Народ свої закони сам пише
Такий вислів міститься у книзі "Приповідки", яку впорядкував письменник Степан Пушик. Книжка побачила світ в Івано-Франківському видавництві «Фоліант» цього року. Нею Степан Пушик започатковує бібліотеку своїх - з 1960 року - записів усної народної творчості, неповторного народного мудрослів'я.
Степан Григорович надзвичайно любить спілкуватися з народом. Все, що зацікавлює письменника, він одразу занотовує. Ось саме так із вуст народу народилася і книга народних перлів - "Приповідки". Півстоліття фольклорист слухав, записував, а тепер впорядкував.
Наразі у книзі міститься 12 858 приповідок, розташованих в алфавітному порядку. "Нині віддаю народові те, що він творив і розсипав по світу, що могло забутися й пропасти...", - щиро мовить збирач приповідок. Степан Пушик протягом свого свідомого життя збирає на Прикарпатті народну мудрість: казки, притчі, легенди, перекази, а також загадки та приповідки. Каже, що його фольклорна праця нагадує збирання колосків на широкому вкраїнському полі або збирання знахарем цілющої роси на цілющих травах. "Якщо судилося мені довге життя, то видам у кількох томах усі паремії, які створив наш народ за багато віків, а фольклористи все це зафіксували, зберегли й опублікували або зберігають у рукописах, додам ті приповідки, які я ще запишу, бо немає дня, аби вони, вилетівши немов бджоли з вуликів з уст мого народу, не прилітали до мене й не сідали на біле поле мого записника", - так пише у своїй передмові Степан Пушик. А ще він зазначає, що ці найкоротші поетичні твори у народу взяв - народові повернув.
Мимоволі гортаю книгу народної мудрості, впорядковану Степаном Пушиком. Мені трапляються вислови, які я неодноразово чула, а то й сама ними послуговувалася у своєму мовленні. Однак більшість із приповідок є для мене новими. Зокрема такі: "Не будь свинею, та й не будеш межи людьми хрюкати", "Коли Бог зачиняє перед тобою двері, то залишає відчиненим вікно", "Коли коти гризуться, то для мишей празник", "В Станіславі кожен на своїй страві", "В українців діряві кишені", "Гроші, як воші, на кого схочуть, на того скочуть", "Гуцули з постолів вийшли, жиди - з пархів, і Україна з біди вийде", "Життя без любові, як без цукру кава, як танці без музики і без співу забава".
Тож без сумніву можна вважати книгу "Приповідок" унікальною за своєю суттю. А зібрані Степаном Пушиком "колоски з народної ниви" можуть "нагодувати" тисячі українців.
Мар'яна ГНИЛИЦЯ