Дослідження про князя роси
М. Слободян
Дослідження про князя роси // Вільний голос.- 2012.- 3 серпня. - С. 8
„Еволюція жанрів української лірики рубежу ХХ-ХХІ століть" - так називається навчальний посібник доцента кафедри філології Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара Ольги Шаф, який щойно побачив світ у видавництві „Просвіта".
Книга привертає увагу тим, що в ній є розділ "Поезія Тараса Мельничука: жанрово-стильові алгоритми", який ділиться на два підрозділи, де розглядаються стильові домінанти лірики та жанр мініатюри незабутнього поета.
Кандидат філологічних наук не випадково вибрала творчість Т. Мельничука, адже його збірка поезій "Князь роси", яка стала однією з найпомітніших в українській літературі, відзначена 1992 року найвищою національною премією України імені Тараса Шевченка.
Дослідниця стверджує, що лірика поета-дисидента, колишнього політв'язня самобутня за стилем, фольклорність його поетики поєднується з неомодерними, неоміфологічними тенденціями. Символічність, алегоричність його віршів, навіть громадянської, інтимної тематики, транслюють їх у філософічну площину, оприлюднюють глибинний екзистенційно-метафічний зміст його поезії. Вона наводить спостереження академіка Миколи Жулинського, який у передмові до названої збірки наголосив на емоційній виразності творів Т.Мельничука, його образів, поєднанні традиційного українського поетичного ладу з модерним, вибудованим за асоціативним способом образного самовираження, окреслює тематичний спектр лірики. А ось наша землячка, професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ольга Слоньовська виділяє у його творчості головну тему історичного минулого України, її трагічність в боротьбі за волю і незалежність, а вияв внутрішньої волі ліричного героя Мельничукових текстів, на її погляд, перевищує за емоційною силою навіть мотив свободи у віршах Василя Стуса. Поетичне слово великого майстра Тараса Мельничука має закодовані неторкнуті глибини пізнання, - каже поет Василь Рябий. Досі я знав дослідника творчості Мельничука кандидата філологічних наук, доцента Прикарпатського університету Станіслава Кута, а тепер прочитав з особливою цікавістю розвідку талановитого науковця Ольги Шаф, багато чого для себе відкрив, збагатівся знаннями у сфері мельничукознавства. До речі, свою літературатурознавчу книгу авторка передала коломийській міській бібліотеці №2 для дітей ім. Тараса Мельничука, бібліотеці в рідному селі Уторопи, обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка, літературознавцям і шанувальникам творчості поета.
Отже, назване дослідження у посібнику О.Шаф не пройде непобаченим. Важливо те, що науковець цитує думки про житття і творчість Т.Мельничука письменників. Які знали видатного майстра неповторної поезії. Бажано вчителям - філологам всім ознайомитися з цією потрібною науковою літературознавчою працею вченою з Дніпропетровська, якій не байдужа доля пізнання творчості незабутнього краянина, співця Карпат.
Повний текст статті можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка.