СЛІДАМИ ІВАНА ФРАНКА
Не кожне галицьке місто має підстави гоноруватися тим, що така вагома постать у національній літературі, як Іван Франко, час від часу переплітала з ним свою долю. У Коломиї ж є чимало місць, де побував Каменяр. Але не всі вони, з тих чи інших причин, дочекалися нашого віку. Приміром, нині вже не відшукаєш і сліду від готелика Ґірма (десь у середмісті), в якому поет провів «страшний тиждень» із 16 до 20 червня 1880 року, очікуючи на власний паш-порт" з Дрогобича. За невідомих обставин, на початку 1944-го перетворилася на купу попелу й та сумнозвісна коломийська буцегарня, в якій Франко катувався з 5 березня до 6 червня того ж 1880-го. Після війни там розташували автобазу ракетного полку, тепер - спортмайданчик медколеджу (вул. М. Павлика).
Певного забуття торкнулася доля й іншої споруди, яка зберегла свій силует лише на поштовій картці за 1912 рік коломийського видавця Готліба. Доволі просторе помешкання прилягало, чи то пак, тулилося, до відомої кам'яниці Білоусів, на тодішній вулиці Я. Собіського (нині - пр-кт М. Грушевського, 46). У цьому затишному особняку, зведеному в стилі античного акрополя, проживали брати Теодор і Михайло Білоуси, поки не спорудили найвищу, окрім ратуші, міську будівлю побіч Чорного потоку. Кілька східців з партеру повертали до двох різних парадних дверей, якими послуговувались обидва господарі. Опісля з цього тимчасового пристанища вони перебралися до новозбудованого чотириповерхового помешкання, в якому 1863 року розмістили друкарню та покої на винайм. Отож, саме той, поділений на дві родини, одноповерховий будинок і пропонував 1883 року викупити «на спілку» Михайло Павлик Іванові Франкові. Однак достатньо перешкод стало тоді на цій затії. Адже справа стосувалася ще й Франкового одруження з Павликовою сестрою Анною. Але з цього теж нічого не вийшло, бо, як сам писав: "Се, призна-сте, крайня недоречність , - цілком усвідомлюючи, що на літературній ниві молодому подружжю не вижити на периферії...
Опісля, за радянських часів, той згаданий острівець Франкового перебування на коломийській землі, прийшов геть до занепаду. Ніхто з владоможців не збирався якось увіковічнювати його. Натомість протягом довгих десятиріч тут прописалася контора міського відділу молочної кооперації. Сіра, аж чорна від дорожньої кіптяви и осіла нижче від рівня свіжоасфальтованого хідника, ця історична пам'ятка покірно доживала віку, аж поки не зникла з лиця коломийської вулиці 1981 року разом з архітектурним шедевром - кам'яницею Булоусів.
Василь НАГІРНИЙ.
Нагірний В. Слідами Івана Франка [в м. Коломиї] / В. Нагірний // Вільний голос. - 2006. - 18 серп.