Красуня з роду Бей Мурзи – до пари Марку Черемшині
Крайній Іван
Вона часто називала себе туркенею, була набагато молодшою за відомого українського письменника і дуже сумувала після його смерті.
На стіні однієї з кімнат садиби-музею Марка Черемшини у Снятині висить великий портрет вродливої жінки. На нього, як і на іншу солідну річ - громіздкий старовинний рояль, що заповнює мало не половину вітальні, не можна не звернути увагу, переступаючи поріг з робочого кабінету письменника. На моє щире здивування: «Хто ця жінка, яка займає так багато місця в колишньому помешканні Марка Черемшини?» директор музею Руслана Киреєва, посміхнувшись, відповіла: «Це господиня Наталя Василівна, по чоловікові - Семанюк. Ви ж пам'ятаєте справжні ім'я та прізвище письменника? Пані Наталя часто повторювала, що вона - туркеня. У ній справді текла турецька кров по лінії матері, яка походила з роду бей Мурзів. А батько був українцем. До речі, нащадок вихідця з Туреччини - Мирон Левицький - мешкає в Івано-Франківську і, мабуть, знає якісь маловідомі родинні історії».
Розмова ця відбулася восени минулого року, і тоді я ще не здогадувався, які цікаві епізоди з особистого життя Марка Черемшини, Наталі Василівни та її турецького родоводу відкриються при зустрічі з паном Мироном. Але спершу ненадовго повернемося до садиби-музею.
Повний текст статті можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка.