ВЗАЄМИНИ НА ТЛІ ЕПОХИ Іван Франко та Євген Олесницький
Життя і діяльність одного з чільних діячів громадського і політичного життя Галичини останніх десятиліть XIX - початку XX ст. Євгена Олесницького (1860-1917) - талановитого адвоката, публіциста та журналіста, дійсного члена Наукового товариства ім. Шевченка, організатора громадського життя на Стрийщині, одного з творців та основних діячів Української національно-демократичної партії, посла до Галицького Сейму, депутата Віденського парламенту (1907-1917), соратника Івана Франка є прикладом служіння своєму народові.
... В кінці 70-х-на початку 80-х років XIX ст. Є.Олесницький записався на право у Львівському університеті і одразу включився в групу студентської молоді, очолюваної І.Франком та М.Павликом. Власне на чотири роки молодший від І.Франка Є.Олесницький прийшов до Львова у 1877 році і відразу опинився у силовому полі Франкового генія.
Визначаючи роль Каменяра для суспільного поступу в Галичині у 70-80-х рр. XIX ст., як і зрештою всієї України, Євген Олесннцький писав: «Знайомість із Франком вводила нас, молодих, зовсім в інший світ, його незвичайна на тодішній вік начитаність, його бистрий погляд на речі і строга, а дотепна критика сучасних відносин імпонували молоді і єднали її біля нього.
[...] Спосібнішої і щирішої молоді не могла задовільнити українщина, яка панувала серед львівської громади і обмежувалась на слабеньких, чисто формальних і то дуже не частих і нечисленних маніфестаціях. Школа Івана Франка навчила її інакше розуміти українофільство, показала справжній зміст його, а сильна безпощадна критика Драгоманова поглибляла його ще більше і викликала реакцію проти формального українофільства, яким проявлялось воно досі в Галичині.
Під тими впливами відбувалися у нас формація тих основ, на яких опісля оперли ми нашу працю і діяльність у дальшім житті». Так Є.Олесницький у 1904 році визначав місце великого письменника і вченого у розвитку суспільної та культурної думки Галичини у 70-80-і роки XIX ст.
На той час доводилося вести постійну боротьбу проти польського засилля у Львівському університеті. Про цілком польський характер університету свідчать спогади Є.Олесницького про кінець 70-х-початок 80-х років в університеті: «На третім році слухали українських викладів цивільного і карного права всі русини без ріжниці партій. Урядова мова в університеті була виключно польська. Про будь-які мовні права в університеті ми тоді ще не мріяли, тим менше про український університет. Нашим бажанням було щонайвище збільшити число українських катедр. Про це говорили ми часто й апелювали до товаришів, щоби приготовлялися до доцентури, та один лиш Кость Левицький піднявся до приготування до доцентури з цивільної процедури; та й це було без успіху, бо польські професори його не допустили до того».
У 1878 році під впливом І.Франка та М.Павлика Є. Олесницький ініціював злиття товариства народовців «Дружній лихвар» (очолюване Андрієм Чайковським) та «Академический кружок». А.Чайковський згадував: «На загальних зборах товариства («Дружній лихвар» - М.Г.) поставив я внесення, щоби члени «Дружнього лихваря» не вписувалися до «Академ. кружка». Проти того виступив різко Іван Франко і виказав своє здивування, що нововибраний голова хоче накласти пута на душу і волю товаришів. Цей виступ мене так збентежив, що я хотів скинутися вибору. Я був тої думки, що Франко зробив мені кривду».
Тим часом уже з'єднане товариство розгорнуло широку наукову працю. Після відчиту Франком його перекладу «Німеччини» Гайне, в якому були еротичні картини, посипалися пропозиції цензурувати виступ. А.Чайковський згадував: «Старше громадянство тим фактом заінтересувалося. І знову штурм на мене з того боку, що Франка треба за всяку ціну з товариства усунути, а що поліція товариство закриє.
То як це зробити? Найкраща частина членів, між ними Євген Олесницький, котрий і матеріально і морально підпирав товариство, за Франком, як апостолом нових ідей. Я опинився між молотом і ковадлом. Напирають на мене і старші, і переважна частина товаришів. Я сам був того переконання, що діяльність Франка була і буде для товариства шкідливою й небезпечною»''.
На схилі свого життя А.Чайковський згадував про значення І.Франка для того часу: «Франко оставався у Львові, то виїздив на провінцію. Від нього сторонилися люди як від прокаженого. Попадав часто в конфлікти то з поліцією, то з сусідами, його в'язнили, слідство давали вести найдурнішим референтам, а опісля випускали «для браку доводуф». Коли тепер подумаю над тими часами, то приходжу до переконання, що Драгоманов і Франко заскочили українське громадянство не приготованим до прийняття нових ідей, що вони явилися завчасно, та коли б вони не явилися тоді, то наша ідеологія не була б рушила з мертвої точки і ми були б надалі задержалися і обмежили нашу працю на боротьбу з кацапами і т. ін.»5
Під впливом М.Драгоманова серед студентів Львівського університету у кінці 70-х-на початку 80-х років XIX ст. поширюються ідеї радикалізму.
Один із засновників радикальної партії в Галичині С. Данилович згадував про кінець 70-х рр. у Львові, коли в домівці І.Франка «сходився чималий гурток поступової молоді: між нею тоді найвизначнішими були Андрій Кос, Євген Олесницький, Олеськів, Іван Белей, Навроцький і ін.., котрих імен вже не пригадую. На сходинах тих Іван Франко був учителем, він говорив нам, що треба читати і студіювати та давав дотичні книжки, бо вже тоді в його мізерній кімнаті була чимала бібліотека. Найбільше заохочував до наук природничих і суспільних, головно економії, і тут також нерідко відбувались дискусії над прочитаним. Франко був в той час переконаним соціалістом, і найбільше дискусії велося на тему майбутнього суспільного перестрою людства»6. Зауважимо, що більшовицький трафарет «І.Франко - революціонер-демократ», як згадують його сучасники, не відповідав дійсності. І.Франко «не заявлявся ніколи за наглим переворотом, а все обстоював дорогу еволюції, дорогу поступового розвитку в напрямі соціалізації господарського життя людства. Тому Франкові менше припадав до вподоби «Комуністичний маніфест» Маркса, а більше науковий соціалізм «Капіталу», де Маркс розвивав образ еволюційного переходу капіталістичного устрою до соціалізації продукції».
Під впливом І.Франка Є.Олесницький вирішує братися за суспільно-корисну роботу, яка могла б прислужитися рідному народові. В 1879 році у серії «Дрібна бібліотека» Є.Олесницький видає свій переклад книги
М.Добролюбова «Значення авторитету в вихованні», переднє слово до якої написав І.Франко. До речі, ініціатива видання серії належала І. Франкові, М.Павликові, І.Белеєві, Є.Олесиицькому, Є. Озаркевичу.
Одним з найдієвіших засобів впливу на народ, як вважав Є.Олесницький, було видання популярних книжок. Його видавничі проекти у 80-х роках дуже різноманітні. В 1885 році Є.Олесницький своїм накладом видав дві збірки творів І.Франка під назвою «Галицькі образки». До того ж часу належить і видання серії «Русько-українська бібліотека», яку він теж провадив у 1884-1886 рр.
Іван Франко високо цінував «Русько-українську бібліотеку» Є.Олесницького, яка «так швидко здобула собі загальну симпатію читацької публіки». Надрукована у «Зорі» (1886, №1) рецензія І.Франка «Русько-українська бібліотека» Олесницького» анонсувала публікацію ряду творів української літератури, зокрема повісті І.Нечуя-Левицького «Старосвітські батюшки й матушки»: «Крім того і крім творів деяких сучасних списателів, п.Олесницький приготовує до друку в своїй бібліотеці збірні видання деяких давніших українських писатєлів, як М.Олельковича, Василя Кулика, Коковського і других».
На жаль, з творів І.Нечуя-Левицького, що планувалися до видання, були надруковані тільки «Запорожці» та «В Карпатах». Не були реалізовані, очевидно, з фінансових причин, і видання творів Митра Олельковича, Василя Кулика та Всеволода Коковського.
У 1894 р. Є.Олесницький відбув подорож до двох українських наддніпрянських центрів - Києва та Одеси. Як писав Є.Олесницький у книзі спогадів, Київ мусить захопити кожного українця. «Ми перебули там цілий тиждень, стараючись побачити все, передусім старий Київ, Софійський собор, Печерську Лавру, Золоті Ворота, Десятинну церкву, дальше Брацький монастир з духовною академією Петра Могили, Михайлівський монастир, пам'ятник Хмельницького, і в кінці новий Київ з новими будинками, Володимирським собором, університетом, міським театром і музеєм, бульвари і публичні городи...».
Наступні відвідини Києва (1899, 1904) справили на Євгена Олесницького враження значного поступу в українських справах. На ювілеї М.Лисенка 1904 р., як він згадував, «був з'їзд усієї України, ми бачили багато своїх людей, українську мову чули з усіх сторін; та все ще не було українських часописів»... і далі: «Значніший поступ бачив я в 1912 р., а ще більший восени 1913 р., коли був з товаришами на київській виставі. Тоді вже було чути в повітрі, що щось висить, щось зближається, що під сподом щось вариться і небавом вибухне. Це висла в повітрі українська революція, що вибухла справді серед світової війни».
Інше враження на Є. Олесницького справила південноукраїнська Пальмира - Одеса, місто нове, місто інтернаціональне, конгломерат усіх можливих націй: росіян, українців, поляків, євреїв, німців, румун, греків і татар. Та все-таки українське життя жевріло тут у сім'ях М.Комарова (Уманця), І.Липи та ін.
На початку XX ст. Є.Олесницький бере участь у ряді патріотичних починань, які стосувалися розвитку української культури. У статті «Уваги про галицько-руський театр» І.Франко писав, що у вересні 1900 року з ініціативи Є.Олесницького під проводом проф. В.Шухевича відбулася нарада галицької інтелігенції щодо реформи руського театру. Є.Олесницький взяв на себе справу підготовки до цього будівництва. У 1903-1904 рр. він об'їздив основні центри Галичини, де мав дискусії щодо будівництва нового руського театру. Такі збори відбулися у Перемишлі, Самборі, Стрию, Бережанах, Золочеві, Тернополі, Копичинцях та у Львові, на яких українська інтелігенція гаряче підтримала ідею будівництва нового театру.
І хоч ці наради не дали якихось конкретних вислідів, І.Франко ставить високо позицію тих русинів, які задумали широку реформацію театру в Галичині.
Справою будівництва українського театру в Галичині Є.Олесницький зайнявся досить серйозно. У 1905 році він, будучи у Відні, «зайшов до фірми Фельмера і Гельнера, яка вже збудувала звиш 40 театрів по різних містах і будову театрів зробила, можна сказати, своєю спеціальністю, порозумівся з сею фірмою щодо плану, цін і способу виплати [...]»" Поляки, які становили більшість у галицькому сеймі, спершу пообіцяли через Галицький сейм затвердити субвенцію у сумі 300000 корон на будівництво театру, але пізніше ця субвенція пропала. Це була типова для того часу інтрига поляків проти українців.
І.Франко розумів хитрість поляків щодо українського театру, що вони хочуть обманути самого Є.Олесницького, якого він дуже цінує за патріотизм та самовідданість громаді. «А сим разом виходить так, немовби якась хитра рука, бажаючи відвернути очі русинів від чогось іншого, важнішого, показала їм авторитетними устами д-ра Олесницького блискучу забавку, обіцяла щедрий даток, щоб розбудити серед них коли вже не загальний ентузіазм, то бодай метушню».
Є.Олесницький відповів І.Франкові статтею «Кілька слів фактичного спростування» (ЛНВ, 1905, т. 30. кн.. 4, с. 76-80). У ньому автор говорить про намагання знайти кошти (субвенцію сейму) для цього будівництва: «Комітет будови театру подав ще в 1903 р. петицію до сойму о тую субвенцію виходячи з зовсім оправданого погляду, що вона русинам безперечно і справедливо належиться, а то тим більше, що з фондів краєвих субвенціоновано щедро будови польських театрів у Львові і Кракові».
На закид І.Франка, що поляки - члени сеймової комісії кпили собі з Олесницького, останній відповів, що не його вина, що 145 голосів польських перемогло 15 голосів руських і зовсім несправедливо дорікає мені др. Франко, що пани гірко закпили собі з мене, - бо так гірко кпить кожда сильна більшість зі слабкої меншости, - так кплять собі поляки на кожнім кроці публично з нас усіх і кпити будуть так довго, як довго будемо безсильні і дивна річ, що др. Франко, котрий не раз вже досвідчив тих польських кпин на свій особі, нині дорікає нині другому!»14
У дискусії І.Франка з Є.Олесницьким щодо будівництва руського театру у Львові кожен відстоював свою позицію. Є.Олесницький щиро взявся за реалізацію будівництва театру. З різних причин, а передусім через інтриги поляків, ідея будівництва не була реалізована. І.Франко, виходячи з досвіду розвитку театрального мистецтва у Європі, бачив проблему ширше. Для того, «щоб удержатися довший час у Львові, руська театральна трупа абсолютно не може спускатися на ту саму руську публіку, але мусила би відразу приготовитися на те, щоб робити конкуренцію польському театрові у Львові. Се також не така неможлива річ, якби дехто думав, але тут перед нашим театром стеляться дві дороги: або ідеальна - плекати справді високу штуку і робити конкуренцію польському театрові, перетягаючи до себе і репертуаром і грою часть заможної та освіченої польської публіки. Та ся перспектива як наперед смішно неправдоподібна, - або робити йому конкуренцію іn mіnus, тягти до себе невибагливу часть публіки оперетками, фарсами та звичайною театральною брудотою»'.
У 1899 році Євген Олесницький став одним з організаторів, а потім одним із найактивніших діячів Української національно-демократичної партії. На початку XX століття Є. Олесницький стає послом до Галицького сейму (1900-1910 очолює українську фракцію в ньому). У 1907-1917 роках він стає послом до Віденського парламенту, активно виступаючи за проведення демократичної виборчої, земельної та освітньої реформ. Разом із членами української парламентарної делегації Є.Олесницький виступає на засіданнях за створення українського університету в Галичині.
Живучи з 1909 року у Львові, Є.Олесницький не полишає своїх видавничих проектів. На початку XX століття він редагує «Часопис правничий», а пізніше - журнал «Зеркало».
Бурхлива громадська та професійна діяльність Євгена Олесницького стала предметом художнього узагальнення у романі І.Франка «Перехресні стежки», головний герой якого Євген Рафалович виписаний з Євгена Олесницького. Тим часом, як писав Михайло Мочульський, «герой цієї (повісті?) має подвійне обличчя - Франкове і Франкового приятеля - покійного Євгена Олесницького, прегарного промовця, визначного адвоката й відомого громадського діяча. Коли поет малює громадську діяльність героя, виступає на сцену д-р Рафалович-Олесиицький; коли ж малює любовні переживання, бачимо на сцені автора «Зів'ялого листя».
Відомий український діяч на еміграції Роман Чубатий писав, що «в особі д-ра Рафаловича у повісті «Перехресні стежки» він висвітлив громадську діяльність д-ра Євгена Олесницького в початках його адвокатської праці. Він (д-р Є.Олесницький) не раз з повним успіхом безкорисно боронив наших незрячих, темних селян від утисків з боку польських великих землевласників, жидівських лихварів або повітової адміністрації, що була в той час виключно в польських руках. Знову ж насильницькі події в панщизняні часи над нашими селянами, включно з нашими сільськими священиками, що змальовані в поемі «Панські жарти», стосуються одного з галицьких сіл»'1.
Євген Олесницький на громадській, видавничій, освітній ниві Галичини - знакова постать, шо вийшла з-під крила Івана Франка. У стосунках цих видатних людей як у дзеркалі відбилися дуже непрості взаємини галицьких діячів кінця ХІХ- початку XX ст. Різним за масштабами є їх вклад в українську справу. І.Франко відійшов з життя у 1916 році, Є.Олесницький - у 1917. Зроблене ними дало добрі сходи у час національно-визвольних змагань 1918-1920 рр.
Михайло ГНАТЮК
м. Львів