Видавничі ідеї Івана Франка
Славне місто Коломия над Прутом віддавна має таки справді славні і своєрідні видавничі традиції серед інших малих і великих міст України. За винятком хіба що Києва та Львова. Ще 1865 р. тут започатковано мирське чи світське українське книгодрукування, 1865 - газетярство.
За Франкових, наприклад, часів, тобто протягом другої половини 19 і початку 20-го століть, у місті над Прутом діяло 32 друкарні, що випустили у світ понад З тисячі назв книгопродукції, а періодика мала близько 140 найменувань. Роль Коломиї і коломиян у видавничій сфері та у ствердженні української національної ідеї протягом цього періоду важко переоцінити.
У Коломиї 1903 року вийшла знаменита Франкова праця "Що таке поступ?", тут надруковано твори Тараса Шевченка, Лесі Українки, Михайла Драгоманова, Пантелеймона Куліша, Івана Нечуя-Левицького, Юрія Федьковича, Дмитра Донцова, також твори Шекспіра, Байрона, Шіллера, Ла Фонтена, Ніцшє, Л.Толстого та багатьох інших класиків української і зарубіжної літератури, теперішніх письменників.
На сьогоднішній день місцеві літератори активно продовжують працювати над виданнями, зокрема, пропонуючи читачам, наприклад, тритомник лауреата Національної премії ім. Т.Г.Шевченка - Тараса Мельничука (Друкарня ім. Шухевича), масу інших потрібних книжок, газет і журналів.
Особливим унікальним виданням є Енциклопедія Коломийщини. Подібного немає в жодній області, за винятком енциклопедичних довідників «Київщина», «Полтавщина», «Чернігівщина». Та хіба що філадельфійське видання у США «Коломия і Коломийщина».
Маючи намір видавати літературно-мистецький і звичайно суспільно-політичний журнал «Діл», видавці, журналісти, письменники Коломиї не можуть ігнорувати Великого Каменяра щодо його думок і праці над виданнями, які мають слугувати народові.
Франкові ідеї стосовно видавничої та редакторської справи і його зусилля на цім терені для нинішньої і майбутньої читацької аудиторії, науки і громадсько-політичного та суспільного життя не менш актуальні і в наш час. Його, наприклад, стаття «Кілька слів о тім, як упорядкувати і провадити наші людові видавництва» стосується не лише специфічно видавничих питань чи просвітництва, а й філософської постановки питання - ознайомлення з передовими світовими й вітчизняними думками. Недарма ця стаття надрукована у філософських творах академічного видання (1) І.Франко І. Зібр. творів у п'ятдесяти томах. К.: Наукова думка, 1984 -Т.45.С-187).
Злободенність теми українського питання, української національної ідеї та втілення її в життя за допомогою друкованого слова, особливо часописів, які протягом всього свого творчого життя видавав Іван франко, цілком очевидна. Адже журнал - це пропагування ідей, показ життя, дорога, якою має простувати народ. Та й народ без власної ідеології мертвий. Актуальність її реалізації ставив Великий Каменяр у свій час визначальною, але водночас у єдності з турботою і працею над освіченням українського народу, розбудженням приспаних українських сил у боротьбі за людське життя. Він знав, що саме для початку потрібно робити, як діяти - дати народові знання життя. Через книжку, часопис, слово написане, закарбоване, надруковане.
Сучасні деякі вітчизняні і зарубіжні псевдовчені визначають національну ідею як світогляд. Національна ж ідея у Франковому розумінні - це не лише світогляд, а й мова, етнографія, фольклор, а головне, - це питання економічної незалежності і державності. Політична воля, економічна рівність та соціальна справедливість - це прикмети Франкової української національної ідеї. Це має бути принципом державно-громадського думання і реалізації її через слово, зафіксоване на папері. І насамкінець - втілення в життя.
Взагалі ідея, пропагована в часописах має значення й силу дії тоді, коли вона органічно сполучена з живою істотою, коли вона є згустком енергії особи, яка виконує її постулати. Відірвана від людини і справи вона стає недієвою.
Багато хто з оточення літературного, політичного, громадсько-суспільного не витримав стійності в цім питанні. І.Франко ж витримав на позиції працюючого на український народ, був справжнім приятелем його, адже для нього це було головне. Ні різноманітні утиски й перешкоди, ні крайня матеріальна біда, ні тяжкі моральні прикрощі та поневіряння, ні в'язниці не відібрали в його сили духу і праці для рідного народу.
Тому часописи, видавничу та редакторську справу І. Франко вважав головним у пропагуванні і реалізації народолюбних ідей. Адже лише оприлюднивши свої думки, поширивши їх у народі можна мати певні обнадійливі здобутки.
Нині це не просто теоретико-філологічне, філософсько-політичне чи наукове питання у вивченні творчості, видавничої та редакторської діяльності Великого Каменяра. Це суть і зміст побудови чи розбудови української національної держави, освідомлення українського народу, так, як це сьогодні бачимо в розвинутих національних, політичних та сильних економічних країнах світу.
У практичному застосуванні Франкова ідея видання часописів і книг для освічення українського народу повинна слугувати теперішньому і майбутньому України. Освіта народу - це духовність народу, його творча будівнича енергія. Це боротьба, якій Іван Франко присвятив своє життя. Власна українська книжка, українське слово до народу через газету, журнал.
У статті "Поза межами можливого" він говорить: "Ми мусимо серцем почувати свій ідеал, мусимо розумом уяснювати його, вживати всіх сил і засобів, щоб наближуватись до нього, інакше він не буде існувати і ніякий містичний фаталізм не сотворить його нам, а розвій матеріальних відносин перший потопче і роздавить нас, як сліпа машина" (2) 2.Франко І. 3. т. у 50 т. - Т. 45, - С 170).
І.Франко увійшов в історію української і світової літератури не лише як геніальний письменник, а й як мислитель і будитель свідомості свого народу глибоко пізнавальними творами, своєю науковою творчістю і, що головне, власною видавничою діяльністю. Правда, коли його називали геніальним письменником, то він відповідав, що геніальний це Тарас Шевченко, а він лише працівник на літературному полі - працьовник на полі літерацькім. Великий Каменяр був і лишається дотепер для обізнаних та свідомих поколінь українства визначним діячем національного визвольного руху, що обов'язково включав видавничу справу. Хоч сам підкреслював, що працювати, освідомлювати і все робити для бідного селянського люду його собачий, казав, песій, обов'язок.
Своєю невтомною працею він створив не лише цілу епоху в історії українського письменства, культури, літератури, філософії, видавничої справи а й став ідеологом, навчителем і провідником більшості, як мовиться, прогресивних письменників, інтелігенції, селянства, що бодай частково збагнули свою особисту й суспільну роль у творенні української нації і самостійної власної держави. Каменяр був не тільки поетом і прозаїком, драматургом і літератором, фольклористом і критиком, філософом та істориком, економістом і публіцистом, а й найактивнішим видавцем того часу і блискучим та видатним редактором.
Про це також стверджував публіцист, політик і патріот Трохим Зіньківський 1890 року. Українці мусять поперед усього поратися коло справ чисто формальних - саме національних, зазначав він, видаючи вдосталь друкованої продукції, насамперед газети, журнали.
Найрезультативніша дорога на цій світовій праці - це праця для свого народу: "Наш націоналізм, - писав Зіньківський, - оборона свого національного життя волі... Самостійна держава - найкраща і найпевніша запорука національного життя". (3) 3.3іньківський Т. Молода Україна, її становище і шлях / / Політологія. Кінець 19 - перша половина 20 ст. - Львів. 1996. - С. 37- 40).
І.Франко зазначав у праці «З останніх десятиліть Х1Х віку», що «брак сильного національного почуття в масах народу і в рядах інтелігенції був причиною всіх отих хитань, роздвоєнь, «нових ер», «нових курсів» і різнорідних консолідацій. Не маючи опори в економічно незалежних, національно свідомих масах народних, інтелігенція мусила хитатися, як тростина на вітрі: одні ждали собі підмоги з Московщини, другі від міжнародної соціальної революції, вкінці треті почали шукати помочі у поляків, деякі в Австрії. Гноблені економічно і упосліджувані соціально та політично, маси народні кинулись емігрувати... Роздвоєна політично «новою ерою» і «новим курсом», народолюбна інтелігенція, не здобувши ані незалежності, ані політичного впливу, могла тільки заламувати руки, накликати до згоди або разом із радикалами йти в народні маси і піднімати їх словом та письмом до руху, до організації, з метою завоювання в своїй хаті своїх прав - хоч для потомків, коли не для себе» (4) 4. Франко. Зібр. тв. у 50 т. - Т.41. - С. 508).
Такий аналіз суспільно-політичної ситуації зробив Каменяр та вказав напрям діяльності для свідомої свого обов'язку частини українців, що працювали на літературному поприщі, видаючи журнали, газети, книжки. Потрібна була така література, часописи, що пробуджували б народ до боротьби за свої людські права і людське життя.
А видавничо-літературна праця насамперед приносила ідеї, знання та розуміння ситуації, з якої потрібно знайти вихід. Книжка освічувала долю народну, вказувала шлях до виходу з темряви й бідності.
Насамперед І.Франко науково виснував думку та вважав, що видання має свої народолюбні ідеали, свою програму діяльності, видання має бути ідейно спрямованим. І.Франко мав в основі своєї видавничо-редакторської діяльності високі ідеали служіння народу.
На нашій мові виходить стільки-то часописей, - зазначав І.Франко у листах до редактора «Зорі» 110 років тому, - друкується стільки-то книжок, подається науку із стількох то кафедр університетських: «Руське життя національне і товариське купиться у стількох-то товариствах і інституціях, проявляється в вічах і зборах, в агітації і житті партійнім. Значить - чого ж іще більше? А тим часом, приглянувшися ближче сьому всьому, бачимо на дні дуже сумне явище, бачимо велику духову безплодність, sterilitet, - велику неспроможність до дійсного програму, брак творчості, брак свіжих думок, брак не раз віри в себе самих і в своє діло» (5) 5. Франко І. - 3. т. у 50 т. - Т. 29. - С. 16). Наше літературне життя в 1892 році (Листи до редактора „Зорі").
І.Франко висловлює думку, що вироблення сильних і ясних переконань у людей є першим і дуже важливим кроком до поліпшення їхнього життя. Зрозумівши один раз, що для неї є поганим, а що добрим, людина без особливого примусу не захоче прагнути першого і відштовхувати друге. А на вироблення таких переконань, що ж може зараз більше вплинути, ніж часопис, «який на кожному кроці виявляє вади даного устрою», вказує на даний клас і його життя, а разом з тим кожного разу вказує на головну мету діяльності? Вироблення у своїх читачів певних переконань є завданням кожного часопису.
"Скарби знання і освіти, нагромаджені в головах наших, ми повинні вважати не підставою для гордості і погорджування нашими простими, неосвіченими братами, а радше затягненим від них довгом, котрий ми їм обов'язані з лихвою сплатити. А тямуючи се, ми не будемо нашу просвітню працю вважати добродійством та ласкою для народу, а тільки нашим обов'язком, котрого несповнення було б попросту тяжкою провиною, рівно тій, як коли б ми обдерли бідних і об"їли голодуючих" (6) 6. Франко І. 3. т. у 50 т. - Т. 45 - С. 190). Цебто він мав на меті використовувати видавництва як засіб для просвіти народу.
Ось так він окреслював завдання для національно й соціально свідомих чільних представників народу, освічених людей, які займалися виданням часописів.
Для нього це було не просто обов'язком, про який він говорить із серцем, а наукою, котра "мусить відкинути віру, а опертися на критиці, мусить відкинути одкровеніє, а опертися на пам'ятниках життя і культури, мусить відкинути двоїстість в природі, а стояти на єдності (монізмі), т. є. мусить признати, що матерія і сила - одно суть, що дух і тіло - одно суть" (7) 7. Франко 1.3. т. у 50 т. - Т. 45. -С. 189).
Цілком зрозуміло і ясно висловлюється Каменяр у статті «Кілька слів о тім, як упорядкувати і провадити наші людові видавництва», що потрібно "говорити народові всю правду, не щадити ніяких пересудів чи вони боязко криються під сільською стріхою, чи з парадою проповідуються з амбон та трибуналів" (8) 8.Франко І. 3. т. у 50 т. - Т.45. - С. 189).
Саме питання правди для нього було надто болісним. Він у головні принципи популярних видавництв і часописів вкладав свої і загальнолюдські поняття "коли вони мають осягнути свою ціль, т. є. правдиво просвітити народ" (9) 9. Франко І. 3. т. у 50 т.-Т. 45.-С. 191).
Цілком і повністю можна погодитися з думкою нинішніх дослідників світогляду Франка як письменника-народовладця, що у час написання статті про упорядкування і впровадження людових видавництв, Каменяр перейшов від просто радикальних позицій на позицію радикального націонал-демократизму (10). 10. Якимович Б. Книга. Нація. Просвіта - Львів. 1996 - С. 105).
За Франковою настановою, не лише літературні працівники, письменники, а й кожний українець, гаряче бажаючий добра своєму народові знищення всякої темноти та всякої кривди на світі, кожний щирий народолюб і народовець так само нетерпеливо, як і Великий Каменяр, почувши лише перший поклик до національної справи, стане без оглядки в ряди цих робітників з окликом: "Ось і мої руки!"
Таким був наставником та ідеологом народної справи І.Франко все своє життя, борючись за кожне видання, якщо в ньому була спочатку бодай частка народної правди і справедливості.
Він навіть у передмові до «Апокрифів і легенди з українських рукописів» писав: «Чуючи себе нацією суцільною і солідарною в духових і економічних інтересах, ми знайдемо тоді і собі самих, в нашій солідарності той огонь і запал, котрого нам тепер так часто нестає, знайдемо, і всі цілою суттю відчуємо той спільний ідеал, котрого брак так многих з-поміж нас гонить на поклони чужим богам (11) 11 Том 1. Апокрифи старозавітні" Львів, 1896. - С. 8 ).
А "говорити народові всю правду" І.Франко застосовував незмінно тоді, коли аналізував, оцінював художні твори подані до редакції чи просто йому особисто. У його вустах це означало нести в народ "вольності слова", проповідувати благородні ідеї національної, соціальної рівності й справедливості.
І в цім питанні він відчував і був націонал-радикалом, як зазначав у листі до М.Павлика наприкінці січня 1900 року: «І правдоподібно, не перестану до смерті чути себе ним і працюватиму для радикалізму. В інтересі національнім може лежати боротьба проти усякої кривди».
Те ж саме він писав про Івана Нечуя-Левицького: "Його не можна було зачислити ні до якої партії. Правда, дещо у нього весь час стояло непохитне і незмінне, але се не були ніякі партійні програми, ані тези, се було його зовсім сказати так, елементарне, не підлягаюче ніякій дискусії становище національне, українське... Він був українцем і українським, виключно українським письменником тоді, коли многі його ровесники твердо вірили, що свобода і соціалізм знищить швидко всі національні різниці, і завдяки тим ніби ідеалам залюбки робилися - москалями... Іван Левицький, мов нічого не бувало, творив... для всесословної української нації... Левицький був у важку, войовничу, заогнену пору тим, чого в таку пору і найрозумніші не розуміють - був артистом, творцем живих типів". - Іван Франко називав письменника "духовним велетнем": "Ів. Левицький - се великий артист зору, се колосальне, всеобіймаюче око тої України", (12) 12. Франко І. 3. т. у 50 т. - Т. 28. - С. 370).
Книжка І.Нечуя-Левицького "Українство на літературних позвах з Московщиною", як і вся його творчість та йому подібних українських письменників-класиків, - це підтвердження Франкової думки, що потрібно працювати для України насамперед і незважаючи на умови, в яких ми живемо й працюємо.
У радикальній статті "Поза межами можливого", видрукуваній 1900 року в ЛНВ, він також наполегливо наголошував: "Все, що йде поза рами нації, се або фарисейство людей, що інтернаціональними ідеалами раді би прикрити свої змагання до панування одної нації над другою, або хоробливий сентименталізм фантастів, що раді би широкими "вселюдськими" фразами прикрити своє духовне відчуження від рідної нації" (13) 13. Франко І. 3. т. у 50 т. - Т. 45. - С 284).
Він був переконаний, що не маючи в душі цього національного ідеалу, «найкращі сили тонули в общеруськім морі, а ті, що лишилися на свойому фунті, попадали в зневіру і апатію" (14) 14. Там само. - С. 283.
Певно, що й сьогодні, на другому десятиріччі Незалежності України ми цілком можемо ствердити ці слова нашого генія. Правда не всі. Тільки той, хто почуває себе сином цієї української землі. А особливо це стосується часописів, які нестимуть чи несуть слово правди і справедливості, а не займаються словесною еквілібристикою.
Відомий історик і політик Михайло Драгоманов ще раніше звернув увагу на питання українства, пишучи працю "Українство 1866-1873 років": "На думку Нечуя, джерело всіх бід українського народу в тому, що жителями його країни не орудує ідея української народності. Через се буцім-то нарід обдирали та давили пани й урядники, яких автор називає "поляками" і "москалями" (15) 15. Літературно-науковий вісник (Далі - ЛНВ). - Львів, 1902. - Т. 20, № 10-12).
А чуже, як і своє панство обдирало й обдирає той народ український тепер, сьогодні на чотирнадцятій річниці незалежності України. І в Франкові часи й тепер головне лихо, на його думку, все-таки Московщина і так звана п'ята колона на українських землях.
"Москвофільство, як усяка підлість, всяка деморалізація, - наголошує Франко у замітці "Дещо про польсько-українські відносини", - це міжнародне явище, гідне загального осуду і боротьби з ним" (16) 16. Франко І. Зібр. Тв. У 50 т. -Т. 46, кн.2.-С. 261).
А в праці "Українські "народовці" і радикали" стверджує думку про те, що "москвофільство в суті своїй вороже ідеї самостійності України і її національному розвою в Галичині" (17) 17. Франко і. Зібр. тв. У 50 т. - Т. 28. С. 205).
Не лише в Галичині вороже, а й по всій тодішній і теперішній Україні. А ще ж до всього міжнародне явище, гідне осуду і боротьби з ним.
Іван Франко наводить приклад із життя й творчості, без сумніву, талановитого, енергійного і невтомно працьовитого чоловіка Івана Наумовича. Правда, він був з малою освітою, при тім сильно вразливий, став жертвою найрізноманітніших сугестій і скакав з однієї суперечності в іншу.
"Одиноким якорем рятунку для такого чоловіка, обік основної освіти, -підкреслює Іван Франко, - могла бути гаряча і непохитна любов до рідної мови і до рідного народу. Вона давала б його хиткому човну той доконче потрібний баласт, без якого нема рівного і певного курсу. Що відірвання від рідного грунту, поперед усього від рідної мови, мало фатальні наслідки на весь психічний устрій і на всю літературну працю Наумовича, на се маємо класичне свідоцтво його самого" (18) 18. Франко І. Мозаїка.- Львів. Каменяр. 2002 - С. 266).
Проаналізувавши життя і діяльність Наумовича, наприкінці статті Франко пише: "побачивши там (у Московщині - авт. М. В.), що його мрії про російський рай полягали на ілюзіях, відкликав усе своє життя - зажив отруту" (23) 23. Франко І. Там само. - С. 277).
Критичне вістря Івана Франка як письменника, політика і вченого спрямоване також проти всього соціал-демократичного, соціалістичного й комуністичного руху. До такого переконання він дійшов вивчивши основні догми і постулати цих ідеологій і рухів.
Соціал-демократичний рух, зокрема, оформився на теоретичних працях відомих діячів комуністичного руху, агітаційної діяльності соціалістів-революціонерів. Іван Франко пише, що "проклямований зразу як філантропія, як постулат християнської любові і справедливості супроти бідних та покривджених, соціалістичний рух у 19-му столітті робиться світоглядом цілих поколінь учених, релігією мільйонів мас, могутнім двигачем політичного та соціального розвою, окликом боротьби, для одних - найвищим ідеалом, метою поступу, з якої осягненням кінчиться властиво історія, а для інших - грізною небезпекою, синонімом перевороту та перемоги варварства й нового деспотизму, найбільшим ворогом індивідуальної свободи та загального поступу" (24) 24. Франко І. Там само. - С. 400).
Про це всім нам не можна забувати. Адже сам Іван Франко всебічно і ретельно простежив та проаналізував названі ідеї. У праці "До історії соціалістичного руху" пише про те, що "більша часть думок "Комуністичного маніфесту" (1848 р. - авт. М. В.) Маркса й Енгельса запозиченна без подання джерела, а по думці д. Черкезова (теоретик-соціаліст, учень Сен-Сімона ~ М. В.), навіть перепсована та баламутно передана з іншого маніфесту, написаного 1843 р. ученим фур'єристом Віктором Консідераном" (25) 25. Франко І. Там само. - С. 407).
«Програма державного соціалізму аж надто часто пахне державним деспотизмом та уніформізмом, - наголошує Каменяр, - що проведений справді в життя міг би статися великим гальмом розвою або джерелом нових революцій» (26) 26. Франко І. Там само. - С. 422).
«Та й загалом всевладність комуністичної держави, - підсумовує Іван Франко, - в практичнім переведенню означала би тріумф нової бюрократії над суспільністю, над усім її матеріальним і духовим життям» (27) 27. Франко І. Там само. - С. 423).
Тому українське діло в українськім народі потребує сміливих і рухливих щук та кленів, давав пораду Каменяр у листі до Агатангела Кримського 7 жовтня 1893 року, котрі б усюди плавали, усюди виявляли життя і будили других до життя. Свідомого діяння і, як відомо з історії створення Франком радикальної партії, - радикальних дій на кожнім терені нашого дійства, буде то в дитячих яслах, школі, церкві чи будь-де.
Дещо пізніше про це наголошувала велика буковинка, блискуча письменниця Ольга Кобилянська. Своє подібно-радикальне й повне переконання впевнено й однозначно висловила у повісті "За ситуаціями" - аби український народ став великий, свобідний і дужий, то треба, щоб ідеалом був не терплячий мужик, а нетерпеливий войовник, котрий був би згоден орудувати в потребі більше мечем як плугам. Хоч сьогодні і плуг і шабля вже відійшли в минуле. Лишається клопітка і копітка праця над воздвиженням і воскресінням нашого духу...
Можливо, і недарма, та цілком символічною є в Коломиї гора Воскресінецька. Автори, пишучі до часопису "Діл", та й не лише до нього, мають пам"ятати ці слова великих наших класиків і взяти подібні переконання як керівництво до дії.
Ось тому необхідно виставляти своє не через те, що воно, хай поки що І не краще, але через те, що воно своє. Як будемо працювати для себе, стане кращим все. Але все що не українське на Україні - чуже й вороже українській душі, духові, державності. Ми станемо людьми без світла любови до рідного українського народу І своєї природи - заблукаємо І втратимо себе в чужині, подаючись манівцями, загубимося, по Франковім визначенню, в сітях перехресних стежок...
Без пізнання народного духу й душі, його пісні, звичаїв, поглядів на життя, мови неможливий поступ не тільки в сфері однієї нації, одного народу, а й всієї людськості. Загальнолюдське немає аніякої цікавості без національного. Тільки знаючи народне, можна зрозуміло сказати, чого й якій мірі потребує народ. Етнографія та фольклор є одним із засобів пізнання рідного народу. Причому народність, національність виявляється в різних формах. Як мовиться, фольклор - це саме життя. В народнім слові і пісні, музиці знаходиться джерело всіх наших виразів життя і творчості. Національність мусить стати принципом громадського думання і поводження, дії думки і праці... Постійної праці і дійства. Згадаймо Франкове: "Земле, моя всеплодющая мати, Сили, що в твоїй живуть глибині, Духу, щоб в бою стояти, Дай і мені!".
Ідея народного виховання словом, часописом, книжкою виходить із правдивого природного духу всякої нації, творчості народу, його пісні і слова, мови. З інстинкту самозбереження і самоохорони. Із змагання до природного оберігання народного здоров'я і духу. Тут навіть проста зміна мови вже змінює характер і напрям думки, отже діяння, як застерігав нас І.Франко в статті «Двоязичність і дволичність».
Характерним для політичної міжпартійної боротьби в наш час чи перипетій (а цього будь-якому часопису не уникнути) є Франкове узагальнення, що він вклав у вуста селянського захисника Рафаловича з повісті "Перехресні стежки": "Наш селянин - жебрак, слуга панський, жидівський, чий хочете. Що тут балакати про політику?.. Які вибори ви переведете з людьми, для котрих шматок ковбаси або миска дриглів - лакома річ і при тім більше зрозуміла від усіх ваших соймів і державних рад?" Не до політики, не до книжки, коли немає чого їсти й пити, зодягнутися бідній людині.
Тому це ще є одне із головних завдань часопису як пропагандисту й агітатору Франкових ідей. Без цього, здається, не видно буде славетної Коломиї навіть із Воскресінецької, тим паче, всеукраїнської гори.
Стверджуючи цей вид діяльності, І.Франко наголошував у статті "Формальний і реальний націоналізм", що його сторона далека від того, щоб нехтувати вагу національного питання, тобто розвитку народності у всіх її питомих формах (мові, звичаях, одягу і т. ін.). "Розвій народності без розвою живого народу, його добробуту, освіти, рівності громадської і прав горожанських є або пустою мрією, доктриною або штучним, тепличним витвором... Нація, котра помирає з голоду, в котрої 90 % людей не вміє ні читати, ні писати і не має де факто ніякої політичної волі, - така нація потребує хліба, азбуки і конституції; театрами, концертами "національними", романами й поезіями дуже мало їй можна прислужитися".
Іван Франко був справді сумлінням нації та її найвищим чільним духовним проводирем. Якщо Тарас Шевченко - дух народу, то Маленькою краплиною, в якій віддзеркалювалася доля його народу, бідного, недолугого, віками гнобленого і віками деморалізованого буде Каменяр. Йому було достатньо за всі кривди, образи та страждання бачити, як цей народ поволі підноситься, відчуває щораз більше жадобу світла, правди і справедливості та шукає до них шляхів.
Отож коли будемо чітко слідувати ідеям Івана Франка, його самовідданій праці на ниві любові до свого народу (а як же інакше!), "Діл" не лише з честю виконає свою місію, але й стане чільним всеукраїнським провідником у цій благородній національно-державній справі. Та й слава Коломиї та коломиянам пребуде, вивинеться помітно на всеукраїнському небосхилі.