Смолоскип творчого горіння
В творчій біографії Івана Франка помітну роль відіграло перебування в м. Коломиї. Життєві стежки нерідко приводили його в місто над Прутом. Та не завжди залишали по собі відрадні спогади. Скоріше навпаки. Так весняні і літні дні 1880 року, проведені в Коломиї, були школою суворого випробування для молодого літератора. Саме тоді він перебував у міській в'язниці, пізніше пережив немало злигоднів. Але ці тяжкі часи були вельми плідними в його творчості.
Початок коломийської подорожі пов'язаний для І. Франка з приємними подіями. Першого березня він зустрівся в місті зі своїм першим коханням - Ольгою Озаркевич (Рошкевич), яка на вимогу батьків вийшла заміж за громадського діяча Володимира Озаркевича. Ще свіжими були в пам'яті молодої жінки прекрасні дні, проведені разом з Франком в м. Долині та його околицях. І ось тепер Іван Якович повертався в свою буремну молодість. Три дні провів він у Коломиї в товаристві Ольги. Оптимізму додавала також погожа весняна пора.
Гріє сонечко!
Усміхається небо яснеє.
Дзвенить піснею
жайвороночок.
Затонувши десь в бездні-глибині.
4 березня 1880 року Іван Франко продовжував подорож по Коломийщині. Він мав намір приїхати в гірське село Нижній Березів до знайомого селянина Кирила Ґеника, щоб підготувати його до вступу в гімназію. Якраз туго дня К. Ґеник прибув до Коломиї підводою, щоб забрати додому свого вчителя. Подорожні зупинилися в с. Яблунів на перепочинок в заїжджому дворі Глікштерна. І тут чекала на Франка та його товариша прикра несподіванка. Його разом з К. Геником арештували австрійські жандарми, припровадили до Коломийською староства, а пізніше запроторили до в'язниці. І. Франко не знав причини свого арешту, але не втрачав бадьорого настрою.
Думи мої, діти мої. Думи мої, любі мої! З усміхненим лицем В тій понурій тюрмі! Наче запах весни. Налітаєте ви. Скорбне серце моє Потішаєте ви!
Виявилося, стражі порядку затримали І. Франка, підозрюючи його в підбурюванні селян с. Москалівна поблизу Косова, які вчинили бунт із замахом на війта Петра Кабина, так як останній брутально поводився із селянами. Почалося судове слідство. Так як Франко не мав щонайменшого відношення до згаданих подій. Його обурили такі свавільні дії влади. Він подав скаргу до палати радних вищої інстанції в окружному суді, сподіваючись. що подібне непорозуміння швидко виясниться і він буде звільнений. Проте суд відхилив Франкову скаргу. Коломийському староству дуже кортіло пов'язати судовий процес косівських селян з діями львівського літератора, якого нещодавно судили за розповсюдження соціалістичної пропаганди. І. Франко переконувався, що очікувати справедливості - марна справа. І думи його сповнюються трирогою:
І поглядом німої злоби
Гляжу на небо й світ живий,
І жду, щоб з земної утроби,
Ось-ось прорвесь
огонь страшний.
І вмить спалить
всю землю
З всіма неправдами її,
Перелама хаос твердую
Шкарлущу скріпшої землі...
Але сподівання були даремними. Франко ще раз мав нагоду переконатися, що існуюча система в Австро-Угорській імперії трималася на експлуатації трудящих, і пригніченні людської особистості.
Зрештою, коломийський суд і не зміг пред'явити І. Франку конкретних звинувачень, хоч більше трьох місяців він перебував ув'язненні . 11 червня 1880 року арештант був звільнений. Проте влада вирішила ще добре позбиткуватися над затриманим. Так як у І. Франка не було з собою документів, його відправили під жандармським конвоєм за етапом: Коломия-Станіславів-Стрий-Дрогобич-Нагуєвичі. В рідному селі Іван Якович пред'явив жандармам свій паспорт.
В своїй „Автобіографії" пост пізніше писав, що „сей транспорт по поліцейських арештах належить до найтяжчих моментів в моїм житті". В кінці червня 1880 року І. Франко повернувся до Коломиї. Його поневіряння не закінчилися. Кілька днів тяжко хворий на пропасницю він пролежав у невеликому готелі, втративши охоту до життя, доки посланий К. Ґеником селянин не забрав його, нарешті до Нижнього Березова.
Характерно, що в цих неймовірно важких обставинах Івана Франка не залишало творче натхнення. В коломийському ув'язненні вій написав понад 20 поетичних творів, поему „Ботокуди", записав немало народних пісень тощо. Перебування в коломийській тюрмі збагатило його незабутніми враженнями, які знайшли відображення в його художніх творах.
Водночас весна і літо 1880 року позначилися на становленні І. Франка, як громадського діяча, гартували його волю і характер, що допомогло йому в боротьбі з існуючим режимом. Тільки воював Каменяр, насамперед, силою слова.
О. ШЕРЕМЕТ