Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail: Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31


Графік роботи:

Щоденно: з 10 - до 19 години
В неділю: з 10 - до 18 години
Субота - вихідний день
Останній четвер місяця - санітарний день.

Забута майстриняКостюк Іван

За час української незалежності відбу­лася лише одна виставка цієї унікальної художниці. Параска Хома належить до тих митців, про яких кажуть, що їхня творчість позначена печаттю Бога.

Вона не закінчу­вала жодних спеціальних художніх шкіл чи студій. Усе своє життя по закінченні сільської восьмирічки працю­вала в місцевому колгоспі в с.Чернятин на Городенківщині. І все життя творила. Від ма­люнка до малюнка щоразу виявлявся її унікальний талант. На ватманах оживали фантастич­них кольорів квіти, птахи, орна­менти, від яких неможливо відвести очей.

74-літня Параска Хома на сьогоднішній день є членом Національної спілки худож­ників, заслуженим майстром народної творчості України, лауреатом Всеукраїнської премії імені К. Білокур та облас­ної премії ім. Я. Лукавецького. Ще за радянських часів її кар­тини експонувались на персональних виставках у Каневі, Києві, Львові, Ленінграді. Вона нагороджена золотою медал­лю Всесоюзного фестивалю народної творчості. Її роботи зберігаються в численних дер­жавних та приватних колекціях в Україні та по всьому світу.

Таким є життєво-творчий шлях майстрині, якщо про ньо­го розповідати дуже коротко. Але за цією біографією - життя унікального художника. Параска Хома, і це мало хто знає, малює переважно взимку, коли не має великої кількості нескінченної селянської роботи. Зараз ця вже літня жінка пересувається на милицях. І єдине, що дає їй жит­тя, - це можливість творити. Вона живе у своїх роботах, а ро­боти живуть у ній. Дивовижна фантазія вихлюпується на по­лотна. Навіть мистецтвознавці не можуть дати пояснення цьо­го феномена.

Зрештою, про талант Пара­ски Хоми можна розповідати ще дуже довго. Однак чи не найбільш драматичною є доля робіт художниці. Зараз, для того щоб творити, вона не має буквально ніяких умов. Пенсія майстрині - 584 гривні. До неї можна ще дорахувати 200 гри­вень щомісячної стипендії. Це при тому, що навіть достатньо дешеві акварельні фарби кош­тують не менше, ніж 30 гривень за баночку (а це один колір), пензлик - у межах 50. Але не це найстрашніше...

Повний текст статті можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка.

 

Оновлено 23-11-2020
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка