Він любив наш край
Як відомо, Іван Франко більше 40 років прожив у Львові, але часто відвідував наш край. Він дуже любив Коломию - не менше Львова і рідного села Нагуєвичі. Була в нього думка переселитися і жити в Коломиї. Тут він черпнув і гіркого полину в стінах тюрми, і душевної радості від зустрічі березневої днини з Ольгою Рошкевич. Але ні в чорні дні, ні в короткі хвилини щастя поет не покидав пера. За 98 днів перебування в Коломийській тюрмі він написав 46 віршів.
З Коломиєю пов'язано багато сторінок громадської та літературної діяльності Івана Франка. Тут він разом з Михайлом Павликом видавав прогресивні часописи, виступав на другому студентському вічі 7 серпня 1884 року, брав участь у першому радикальному вічі 2 лютого 1891 року, приїздив на збори радикального товариства "Народна воля" 30 липня 1893 року, був 29 жовтня цього ж року на нараді селян з чотирьох повітів та народному вічі 19 грудня 1896 року. Навідувався в Коломию І.Франко 1900 та 1912 років. У Станіславі (нині Івано-Франківськ) Франко бував у 1880, 1883, 1884 роках. А 1 квітня 1889 року і 31 березня 1890 року письменник, перебуваючи тут, виступав з доповіддю про Кобзаря на Шевченківських концертах.
Іван Франко підтримував дружні зв'язки з викладачем Станіславської гімназії Є.Желехівським, редактором журналу ."Зоря" В.Лукичем (Левицьким). Про них та про відвідини міста поет говорить у вірші "Українсько-руська мандрівка літом 1884 року". Був Іван Франко у Станіславі і в 1911 році. Тоді товариство "Українська молодіж в Станіславі" запросило його на 26 листопада "відчитати перед тутейшою громадою якийсь свій твір, найрадше "Мойсея".
Одному із сіл Долинського району - Лолину - судилось увійти найяскравішою сторінкою в історії життя і творчості І.Франка. Вперше поет потрапив до Лолина влітку 1874 року. Він приїхав на канікули до свого товариша по гімназії Ярослава Рошкевича, сина тутешнього священика. Франкові тоді виповнилось 18 років і він робив перші кроки на літературній ниві. Саме тоді майбутній поет зустрів прекрасну бойківчанку Ольгу Рошкевич, і в молодому серці розквітли перші паростки кохання. Природа, люди, їхня праця вабили допитливого студента.
Вирізнявся Франко і своїми прогресивними і демократичними поглядами. Він був під постійним контролем місцевих австрійських властей та карних органів. Влітку 1877 року в будинку Рошкевичів було зроблено обшук, де, на щастя, стражі порядку нічого крамольного не знайшли: Ольга передбачливо заховала листи і брошури Франка в батьковій пасіці. Довідавшись про це, батько строго заборонив Іванові бувати в його домі. Але, не дивлячись на це, молоді люди потайки продовжували зустрічатись. Поїздка до Лолина та інших сіл Долинщини, зустрічі з людьми давали матеріал для нових сюжетів оповідань та поезій. З-під пера Франка у цей час вийшли оповідання "Вугляр", "Лесиччина челядь", "Два приятелі".
У 1884 році І.Франко організовує екскурсію по гірській місцевості Галичини, яка почалася із Дрогобича і проходила через Болехів, Калуш, Станіслав, Коломию та Вижницю. Під час подорожі молодь вивчала побут і умови життя гірського населення, проводила літературно-музичні вечори.
Франко завжди відзначався великою працелюбністю: днями читав, робив нотатки, писав. А ще він любив ловити рибу, збирати гриби, не цурався і сільськогосподарських робіт.
Іван Франко залишив нам могутні сліди своєї багатогранної діяльності у сфері української культури, що сьогодні уявити її без нього взагалі неможливо. Ось чому наш народ свято шанує великого Каменяра, увіковічнює його в мармурі і бронзі. Вважає символом і величчю нації.
Денис Белей,
с. Чесники
Белей Д. Він любив наш край : [І. Франко і Коломия] / Д. Белей // Рогатинська земля. - 2006. - 27 трав.