирота і його опікункою є Сусанна Шіллер, його мати.
Антоній Шіллер не закінчував Дрогобицької нормальної школи отців Василіан. Від оплати за навчання був звільнений в обох семестрах. В обох семестрах був відмінником у навчанні і мав першу локацію. За ним йшов Іван Франко. У «Споминах із моїх гімназійних часів» Іван Франко писав: «Коли ми з нижчої гімназії перейшли до вищої, т. є. до п'ятої класи, попробував тодішній перший преміант Антін Шіллер зав'язати позашкільний кружок товаришів без відома вчителів та директора. Після умови ми зійшлися на одній квартирі числом більше 20. Шіллер отворив зібрання гарною промовою в польській язиці, вияснюючи в ній задачу кружка займатися в хвилях свобідних від шкільної науки лектурою та написанням літературних або наукових праць, що мали бути відчитуванні на зібраннях кружка. Товариші дали собі руки брати участь у тім кружку і держати свою роботу в тайні, але кружок простояв дуже недовго, відбув, здається, не більше, як два або три засідання, а потім не сходився більше та не полишив по собі ані статуту, ані протоколів, ані жадних записок. На однім засіданні того кружка я прочитав початок свого оповідання, якого потім не продовжав». Після закінчення Дрогобицької гімназії 1875 року Антін Шіллер став студентом права Львівського університету, доктором прав став 1885 року і осів у Жовкві нотарем, де й помер 20 жовтня 1921 року.
Трохи гірше від Антона Шіллера вчився його молодший брат Ієронім-Антон (там же, арк. 43), який народився 11 вересня 1856 року. Він також не вчився в Дрогобицькій нормальній школі отців Василіан. У каталозі стояв під номером 41. І в першому, і в другому семестрі мав 12-ту локацію. Жив вдома. Як і брат, в Дрогобицькій нормальній школі отців Василіан не навчався.
Не прийшов у Дрогобицьку гімназію з нормальної школи отців Василіан у Дрогобичі і учень, що в каталозі значився під номером 42 -Тит Щипайло (там же, арк. 44), батько якого Ігнат був радником маєтків камеральних у Долині. Народився Тит 4 серпня 1856 року в Печеніжині. Був греко-католиком. В Дрогобичі мешкав на квартирі у Кароля Стрончака, колишнього лісничого, на Загродах, № 258. В першому семестрі мав 37-му локацію, а в другому - 32.
Бартоломій Тарковський (там же, арк. 44) народився 26 серпня 1856 року в Дрогобичі і був сином Антона Тарковського. Був римо-ка-толицького визнання. Жив у свого батька. За навчання в гімназії платив. В першому семестрі мав 35-ту локацію, а в другому - 21. Закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан. В класному журналі йшов під номером 43.
Одним з кращих учнів класу був Ісаак Тігерман, який був мойсеєвого віросповідання, народився 8 грудня 1856 року в Дрогобичі, де його батько Ліппе, який після вихрещення став називатись Леопольд, був власником фабрики. Мешкав Ісаак вдома, а от адреси його в каталозі не вказано. За навчання платив, як в першому, так і в другому семестрах. У першому семестрі Ісаак Тігерман мав восьму локацію, а в другому -шосту. Разом з Іваном Франком закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан, а також Дрогобицьку гімназію. В каталозі йшов під номером 44. Це про нього писав Іван Франко у «Споминах з гімназіальних часів»: « так само рівними між нами були й товариші жиди, з яких особливо Ісаак Тігерман, звичайно третій або четвертий преміант, визначався як незвичайно здібний математик». Більш розгорнуту характеристику своєму шкільному товаришу дав Іван Франко у статті «Мої знайомі жиди». «Щойно в гімназії, - писав він там, - я мав нагоду пізнати ближче кількох шкільних товаришів - жидів. У першій черзі називаю Ісаака Тігермана. Це був найкращий математик у нашому класі й ішов через усю гімназію як один з найвизначніших учнів. Це була наскрізь шляхотна натура, щира й поважна у поведінці, при цьому з незвичайно ніжними почуваннями. Ніколи не позволив собі на грубий жарт або дотеп, у ньому не було ніякого сліду цинізму, як він виявлявся в найбільшої частини інших учнів, зокрема при пробудженні повноліття. Він тішився також у своїх шкільних товаришів, як і вчителів, загальною пошаною завдяки своєму знанню та своїй пильності, вчився приватно по-англійському й по-французькому та приготовлявся до купецького стану. Не знаю, чому пізніше він змінив цей план і пустився на правничу кар'єру. Коли осягнув ступінь доктора, став він адвокатом у Дрогобичі й помер там по кількох літах». Іван Франко обминув той факт, що в 1890-х роках Ісаак Тігерман мав адвокатську контору в Добромилі і в нього часто знаходив притулок від поліцейських переслідувань письменник, коли балотувався з цього округу до віденського парламенту.
Сорок п'ятий номер у каталозі припадав на Стефана Зайця (там же, арк. 46), який народився 10 грудня 1851 року в Ролеві, що під Дрогобичем, і був одним із найстарших учнів класу. В цьому селі його батько Микола був звичайним селянином. Разом з Іваном Франком закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан і на перших порах був відмінником навчання. Як найсильніший учень класу виконував роль цензора, тобто того, хто тримав нещасну жертву, коли її різками бив учитель за якийсь проступок у навчанні чи поведінці. Від навчання Стефан Заяць був звільнений, а в Дрогобичі мешкав у слюсаря Яреми Маланчука на Загородах, 188. Там він жив разом з однокласником з Дорожева Василем Краснянським, що мав в каталозі № 21.
Вчився Стефан Заяць тільки перший семестр і в ньому мав 33-тю локацію. 2 квітня 1868, як стверджує документ, Степан облишив навчання в Дрогобицькій гімназії. Йому вже минуло 17 років.
Разом з Іваном Франком в нормальній школі вчився двоюрідний брат Стефана Зайця Михайло, який був сином Пилипа Зайця і народився в Ролеві 8 листопада 1854 року і постійно змагався за першість у навчанні з Іваном Франком у Дрогобицькій нормальній школі. Після четвертого класу він поїхав вчитися до гімназії у Львові. Серце Івана Франка постійно тужило за цим гарним хлопцем. Зустрілись вже тоді, коли Іван Франко став студентом Львівського університету, а Михайло закінчував гімназію і жив у бурсі «Народного Дому». Михайло Заяць і зустріч з ним Івана Франка в тій бурсі й стали основою нарису «Молода Русь», який був надрукований в одному з польських часописів 1878 року, а опісля увійшов у збірку «Рутенці» 1913 року. (Про долю М. Зайця більш детально у виданні « Іван Франко. Книга друга. Цілком нормальна школа» Р. Горака та Я. Гнатіва).
Відмінником навчання у першому класі був поляк Іван Жебровський (там же, арк. 48). Мав у каталозі номер 46. Він народився 9 лютого 1856 року в Дрогобичі. Його батько Мар'ян був радником маєтку у Попелях, що біля Ясениці Сільної - батьківщини матері Івана Франка. Як добрий учень був звільнений від оплати за навчання. Закінчував з Іваном Франком Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан. В першому семестрі він був на сьомому місці за успішністю, а в другому - на п'ятому. У Дрогобичі мешкав на квартирі у колишнього лісничого Францішка Чеховича на вулиці Стебницькій, 40. На цій квартирі жив із Яном Раєвським із Балич Подорожніх (№ 37).
Сорок сьомим учнем у каталозі був Іван Жук (там же, арк. 48), греко-католик за віросповіданням. Народився 20 грудня 1853 року в Дрогобичі. Його батько Микола був на фабриці рафінерії робітником. За навчання був звільнений від оплати. В першому семестрі мав 25 локацію, а в другому - 24. З Іваном Франком закінчував Дрогобицьку нормальну школу. Цього ж року помер його батько і його опікункою, як твердить документ, стала мати Парасковія Жук.
Під номером 48 в каталозі значився приватист Іван Калечинський (там же, арк. 49), який народився в Уричі на Стрийщині 24 червня 1857 року. Як приватист він закінчив і Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан. Його батько Антін був парохом у Уричі в 1853 - 1867 роках. Він був 1825 року народження, закінчив духовну семінарію у Львові 1849 року. Після Урича був парохом села Гніздичева на Жидачівщині, де й помер 18 лютого 1895 року.
Тільки записався до Дрогобицької гімназії Тит Беднаровський, який закінчував Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан. Провчився кілька тижнів і відійшов з гімназії. Його номер у каталозі був 49 (там же, арк. 50).
Під 50-тим номером в каталозі зазначено Петра Маланяка, про якого відомо тільки те, що невдовзі після запису він покинув гімназію (там же, арк. 51)
Закревський Юліан, який йшов в каталозі під номером 51 (там же, арк. 52), прийшов у гімназію у другому півріччі. Народився 11 лютого 1852 року в Сторонибабах, але замешкав у Куликові. Не вчився у Дрогобицькій нормальній школі. За навчання платив. В другому семестрі мав 25 локацію. Був сиротою і ним опікувався Лукаш Мазурик, священик і викладач Дрогобицької нормальної школи, в якого і мешкав. Юліан був сином Якова Закревського, про якого з шематизмів відомо, що народився 1823 року. 1853 року закінчив Львівську духовну семінарію, з 1853 до 1867 року був священиком в Артасові на Жовківщині, з 1858 до 1859 року священиком в Скваряві Новій, а відтак в Кунинській Волі, де й помер 11 січня 1867 року.
Таким чином із Дрогобицької нормальної школи отців Василіан у Дрогобицьку гімназію пішли вчитися разом з Іваном Франком Іван Бачинський, Карло Бандрівський, Дмитро Білас, Адольф Бродер, Іван Дідинський, Дмитро Гладкий, Альфред Яцковський, Василь Краснянський, Гнат Криницький, Микола Кулічко, Адам Лехіцький, Михайло Матковський, Ернст Нехай, Адольф Пальмріх, Михайло Пилипів, Володимир Полянський, Іван Раєвський, Йозеф Райхерт, Владислав Релінгер, Бартоломій Тарковський, Ісаак Тігерман, Стефан Заяць, Іван Жебровський, Іван Жук, Олександр Калечинський, Юліан Беднаровський, тобто 27 учнів із 51, які навчались у четвертому класі разом з Іваном Франком. Це складало 52,94 % від загальної кількості учнів, які закінчували Дрогобицьку нормальну школу отців Василіан. Доля отих 47, 06 %, які не перейшли вчитись у Дрогобицьку гімназію, склалась по-різному. Частина взагалі покинула школу. Чотирикласна освіта нормальної школи давала їм право бути громадськими писарями, обиратись у селі війтами, ставати жандармами, а також після складання відповідних кваліфікаційних екзаменів можна було стати вчителем для народних шкіл. Майже всі цим і скористалися. Дехто був залишений вчитись на повторний курс, а тому четвертий клас закінчив пізніше, опісля перейшовши вчитись у Дрогобицьку гімназію, а дехто і занехаяв навчання.
Контингент Дрогобицької нормальної школи у складі першого класу гімназії в Дрогобичі складав також 52,94 %, оскільки в першому класі було 51 учень, тобто стільки, скільки і в четвертому класі нормальної школи. Проте значно змінився соціальний склад учнів. Якщо в Дрогобицькій нормальній школі в основному навчались діти селян переважно довколишніх дрогобицьких сіл, а також діти міщан та дрогобицьких ремісників, то соціальний склад учнів Дрогобицької гімназії значно змінився. Селянські діти, яких було 14 учнів, складали тепер лише 27,45 %, тобто трохи більше четвертини класу. Дітей ремісників було 8 учнів, що складало лише 15,68 %. Дітей священиків було 11, що складало 21,54 %. Найбільше було дітей службовців - 18 учнів, що складало 35,29 %, тобто понад третину класу. Значно впав відсоток тих, хто мешкав у Дрогобичі. В основному всі учні мешкали на квартирах.
ДРУГИЙ КЛАС
Другий рік навчання Івана Франка в Дрогобицькій гімназії припав на 1868/1869 навчальний рік. Гімназія остаточно вже перейшла на польську навчальну мову і вся документація стала вестись польською мовою. Вже було заведено нові журнали, які були простим перекладом німецьких написів із попередніх журналів. Каталог другого класу гімназії за 1868/ 1869 навчальний рік зберігся і в Державному архіві Львівської області зберігається у фонді Р-1262, опис 11. справа 11.
Кількість учнів у другому класі гімназії зменшилась. Якщо в першому класі був 51 учень, то другий клас нараховував уже 47 учнів, причому з першого класу у другий перейшло тільки 42 учні. В класі було троє репетентів, тобто тих, хто погано вчився в другому класі у 1867/1868 навчальному році і був залишений на повторний курс. Крім того двоє учнів прибуло з інших гімназій. Згідно з приведеною у журналі кваліфікацією в першому семестрі відмінників було п'ятеро, а в другому дев'ятеро. Добрий поступ, тобто перший ступінь успішності в семестрі мало 34 учні, а в другому - 32. Другий ступінь успішності мали в першому семестрі п'ятеро, а в другому - четверо. Другий ступінь, недостатній, мало двоє учнів у першому семестрі, а в другому - тільки один. Перед екзаменом в першому семестрі гімназію покинув один учень, а не прийшов складати екзамен у другому семестрі також один учень.
Директором гімназії був Матеуш Куровський. Господарем класу був Йозеф Островський. Релігію навчав Олексій Торонський. Німецьку мову викладав Юрчакевич, польську - Каспер Кадлевіч, Юлій Турчинський навчав історії та географії, Іван Верхратський викладав руську мову.
Предмети ті ж, що й у першому класі.
Таким чином, при кінці другого року навчання Івана Франка в класі було 45 учнів, враховуючи, що по одному учневі відійшло в першому та в другому семестрах.
Згідно із записом господаря класу навчались в класі тільки поляки та русини. Поляків було 20, а русинів - 25. Що ж до віровизнання то римо-католицького визнання було 17 учнів, греко-католиків - 25, двоє було євангелістів та один мойсеєвого віросповідання, 18 років мав один учень, 17 - четверо, стільки ж учнів мало і 16 років, 15 років мали 8 учнів, 14 років мали 12 учнів, 13 років - дев'ятеро учнів та 12 років мали семеро учнів. Клас явно подорослішав. Іванові Франкові було 13 років. Старших від нього в класі було 29 учнів, такого ж віку, як він - дев'ятеро і молодших на рік від нього - семеро.
Номер перший у новому каталозі учнів другого класу мав син дрогобицького дяка Іван Бачинський (арк. 65) Мав вже 17 років. Перейшов з першого класу. Жив у батька. В першому семестрі мав 42 локацію, а в другому семестрі мав третій ступінь успішності та 45 локацію в списку успішності. Недостатній ступінь знань мав з математики, натуральної історії, історії, географії.
Другим номером у журналі значився Карло Бандрівський (арк. 66), який перейшов разом з Іваном Франком у другий клас. Мав у навчанні 22 місце в першому семестрі, а в другому - 32. Успішність першого ступеню, від оплати за навчання був звільнений. Як вказано в каталозі, мешкав у терціанина гімназійного Кошульського. Терціанин - це той, хто дзвонить на уроки і пильно слідкує за дисципліною серед учнів на перервах. Мешкала така людина при гімназії і, відповідно, цього року мешкав в гімназії і Карло Бандрівський.
Третім у каталозі був Олександр Базилевич, син пароха з Підгірного на Жидачівщині (арк. 67). Вчився добре, у першому семестрі мав сьому локацію, а в другому 13-ту. Від плати за навчання був звільнений. Квартирував у колишнього лісничого Францішка Чеховича по вулиці Стебницькій, 40. Минулого року там мешкав його однокласник Іван Раєвський.
Четвертим номером у каталозі учнів другого класу значився Дмитро Білас (там же, арк. 68), який перейшов із першого класу. Як і попереднього року, вчився він добре, мав перший ступінь успішності у навчанні, а в загальному табелі успішності займав у першому семестрі восьме місце, а в другому 12. Від плати за навчання був звільнений. Мешкав він на квартирі у дрогобицької акушерки Павлини Кіляновської. Очевидно, що акушерка була особою в місті відомою, тому в каталозі адреси її не вказано. Дмитро Білас був одним з найдисциплінованіших учнів в класі і в, першому семестрі пропустив тільки чотири години навчання, а в другому шість.
П'ятим номером у каталозі йшов Адольф Бродер (там же, арк. 69). Каталог вперто іменує його батька Якова Бродера, кальвінського віросповідання, обивателем маєтків земських. Вчився Адольф добре, як в першому, так і в другому семестрах. Мав в першому 27, а в другому - 26 місце. За навчання платив в обох семестрах. Жив на квартирі у дрогобицького асесора Міської ради Миколи Пєсецького. У другий клас перейшов з першого.
З першого класу у другий перейшов і Едвард Чермак (там же, арк. 69). Його батько і на цей рік був повітовим дрогобицьким старостою. Едвард мешкав у домі батьків, за навчання платив, вчився погано. В першому семестрі мав другий ступінь успішності і займав сорокове місце. Двійку мав з польської мови. В другому семестрі виправився, отримав перший ступінь успішності і зайняв серед учнів по успішності 21-е місце. В класному каталозі він мав номер шість.
Сьомий номер у каталозі посідав Корнило Дністрянський, син священика з Ричагова (там же, арк. 71). Мав перший успіх у навчанні в обох семестрах. В першому семестрі займав 14-е місце у навчанні, а в другому - 27. За навчання, проте, платив. Помешкання цього року змінив і мешкав у професора гімназії Йозефа Островського.
З першого класу у другий перейшов і Юлій Доллер, син касира з Надвірної Йозефа Доллера (там же, арк. 72). Був євангелістом. Вчився погано, за навчання платив. У першому семестрі мав другий ступінь успішності і займав в табелі 41-е місце. Погану оцінку мав з історії та географії. В другому семестрі вже мав перші успіхи у навчанні, але займав 36-е місце. Вчителі не були задоволені поведінкою учня, домашні вправи виконував недбало. Мешкав у спенсіонованого дрогобицького урядника Григорія Добринецького. В каталозі значився під номером вісім.
У класному журналі другого класу Іван Франко йшов під номером дев'ятим (там же, арк. 73). Журнал містив про нього стандартні дані. Має 13 років. Народився 27 серпня 1856 року в Нагуєвичах. Сирота. Його опікун Григорій Гавриляк (знову помилка!). Греко-католик. Від оплати за навчання звільнений, згідно постанови Крайової шкільної ради № 1839 від 9 травня 1868 року. В Дрогобичі мешкав у кравця Івана Гутовича, як і минулого року. В графі, як бачить господар класу майбутнє учня, зазначено, що майбутнє невідоме. Обичаї мав відповідні. Пильність витривалу. Поступи в науках були наступні:
релігія - «celujacy»;
латинська мова - «chwalebny»;
польська мова - «сelujacy»;
руська мова - «сelujacy», а в другому семестрі - «znakomity»;
німецька мова - «сelujacy»;
географія та історія - «сelujacy»;
математика - «chwalebny»; в другому семестрі - «сelujacy»;
природознавство - «сelujacy»;
рисунки - «chwalebny»;
Зовнішня форма опрацювань домашніх вправ - чиста. Пропустив у першому семестрі 32 години, а в другому 36. Пропуски оправдані. Загальна успішність визнана першою з вирізненням, а локація - п'ята в першому семестрі, а в другому визнано локацію другою.
Десятий номер у каталозі - Микола Гулин, батько якого Константин був селянином у Літині коло Дрогобича (там же, арк. 74). Перейшов із Іваном Франком з першого класу у другий. В першому семестрі за навчання платив, а в другому був звільнений. Мав 23 локацію в першому півріччі, а в другому 22-у. Майбутнє його вчителі також ще поки не могли встановити.
Гуткіна Антонія, поляка, родом з Кохавини, що на Жидачівщині, вчителі визначили чітко: солдат. За навчання платив. Його батько був шинкарем у Дрогобичі. Мешкав у батьківському домі. В першому семестрі мав перший успіх у навчанні та 32-у локацію. Школи не закінчив. Забрав документи 13 травня 1869 року. В каталозі значився під номером 11 (там же, арк. 75). Він був репетентом і в другому класі був залишений на повторний рік навчання.
Гладкий Дмитро (№ 12), син селянина Андрія Гладкого з Млинків Гарасимових ходив до гімназії пішки, бо батьківська хата в Млинках була під Дрогобичем. Мав перший успіх у навчанні і в першому семестрі мав 25 локацію, в другому - 35. Був звільнений від оплати за навчання (там же, арк. 76). Перейшов разом з Іваном Франком у другий клас з першого.
Тринадцятим номером у каталозі значився Олександр Горуцький (там же, арк. 77). Це був новий учень у класі. Репетував. Мав сімнадцять років. Народився 5 травня 1852 року, його батько Павло Горуцький був дяком в Рабчицях. За навчання платив в обох семестрах. Мав перший успіх у навчанні. В першому семестрі мав 38 локацію, а в другому - 41. В Дрогобичі мешкав в народного вчителя Людвіка Білінського, про якого, очевидно, згадує Іван Франко в своєму оповіданні «Отець гуморист». Цей вчитель тримав на квартирі багатьох учнів нормальної школи і відрізнялись його квартиранти від інших тим, що носили оригінальні шапки, подібні до груздів-гірканів, за що ті шапки називали гірканями.
Чотирнадцятий номер у каталозі належав Альфреду Яцковському (там же, арк. 78). Його батько Адольф був касиром у Стебнику. Вчився Альфред погано. В першому семестрі - 44-е місце, а в другому - 43. За науку платив в обох семестрах. Перейшов у другий клас разом з Іваном Франком. В Дрогобичі мешкав у спенсіонованого касира Кірхнера. Мав погані оцінки з природознавства та історії і географії.
П'ятнадцятий номер у каталозі припадав на Івана Яновського (там же, 79). Він мав 17 років, народився 7 лютого 1852 року в селі Ступниці, що неподалік Нагуєвич, де його батько Федір був селянином. У першому семестрі за навчання платив, а в другому був звільнений. Мав 12 локацію в першому і 7 в другому. Був новим учнем в класі. Його майбутнє в журналі визначене як солдат. Мешкав у теслі Гаврила Сухара.
Новим учнем у класі був Альберт Кнауер (там же, арк. 80). Вказано у каталозі, що мав 12 років і народився в Рибнику, що біля Східниці. Його батька звали також Альберт і він був лісничим у Рибнику. Мав римо-католицьке віровизнання. За навчання платив в обох семестрах. В першому семестрі мав 12 локацію, а в другому 37. Багато пропускав через хворобу. В першому семестрі пропустив 182 години, а в другому 42. Мешкав у директора гімназії Матеуша Куровського. В каталозі мав номер 16.
Михайло Кочиркевич (№ 17) перейшов у другий клас разом з Іваном Франком (там же, арк. 81). Його батько Андрій продовжував бути священиком в Кривому. Вчився відмінно. І в першому, і в другому семестрі за успішністю посідав дев'яте місце. Не пропустив жодного заняття. Його майбутнє вчителі визначали точно - священик. В Дрогобичі був на квартирі у вдови по священику Коссаку.
Вісімнадцятий номер у каталозі припадав на Михайла Коріневича з Рожанки Нижньої. Він вчився з Іваном Франком у першому класі. Його батько Іван був селянином. Син мешкав у Дрогобичі в селянина Андрія Флюнта. В першому семестрі Михайло мав 37 локацію, а в другому - 11. В першому семестрі за навчання не платив, а в другому за погане навчання в першому семестрі платив.
Дев'ятнадцятий номер у каталозі належав Василю Краснянському. Він був «своїм» у класі, бо перейшов до нього разом з усіма першаками. Батько його Йосип був селянином в Дорожеві. В першому семестрі Василь мав 34 місце, а в другому 39. Не платив за навчання, бо був звільнений від цього. В Дрогобичі мешкав у столяра А. Томашевського. Дістав погану оцінку з історії і мав поправку на осінь. Однак перескладати даний предмет не прийшов.
Станіслав Кроковський (№ 20) був також «своїм». Його батько в Баличах був орендарем. За підсумками минулого року від плати за навчання був звільнений в першому семестрі другого класу, однак в цьому семестрі дістав 36 місце і за навчання в другому семестрі мусив платити, б другому семестрі мав 17 місце. Мешкав у стрийка Віктора Кроковського, секретаря Ради в Дрогобичі (там же, арк. 84).
Двадцять перший номер у каталозі приходився на Гната Криницького, сироту по священику з Вацович Якиму Криницькому. Ним опікувалась тепер мати Юлія Криницька. Як сирота від плати за навчання був звільнений. В першому семестрі мав 35, а в другому 37-е місце (там же, арк. 85). Мав погану оцінку з математики у другому семестрі і через те мав поправку на осінь.
Августин Кшишталович (№ 22), батько якого Адам Кшишталович був лікарем у Долині, перейшов з першого класу. Вчився добре. У першому семестрі мав 11 місце, а в другому - 18, від оплати за навчання був звільнений. Мешкав у професора Дрогобицької гімназії Гната Фляка (там же, арк. 86).
Двадцять третім номером був у каталозі Микола Кулічко (там же, арк. 87). Цього року його мати вийшла заміж за муляра Івана Войнаровича з Дрогобича і він став опікуном хлопця. В першому семестрі мав 33 локацію, а в другому семестрі дістав 29 локацію. Перейшов з Іваном Франком з першого класу.
Новим учнем у класі був Альбін Льгоцький (там же, арк. 88). Він народився в Трускавці 30 червня 1856 року. Його батько Густав працював у поблизькому селі Сільці під Трускавцем лісничим. У цьому селі колись буде довший час працювати Уляна Кравченко. Був поляком. Вчився погано. В першому семестрі мав третій ступінь успішності і 45 місце. В другому - перший клас успішності і 42 місце. На осінь мав поправку з природознавства у Ю. Турчинського. За навчання в обох семестрах платив. У Дрогобичі мешкав у Кароліни Льгоцької. Більш ніяких пояснень. Альбін Льгоцький в класному журналі значився під номером 24.
Михайло Матковський (№ 25), якому було в другому класі 16 років (там же, арк. 89), син селянина з Маткова Антона Матковського, належав до добрих учнів класу. В першому семестрі мав 13 місце в навчанні, а в другому 17. В першому семестрі пропустив чотири години, а в другому п'ять годин навчання. Поведінку мав відмінну, в результаті чого і в першому, і в другому семестрі був звільнений від плати за навчання. В Дрогобичі мешкав у кушніра Івана Бороди на Загородах. В кушніра віддавна була квартира для студентів, де постійно хтось мешкав.
Двадцять шостим номером у каталозі йшов Михайло Микитка (там же, арк. 90). Це був новий учень у класі. Каталог подає про нього дані, що народився 17 листопада 1854 року в Підбережу Долинського повіту, де його батько Василь був священиком. Про батька відомо з шематизмів. Народився він 1806 року, закінчив Львівську духовну семінарію із висвяченням у 1833 році і відразу отримав скерування в село Дідушичі Малі на Стрийщині, де був до 1840 року, одночасно виконуючи обов'язки адміністратора церкви в селі Баличах Зарічних на Жидачівщині. З 1840 до 1851 року був священиком в Гошеві на Ясній горі, виконуючи обов'язки адміністратора церкви і в Гузіїві, що неподалік. З 1851 року до самої смерті був парохом у Підбережжі. Помер 7 квітня 1879 року. Іван Франко 1874 року буде мандрувати тими околицями, коли буде йти в Лолин. Чи вступав до о. Микитки - невідомо. Вчився Михайло Микитка погано. В першому семестрі мав третій ступінь успішності і займав 46 місце. Мав погані оцінки з латинської, польської мови та природознавства. В другому семестрі мав перший успіх, але займав 40 місце в табелі успішності. На осінь мав поправку з польської мови. Зрозуміло, що з такими успіхами у навчанні о. Василь Микитка за сина мусив платити. В Дрогобичі мешкав на квартирі у вдови по священику Антоніни Охримович. Вчителі пророкували йому в майбутньому бути солдатом. Так і записали у відповідній графі каталогу.
Син спенсіонованого касира з Дрогобича Івана Намащинського Станіслав Намащинський (там же, арк. 91) був в другому класі на доброму рахунку. В першому семестрі займав у навчанні 20 місце, а в другому - 31. Від оплати за навчання був звільнений. Жив у батьків. В каталозі мав № 27.
Гарні успіхи у навчанні в другому класі мав Ернст Нехай з Калуша (там же, арк. 92). В першому семестрі йшов на 19 місці, а в другому на 25. За навчання, незважаючи на це, платив. У Дрогобичі мешкав у Проніма Шіллера, ц. к. ад'юнкта. Адреси не вказано. Номер Ернста Нехая в каталозі був 28.
Новим учнем у класі був Юліан Новицький, якого номер у каталозі був 29 (там же, арк. 93). Він народився 7 квітня 1855 року в Жовкві на Львівщині, де його батько Михайло на той час був фінансовим комісаром. Був поляком. За навчання платив, хоч вчився добре. В першому семестрі займав серед учнів 30 місце, а в другому - 28. В Дрогобичі мешкав на квартирі у Марцеля Нантвіга, ц. к. урядовця.
Адольф Пальмріх не був у другому класі новачком (там же, арк. 94). В першому семестрі він мав 15 місце по успішності, а в другому - 10. Певно, що через те, що його батько був мельником, то за навчання платив. Як і в першому класі, жив у Дрогобичі на квартирі у вчителя музики Йозефа Грека. Мав у каталозі № 30.
Ісидор Пасічинський (№ 31), як і Іван Франко, належав до найкращих учнів класу. За підсумками першого семестру він був на четвертому місці успішності, а другого - на третьому (там же, арк. 95). Квартирував у професора Дрогобицької гімназії Йозефа Островського. В першому семестрі за навчання платив, а в другому від оплати був звільнений.
Рівно у науці йшов Михайло Пилипів (№ 32). В першому семестрі мав 31 місце, а в другому - 33. Від оплати навчання в обох семестрах був звільнений. Мешкав на квартирі у різника Кароля Баєра (там же, арк. 96).
З першим ступенем успішності як в першому, так і в другому семестрі йшов Володимир Полянський (№ 33). В першому семестрі мав 39 місце і в другому - 39. За навчання платив також, як в першому, так і в другому семестрах. На поправку мав природознавство у Ю. Турчинського (там же, арк. 97). Жив у боднаря Бартоломея Корпака.
Тридцять четвертий номер у каталозі припадав на відмінника навчання Володимира Радзикевича, батько якого був священиком у Добрянах (там же, арк. 98) В першому семестрі займав по навчанню третє місце, а в другому - четверте. Як і минулого року, мешкав Володимир у катехита гімназії Олексія Торонського.
Краще, ніж у першому класі, вчився Ян Раєвський (№ 35), син радника маєтностей у Баличах Підгірних на Жидачівщині Леопольда Раєвського. В першому семестрі був на 10 місці, а в другому - на шостому. За відмінне навчання був звільнений від плати за навчання. Як і минулого року, мешкав на квартирі в колишнього лісничого Францішка Чеховича.
Син німецького колоніста з Конігшау (№ 36) Йозеф Райхерт (там же, арк. 100) мав в першому семестрі 24 локацію, а в другому - 15. Опікувався ним як сиротою Фердинанд Райхерт. Від оплати навчання в обох семестрах був звільнений. В Дрогобичі мешкав на квартирі в Яна Губицького, як сказано в документі - фінансового скарбника.
Син трускавецького столяра Яна Релінгера Владислав Релінгер (№ 37), як і в першому класі, мешкав у гімназіального терціанина Кароля Ковальського (там же, арк. 101). Вчився добре. В першому семестрі займав 17 місце, а в другому - 19. Від оплати за навчання був звільнений.
Новим учнем у другому класі був Семен Савула (№ 38). Він народився 2 серпня 1855 року (там же, арк. 102) і другий рік ходив до другого класу. Був родом з села Опарів під Дрогобичем, де його батько Константин був рільником. Про його брата Теодора Іван Франко згадує у «Споминах із моїх гімназіальних років»: «Із моїх товаришів, що визначалися особливим талантом до риболовства, згадаю Паславського, що йшов вище від мене в школі, був значно старший і вже дорослий мужчина, та, не скінчивши гімназії, пішов до війська, а потім став жандармом, і Теодора Савулу, селянського сина з Опарів, що в молодих літах мав дуже гарний голос і був добрим співаком, але як ученик йшов дуже слабо, так що під кінець року товариші звичайно випрошували в професорів, аби перепустили його з класи до класи. Оба ті знайомі мали незвичайний талант ловити рибу руками. З Паславським я перший раз ходив до потоку, що пливе за Теп-тюжем; там у глибоких вирах під корчами Паславський руками зловив кілька кленів, коли я натомість решетом, окрім дрібної риби, міг зловити тільки одного. В тім самім потоці Савула зловив руками під корчами двох величезних кленів у такім місці, де я решетом не міг зловити жодної риби». Семен Савула вчився доволі добре. В першому семестрі мав 29 місце, а в другому 30. Від оплати за навчання був звільнений. В Дрогобичі мешкав у Яна Губицького, фінансового скарбника. На цій же квартирі мешкав і його однокласник Йозеф Райхерт.
Майбутнє Семена Савули вчителі в другому класі передбачити не могли. Він став священиком. 1882 року закінчив теологічний факультет Львівського університету, а також Львівську духовну семінарію. Спочатку працював священиком у відомій Зарваниці коло Підгайців на Тернопільщині, а з 1884 до 1904 року був священиком у Теребовлі. З 1904 року до самої смерті, яка сталась 31 січня 1935 року, він був парохом у селі Сновичах на Золочівщині.
Найпершим учнем у другому класі в обох семестрах був Антоній Шіллер (№ 39), старший від Івана Франка на два роки, бо народився в Тисмениці 2 травня 1854 року (там же, арк. 103). Його батько був ц. к. скарбником в Дрогобичі і в батьківському домі Антон разом з братом Гіронімом і проживав. Очевидно, в цьому домі він зібрав і літературний гурток, на якому з читанням свого першого оповідання виступив Іван Франко. За відмінне навчання був звільнений від оплати за навчання.
Брат Антона Шіллера Гіронім (там же, арк. 104), який був молодшим за нього і народився 11 вересня 1856 року в Монастирськах, де на той час працював його батько. Вчився молодший брат Антона Шіллера непогано. В першому семестрі займав 15 місце, а в другому - 16. В каталозі мав 40 номер. Від оплати за навчання в гімназії був звільнений.
Сорок перший номер в каталозі належав Людвіку Смольському (там же, арк. 105). Це був новий учень у класі. Був поляком, народився 23 березня 1853 року у Летні біля Дрогобича, де його батько Юліан був лісничим. В першому семестрі Людвік мав 28 місце по успішності, а в другому - 20. За навчання в гімназії платив. Мешкав у Гіроніма Шіллера, тобто у батька братів Шіллерів, які з ним вчилися.
Сорок другий номер припадав на Тита Щипайла (там же, арк. (106), який перейшов у другий клас разом з Іваном Франком. За навчання в обох семестрах платив. Вчився погано. В першому семестрі мав 43 місце з успішності, а в другому - 44. Мав погані оцінки з математики та природознавства. В журналі зазначено, що був греко-католиком, а його батько Карло був радником маєтків камеральних в Долині. Не дивно, що й мешкав Тит у колишнього лісничого Кароля Стрончака. Зрештою, як і в минулому році.
Поляк Бартоломій Тарковський (№ 43) навчався в першому класі з Іваном Франком і з ним перейшов у другий. Був з Дрогобича, а його батько Антон Тарковський був селянином (там же, арк. 107). За добру поведінку та успіхи в навчанні був звільнений від оплати за навчання. В першому семестрі мав 21 локацію, а в другому - 24. Жив з батьками.
Шосте місце з навчання займав у першому семестрі Ісаак Тігерман (№ 44), в другому семестрі - восьме місце. Якщо в журналі за перший клас його батько значився як власник фабрики, то в другому класі вже значився як адвокат. Жив з батьками. За навчання, очевидно, як син багатих родичів, платив (там же, арк. 108).
Сорок п'ятий номер у каталозі мав Юліан Жебровський (там же, арк. 109). Був поляком, його батько Мар'ян Жебровський був радником маєтностей камеральних у Попелях. Був відмінником навчання. В першому семестрі мав другу локацію за навчання, а в другому - п'яту. Від плати за навчання був звільненим. В Дрогобичі мешкав у колишнього лісничого Францішка Чеховича.
Син селянина з Дрогобича Миколи Жука Іван Жук від оплати за навчання був звільнений. В першому семестрі мав 18 місце, а в другому - 23 (там же, арк. 110). Мешкав з батьками. В другий клас перейшов з Іваном Франком.
Записався до другого класу і Закревський Юліан, який був сиротою і ним опікувався священик з церкви святої Трійці монах Лука Мазурик. Юліан дістав у каталозі номер 47 (там же, арк. 111), але вже в листопаді 1868 року покинув навчання.
Таким чином, разом з Іваном Франком до другого класу перейшли з першого Іван Бачинський (№ 1), Карло Бандрівський (№ 2), Олександр Базилевич (№ 3), Дмитро Білас (№ 4), Адольф Бродер (№ 5), Едвард Чермак (№ 6), Корнило Дністрянський (№ 7), Юлій Доллер (№ 8), Микола Гулин (№ 10), Дмитро Гладкий (№ 12), Альфред Яцковський (№ 14), Іван Яновський (№ 15), Михайло Кочиркевич (№ 17), Михайло Коріневич (№ 18), Василь Краснянський (№ 19), Станіслав Кроковський (№ 20), Гнат Криницький (№ 21), Августин Кшишталович (№ 22), Микола Кулічко (№ 23), Михайло Матковсь-кий (№ 25), Станіслав Намащинський (№ 27), Ернст Нехай (№ 28), Адольф Пальмріх (№ ЗО), Ісидор Пасічинський (№ 31), Михайло Пилипів ( (№ 32), Володимир Полянський (№ 33), Володимир Радзикевич (№ 34), Ян Раєвський (№ 35), Иозеф Райхерт (№ 36), Владислав Релінгер (№ 37), Семен Савула (№ 38), Антон Шіллер (№ 39), Гіронім Шіллер (№ 40), Тит Щипайло (№ 42), Бартоломій Тарковський (№ 43), Ісаак Тігерман (№ 44), Юліан Жебровський (№ 45), Іван Жук (№ 46), Юліан Закревський (№ 47).
Новими учнями у другому класі були Антоній Гуткін (№ 11), Олександр Горуцький (№ 13), Альбін Льгоцький (№ 24), Михайло Микитка (№ 26), Юліан Новицький (№ 29), Семен Савула (№ 38) та Людвік Смольський (№ 41).
Не перейшли з першого класу у другий Юліан Драгокупіль, Микола Дунаєвський, Іван Дідинський, Володимир Гудзьр, Олександр Калюжинський, Адам Лехіцький, Йозеф Лелоський, Степан Заєць, Олександр Калечинський та Юліан Беднаровський.
В другому класі дітьми селян були: Кароль Бандрівський (№ 2), Дмитро Білас (№ 4),Іван Франко (№ 9), Микола Гулин (№ 10), Дмитро Гладкий (№ 12), Іван Яновський (№ 15), Михайло Коріневич (№ 18), Василь Краснянський (№19), Михайло Матковський (№ 25), Михайло Пилипів (№ 32), Йозеф Райхерт (№ 36), Семен Савула (№ 38), Бартоломій Тарковський (№ 43) та Іван Жук (№ 46). Всіх - 14 учнів, що складало 29,78 %. Стільки ж - 14 - учнів було і в першому класі, але вони складали 27, 45 % від загалу.
Дітьми службовців були: Юлій Доллер (№ 8), Альфред Яцковський (№ 14), Альберт Кнауер (№ 16),Станіслав Кроковський (№ 20), Августин Кшишталович (№ 22), Альбін Льгоцький (№ 24), Станіслав Намащинський (№ 27), Ернст Нехай (№ 28), Юліан Новицький (№ 29), Ян Раєвський (№ 35), Антон Шіллер (№ 39), Гіронім Шіллер (№ 40), Людвік Смольський (№ 41), Тит Щипайло (№ 42), Ісаак Тігерман (№ 44) та Юліан Жебровський (№ 45), тобто 16 учнів, що від загалу складало 36 %. Всього 8,5% складали діти ремісників. Ними були Антоній Гуткін (№ 11), Микола Кулічко (№ 23), Адольф Пальмріх (№30) та Владислав Релінгер (№ 37). Всього 4 учні. Решта учнів були дітьми священиків. Це були Іван Бачинський (№ 1), Олександр Базилевич (№ 3), Корнило Дністрянський (№ 7), Олександр Горуцький (№ 13), Гнат Криницький (N9 2Т), Михайло Микитка (№ 26), Ісидор Пасічинський (№ 31), Володимир Полянський (№ 33), Володимир Радзикевич (№ 34) та Юліан Закревський (№ 47). Всього - 10 учнів, що складало 21 % від загалу. В першому класі синів священиків було стільки ж.
ТРЕТІЙ КЛАС
Він припадав на 1869/1870 навчальний рік. Каталог учнів цього класу в Державному архіві Львівської області зберігається у фонді Р-1262, опису 11, як справа 12.
Загальна кількість учнів цього класу була 45, тобто стільки ж, скільки при кінці минулого навчального року. З них репетентів було двоє. Основна маса - сорок учнів - перейшли з попереднього класу. Нових учнів прибуло троє.
Відмінний ступінь отримала як в першому, так і в другому семестрах десять учнів. Перший ступінь успішності мали в першому семестрі 27, а в другому 32 учні. Другий ступінь успішності в першому навчальному семестрі мало четверо учнів, а в другому тільки один. Найнижчий ступінь успішності, як в першому, так і в другому семестрі мали двоє учнів. В першому семестрі не складало екзамен двоє учнів. Цього року в класі не було жодного приватиста: всі були публічними учнями. В класі було 16 поляків, 14 русинів, п'ятеро німців. Згідно з віросповіданням було: римо-католиків 18, греко-католиків - 24, євангелістів - 2 та один мойсеєвого віросповідання. Від плати за навчання було звільнено 33 учні. Платило - 12. Дев'ятнадцятирічних юнаків у класі було двоє, 18-річних - троє, 17-річних - шестеро, 16-річних - семеро. 15 років мало при кінці навчального року дев'ятеро учнів, 14 - 10 учнів та 13 років мало 8. Іванові Франкові 1870 року було 14 років. Таких, як він, в класі було десятеро. На рік молодших - восьмеро. Решта, 27 учнів, було старшими.
Директором гімназії був Матеуш Куровський. Господарем третього класу Теофіл Грушкевич, який напише великі спогади про своє життя, які досі неопубліковані, і з них тільки буде зроблено витяжку тих сторінок, де згадується про Івана Франка. Ці спогади будуть постійно включатись у різні видання спогадів про Івана Франка. Великий архів Т. Грушкевича зберігається у відділі рукописів Львівської наукової бібліотеки ім. Василя Стефаника НАН України. Він у третьому класі викладав грецьку та руську мови. Доктор Антоневич навчав історії та географії. Олексій Торонський був катехитом. Інші предмети викладали Іван Верхратський та А. Юриневич.
Цього року учні вивчали релігію, латинську мову, грецьку мову, польську мову, руську мову, німецьку мову, географію та історію, математику та природознавство. Новим предметом була грецька мова. Руська мова була предметом надобов'язковим. Можна було ходити на науки рисунків та співів.
Відкривав список учнів у каталозі Карло Бандрівський (там же, арк. 136). Його номер у каталозі був першим. Вказано, що він народився 2 грудня 1855 року, є греко-католиком, народився в Ортиничах, а його батько Йосиф є селянином. Від плати за навчання в обох семестрах був звільнений.
Номер другий у каталозі був за Олександром Базилевичем (там же, арк. 137), батько якого був священиком на Жидачівщині в Баличах Придорожніх. За добрі оцінки та поведінку був звільнений від оплати за навчання. В першому семестрі мав 11 локацію, а в другому - 19. Мешкав у колишнього лісника Францішка Чеховича, вул. Стебницька, 40.
Третім у каталозі йшов 17-літній Дмитро Білас, син селянина Івана Біласа з Трускавця. Вчився добре. У першому семестрі мав 18 локацію, а в другому - 25 (там же, арк. 138). В обох семестрах від оплати за навчання був звільнений. Квартирував у акушерки Павлини Кєляновської, яка мешкала на Маріяцькій площі під № 222.
Четвертим номером у каталозі був Адольф Бродер (там же, арк. 139), євангеліст, син власника земельних угідь в Підгірцях Якова Бродера. Адольф був молодшим за Івана Франка на рік. Вчився в третьому класі добре. Мав 26 локацію в першому семестрі та 20 - в другому. Зрозуміло, що за навчання платив. У Дрогобичі був на квартирі асесора Міської ради Миколи Пєсецького, площа Ринок, 5.
П'ятим номером в каталозі учнів третього класу 1869/1870 року був один з найстарших учнів - вісімнадцятирічний Владислав-Северин Брюкман (там же, арк. 140), який народився 20 вересня 1852 року в селі Волоща Самбірського повіту, де його батько Ксаверій барон Брюкман був власником маєтностей. Був римо-католицького віросповідання. Перед тим він вчився у Самбірській гімназії, але вимушений був третій клас повторювати, і батько його забрав із Самбірської гімназії і перевів у Дрогобицьку. Мешкав у Дрогобичі молодий барон у спенсіонованого колишнього військового лікаря Яна Гарбачевського В першому семестрі мав 36 локацію і перший ступінь успішності та в другому семестрі з першим успіхом мав 28 місце. За навчання в гімназії платив: в першому семестрі 75 золотих ринських, а в другому - 95 золотих ринських. Як і належить молодому барону, крім всіх предметів, які належало вивчати за програмою, вчив ще й французьку мову, з якої мав слабкі оцінки. Проте молодий барон не вивчав руської мови. Цей предмет не відвідували всі, хто був поляком.
Син повітового Дрогобицького старости Едвард Чермак (там же, арк. 141) міг похвалитись тим, що протягом року не пропустив жодного заняття. Як надобов'язкові предмети вивчав руську мову, а також французьку. В першому семестрі мав 27 локацію, а в другому - 31. За навчання платив 127 ринських в першому семестрі та 110 ринських у другому. Мешкав у свого батька по вулиці Панській № 211. Будинок зберігся до цього часу. Порядковий номер Едварда Чермака в каталозі був шостий.
Сьомий номер припадав на Корнила Дністрянського (там же, арк. 142), сина священика Северина Дністрянського, пароха Рудківського повіту. У Дрогобичі Корнило мешкав у властительки реальності Христини Коссак на Лішнянському передмісті під номером 198. В першому семестрі мав 30 локацію у навчанні, а в другому - 32. Від оплати за навчання в обох семестрах був звільнений.
Значно гірше, ніж у другому класі, йшла наука Юлію Доллеру (там же, арк. 143), порядковий номер якого у класному каталозі був восьмим. Він був євангелістом, очевидно німцем. Народився 16 лютого 1857 року, тобто був молодшим за Івана Франка. Батько його був цісарсько-королівським касиром скарбу. Вчив французьку мову, але не вчив руську мову. В першому семестрі мав 32 місце по навчанню, а в другому - 41. Латинську мову мав на поправку, яку склав. За навчання платив. У першому семестрі 76 золотих ринських, а в другому - 49. Мешкав на квартирі у спенсіонованого канцеляриста Григорія Добринецького по вулиці Панській, № 267.
Іван Франко (там же, арк. 144) мав в каталозі цього навчального року номер дев'ятий. Його «обичаї» в першому семестрі були визнані взірцеві, а в другому за «хвалебні». «Пильність»в обох семестрах визнана за витривалу. Поступи в науці в першому семестрі мав такі:
релігія - «сelujacy»;
латинська мова - «сelujacy»
грецька мова - «сelujacy»
польська мова - «сelujacy»;
руська мова - «сelujacy»,
німецька мова - «сelujacy»;
географія та історія - «znakomity»;
математика - «сelujacy»;
природознавство - надзвичайно «сelujacy»;
рисунки - «chwalebny»;
Зовнішній вигляд домашніх завдань - чистий. Пропустив 91 годину навчання, з яких шість без поважних причин.
За такі успіхи в навчанні йому в першому семестрі було признано загальну «клясу» першу з винагородженням, а тільки другу локацію між 43 учнями, які піддавались екзамену.
Такі самі оцінки мав і в другому семестрі. Пропустив 50 годин шкільних занять, але всі ці пропуски були поважними.
Ці успіхи в навчанні дозволили йому в другому семестрі мати першу «клясу» з відзначенням та посісти перше місце у списку учнів. Постановою Крайової шкільної ради від 9 травня 1868 року за № 1839 був звільнений від оплати за навчання. Свідоцтво про закінчення третього класу Іванові Франку видано, як зробив про це запис у каталозі класний керівник Теофіл Грушкевич, 18 липня 1870 року. Шкільний каталог його вітчима продовжує замість Гаврилика величати Гавриляком. Мешкав Іван Франко у третьому класі, як і раніше, у кравця Івана Гутовича на вулиці Жупній під номером 187. Це перша удокументована адреса проживання Івана Франка у Дрогобичі. Будинок кравця Івана Гутовича в занедбаному вигляді зберігся дотепер.
Десятим номером у каталозі йшов Микола Гулин (там же, арк. 145), народжений в Літині 8 листопада 1854 року. Був селянським сином. Як і Іванові Франкові, викладач природознавства поставив оцінку за предмет «надзвичайно сelujacy »; мав в обох семестрах перший ступінь успішності. В першому семестрі займав 20, а в другому 16 місце. В Дрогобичі мешкав на квартирі у властительки реальності Вікторії Баєр на вулиці Ягелонській, № 252. Від оплати за навчання був звільнений.
Дмитро Гладкий (№ 11) син селянина Андрія Гладкого з-під Дрогобицького села Млинки Герасимові (там же, арк. 146) мав у третьому класі вже 17 років. Успіхи в навчанні в нього оцінили вчителі як добрі. В першому семестрі мав 28 локацію, а в другому - 33. Від оплати за навчання в гімназії був звільнений. Мав особливу схильність до природничих наук. Вже не добирався в Дрогобич пішки, як раніше, а винайняв собі квартиру у шевця Петра Миська на вулиці Зеленій № 30.
Дванадцятий, «апостольський», номер у каталозі третього класу цього навчального року випав на Олександра Горуцького з Вербіжа з-під Коломиї (там же, арк. 147). Йому було вже 18 років. Його батько був дяком і одночасно вчителем народної школи в Рабчицях. Вчився погано. Мав другу «клясу» у навчанні. В першому семестрі мав 40 місце, а в другому - 45, тобто останнє. Мав погані оцінки з латини, греки, природознавства та математики. Перейти у наступний клас не мав жодних шансів. Мешкав на квартирі у вдови по канцеляристу Фаустини Колодкевич на площі Маріяцькій під номером 221. За навчання вимушений був платити. В першому семестрі 77 золотих ринських, а в другому - 27.
«Нещасливий», тринадцятий номер, у каталозі випав на Івана Яворського, сина Федора Яворського зі Ступниці (там же, арк. 148). Він народився 7 лютого 1851 року, тобто йому в третьому класі було вже 19 років. Був селянським сином. Вчився добре. Мав перший успіх у навчанні з винагородою. В першому семестрі займав п'яту локацію, а в другому - восьму. За успіхи в навчанні та зразкову поведінку був звільнений від оплати за навчання. Квартирував у теслі Гаврила Сухара, що мешкав по вулиці Огородній, № 254.
Не пощастило з навчанням цього року Альберту Кнауеру, що мав у каталозі номер 14 (там же, арк. 149). Він був ровесником Івана Франка, народився в Рибнику, що біля Борислава. Його батько Альберт був у Східниці старшим лісничим. Мешкав Альберт-молодший у самого директора гімназії Матеуша Куровського. І в першому, і в другому семестрі мав 38 локацію. Мав на осінь поправку з німецької мови, але до екзамену не зголосився і втратив шанс перейти у наступний клас. За навчання платив по 79 золотих ринських.
Михайло Кочиркевич (№ 15) був також ровесником Івана Франка і походив з Угорців Мінеральних. Його батько Андрій був священиком в селі Кривому (там же, арк. 150). Михайло належав до відмінників навчання. Мав першу «клясу» з відзначенням. У першому семестрі мав дев'яту локацію, а в другому - шосту. За успішне навчання був звільнений від оплати. Був на квартирі у властительки реальності Христини Коссакової на Лішнянському передмісті, 198. Там квартирував також син священика Корнило Дністрянський.
Цього навчального року Михайлові Коріневичу (№ 16) за його успіхи в навчанні та поведінку вчителі пророкували в майбутньому священичий стан (там же, арк. 151). На жаль, не виправдав їх сподівань і став народним учителем. Був родом з Рожанки Нижньої. Батько Іван Коріневич там був селянином. Вчився Михайло добре. В першому семестрі мав 12 локацію, а в другому - 13, був звільнений від оплати за навчання. Як і попереднього року, мешкав у вбогій хатині селянина Андрія Флюнта на Завижному передмісті, № 193. Дорога до гімназії проходила повз хату кравця Гутовича, де мешкав Іван Франко. Тому й до гімназії часто ходили разом.
Гнат Криницький (№ 17) мав добрі успіхи у навчанні цього року. Від оплати за навчання був звільнений з двох причин: добре вчився (22 локація в першому семестрі, в другому - 26), а також те, що був сиротою по священику (там же, арк. 152). Його мати перебралась до Дрогобича, винайняла помешкання по вулиці Руській, 190 і дбала про сина. Як і всі вдови по священиках, жила зі скупої вдовиної пенсії, а також з того, що приймала на квартиру учнів.
Вісімнадцятий номер припадав на Августина Кшишталовича (там же), молодшого за Івана Франка. Він народився 13 квітня 1857 року в Погвіздові, його батько був лікарем у Долині. В першому семестрі посідав з навчання 23 місце, а в другому -21. Від оплати був звільнений. В Дрогобичі був на квартирі у гімназійного вчителя Ігната Фляха, що мешкав по вулиці Сольній під № 230.
Сиротою, як Іван Франко та Гнат Криницький, був Микола Кулічко (№19). Він був на рік старшим за Івана Франка і мав опікуном свого вітчима Івана Войнаровича, муляра з Дрогобича, де й мешкав. Батько Миколи був теслею. Мав 34 локацію у навчанні в першому семестрі, і 36 в другому. Від плати за навчання був звільнений. Його дім був на Задвірному передмісті під номером 54 (там же, арк. 154).
Зовсім погано вчився Альбін Льгоцький (№ 20): в першому семестрі мав останнє сорок третє місце, а в другому 44. Був родом з Трускавця, а його батько Густав був цісарсько-королівським лісничим в поблизькому від Трускавця селі Солець (там же, арк. 155). Був римо-католиком. Мешкав у родички Кароліни Льгоцької у Дрогобичі на Лішнянському передмісті, № 107. За навчання платив в першому семестрі - 78 ринських, а в другому - 35. Мав погані оцінки в другому семестрі з латини, польської мови, математики та природознавства. Шансів перейти в наступний клас не було.
Відмінником навчання був цього року Матковський Михайло (№ 21) син селянина з Маткова. Йому, правда, вже було 18 років, бо народився 19 грудня 1852 року. І в першому, і в другому семестрі мав десяту локацію. Від оплати за навчання, відповідно, був звільнений. Мешкав на квартирі у вдови по різнику Анастасії Петровської на Боднарській вулиці (там же, арк. 156).
Двадцять другий номер в каталозі був за Михайлом Микиткою, сином священика з Підбережжя. Йому вчителі пророкували службу у війську. Мав погані справи з історії та географії, але по канікулах виправив оцінку. Йому було вже 17 років. Вчився погано. Мав 42 локацію і третій ступінь успішності в першому семестрі і на цьому ж місці залишився у другому семестрі (там же, арк. 157). За навчання платив у першому семестрі 105 ринських, а в другому 103. Мешкав на квартирі у вдові по уряднику Терміни Кулянковської по вулиці Курницькій, № 38.
Станіслав Намащинський (№ 23) був ровесником Івана Франка. Його батько Іван був спенсіонованим міським касиром у Дрогобичі і мешкав по вулиці Бориславській, 95. В першому семестрі був на 42 місці по навчанню, а в другому на 40 (там же, арк. 158). Мав другий ступінь успішності. В першому семестрі за навчання не платив, а в другому платив 38 ринських. Мав погану оцінку з німецької, яку вчив проф. Юрчакевич. Після канікул ситуацію дещо поліпшив.
Добре вчився Ернст Нехай (№ 24). син цісарсько-королівського радника соляної жупи в Долині Адольфа Нехая (там же, арк. 159). Ернст був ровесником Івана Франка. Не вчив руської мови, але вчив французьку. В першому семестрі мав 25 місце з навчання, а в другому - 27. Від оплати за навчання в обох семестрах був звільнений. Мешкав на квартирі у матері братів Шіллерів Сусанни Шіллер по вулиці Зеленій, 24. Очевидно, в цьому будинку і прочитав на засіданні літературного гуртка Іван Франко своє перше оповідання. Досі адреса мешкання Шіллерів у Дрогобичі не була відома.
Двадцять п'ятим у списку був поляк Юлій Новицький (там же, арк. 160), який також був ровесником Івана Франка, бо, як повідомляє запис у каталозі, народився 7 квітня 1856 року в Жовкві на Львівщині, де опісля буде працювати аж до смерті перший преміант Антон Шіллер нотаріусом. Мав 31 місце в першому семестрі, і 34 в другому. Його батько Михайло був цісарсько-королівським фінансовим комісаром в Долині. Від оплати за навчання був звільнений в обох семестрах. Мав проблеми з французькою мовою у відомого вчителя Дрогобицької гімназії Осмульського, який постійно споював всіх вчителів, а сам був тверезим. По канікулах оцінка була справлена на кращу. В Дрогобичі квартирував у повітового секретаря Марцеля Нантвіга, що мешкав по Жупницькій вулиці, № 144.
Двадцять шостий номер у каталозі припадав на Адольфа Пальмріха (там же, арк. 161). Був поляком, молодшим на рік від Івана Франка, народився в Вороблевичах під Дрогобичем, де його батько був мельником. Вчився добре. Мав перший успіх «з відзначенням» у навчанні. В першому семестрі мав восьму локацію, а в другому - дев'яту, однак за навчання в гімназії платив. В першому семестрі 80 ринських, а в другому - 14. Мешкав, як і в попередні роки, на квартирі у вчителя музики Йозефа Грека.
До відмінників навчання у третьому класі належав і Ісидор Пасічинський (№ 27), батько якого Роман був священиком в Красному. Мав третю локацію в першому семестрі та п'яту в другому. Від оплати за навчання був звільнений в обох семестрах. Був на квартирі в професора гімназії Йозефа Островського, який мешкав по вулиці Панській, 213 (там же, арк. 162). Вчителі вбачали, що в майбутньому він буде професором гімназії.
Онуфрій Павлик (№ 28) був новим учнем у класі. Він повторював третій клас, тобто був репетентом (там же, арк. 163). Народився він 12 червня 1855 року в селі Луці коло Самбора, де його батько був гмінним писарем. Був греко-католиком. В першому семестрі за навчання платив 81 ринський, а в другому тільки дев'ять. Вчився поганенько. І в першому, і в другому семестрах мав 37 локацію. В Дрогобичі був на квартирі у Якова Принца, спенсіонованого міського поліціянта.
Михайлові Пилипіву (№ 29) в третьому класі вже було 19 років, бо народився він 15 листопада 1851 року (там же, арк. 164). Був родом з Колодруб, де його батько Микола був рільником. Був українцем, учився не вельми успішно. В першому семестрі мав 33 локацію, а в другому - 35. Від оплати за навчання був звільнений в обох семестрах. Був у Дрогобичі на квартирі у властительки реальності Юлії Солярової, Лішнянське передмістя, 58.
Не вельми успішним цей клас був і для товариша Івана Франка Володимира Полянського (№ 30). Він мав перший ступінь успішності і серед 43 учнів третього класу в першому семестрі займав 35 місце, а в другому серед 45 учнів займав 34 місце. За навчання платив: в першому семестрі 147 золотих, а в другому 91 (там же, арк. 165). Був родом з села Терка, на час навчання Володимира, батько був священиком у Висоцьку Нижньому. В Дрогобичі жив на квартирі у Бартоломея Корпака по вулиці Боднарській. Мешкав там, зрештою, від першого класу. Квартира була вигідна тим, що було близько до гімназії.
Тридцять перший номер у каталозі випав сину священика з Добрян Володимиру Радзикевичу (там, арк. 166). Належав до відмінників навчання і мав перший успіх з відзначенням у першому та другому семестрах. В першому семестрі мав до того ж четверту локацію, а в другому - другу. Йшов за успішністю відразу за Іваном Франком. Був звільнений від оплати за навчання в обох семестрах. Був на квартирі у гімназійного катехита Олексія Торонського, що мешкав на Лішнянському передмісті, № 71.
До відмінників навчання, яких цього року в третьому класі було десятеро, належав і поляк Ян Раєвський (№ 32), на рік молодший від Івана Франка (там же, арк. 167). Його батько Леопард працював радником маєтків у Долині. Мешкав Ян на квартирі у колишнього лісничого Францішка Чеховича по вулиці Стебницькій, 40. В першому семестрі мав п'яту локацію, а в другому - четверту. Від оплати за навчання був звільнений.
Йозеф Райхерт (№ 33) з Конігшау, сирота, мав 14 локацію в першому і в другому семестрах. Ним опікувався стрийко Фердинанд. Від оплати за навчання був звільнений. Мешкав на квартирі у шевця Іллі Мартинки на Лішнянському передмістю (там же, арк. 168).
Добрі успіхи у навчанні цього року мав Владислав Релінгер (№ 34). В першому семестрі мав 16 локацію, а в другому - 12. Його батько Ян був у Трускавці Столяром. Від оплати за навчання був звільнений в обох семестрах. У Дрогобичі квартирував у теслі Гаврила Сухара по вулиці Огородній, 254 (там же, арк. 169).
На диво, добрі успіхи в навчанні цього року мав Семен Савула (№ 35). В першому семестрі посідав 19 локацію, а в другому - 24 (там же, арк. 170). Був родом з Опарів з-під Дрогобича, а його батько Константин був рільником. За добрі успіхи в навчанні в обох семестрах був звільнений від оплати за навчання. Мешкав на квартирі у «спенсіонованого фінансового сторожа», як повідомляє каталог, по вулиці Боднарській, № 225.
Син цісарсько-королівського лісничого державних лісів у Монастирі Лішнянськім, що під Дрогобичем по дорозі на Борислав, Юлія Смольського Людвік Смольський (№ 36) відмовився вивчати руську мову, французької також не вчив, але з навчання мав лише 29 - місце в першому семестрі і 15 місце - в другому. В обох семестрах був звільнений від оплати за навчання.
Мешкав у вдови по цісарсько-королівськім фінансовім комісарі скарбу Сусанни Шіллер по вулиці Зеленій, 24 (там же, арк. 171).
Перше місце серед учнів у першому семестрі тримав Антоній Шіллер (№ 37), однак в другому семестрі здав позиції і на перше місце з навчання вийшов Іван Франко, Антоній Шіллер мав лиш третю локацію (там же, арк. 172). Був сиротою. Ним опікувалась мати Сусанна Шіллер, яку каталог іменує вдовою по цісарсько-королівськім фінансовім комісарові скарбу. Мешкав вдома по вулиці Зеленій, 24. Від оплати за навчання був звільнений в обох семестрах.
Його брат Гіронім (№ 38), який був ровесником Івана Франка, від оплати від навчання в обох семестрах був звільнений (там же, арк. 173). У першому семестрі мав 17 локацію, а в другому - 18.
Тридцять дев'ятий номер у каталозі припадав на Бартоломея Тарковського, який був поляком і був родом з Дрогобича, соціальний статус його батька - селянин. Мешкав у батьківській хаті на Завижному передмісті, 13. В першому семестрі мав 21 локацію, а в другому - 30. Від оплати за навчання був звільнений в обох семестрах (там же, арк. 174).
Як завше, стабільно добре вчився Ісаак Тігерманн (№ 40). В третьому класі він відмовився вчити руську мову, вивчав французьку. Мав у першому і другому семестрах сьоме місце з навчання, мешкав у батьків. Хто властиво був його батько, так і не визначився каталог: то раз називає його власником фабрики, то адвокатом. В кожному разі за навчання Ісаак не платив (там же, арк. 175).
Новим учнем у класі був українець Михайло Турянський (№ 41), який у каталозі отримав сорок першу позицію. Був репетентом. Народився шостого вересня 1856 року в селі Городище Самбірського повіту, де його батько Семен від 1840 року був священиком. Він був 1804 року народження, закінчив Львівську духовну семінарію і став священиком у 1833 році. Був скерований на парафію в село Дорожів на Самбірщині, де пропрацював до 1835 року, відтак перейшов на парафію в село Татари цього ж повіту і в 1840 році став священиком у Городищі, де пропрацював до самої смерті, яка сталась 21 жовтня 1873 року.
Михайлові Турянському, якому вчителі гімназії аж ніяк не передбачали священичої кар'єри, судилось, як і батькові, стати священиком. Він закінчив Львівський університет 1884 року, а разом з тим закінчив і Львівську духовну семінарію і від того часу почалась його мандрівка парафіями. Починав від села Манів Ліського повіту (1884 - 1885), відтак була парафія в Поріччі біля Рудок (1885 - 1860, Вислок Долішній на Сянщині (1886 - 1887), Криве над Сяном (1887 - 1889), Поляна Ліського повіту (1889 - 1902), аж нарешті осів 1902 року в Городищі. Працював тут до приходу радянської влади. Подальша його доля невідома.
Вчився Михайло Турянський не вельми успішно. Мав другий ступінь і посідав у в першому семестрі 39 місце, а в другому - 43. В першому семестрі за навчання платив 82 ринських, а в другому - 65, мав на осінь поправку з німецької мови (там же, арк. 176). У Дрогобичі був на квартирі у столяра Йосифа Громника на Лішнянському передмісті, 38.
Поляк Юліан Жебровський (№ 42) з Попелів, де його батько Мар'ян був радником маєтностей за добре навчання від плати за навчання був звільнений в обох семестрах. В першому семестрі тримав 13 місце, а в другому віддав його іншим і сам зайняв по успішності 23 позицію. Мешкав у колишнього лісничого Францішка Чеховича по вулиці Стебницькій, 40 (там же, арк. 177).
Іван Жук (№ 43) з Дрогобича був сиротою. Йому було 17 років, ним опікувалась мати Параскевія Жук, яку каталог іменує вдовою по рільнику. Від оплати за навчання був звільнений в обох семестрах. У першому семестрі мав 15 місце, а в другому піднявся на 11-е. Мешкав вдома на Лішнянськім передмістю, № 91 (там же, арк. 178).
Новим учнем у класі від другого півріччя був поляк Ян Кіляр. Він народився 2 квітня 1853 року в Посаді Гірній, що біля Добромиля, прибув із Самбірської гімназії (там же, арк. 179). Другий семестр закінчив із першим успіхом навчання і в списку успішності став твердо на 29 місці. Від оплати за навчання був звільнений. Був сином селянина Войцеха Кіляра. Мешкав на квартирі у органіста костьолу Шимона Муровського, по вулиці Ягелонській, 177. Мав у каталозі № 44.
Прибув у другому півріччі з Коломийської гімназії Ян Ольшевський. Він був поляком. Народився 13 серпня 1856 року в Жовкві. Його батько Ян на той час був судовим ад'юнктом в Підбужжі. Від оплати за навчання був звільнений. Мешкав на квартирі у вдови Сусанни Шіллер по вулиці Зеленій, 24. В другому семестрі зайняв 17 місце з навчання. Його номер у класному журналі був 45.
Таким чином, з минулорічного другого класу у третій перейшли: Карло Бандрівський (№ 1), Олександр Базилевич (№ 2), Дмитро Білас (№ 3), Адольф Бродер (№ 4),Едвард Чермак (№ 6), Корнило Дністрянський (№ 7), Юліан Доллер (№ 8), Іван Франко (№ 9), Микола Гулин (№ 10), Дмитро Гладкий (№ 11), Олександр Горуцький (№ 12), Іван Яворський (13), Альберт Кнауер (№ 14), Михайло Кочиркевич (№ 15), Михайло Коріневич (№ 16), Гнат Криницький (№ 17), Августин Кшишталович (№ 18), Микола Кулічко (№ 19), Альбін Льгоцький (№ 20), Михайло Матковський (№ 21), Михайло Микитка (№ 22), Станіслав Намащинський (№ 23), Ернст Нехай (№ 24), Юлій Новицький (№ 25), Адольф Пальмріх (№ 26), Ісидор Пасічинський (№ 27), Михайло Пилипів (№ 29), Володимир Полянський (№ 30), Володимир Радзикевич (№ 31), Ян Раєвський (№ 32), Иозеф Рай-херт (№ 33), Владислав Релінгер (№ 34), Семен Савула (№ 35), Людвік Смольський (№ 36), Антоній Шіллер (№ 38), Пронім Шіллер (№ 38), Бартоломій Тарковський (№ 39), Ісаак Тігерман (№ 40), Юліан Жебровський (№ 42) та Іван Жук (№ 43). Новими учнями в класі були Владислав Брюкман (№ 5),Онуфрій Павлик (№ 28), Михайло Турянський (№ 41), Ян Кіляр (№ 44) та Ян Ольшевський (№ 45). Всього п'ять учнів. З них репетентами були двоє: Владислав Брюкман (№ 5) та Михайло Турянський (№ 41).
З другого класу у третій не перейшли Іван Бачинський, Антоній Гуткін, Альфред Яцковський, Іван Яновський, Василь Краснянський, Станіслав Кроковський, Тит Щипайло та Юліан Закревський. Всього вісім чоловік.
Соціальний стан учнів третього класу мало чим відрізнявся від соціального стану учнів другого класу. Дітьми селян були: Карло Бандрівський (№ 1), Дмитро Білас (№ 3), Іван Франко (№ 9), Микола Гулин (№ 10), Дмитро Гладкий (№ 11), Іван Яворський (№ 13), Михайло Коріневич (№ 16), Михайло Матковський (№ 21), Михайло Пилипів (№ 29), Йозеф Райхерт (№ 33), Семен Савула (№ 35), Бартоломій Тарковський (№ 39), Іван Жук (№ 43) та Ян Кіляр (№ 44). Всього - 14 учнів, що складає від загалу (45 учнів) - 31, 1 %. В другому класі було стільки ж селянських дітей і вони складали 29, 78 %. В першому вони складали - 27, 45 %.
Дітьми службовців були: Едвард Чермак (№ 6), Юлій Доллер (№ 8), Олександр Горуцький (№ 12), Альберт Кнауер (№ 14), Августин Кшишталович (№ 18), Альбін Льгоцький (№ 20), Станіслав Намащинський (№ 23), Ернст Нехай (№ 24), Юлій Новицький (№ 25), Онуфрій Павлик (№ 28), Ян Раєвський (№ 32), Людвік Смольський (№ 36), Антон Шіллер (№ 37), Пронім Шіллер (№ 38), Ісаак Тігерман (№ 40), Юліан Жебровський (№ 42), Ян Ольшевський (№ 45). Всього 17 учнів, що складає від загалу 37, 7 %. В другому класі їх було 16, що складало 36 %.
Дітьми священиків були: Олександр Базилевич (№ 2), Корнило Дністровський (№7), Михайло Кочиркевич (№ 15), Гнат Криницький (№ 17), Михайло Микитка (№ 22), Ісидор Пас-ічинський (№ 27), Володимир Полянський (№ 30), Володимир Радзикевич (№ 31) та Михайло Турянський (№ 41). Всього - 9 учнів, що складало від загалу - 20 %. В другому класі - 21 %.
Дітьми ремісників були: Микола Кулічко (№ 19), Адольф Пальмріх (№ 26) та Владислав Релінгер (№ 34). Всього троє, що від загалу складало: 6,6 %. В другому класі дітей ремісників було - 4 дітей.
Синами дідичів були Адольф Бродер (№ 4), Владислав Брюкман (№ 5), а також син високого урядовця Едвард Чермак (№ 6).
Півсиротами без батьків у класі були Іван Франко (№ 9), Гнат Криницький (№ 17), Микола Кулічко (№ 19), Йозеф Райхерт (№ 33), Антоній Шіллер (№ 37) та Пронім Шіллер (№ 38).
У фонди львівського літературно-меморіального музею Івана Франка із фондів Наукового Товариства імені Тараса Шевченка перейшла світлина учнів третього класу Дрогобицької гімназії 1869/1870 навчального року, яку подарував підписаний зі зворотнього боку М. Кочиркевич. Коли саме цю світлицю він подарував НТШ встановити не вдалося. На ній також вказано, хто є там з учнів третього класу, сфотографованих 1870 року. Детальний опис цієї світлини, у книзі Р.Горака та Я. Гнатів «Іван Франко. Книга третя. Гімназія», що вийшла у видавництві «Місіонер» 2002 року. Тепер на підставі приведеного вище списку учнів третього класу можна ствердити, що на світлині є:
1. Ян Ольшевський (№ 45);
2. Володимир Полянський (№ 30);
3. Альбін Льгоцький (№ 20);
4. Корнило Дністрянський (№ 7);
5. Михайло Кочиркевич (№ 15), який подарував світлину і підписав її;
6. Антоній Міллер (№ 37);
7. Альберт Кнауер (№ 14);
8. Гіронім Шіллер (№ 38);
9. Юлій Новицький (№ 25);
10. Микола Гулин (№ 10);
11. Ісаак Тігерман (№ 40);
12. Бартоломій Тарковський (№ 39);
13. Людвік Смольський (№ 36);
14. Іван Франко (№ 9);
15. Онуфрій Павлик (№ 28);
16. Дмитро Гладкий (№ 11);
17. Йозеф Райхерт (№ 33);
18. Едвард Чермак (№ 6);
19. Володимир Радзикевич (№ 19);
20. Август Кшишталович (№ 18);
21. Михайло Корневич (№ 16);
22. Станіслав Намащинський (№ 23);
23. Карло Бандрівський (№ 1);
24. Михайло Маяковський (№ 21);
25. Ернст Нехай (№ 24);
26. Микола Кулічко (№ 19);
27. Гнат Криницький (№ 17);
28. Дмитро Білас (№ 3);
29. Владислав Релінгер (№ 34);
30. Іван Яворський (№ 13);
31. Михайло Микитка (№ 22);
32. Ісидор Пасічинський (№ 27);
33. Михайло Пилипів (№ 29);
34. Олександр Горуцький (№ 12).
Всього 34 учні із 45 внесених до каталогу. Разом з учнями сфотографований господар третього класу Теофіл Грушкевич.
На світлині відсутні:
1. Олександр Базидевич (№ 2);
2. Адольф Бродер (№ 4);
3. Владислав Брюкман (№ 5);
4. Юлій Доллер (№ 8);
5. Адольф Пальмріх (№ 26);
6. Ян Раєвський (№ 32);
7. Семен Савула (№ 35);
8. Михайло Тур'янський (№ 41);
9. Юліан Жебровський (№ 42);
10. Іван Жук (№ 43);
11. Ян Кілляр (№ 44).