Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Поет нових мистецьких течій



Сергій Соловйов

Поет нових мистецьких течій

У затишку тичинівського музею-квартири пройшов вечір вшанування пам'яті поета Тараса Мельничука. Де­сять років тому його зболене серце зупинилось, і нині ми можемо чути голос автора з книг потужного і водночас ліричного українського письменника з трагічною долею.

Та не лише так: голос Т. Мельничука все ж прозвучав - у ма­гнітофонному запису на початку вечора, тонко налаштувавши учасників на спогади та розмір­ковування. Тарас Мельничук сказав своє повнозвучне слово в поезії ще 1968 року книгою вір­шів „Несімо любов планеті". Патріотична й безкомпромісна позиція митця була „почута" служками режиму. Двічі за Тара­сом зачинялись двері тюремних камер. „Із-за ґрат" - таку назву отримала збірка його поезій, ви­дана за кордоном. 1989 року та­лант Т.Мельничука було належ­но пошановано: за книгу „Князь роси" поета удостоєно Шевчен­ківської премії.

- Взявши до рук видрукувану книгу „Чага", письменник ска­зав, що тепер може й помирати -  повідав на вечорі М.Василенко, заступник голови НСПУ, упорядник однієї з книг цього автора. І дійсно, „Чага" стала ос­танньою в житті письменника.

-  Для мене Тараса відкрив І.Малкович, попросивши напи­сати передмову до його книги, - згадував М.Жулинський. - І тоді стало зрозуміло, що це поет, який панує на нових мистецьких течіях.

У його поезії, зазначали шану­вальники,  вчуваються  голоси ранньої творчості Тичини. Гри­горій Штонь так образно охара­ктеризував постать Мельничука: „Людина незалежна, опришок, бунтар. Людина не нашого виміру, не нашого масштабу. Про поета та його творчість говорили М.Наєнко, В.Обручов, П.Бойко, М.Сгеблина, В.Довжик, прагну­чи означити своє розуміння не­ординарного митця. Зворушливі слова прозвучали від Ніни Гнатюк: „Тарас любив людей і йому потрібен був гурт. Коли з'являв­ся Мельничук - навколо нього ніби виникало світіння... Наша місія - видрукувати все, що можна віднайти і при цьому менше втручатися у його твори. Невеличка виставка книг по­ета. Тарас Мельничук дивиться з книг творів у трьох томах. На об­кладинці першого тому - моло­дий образ поета. Портрет, вмі­щений у другому томі, - це вже людина, яка отримала життєвий урок. Третій том ще не вийшов. Але можна здогадуватися, що на ньому буде зображено таланови­того письменника-патріота, в очах якого - віддзеркалення су­ворих випробувань: „За ґратами воля зелена/ Березове біле вино / Б'ються крила до мене - / Та не пускає вікно".

Повний текст статті можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка

Оновлено 23-11-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка