Турковська Е. Золота „Пектораль” від Джоконди
Нещодавно я дочитала 685-сторінкову працю Ольги Слоньовської «Світ невловимого Протея». Почала ж читати ще до висунення твору на Шевченківську премію... Темп уповільнювався. Я збагнула: «Протей не терпить поспішливості. Твір вимагає співучасті, співтворчості, співмислення. Тим, хто атакує його методом швидкого наступу, він стає твердим форпостом. Можливо, я помиляюся, коли допускаю, що фортеця книги не відкрилася і членам шевченківської комісії саме з цієї причини. Вони не мали просто часу, щоб осмислити її глибину. Тоді як «Світ невловимого Протея» є, по суті, безкровною революцією у літературознавчій свідомості. Можливо, завдання третього тисячоліття - розвіювати усі туманності, розкривати загадки, зменшити відстань між землею і небом. Можливо, людство досягає такого віку, що здатне збагнути: містичне є реальним, реальне має всі ознаки ілюзії.
Неординарність, абсолютна неідентичність з традиційним науковим тлумаченням, новаторство на піку відкриття - усе це було таким незвичним для звичного сприйняття. Книга мовби вирвалась із часових потоків, мовби обігнала на кілька миль сам час.
Велике бачиться здаля? Напевне, що так.
... Останньої нашої зустрічі Ольга Слоньовська привітала мене втомленою усмішкою. Я подумала, що їй треба терміново перепочити від її дисертації, наукових монографій через повернення на зірку поезії, якій навіть можна придумати назву. Наприклад, Любос. Адже тему кохання вона блискуче опрацювала у попередніх збірках. І коли я читала «Сонату для коханого», то вигукнула: «Так може писати тільки Слоньовська! Це не книжка - казковий фонтан із світломузикою!».
Повний текст статті можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка.