Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Вшанування пам’яті І. Я. Франка на Прикарпатті



Життя і творчість І. Я. Франка, як відомо, тісно пов'язані з Прикарпаттям. В області з шаною і любов'ю оберігається все, що пов'язано з іменем видатного майстра слова - будинки, де він зупинявся, пам'ятні місця, де відпочивав. Численні пам'ятники, що споруджені І. Франкові, є найкращим доказом невмирущої любові жителів краю до свого славного попередника.

Слід відмітити, що І. Франко ще при житті став дуже популярним на Прикарпатті. Тому й не дивно, що пам'ять про нього жителі краю старались увічнити меморіальними знаками. Вшанування пам'яті І. Франка на Прикарпатті розпочалось ще в 20-ті роки XX століття. Відзначаючи 10-ті роковини з дня смерті письменника, жителі Коломиї встановили на приміщенні Народного дому (зараз Музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття - В. Б.) меморіальну дошку з написом „Пам'яти Івана Франка в десятилітню річницю смерті. Коломийська земля. 1926 рік".

На початку XX століття І. Франко, як відомо, часто відпочивав з родиною в селі Криворівні Верховинського району. Тут він написав ряд творів, зустрічався з багатьма діячами науки і культури. 8 серпня 1926 року на околиці Криворівні, де часто любив відпочивати письменник, урочисто, під звуки трембіт, було відкрито на скелі меморіальну плиту, виготовлену майстром Іваном Марусяком з написом „Іванові Франкові - Гуцульщина. 1916-1926 рр." Пізніше польські власті поглумилися з народної реліквії. В. Якиб'юкові, в якого проживав, перебуваючи в Криворівні І. Франко, з допомогою односельчан вдалося перенести плиту до своєї хати і заховати від очей жандармів. Пізніше її слід загубився.

В 1962 році в Криворівні відбулася сьома Франківська наукова конференція, учасникам якої жителі села піднесли дорогий подарунок - відтворену за фотографією копію меморіальної плити. Проте цінителів і дослідників творчості письменника цікавила доля оригіналу. Влітку 1969 року під час великої повені на дні одного рову було виявлено фрагмент каменю. Це і була пам'ятна плита 1926 року, яка зараз, після реставрації, виставлена в експозиції місцевого Літературно-меморіального музею І. Франка.

В цьому ж 1926 році пам'ятник письменнику було відкрито також в селі Поточищі на Городенківщині.

Під час перебування на Прикарпатті І. Франко познайомився з уродженцем села Слобода Коломийського району польським письменником Станіславом Вінцензом. Титанічна літературна і громадська діяльність Каменяра була прикладом для польського співця Карпат. За його ініціативою в 1936 році в Слободі було встановлено пам'ятний знак на честь І. Франка з написом „Вірую в силу духа", а далі польською мовою: „Пам'яті Івана Франка, сина цієї землі". Виготовили його селяни-каменярі Василь Остап'юк зі Слободи та Іван Кузьменко з Печеніжина. У 80-х роках XX століття до 130-річчя від дня народження І. Франка згаданий пам'ятний знак реставровано.

Жителі нашого краю брали також активну участь у зборі коштів на спорудження надмогильного пам'ятника Каменяреві на Личаківському цвинтарі у Львові, відкриття якого відбулося 28 травня 1933 року. Серед представників Прикарпаття, які брали участь у відкритті згаданого пам'ятника, був видатний письменник-новеліст В. Стефаник.

Багато пам'ятників і меморіальних дощок І. Франкові споруджено на Прикарпатті в піcлявоєнний період. Зокрема, в 50-ті роки, коли урочисто відзначалось 100-річчя від дня народження великого Каменяра, йому було споруджено особливо багато пам'ятників. Напередодні свята, в 1952 році, пам'ятники письменнику були відкриті у Криворівні Верховинського і Товмачику Коломийського районів, в 1954 році - в Заболотові Снятинського району та Калуші, а в ювілейному 1956 році меморіальна франкіана Прикарпаття поповнилась пам'ятниками поету в Ясенові-Пільному Городенківського, Лолині Долинського, Черчі Рогатинського районів та містах Косові і Рогатині.

Крім того, в 1953 році в селі Криворівні Верховинського району в хаті В. Якиб'юка, де неодноразово зупинявся на відпочинок І. Франко, було відкрито Літературно-меморіальний музей письменника та меморіальну дошку на його честь, а в ювілейному 1956 році меморіальна дошка Каменяреві з'явилась на приміщенні міської ратуші в Коломиї, де письменник перебував кілька днів під арештом у червні 1880 року. В наступні роки в ряді населених пунктів області були споруджені нові пам'ятники І. Франку. Це стосується, зокрема, сіл Іваниківка Богородчанського, Підгірки Калуського, Руда і Чесники Рогатинського, Белелуя і Красноставці Снятинського, Саджавка Надвірнянського районів, а також селищ Делятин Надвірнянського та Яблунів Косівського районів. Частина згаданих пам'ятників і пам'ятних знаків згодом зазнали реконструкції.

За останні роки прикарпатська скульптурна франкіана поповнилась новими пам'ятниками і меморіальними дошками. В цей час, зокрема, встановлено меморіальні дошки І. Франкові в Яворові, Кутах, Старих Кутах і Яблунові Косівського району, де він бував у різні роки.

Пам'ятники Каменяреві з'явились в 1992 році в Корничі Коломийського, в 1994 - в Помонятах Рогатинського районів, в 1995 - в Івано-Франківську, а 2000 році - в Голині Калуського та Єзуполі Тисменицького районів, а у 2006 році - в м. Болехові.

Загалом на території Прикарпаття зараз нараховується понад п'ятдесят пам'ятників і пам'ятних знаків великому Каменяреві.

Ім'я І. Франка також носить обласний музично-драматичний театр, ряд бібліотек, шкіл та вулиць в містах і селах області. Все це є свідченням всенародної любові і шани наших краян до світлої пам'яті Великого Каменяра, життя і творчість якого були тісно пов'язані з Прикарпаттям.

 

Бурдуланюк В. Вшанування пам'яті І. Я. Франка на Прикарпатті / В. Бурдуланюк // Краєзнавець Прикарпаття. - 2006. - № 8. - С. 22-23.

 

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка