ЧИ СТОЇТЬ ЩЕ ФРАНКОВА СОСНА В ІЛЛІНЦЯХ?..
Прикарпаття... Іван Франко пішки сходив цю землю - як допитливий мандрівник, вчений-етнограф і фольклорист. Неодноразово бував і на Снятинщині. У 1884 році вперше відвідав с. Белелую. Гостював у домі Озаркевичів з письменником Кониським. На зустріч з ним прийшли Софія Окуневська, Наталія Кобринська, Наталія Білинкевич та ін. У дискусії, яка почалася після доповіді С. Окуневської, брав участь і гість. Він заохочував присутніх жінок пробувати свої сили в літературі. Тоді ж зародилась думка видати перший жіночий альманах, що побачив світ 1887 року. Белелуя своїм духовно-просвітницьким життям прикликала Івана Франка на Снятинщину, Белелуя відняла у нього перше кохання. Ольга Рошкевич, повідомляючи про своє рішення вийти заміж за Володимира Озаркевича, переконувала його, що це буде лише формальний шлюб. Але Іван серцем відчув, що він назавжди втратив свою кохану. Так і сталося.
27 лютого 1892 р. Іван Франко виступав на вічі у Снятині. Тут він почув від селянина з Карлова Івана Сандуляка, як екзекутор забрав останній кожух від бідної сім'ї за несплату податків, і на основі цієї розповіді написав оповідання «Історія кожуха». Того ж року письменник відвідав у Вовчківцях свого приятеля Грицька Запаренюка - чудового промовця, активіста радикальної партії. Франко часто приїжджав до Вовчківців, а коли Запаренюк хотів бачити Франка - пішки вибирався до Львова. На основі розповіді Грицька Запаренюка про Івана Франка Василь Стефаник написав новелу «Дід Гриць». Франко був шлюбним батьком на вінчанні Василя Стефаника з Ольгою Гаморак 26 січня 1904 р.
Франка шанував за його великий розум, а любив «Зів'яле листя», повісті та драму «Украдене щастя» Марко Черемшина. Після знайомства письменники листувалися, але, на жаль, ці листи пропали під час Першої світової війни.
У нарисі «Марко Лукинюк» письменник Іван Михайлюк (100 років від дня народження якого минає 9 вересня) розповідає про перебування Івана Франка у його рідному селі Тростянці. Іван Якович роздавав дітям у школі образки із зображенням Тараса Шевченка. Було це 1905 року. А через рік Франко побував з дітьми на екскурсії біля Довбушевої криниці.
Про перебування письменника у с. Іллінцях свідчить фотографія: Іван Франко серед жителів села. У 90-х роках ХІХ ст. письменник відвідав родину Михайла Іванчука, сільського вчителя, відомого своїми радикальними поглядами. На пам'ять про цю зустріч на подвір'ї господаря було посаджено сосну. Дочка вчителя Стефанія в 1912-1916 роках навчалася у Львові, тож відвідувала уже хворого Франка, і він надиктовував їй свої твори. Документальним підтвердженням призабутої зустрічі є листи М. Іванчука, які зберігаються у фондах музею І. Франка у Львові.
Іван Франко був бажаним гостем у священичій родині Гамораків у с. Стецевій, в оселі Івана Гоїва у Снятині, у русівській оселі Василя Стефаника... Гортаючи сторінки біографії письменника, думаю, як мало ще знаємо сьогодні про Франка. Тож відкриваймо для себе великий дар класика - вміння промовляти не лише до своїх сучасників, а й до нащадків.
Галина ТОМАШ.
м. Снятин.
Томаш Г. Чи стоїть ще Франкова сосна в Іллінцях? : [про перебування Івана Франка на Снятинщині] / Г. Томаш // Галичина. - 2006. - 29 серп. - С. 7.