Райський сад Параски Хоми
Володимир КАРПІЙ
Член Національної спілки художників, заслужений майстер народної творчості України, лауреат Всеукраїнської премії імені Катерини Білокур, вона створила понад п'ять тисяч самобутніх картин, якими гордяться музеї Львова, Києва, Канева, Запоріжжя, Івано-Франківська, Хмельницького, Одеси, Коломиї, Москви, Санкт-Петербурга, приватні колекціонери у багатьох куточках світу. Чого ж майстриня стала забутою художницею в своєму краї та у рідній державі?
ДОБРЕ, що трапляється в житті людини подія, яка враз наче зриває її з усталеного ритму - виводить на вищі, немислимі раніше обрії.
Для покутської селянки Параски Хоми з Чернятина, що в Городенкіаському районі, таким подієвим став 1968 рік. Доти вона встигла розміняти четвертий десяток, вийти заміж, народити трьох синів. Трудилася біля землі, в місцевому колгоспі. Мала, правда, одне захоплення: малювала. Пензлем та фарбами відтворювала на папері довколишню красу - землю та зело на ній. Творила здебільшого взимку, коли від роботи в полі отримувала короткий перепочинок. Всі у селі захоплювались її дивовижжям, яке вона малювала «для себе», часом дарувала свої твори землякам, родичам, друзям.
Якось син Ярослав показав декілька материних робіт молодому викладачеві тодішнього Косівського художнього училища прикладного мистецтва Юліану Савці. І той прийшов у захоплення:
- Славку, твоя мати - величезний талант! Дозволь, я покажу ці роботи фахівцям у Львові.
Як і обіцяв, Юліан Савка познайомив із роботами Параски Хоми відомих і шанованих у мистецьких колах людей...
Повний текст статті можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка.