МАЛА ПРОЗА ІВАНА ФРАНКА В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ кінця XIX - ПОЧАТКУ XX століття
У статті проаналізовано різні методи і принципи художнього моделювання дійсності і парадигматичних відносин між персонажами, простежено процес трансформації парадигматичних моделей в українській прозі кінця XIX - початку XX століття з погляду традиційних і нових наративних форм. Результати дослідження можуть застосовуватись у літературних школах, у спеціальних франкознавчих студіях, курсах історії української літератури в університетах та педагогічних інститутах.
Ключові слова: наратологія, художня моральність, літературна парадигма, модус.
Кожна історична епоха розкриває притаманні їй культурні традиції, що репрезентують запас сюжетів, які можуть бути використані в подальшому для організації подій життя й історії, іншими словами, наратив створює образи для наступних поколінь. Його винятковість міститься не лише в простому відображенні послідовності подій та їх збереженні, не просто в реєстрації подій, а й у можливості створити щось нове, він констатує їх та інтерпретує як значущі частини осмисленого цілого. Отже, за його допомогою ми можемо надати пояснення долі індивіда чи народу.
Творчість І. Франка становить цілу епоху в культурному розвитку не тільки України, а й Європи. Ця творчість, на думку М. Ткачука, є "феноменальним явищем в історії української та європейської культур останньої третини XIX й початку XX століття. Вона пройнята масштабним баченням світу з широким у часі розкриттям характерів з їх соціально-психологічним історизмом, глибоко національним духом і колоритом, але водночас і загальнолюдським духом" [1, с. 3].
Серед величезного масиву творчості І. Франка особливо виділяється мала проза. Останні роки розвитку літературознавства характеризуються постійним зростанням зацікавлення поетикою художнього твору, зокрема в аспекті жанрового синкретизму, психологічного аналізу, філософічності твору аж до створення символістських та імпресіоністських ефектів. Водночас мала проза Франка в аспекті розгляду її поетики і жанрової специфіки не знайшла переконливої інтерпретації. На наш погляд, розгляд її через наратологічну поетику дає можливість по-новому висвітлити її самобутність, її жанрово-творче новаторство. Саме крізь призму наратології, яка є домінуючим чинником творення і художнього світу, і структури, і людських характерів, можна простежити характер художніх шукань прозаїка.
Як зауважує М. Ткачук, з проблемою жанрової системності прози письменника пов'язується цілий комплекс питань генологічної свідомості Франка щодо прозових творів, їх циклізації, жанрового репертуару української прози XIX століття [2, с. 7]. Нині підхід до літературної спадщини І. Франка потребує переосмислення, зокрема нових поглядів на жанрово-стильову своєрідність та нарацію малої прози.
У нашій праці ми спробуємо по-новому розглянути художню своєрідність новел та оповідань І. Франка крізь призму наратології, сучасних шкіл у літературознавстві. Саме у цьому й полягає актуальність та новаторство нашого дослідження.
Відомо, що принципи суб'єктивності літератури кінця XIX - початку XX ст., вираженої у формі авторської об'єктивності її відтворення, була закладена ще у літературі реалізму. Однак своє завдання письменники реалістичної парадигми бачили у сприянні перетворенню соціальних умов задля формування людини нового плану на базі типологізованого героя з реальної маси людей. Нові ж перспективи зображення людини не мали потреби вдаватися до ідеалізованих, прикрашених моделей відтворення дійсності, як це було властиво літературі романтизму. Водночас уже не було потреби співвідносити специфіку художнього світу свого твору із наперед заданою структурою характеру героя. Тенденційність нового мистецтва переконливо пов'язувалась із вимогою іманентної правдивості зображення. Наближення до індивідуальної суті конкретної реальності керувалася складністю самої навколишньої дійсності.
Будь-яка перехідна доба в літературному процесі, поряд із традиційними принципами організації естетичної дійсності, завжди випробовувала нові форми, завдяки яким старі моделі художньої картини світу розгорталися в напрямку все більшого зближення з індивідуальним контекстом внутрішнього світу людини.
Справді, стильові форми авторського новаторства завжди характеризуються своєю поступовістю, оскільки на базі домінантних ознак минулого вони розвивають нові шляхи, що відповідають потребі якісної модернізації літературного дискурсу сучасності. Загалом ідеться про те, що основні прикмети художніх модифікацій не виникають на голому місці, а завжди випливають із надбань письменників попереднього етапу літературного процесу.
Так, аналітичність останньої третини XIX ст. не минула в літературі безрезультатно, а сформувала естетичні підвалини суб'єктивно-психологічного підходу, який виявився для літератури межі століть структуротворчим чинником наративу її модерністичного дискурсу.
У праці про розвиток епічної структури оповідання другої половини XIX століття Т. Гундорова зазначає, що цей період в історії національної літератури потрібно ототожнювати з ідейно-синтетичною системою перехідного типу, "яка відбиває становлення нового епічного змісту в літературі кінця XIX століття" [3, с. 7]. Тому, як стверджує дослідниця, щоб зрозуміти специфіку прози окресленої доби, необхідно шляхом аналізу освоїти основні закономірності епічної структури оповідання кінця XIX - початку XX ст., яка знайшла відбиток у парадигмі малої прози письменників-модерністів О. Кобилянської, В. Стефаника, М. Коцюбинського. Основні наративні особливості оповідань та новел згаданих авторів стають зрозумілими за умови усвідомлення тих цілей, що їх ставила перед собою література того часу. Найбільш правдоподібно їх означив у праці про специфіку онтології словесного образу С. Бройтман, який стверджує, що літературу ХІХ-ХХ століть треба розглядати у межах творення особливої поетики художньої модальності [4, с. 47]. Передусім вона стосується двох важливих аспектів.
Першою тенденцією є те, що суб'єктно-об'єктні відносини хорового дискурсу змінилися в поетиці на суб'єктно-суб'єктні.
Таке явище у наративі оповідання останньої третини XIX ст. Т. Гундорова називає виразом порушення прав адресата, тому що відбувається процес відходу "від описовості, яка вимагала цілісного, розгорненого відтворення характеру і обставин через зображення всіх опосередкувань і відношень, що вичерпують зміст художньої дії, до нової художньої структури, яка значною мірою базується на домисленні зв'язків та відношень, які тримали попередню класичну традицію" [5, с. 123]. Якщо у попередній літературній традиції реципієнт сприймав текст за належне, то тепер він поряд з автором ставав учасником творчого акту. В цьому аспекті структура літературного тексту все ближче стає до того, що М. Бахтін називав поліфонією художнього наративу [6], елементом якого є діалог між автором та реципієнтом, що передбачає залежність специфіки наративної стратегії автора від образу імпліцитного читача.
Другою тенденцією літератури поетики художньої модальності була все наростаюча активність суб'єкта художньої картини світу літературного твору.
Якщо у творах попередньої літературної парадигми середини XIX століття, зокрема у повістях та оповіданнях І. Нечуя-Левицького та Панаса Мирного ця тенденція поки що фіксувалась у зацікавленні авторів психологією, внутрішнім світом своїх персонажів, що виражалася в описовому характері наративного психологізму, то вже у творах останньої третини XIX ст. відчувається свобода вираження внутрішнього світу персонажів. Ідеться про те, що персонаж з об'єктної форми свого зображення переходить суб'єктну форму вираження особистого. Тобто "мається на увазі виділення чуттєво-практичної сфери світосприйняття героя як естетичної реальності" [7, с. 174]. Як бачимо, дві тенденції видозмін у рамках наративного дискурсу оповідання останньої третини XIX ст. перебувають у складних взаємозв'язках як між собою, так і з попереднім історико-літературним процесом. Типологію цих зв'язків М. Бахтін назвав діалогізмом. Вище йшлося про діалогізм між автором і реципієнтом, коли процес творення художнього наративу обов'язково корелюється певним образом імпліцитного читача, тобто кожен елемент чи рівень структури художнього тексту формується із застереженням про когось. Трохи інший акцент виділяється у випадку діалогізму між автором та персонажем. У цьому аспекті йдеться не лише про певні зміни у системі літературної парадигми, а й водночас про діалог між конкретним твором письменника із попередньою літературною традицією. Зокрема, така форма діалогізму спостерігається у контексті творення образу і художнього слова у системі координат художньої прози поетики художньої модальності. Так, ті типи характерів, з якими в літературній традиції Марка Вовчка, І. Нечуя-Левицького, Панаса Мирного, асоціювалися людські образи в українській літературі, у новішій літературі сприймались як архетипні знаки, на які треба певним чином відреагувати. Тому літературну парадигму останньої третини XIX ст. доцільно характеризувати як культурне явище перехідної доби, оскільки вона в широкому літературному контексті тогочасної епохи, по суті, творила умови для першої справжньої апробації поетики художньої модальності, якою повною мірою стала прозова творчість І. Франка, який уже з перших оповідань, особливо бориславського циклу, репрезентував нові шляхи жанру в українській літературі. На думку М. Ткачука, І. Франко, спираючись на досвід Марка Вовчка, І. Нечуя-Левицького, Панаса Мирного, а також митців європейських літератур, поглиблював мистецькі форми відображення дійсності. Він, з одного боку, як Діккенс,
Бальзак, Флобер, Золя, Доде, Тургенєв, Гончаров, Лев Толстой, Фрейтак, Шпільгаґен аналізує описувані факти, вказує їх причини та наслідки, розвиток і занепад [8, с. 63]. І. Франко вважає, що необхідно "впливати на розум і переконання, як французькі реалісти та натуралісти, а з другого боку, водночас впливати і на чуття" [І. Франко. - Т. 26. - С. 12], як це робили Марко Вовчок, Ю. Федькович, Ч. Діккенс. Це й зумовлює естетичне новаторство бориславських оповідань Франка, у яких нероздільно переплітається реалізм з натуралізмом та імпресіонізмом. Своєрідність художнього феномена української літератури останньої третини XIX ст. насамперед пояснюється типологією пізнавально-аналітичного модусу сприймання людиною дійсності. Ставлення до навколишнього світу як іманентного предмета естетичного дослідження у творчості письменника визначало специфіку не лише ідейно-тематичного потенціалу авторського письма, а і його наративної стратегії. Щоб належно проаналізувати характерні ознаки художньої свідомості зазначеного періоду, доцільно, на нашу думку, поряд із дослідженням інваріантних моделей художньої структури того часу з'ясувати основні риси літератури кінця XIX - початку XX ст., які стали органічним продовженням заявлених раніше ідей та суперечностей.
Відомо, що принципи суб'єктивності літератури кінця XIX - початку XX ст., вираженої у формі авторської об'єктивності її відтворення, була закладена ще у літературі критичного реалізму. Однак своє завдання письменники реалістичної парадигми бачили у сприянні перетворенню соціальних умов задля формування людини нового плану на базі типологізованого героя з реальної маси людей. Нові ж перспективи зображення людини не мали потреби вдаватися до ідеалізованих, прикрашених моделей відтворення дійсності, як це було властиво літературі романтизму. Водночас уже не було потреби співвідносити специфіку художнього світу свого твору із наперед заданою структурою характеру героя. Тенденційність нового мистецтва переконливо пов'язувалася з вимогою іманентної правдивості зображення. Наближення до індивідуальної суті конкретної реальності керувалася складністю самої навколишньої дійсності.
Сутність методологічних настанов авторського мислення останньої третини XIX ст. визначалась особливостями співвідношення соціологічного та психологічного. Письменники того часу, виходячи із постулату, що людина - продукт суспільних відносин та свого оточення - історичного й сучасного, досліджували вплив цього оточення на особистість. Відтак характерність їхнього дослідження набирала форм суспільно-психологічної студії, мета якої полягала в тому, щоб, поряд зі спостереженням внутрішніх характеристик людини, вивчити специфіку впливу зовнішнього середовища на неї. В цьому контексті Франкове оповідання належить до перехідних, трансформованих, форм, що стоять на межі між традиційними моделями зображення та суб'єктивними моделями модернізму. Згадуючи своє минуле, автор не зіставляє героїв своїх спогадів із певною парадигмою людських характерів, він розгортає студію, завдання якої - вивчення особливостей своєї індивідуальності у молодому віці та соціальних чинників її формування. Звідси - соціально-психологічна студія біографічного минулого І. Франка відповідає загальним принципам архетипної історії про ініціацію головного героя. Структура художнього світу такого літературного твору визначається специфікою введення героя в нову сферу соціального досвіду чи активності. При цьому в середовищі тих умов, у яких проживає ініційований, виділяється наставник, що має провести його до бажаного етапу дорослої зрілості. Перебуваючи в стані конфлікту із самим собою та зовнішнім середовищем, герой такого акту посвячення у вищий, кращий, світ повинен подолати багато перешкод та зазнати чимало принижень.
Зміни, що виразились у формі двох тенденцій відносин між автором та реципієнтом і автором та персонажем, по суті, визначаються специфікою ставлення автора до тієї художньої картини світу, яка зображена в літературному творі. Справді, навіть якщо йдеться про особливості стосунків між автором та адресатом, все-таки реальне вираження вони знаходять у формі ставлення автора до самого героя, тобто наратора як фізичного представника автора, до персонажа художнього наративу. М. Бахтін у праці про специфіку онтології автора і героя в літературному тексті виділив чотири типи таких відносин [9, с. 15]. Центральне місце, на його думку, належить художній реальності, що володіє всіма ціннісними, просторово-часовими, психологічними і мовними характеристиками героя. Так, пізнаний автор, зауважував М. Бахтін, не лише бачить і знає все те, що бачить і знає кожний герой окремо і всі герої разом, а й більше за них, причому він бачить дещо таке, що їм принципово є недоступним. Отже, йдеться про те, що автор щодо героя володіє всіма можливостями категоричного цілісного завершення.
|
Як стверджує Т. Гундорова, традиційне епічне зображення в літературі другої половини XIX ст., починаючи з оповідань Марка Вовчка й закінчуючи оповіданнями Панаса Мирного, базується на епічно замкненому монологічному описі подій, що "зростається" з характером [10, с. 126]. Так, у системі традиційного наративу розгортався дискурс, який будувався у формі монологічного верховенства, нав'язування думки наратора, для якого зображений у тексті герой, по суті, стає прикладом для утвердження свого погляду на світ. Тому соціальний зміст, який об'єктивно містить події, репрезентовані у тексті, значною мірою співмірний з індивідуальним характером героя. Отже, у наративному дискурсі старої епічної традиції єдиним живим компонентом, творцем художньої парадигми був лише наратор, який стояв над незавершеним героєм. Справедливо у цьому контексті зазначав М. Бахтін, що завершальні моменти автора роблять персонажа пасивним так само, як частина вважається пасивною стосовно всепоглинаючого цілого [11, с. 17]. Отже, стара епічна структура оповідання відноситься до нової, яка розвинулася на межі століть, як монологізм до діалогізму.
У цьому плані М. Бахтін, поряд з монологічною системою всепоглинаючого автора, виділяв ще три типи, в рамках яких чи то персонаж, чи то реципієнт уже володіли свободою своєї діяльності. Так, найбільш кардинальною щодо монологізму попереднього наративного дискурсу вважається система, у якій герой заволодіває автором, тобто коли спосіб думання, погляд персонажа стають авторитетними для наратора, коли екзистенціальна незавершеність героя видається центральним структуротворчим чинником цілого наративу. Такою, на думку М. Бахтіна, є поетика Ф. Достоєвського [12, с. 128].
Проміжними ланками між двома крайнощами можна вважати такі типи стосунків між автором і героєм в естетичній дійсності, коли або персонаж на шляху до свого вивільнення намагається діяти самостійно, однак поки що виражаючи погляди автора, або герой сам стає своїм автором, сам осмислює своє життя естетично. Перший модус, хоча й засвідчує певний рівень свободи дій персонажа, все ж таки не дає підстави стверджувати діалогізм у стосунках між автором та персонажем, оскільки герой для такого автора лише виконує функцію наочного підтвердження ідей та поглядів. Отже, треба вважати, що чотири типи відносин між функціями автора і персонажа класифікують у два надтипи, відмінність яких називається відмінністю між монологізмом і діалогізмом. Пропоновані таким чином модуси ставлення автора до персонажа перебувають між собою у відношенні між старою епічною традицією XIX ст. та поетикою художньої модальності.
Оскільки центральне місце в літературі духовного зламу кінця XIX - початку XX ст. посідають тенденції, котрі пов'язані із процесом активного становлення суб'єктивної характерності героя, то разом із принципами пізнавально-аналітичного підходу до відтворення реальності, розробленого письменниками попередньої доби, вони становили єдине прагнення художників слова повноцінно відобразити обставини життя людини в найбільш об'єктивному значенні формування індивідуальної сутності її характеру.
Посилання на те, що твори письменників є не домислом, а достовірною розповіддю про справжні життєві факти, стало звичайним явищем для того часу. Якщо раніше орієнтація на демократичного читача визначалася потребою апелятивності в загальній структурі розмови наратора із реципієнтом, де для цього використовувалася стильова модель наративного "сказу", то в творчості письменників останньої третини XIX ст. усе більшого значення набувають твори, наративний дискурс яких визначався стильовою конструкцією "Я-оповідання". У новому контексті "Я-оповідання" давало змогу в рамках часо-просторової дійсності художньої моделі світу належно на базі синтетичного поєднання суб'єктивних та об'єктивних ознак людського життя відтворити проблеми, пов'язані зі становленням людини нової доби. Символічною у цьому контексті є творчість І. Франка, яка, характеризуючись своєю перехідністю, вважається багатьма дослідниками надзвичайно синтетичною [13, с. 3]. Письменник випробовує різні форми викладу. Зокрема, І. Денисюк підрахував, що 25 відсотків творів усього масиву "малої прози" І. Франка написано у формі "Я-оповідання", а 75 відсотків - у формі третьої особи з точки так званого авторського всезнання. Поряд з простими автор широко послуговується скомплікованими темами викладу, і саме ці останні становлять нове слово в історії оповідальних засобів у нашій прозі [14, с. 14].
На думку Т. Гундорової, Франкові загалом судилося творити на зламі різних епох (доби романтизму та позитивізму, позитивізму й модернізму), на межі геокультурних просторів (Львів виконував роль культурного містка між Західною Європою та Європою Східною, до якої належала ціла Україна [15, с. 18].
У його художніх творах можна виявити тенденції романтизму та реалізму другої половини XIX ст., доби натуралізму, а пізніше й літератури модернізму початку XX ст.
У різний час різні літературознавці писали і про ідеалістично-романтичні тенденції у творчості І. Франка (О. Огоновський, М. Драгоманов), про натуралістичні твори письменника (Г. Цеглинський, В. Матвіїшин, М. Ткачук, Т. Гундорова), про його модерністський доробок (М. Євшан, Ю. Лавріненко). На думку Р. Голода, головною і визначальною рисою творчого методу І. Франка є синтезуюча здатність.
Індивідуальна Франкова творча практика сприяла відновленню та формуванню нових структур художнього мислення в українській літературі останньої третини XIX ст. У цьому аспекті правильно зазначає Т. Гундорова, що саме в рамках ідейно-естетичної системи літератури 80-х років відбувалось освоєння визначальної для нового способу зображення рубежу століть психологічної дійсності героя, автор вдається до розгортання у структурі сюжету і поетики тих елементів, які загалом стосуються літератури нового часу [16, с. 143]. Мала проза І. Франка є моделлю такої структури, в якій поєднуються естетичне та ідеальне, відбиваючи невичерпний смисловий потенціал тексту. Передусім, це спроба розкласти світ на бінарні опозиції, розгляд одиниць структури твору як елементів його системи, об'єднаних і пов'язаних відношенням протиставлення й тотожності. Це демонстрування можливості одночасно рухатися у протилежних напрямках завдяки миттєвій заміні носіїв одного асоціативного ряду іншим: це акцентуація на вклинення в контекст твору наднасичених емоційно-смислових образних структур, які руйнують очікуваний причинно-наслідковий зв'язок, підмінюючи причину процесу його атрибутом. На думку М. Ткачука, еволюція Франка відбувалася від психолого-натуралістичного "свідчення" до складної системи соціально-детермінованої характерології прози 80-90-х років, від розтину механізмів "діалектики душі", показу біфуркації особи до оголеного притчового прочитання, глибин філософського осмислення проблем буття [17, с. 20].
Автор майстерно використав різноманітні прийоми і принципи моделювання дійсності і парадигматичних відношень між персонажами, щоб з незвичною повнотою розкрити внутрішній світ героїв, витворити цілісний світ у його єдності. Життєвий матеріал і авторське ставлення до нього вимагали пошуку нових форм оповідної структури, освоєння різних жанрів малої прози.
Література
1. Ткачук М. Жанрова структура прози Івана Франка (бориславський цикл та романи з життя інтелігенції). Монографічне дослідження. -Тернопіль, 2003. - С. 3.
2. Ткачук М. Жанрова структура прози Івана Франка (Бориславський цикл та романи з життя інтелігенції) Монографічне дослідження. -Тернопіль, 2003. - С. 7.
З. Гундорова Т. Інтелігенція і народ в повістях Івана Франка 80-х років - Київ: Наукова думка, 1985. - С.7
4.Бройтман С. Из лекций об исторической поэтике: Слово и образ. - Тверь: Тверский государственный университет, 2001. - С. 47.
5.Гундорова Т. Розвиток епічної структури оповідання в українській літературі другої половини XIX ст. // Розвиток жанрів в українській літературі XIX - поч. XX ст. - Київ: Наукова думка, 1987. -С. 123.
6. Бахтин М. Проблеми поэтики Достоевского. - Москва: Художественная литература, 1972.
7.Гундорова Т. Розвиток епічної структури оповідання в українській літературі другої половини XIX ст. // Розвиток жанрів в українській літературі XIX - поч. XX ст. - Київ: Наукова думка, 1987. - С. 147.
8.Ткачук. М. Концепт натуралізму і художні шукання в "Бориславських оповіданнях" Івана Франка: Навчальний посібник. -Тернопіль, 1997. - С. 63.
9. Бахтин М. Эстетика словесного творчества. - Москва: Искусство, 1986. - С. 15.
10.Гундорова Т. Розвиток епічної структури оповідання в українській літературі другої половини XIX ст. // Розвиток жанрів в українській літературі XIX - поч. XX ст. - Київ: Наукова думка, 1987. - С. 126.
11.Бахтин М. Эстетика словесного творчества. - Москва: Искусство, 1986. - С. 17.
12. Бахтин М. Проблеми поетики Достоевского - Москва: Художественная литература, 1972. - С. 128.
13. Гаєвська Л. Іван Франко. Романтизм, натуралізм, реалізм? // Проблеми історії та теорії реалізму української літератури XIX - поч. XX ст. - Київ: Наукова думка, 1991. - С 3.
14. Денисюк І. Способи оповіді в малій прозі І. Франка // Українське літературознавство. - Вип. 7. - Львів, 1969. - С. 14.
15.Гундорова Т. Франко не Каменяр. Франко і Каменяр. - Київ: Критика, 2006. - С. 18.
16.Гундорова Т. Розвиток епічної структури оповідання в українській літературі другої половини XIX ст. // Розвиток жанрів в українській літературі XIX - поч. XX ст. - Київ: Наукова думка, 1987. - С. 143.
17.Ткачук М. Концепт натуралізму і художні шукання в "Бориславських оповіданнях" Івана Франка: Навчальний посібник. -Тернопіль, 1997. - С. 20.
In the article different methods and principles of modeling of the reality and paradigmatic relations between characters are analyzed. The author researches the process of transformation of narrative models of Ukrainian prose, a gradual transition from the traditional oral narrativity to the new narrative forms.
The results of the investigation may be used at the literary schools, special courses on Franko's literary work, during the process of teaching the course of the History of the Ukrainian Literature at the Universities and Pedagogical Institutes.