Параска Хома: Поки буду жити – руки мусять служити
Вчора у виставковій залі обласної організації Спілки художників відкрито виставку Параски Хоми.
Народна художниця Параска Хома малює вже 40 років. Нещодавно 40 її картин експонувалися в одному з найбільших павільйонів кіностудії ім. 0. Довженка, а режисер Микола Мащенко зняв про майстриню вже другий фільм - «Сповідь». 10 листопада у Параски Хоми - 75-літній ювілей. Ми відвідали художницю в її рідному селі Чернятині.
Нас зустріла сама господиня великої родини. На жаль, сили у неї вже не ті. Сьогодні вона мусить ходити з паличкою, бо чотири роки тому зламала ногу. «Я вже кілька разів умирала, але вертаюся, бо маю малювати», - каже Параска Петрівна. Вона з невісткою Стефою запрошують нас до вітальні.
- Як хоч день не малюю, - не знаю, де ся маю діти. Малюю на ліжку: кладу фанерку, папір, збоку - фарби. Малюю, коли правнучка спить. Вона проснеться і питає: «Малюєш, бабо? Малюй, малюй...»
Не всім людям потрібно те малювання, вважає Параска Хома. На доказ цих слів свідчить багато фактів: і те, як кілька років тому районна влада написала у вітальній адресі - «Шановна Параско Іванівно!», і те, що заслужений майстер народної творчості Параска Хома досі не знає, якою буде доля її картин, і те, як багато їх Україна вже втратила, після кожної виставки по кілька робіт зникали безслідно. Більше того, всі роботи Параски Хоми зберігаються нині в неналежних умовах, вони навіть не застраховані, бо сума страхування для родини є «непідйомною».
Та Параска Петрівна не нарікає. Каже: «Я нині не маю за що ліки купити, але я не баную. Все це пройде, а Україна, яку я малюю, і мої роботи залишаться. А владі я дякую... Голова області мені допоміг - привезли паперу і фарбів та добрих пензлів...».
Тугай Леся