Цілюща магія медового бору
Мартинюк Василь
Між хвойним лісочком і дендропарком, у зелених лапах якого ховаються санаторні корпуси, в'ється річка. Із віття виглядають вулики. А гордовиті коні ласують найсоковитішою у світі травою.
Є в Україні рай земний. Ім'я йому - „Медобори". Це унікальний санаторій поруч із селом Конопківка Теребовлянського району Тернопільщини, за двадцять кілометрів від обласного центру.
Нині важко уявити, що лікувально-курортний заклад міг би не з'явитися на мапі нашої країни, якби два століття тому барон Ян фон Конопка, власник тутешніх просторів, оминув своєю увагою щедрі багатства місцини. І якби 185 років тому тут не народився перший у Надзбруччі бальнеологічний курорт - прародич сучасного санаторію «Медобори».
Гарну бізнесову ідею щодо лікування хворих підкинув пану Конопці доктор Генріх Мосинг - після того, як завітав до приятеля. Той Мосинг - чи то знічев'я, чи то радше з професійної цікавості - тестував місцеву чарівну водичку та присвятив їй наукову працю. Вердикт стосовно сірководневого дива відкрив зелену вулицю майбутньому курорту. Барон Конопка не почив на лаврах: миттєво опанував роль рятівника людства від усіляких недуг. Хай не все людство, але навколишня знать хлинула сюди у пошуках втраченого здоров'я. На жаль, початковий цикл цієї благородної справи тривав лише 70 років: оздоровниця згоріла.
А 24 роки тому розпочався новий етап в історії курорту: саме тоді перша черга санаторію „Медобори" була готова до приймання відпочивальників.
Повний текст статті можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка.